بهترین کتاب‌های فارکس | معرفی 15 کتاب برتر فارکس

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
بهترین کتاب‌های فارکس | معرفی 15 کتاب برتر فارکس

دنیای فارکس حتی برای افرای حرفه ای نیز می‌تواند بسیار خطرناک باشد. استفاده از تجربه و اشتباهات سایر فعالان بازار، علاوه بر تجربه شخصی می‌تواند قدم موثری برای تقویت مهارت معاملاتی باشد. مطالعه کتاب‌های فارکس این فرصت را برای علاقه مندان فراهم می‌کند تا با دیدگاه‌ها و استراتژی‌های مختلف معامله گران آشنا شده و با مرور تجربیات فعالیت آنها در بازار، اشتباهات را به حداقل رسانده و فعالیت سودآوری را تجربه کنید. 

کتاب‌های متنوعی در حوزه آموزش فارکس وجود دارد که هر آنچه برای شروع و ادامه فعالیت در این بازار لازم است، از مقدمات سطح مبتدی تا تکنیک‌های پیشرفته  و تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال، ارائه می‌دهد. در این مقاله بهترین کتاب‌های فارکس را که هر معامله گری باید آنها را مطالعه کند، بررسی می‌کنیم.

 

1. کتاب الگو‌های شمعی ژاپنی

کتاب الگوهای شمعی

نویسنده: استیو نیسون

در این کتاب بکارگیری روش باستانی ژاپنی نمودار شمعی را در تجارت مدرن، به خوبی ترسیم می‌کند. الگو‌های مختلف شمعی، از ابزارهای خوبی برای تعیین دقیق تر نقاط ورود و خروج احتمالی در معاملات به شمار می‌رود. کتاب الگوهای شمعی ژاپنی که اولین بار در سال 1991 منتشر شد، هر آنچه که یک معامله گر برای تجزیه و تحلیل نمودار‌های کندل استیک لازم دارد، را به خوبی تشریح می‌کند. 

نیسون که یکی از معامله گران برتر فارکس است، با توضیح چگونگی عملکرد کندل‌های ژاپنی و تفاوت آنها با انواع دیگر نمودارها، کتاب را آغاز می‌کند. سپس در مورد چگونگی عملکرد این نمودارها و استفاده از آن برای تصمیم گیری بهتر در مورد استراتژی‌های معاملاتی، توضیح می‌دهد.

همچنین این کتاب نشان می‌دهد چگونه نمودار شمعی را می‌توان با میانگین‌های متحرک و شاخص‌های دیگر، برای کسب نتایج بهتر، ترکیب کرد. 

این کتاب شامل صدها مثال از بازار‌های سهام، معاملات آتی، اوراق با درآمد ثابت و جفت ارزها است و چگونگی استفاده از تکنیک‌های نمودار شمعی را تقریبا برای هر بازای نشان می‌دهد. به طور کلی می‌توان گفت توضیحات کامل و جامع این کتاب، منبعی مفید برای معامله گرانی است که می‌خواهند از آنالیز کندل استیک به عنوان ابزاری برای تحلیل‌های تکنیکال خود استفاده کنند.

 

2. معامله گری در فارکس

معامله گری در فارکس

نویسنده: جیم براون

در این کتاب اصول اولیه برای آغاز فعالیت معامله گران مبتدی ارائه شده است. براون مفهوم روشنی از بازار فارکس، از جمله نحوه عملکرد ان، جفت ارزهای اصلی و عواملی که بر نرخ ارز تاثیر می‌گذارد، به خواننده ارائه می‌دهد. تمرکز این کتاب بر  ساده سازی مفاهیم پیچیده معامله گری است و تعریف ساده ای از مفاهیم اولیه مانند اهرم، پیپ و مدیریت ریسک، ارائه می‌دهد. به علاوه با ارائه رویکرد‌های عملی، خواننده را با استراتژی‌ها و تکنیک‌های مختلف معاملاتی آشنا می‌کند و بر یافتن سبک معاملاتی همسو با ترجیحات فردی، تاکید می‌کند. 

در این کتاب به سایر جنبه‌های مهم مانند تجزیه و تحلیل نمودارها، شاخص‌ها و نقاط ورود و خروج نیز توجه شده است. این کتاب را می‌تواند از جمله کتاب‌های مفید برای مبتدیان نام برد زیرا نویسنده با هدف ایجاد زیرساخت محکم معاملاتی برای خواننده و کمک به تصمیم گیری آگاهانه، به نگارش این کتاب پرداخته است. 

