آینده بیت کوین | Bitcoin تا کجا رشد میکند؟

فهرست مطالب

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: ارز دیجیتال همان پول دیجیتالی هستند که غیر متمرکز بوده و با استفاده از بلاکچین، عملیات پرداخت و کار های روزمره بشر را آسان تر میکنند. پردازش و انتقال سریع اطلاعات، عملیات پرداخت با کارمزد کمتر، خدمات غیر متمرکز بانکداری، سرگرمی و سرمایه گذاری از مهم ترین کاربرد های بازار ارز دیجیتال است. بیت کوین که دیگر نیاز به تعریف ندارد؛ زیرا همه آنرا اولین ارز دیجیتال بازار با قابلیت استخراج و خاصیت ضد تورمی میشناسند که هدف آن، تبدیل شدن به واحد پول بین المللی غیرمتمرکز است. در ادامه به تحلیل بلند مدت این ارز دیجیتال محبوب میپردازیم.

 

تحلیل گذشته نگر بیت کوین

قیمت بیت کوین از کف 16 هزار دلار در ژانویه 2023، رشد 340 درصدی را تجربه کرد و خود را به رتبه 8 بهترین دارایی های جهان رساند که به نشانه پیشی گرفتن از بازار نقره است! در ابتدا تنها مقاومت اصلی بیت کوین 25 هزار دلار بود که با شکست آن توانست 30 و در قدم سوم، 48 هزار دلار را نیز تاچ کند. با عبور از مقاومت چندگانه 48 در محدوده 48 هزار دلار، به بالاترین قیمت 72 هزار دلار (4 میلیارد و 400 میلیون تومان) رسیده است. البته برای رشد قیمت بیت کوین و به دنبال آن، کل بازار ارز دیجیتال خبر درمانی هایی هم انجام شد؛ مانند ETF شدن بیت کوین در قالب صندوق معاملات اسپات، ترند شدن صنعت هوش مصنوعی و سرپا شدن صرافی های متمرکز CEX که افشای اثبات ذخایر por نیز مطرح و عملی شد.

 

تحلیل بلند مدت بیت کوین

قیمت بیت کوین در تایم فریم بالا همانند فراکتال های قبل با یک کندل 3 ماهه توانسته است مقاومت تاریخی خود را بشکند که اگر در تایم هفتگی و دیلی پولبکی به محدوده 67 هزار دلار بزند میتوان به صعود اسپایک قیمت بیت کوین امیدوار بود. در حال حاضر قیمت با یک کندل هفتگی سطح قوی 67 هزار دلار را شکسته و اگر با 2 یا 3 کندل مثبت دیگر بالای این محدوده تثبیت دهد دیگر منتظر پولبک کامل و اصلاحات عمیق نباشید؛ زیرا به احتمال 90 درصد طبق 4 سال های گذشته رفتار خواهد کرد. این روزها عمیقا بر مسئله فراکتال شناسی تمرکز داشته و سعی میکنم حرکات بیت کوین و بخصوص شاخص حجم بازار آلتکوین ها را به کمک پرایس اکشن، اندیکاتور، اوسیلاتور و موج شماری با رفتار های قبل و البته به صورت واقع بینانه تطابق بدهم تا بتوانم اندازه بولران آینده نزدیک را پیش بینی کنم.
طبق چارت قرار داده شده، الگوی وایکوف، نمودار شاخص CVDD درون زنجیره و کمی هم پرایس اکشن، هر سه متریک کف 15500 دلاری را درست پیش بینی کرده بودند که نهایتا منجر به رشد های خیره کننده شد. اهدافی که برای بیت کوین متصور هستیم 124، 180 و 240 هزار دلار میباشد که در صورت لمس این نواحی میتوان به پامپ شدید بسیاری از آلتکوین ها امیدوار بود. حمایت های معتبر نیز 67 و 52 هزار دلار است که در صورت اصلاح بازار میتوانیم به این نواحی اتکا کنیم.
تحلیل آینده بیتکوین

تحلیل آنچین on chain

شاخص معتبر mvrv z-score در وسط راه است که به سیو سود معامله گران میتوان تلقی کرد؛ اما اگر باز هم بخواهیم با متریک فراکتال شناسی نگاه کنیم متوجه میشویم که شاخص همراه با قیمت چند باری تا نیمه راه افزایش یافته ولی مجددا با سقوط مواجه شده است. نکته جالب این است که این دفعه با شکست سقف تاریخی مواجه خواهیم بود که همزمان شاخص ارزش واقعی mvrv از کف شروع به رشد کرده و در نهایت میتوان به نتیجه مثبت آغاز بولران رسید.
شاخص هولدر های یکساله به بالاترین حد خود رسیده است که مطابق با رفتار های قبلی، نشانه مثبتی جهت آغاز بولران بیت کوین است. این شاخص همیشه در عمق قیمت و یا سقف تاریخی ATH خود را نشان میدهد که اثری فراتر از تصور را به جا میگذارد. تعداد آدرس نهنگ های مالک 10 عدد بیت کوین در حال کاهش بوده و با قیمت نیز کراس منفی زده است که میتواند نشانگر اصلاح کوتاه مدت بیت کوین شود.