از جمله مفاهیمی که در این کتاب به آنها اشاره شده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

مفهوم بازار فارکس و معامله گری

استراتژی‌های ورود و خروج از موقعیت‌ها

هر آنچه که باید در مورد جفت ارزها بدانید

روانشناسی معاملات

نحوه انتخاب بروکر

 

3. تحلیل تکنیکال بازار مالی

تحلیل تکنیکال بازار

نویسنده: جان مورفی

این کتاب آموزش فارکس، مروری جامع بر تحلیل تکنیکال دارد و به موضوعات متنوعی از جمله الگوهای نمودار، شاخص‌ها و استراتژی‌های معاملاتی می‌پردازد. این کتاب با تمرکز بر تجزیه و تحلیل داده‌های بازار، به خواننده کمک می‌کند تا روند قیمت، روانشناسی بازار و تعامل بین عرضه و تقاضا را درک کند. کتاب تحلیل تکنیکال را می‌توان منبع ارزشمند برای معامله گرانی دانست که از تحلیل تکنیکال برای تصمیم گیری در بازارهای مالی استفاده می‌کنند.

علاوه بر تحلیل بیش از 400 نمودار، به موضوعات مختلفی مانند الگوهای شمعی، تئوری dow، میانگین متحرک، قدرت نسبی، امواج الیوت، را در این کتاب مطرح شده است.

 

4. کتاب سیاه معامله گری

کتاب سیاه معامله گر

نویسنده: پاول لنگر

کتاب سیاه معامله گری فارکس منبعی مفید برای مبتدیانی است که به دنبال کسب درک عمیق تر از معاملات هستند. اطلاعات این کتاب کمک بسیار خوبی برای آغاز فعالیت معاملاتی است. استراتژی‌های مختلف معاملاتی، مانند معاملات نوسانی و اسکالپ، در این کتاب تشریح شده اند و می‌توان توضیحاتی در مورد سطوح حمایت و مقاومت، روند‌ها و محاسبه اندازه موقعیت، در آن یافت. 

به علاوه در کتاب سیاه معامله گری نکاتی در مورد بقا در بازار در هنگام مواجه با ضرر و چگونگی اجتناب از معاملات نامناسب تشریح شده است. این کتاب معامله گران مبتدی تا متوسط را هدف قرار داده است که در تلاشند تا با آموختن تکنیک‌های مختلف برای مدیریت موقعیت‌های پیچیده، در دنیای پهناور فارکس فعالیت کنند. تمرکز اصلی کتاب به سه حوزه اصلی فارکس است:

  • چگونه می‌توان یک استراتژی برنده با توجه به ویژگی‌های شخصیتی و سبک معاملاتی فردی، ایجاد کرد.
  • راه‌هایی برای بهینه سازی و به حداکثر رساندن سود بدون تحمل ریسک‌های اضافی.
  • نکات مرتبط با کنترل احساسات و تعصبات در حین اجرای معاملات و پشت سر گذاشتن چند مرحله ساده در حین معامله.

علی رغم حجم نسبتا کم کتاب، می‌توان اطلاعات عمیقی از آن دریافت کرده که استفاده از آنها در شرایط پیچیده تا مدت‌ها می‌تواند مفید واقع شود. 

 

5. معاملات جفت ارزها به زبان ساده

معامله گری جفت ارزها به زبان ساده

نویسنده: کتلین بروکس

یکی از کتاب‌های آموزشی فارکس برای مبتدیان است که در عین بیانی ساده در تشریح پیچیدگی‌های معاملات جفت ارزها، اطلاعات گسترده ای ارائه می‌دهد. در این کتاب خواننده با بازار فارکس، مفاهیمی مانند جفت ارزها، نرخ ارز و عوامل موثر بر آنها آشنا می‌شود. به علاوه در کتاب ابزارهای تحلیل تکنیکال و بنیادی و نحوه تفسیر نمودارها و شاخص‌های اقتصادی برای خواننده توضیح داده شده و بر اهمیت توسعه استراتژی‌های معاملاتی، مدیریت ریسک‌ها و کنترل احساسات، تاکید دارد. در کنار این موضوعات خواننده می‌تواند در مورد برخی استراتژی‌های پیشرفته معاملاتی، اطلاعاتی کسب کند.

 

6. معامله گر منظم

معامله گر منظم

نویسنده: مارک داگلاس

در این کتاب فارکس، مارک داگلاس معامله گری که هیچ آموزش رسمی در زمینه روانشناسی ندارد و تمامی تجربیات خود را از فعالیت در بازار در این کتاب جمع آوری کرده است. نویسنده با تمرکز بر کاستی‌های ذهنی معامله گران بازنده، بینشی تازه در مورد انچه معامله گران باید انجام دهند تا فعالیت معاملاتی موفقی را تجربه کند، ارائه می‌دهد. 

در این کتاب بازار به عنوان قدرت برتر معرفی شده و نویسنده با تجزیه و تحلیل فرمول شکست، نشان می‌دهد چگونه توانسته است با استفاده از مهندسی معکوس، فرمول موفقیت را طراحی کند. داگلاس معتقد است که ویژگی‌های شخصیتی که باعث موفقیت در بیشتر فعالیت‌های زندگی می‌شوند، کاملات متفاوت از پارامتر‌هایی هستند که باعث موفقیت به عنوان یک معامله گر می‌شوند. به همین دلیل شناخت عواطف و احساسات و نحوه کنترل آنها را عامل مهمی در موفقیت معامله گر می‌داند.

 

7. جادوگران بازار

جادوگران بازار

نویسنده: جک دی. شواگر

این کتاب در سال 1989 درباره بازارهای مالی منتشر شد. نویسنده در این کتاب شرح مصاحبه‌های خود با معامله گران برتر بازارهای مالی را ثبت می‌کند و استراتژی‌ها و دیدگاه‌ها و رویکردهای منحصر به فرد آنها را ارائه می‌دهد. در این کتاب نکاتی در مورد مدیریت ریسک، روانشناسی معامله گری و اهمیت نظم بیان شده است. 

نویسنده با روایت‌های جذاب از برترین‌های بازار، خوانندگان را تشویق می‌کند از تجربیات کسانی که در دنیای معامله گری به موفقیت رسیده اند، بیاموزند و سبک‌های معاملاتی خود را توسعه دهند. این کتاب نشان می‌دهد که موفقیت در بازار مالی، شانسی نیست، بلکه وابسته به توانایی فرد در طراحی یک برنامه معاملاتی محکم و نگرشی صحیح است.

 

8. کیمیاگری مالی

کیمیاگری مالی

نویسنده: جورج سوروس

در این کتاب، جورج سوروس رویکرد خود را برای تجارت توضیح می‌دهد و روشی جدید از تفکر اقتصادی را ارائه می‌دهد. جورج سوروس در نظریه انعکاس پذیری خود معتقد است که بازار برای رسیدن به تعادل نقاط اوج و ضعف را پشت سر می‌گذارد و لازم است معامله گر این نقاط را که نقطه برگشت بازار نیز هست، شناسایی کنند. علی رغم این که این نظریه با تفکر اقتصادی استاندارد در تضاد است اما سوروس مدعی است که این نظریه وجه تمایز و برتری وی نسبت به سایر معامله گران بوده است.

 

9. معاملات روزانه و معاملات شناور در بازار ارز 

کتاب معاملات روزانه

نویسنده: کتی لین

این کتاب آموزش فارکس در سال 2016، برای اطمینان از کارآمدی آن در بازار امروزی، بازبینی و به روز رسانی شد. تمرکز این راهنمای جامع معاملاتی، بر استراتژی‌ها و تکنیک‌های موثر در معاملات روزانه و نوسانی است. در این کتاب تکنیک‌های شناسایی سطوح اشباع خرید و فروش، به معامله گر ارائه شده است. نویسنده درکی عمیق از عملکرد داخلی بازار فارکس برای خواننده ایجاد می‌کند و به موضوعاتی مانند جفت ارزها، شرکت کنندگان در بازار وشاخص‌های کلیدی اقتصادی می‌پردازد. 