جمع بندی تحلیل های بیت کوین

شاخص های آنچین به آمادگی بیت کوین برای شروع یک بولران بزرگ را نشان میدهند که در مسیر، اصلاح های کوچکی هم داشته باشد. همزمان با چاپ پول توسط آمریکا، بنیاد تتر از سال 2022 شروع به مینت 40 میلیارد دلار کرده است که افزایش 62 درصدی را نسبت به گذشته نشان میدهد و میتوان آن را پول های پارک شده در صرافی جهت خرید ارز تلقی کرد. کندل های فول بادی تایم بالا در حال شکست موفقیت آمیز سقف تاریخی 67 هزار دلار هستند که در صورت تثبیت بر روی این ناحیه میتوان انتظار شروع یک حرکت صعودی اسپایک را داشت که میتواند منجر به انفجار قیمتی آلتکوین ها شود. در حمایت های معتبر میتوان پروژه های بنیادی را برای بولران و آتش بازی خرید که DCA بهترین استراتژی جهت انباشت سرمایه گذاران است.

 

دیدگاه تحلیلگر مگز

بیت کوین تنها به 6 روز زمان نیاز داشت که پس از اولین آزمایش سطح خود، از ATH عبور کند. این سریع ترین شکستی است که تا به حال در تمام چرخه های بیت کوین دیده ایم. به نظرم این روند صعودی بزرگ ترین بولران در تمام دوران خواهد بود. همانند سال 2018 هنگامی که قیمت بیت کوین به مقاومت 18 هزار دلار رسید، شاخص توتال آلتکوین ها دیوانه وار رشد کردند و خود را به سرعت به بیت کوین رساندند که موقعیت فعلی هم همان است.

 

دیدگاه مایکل سیلور

مایکل سیلور، مدیرعامل و هم‌ بنیان‌ گذار شرکت مایکرو استراتژی اخیرا در سخنرانی بار دیگر دیدگاه خوش‌ بینانه خود در خصوص بیت کوین را مطرح کرد. این سرمایه‌ گذار برجسته عقیده دارد که تقاضا برای پادشاه ارزهای دیجیتال تا پایان سال 2024 تا 10 برابر افزایش خواهد یافت. سیلور تأکید دارد که تقاضا برای بیت‌ کوین پس از رویداد هاوینگ بعدی این ارز دیجیتال به میزان قابل‌ ملاحظه‌ ای بالا برود.

 

دیدگاه لری فینک

لری فینک، مدیر عامل بلک راک، بزرگ ترین مدیر دارایی جهان، میگوید که به بیت‌ کوین معتقد است و تاکید میکند که بیت‌ کوین بزرگ‌ تر از هر دولتی است. وی با نامیدن این ارز دیجیتال "طلای دیجیتال" تاکید کرد: بر خلاف طلا که در آن طلای جدید تولید میکنیم، تقریباً در سقف بیشترین مقدار بیت کوینی هستیم که میتوان ایجاد کرد.

 

دیدگاه رابرت کیوساکی

رابرت کیوساکی یکی از مشهور ترین افراد در حوزه سرمایه‌ گذاری و مالی و نویسنده کتاب پدر پولدار پدر فقیر، به تازگی دیدگاه جدیدی در مورد سبد سرمایه‌ گذاری خود منتشر کرده است که در این بین، نام بیت کوین نیز به چشم میخورد. او بر اهمیت زیر نظر داشتن بیت‌ کوین، طلا و نقره تأکید میکند و معتقد است باید به بیت کوین قبل از هاوینگ توجه ویژه‌ ای داشت و از ماه‌‌ های ژانویه، آوریل و فوریه به عنوان زمان‌ های طلایی برای خرید بیت کوین قبل از هاوینگ یاد کرد.

 

دیدگاه مایکل نووگراتز

مدیرعامل گلکسی دیجیتال، مایکل نووگراتز در سال 2017، به درستی پیش‌ بینی کرد که قیمت بیت کوین به 10 هزار دلار میرسد و رسید. او در سال 2020 از پادشاه ارزهای دیجیتال حمایت بیشتری کرد و به دوست خود میسیز ویلیام، ستاره سریال (بازی تاج و تخت) گفت که بیت کوین بخرد و باز هم قیمت بیت کوین منفجر شد. او میگوید که بیت کوین از روزهای پر از چالش و همراه با ریسک خود فاصله گرفته است. همان‌ طور که افراد بیشتری در جامعه پی به ارزش بنیادی آن برده‌ اند، بازار به آرامی به بیت کوین به عنوان شکل دیجیتالی طلا روی می‌ آورد.

 

دوقلوهای وینکلواس

برادران وینکلواس که در دنیای کریپتوکارنسی به دوقلوهای افسانه‌ ای معروف هستند، با خرید بیت کوین و سرمایه‌ گذاری روی آن ثروت میلیارد دلاری بدست آوردند و در لیست افراد ثروتمند جهان قرار گرفتند. آنها معتقدند که بیت کوین توانایی دستیابی به قیمت 500 هزار دلار را دارد.

 

حرف آخر

تحلیل ها دیدگاه شخصی و متفاوت هستند که به هیچ وجه نباید به آنها متکی باشیم. تحلیل بنیادی به ما در شناسایی پروژه های قوی و مستعد رشد و علم تکنیکال نیز در تحلیل واکنش قیمت در نمودار ها کمک شایانی میکند که در صورت مدیریت سرمایه و کنترل احساس ترس و طمع میتوان بیشترین بازدهی را از بولران بازار کسب کرد.

نویسنده: هادی بهرامی
22 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 ماه پیش