در این کتاب بر اهمیت تحلیل تکنیکال تاکید می‌شود و راهنمایی‌های عملی در مورد الگوهای نمودار، شاخص‌ها و تنظیم موقعیت‌های معاملاتی ارائه می‌دهد. به علاوه مدیریت ریسک، فرایند اجرای معامله و جنبه‌های روانشناختی معاملات نیز از مباحثی است که در کتاب تشریح می‌شود. لین با استفاده از مثال‌های واقعی و مطالعات موردی متنوعی، اطلاعات گسترده ای برای تصمیم گیری‌های آگاهانه، در اختیار خواننده قرار می‌دهد.

 

10. تجارت در منطقه

کتاب تجارت در منطقه

نویسنده: مارک داگلاس

ویژگی‌های روانشناختی معامله گر را می‌توان کلید موفقیت در فعالیت معاملاتی برشمرد. حتی برای معامله گر هوشمند و با انگیزه، تضاد‌های ذهنی می‌تواند نتایج فاجعه باری به همراه داشته باشد. مارک داگلاس معامله گر و مشاور و مربی معامله گری، معتقد بود که تفکر استراتژیک می‌تواند تاثیر عمیقی بر میزان موفقیت یک معامله گر داشته باشد. 

در این کتاب دلیل عدم ثبات در هنگام معامله، عوامل انسانی مانند عدم تمرکز و اعتماد به نفس، مطرح می‌شود. معامله گر با خواندن این کتاب می‌تواند ذهنیات و باورهای غلط گذشته خود را شناسایی کرده و با استفاده از تمرین‌های ساده، معامله گر می‌تواند می‌اموزد که چگونه افکار خود را بر اساس احتمالات کنترل کرده و باور‌های خاص مورد نیاز برای ایجاد ذهنیت برنده را شکل دهد.

 

11. استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت

کتاب استراتژی های معاملاتی با بیشترین موفقیت

نویسنده: رابرت ماینر

ماینر در کتاب استراتژی‌های معاملاتی با بیشترین احتمال موفقیت، تجربه سال‌های طولانی فعالیت در بازار را گردآوری کرده و به طرز ماهرانه این تمامی جنبه‌های یک برنامه معاملاتی، از ورود تا خروج از موقعیت، را ترسیم می‌کند. در این کتاب با یک رویکرد کامل برای معامله آشنا خواهید شد و می‌توانید با اطمینان در بازار‌ها و بازه‌های زمانی مختلف، معامله کنید. این کتاب راهنمای مفیدی برای تجزیه و تحلیل رفتار بازار، شناسایی موقعیت‌های معاملاتی سوداور و اجرا و مدیریت معاملات، است.

 

12. پرایس اکشن روند‌ها

کتاب پرایس اکشن روندها

نویسنده: ال بروکز

طراحی سیستم کارآمد معاملاتی و پایبندی به آن را می‌توان عامل مهمی در موفقیت معامله گر دانست. ال بروکز در کتاب خود، با ساده سازی سیستم معاملاتی خود، در تایم فریم 5 دقیقه ای، بدون توجه به جهت بازار یا شرایط اقتصادی، راهی برای کسب سود پیدا کرده است. در کتاب بروکز به محدوده‌های معاملاتی و برگشت‌ها، توجه شده است. مطالعه کتاب به خواننده کمک می‌کند نوع روند در حال گسترش را شناسایی کرده و تکنیک‌های مختص آن نوع روند را برای اجرای معاملات، استفاده کند. 

در این کتاب چگونگی استفاده از روند معاملات نهادی با استفاده از تحلیل تکنیکال و بهره مندی از انها، مورد بحث قرار می‌گیرد و یک رویکرد معاملاتی دقیق که بر اساس تجربه نویسنده طراحی شده، تشریح می‌شود.

 

13. معامله گری با ذهن آگاهی

کتاب معامله گری با ذهن آگاهی

نویسنده: گری دیتون

یک تجربه موفق معاملاتی علاوه بر مهارت‌های معاملاتی و اقتصادی، مستلزم بکارگیری استراتژی‌های معاملاتی کارآمد و تکنیک‌های صحیح مدیریت پول است. به علاوه معامله گر باید دانش لازم برای مقابله با چالش‌های ذهنی و احساسی ناشی از فعالیت در محیطی ناپایدار را نیز داشته باشد. این کتاب منبعی منحصر به فرد از تکنیک‌های پیشرفته روانشناختی است و با آموزش رویکردهای جدید برای بهبود تمرکز و اعتماد به نفس، فرصتی برای بهبود دیدگاه‌های ذهنی خواننده و ارتقا پتانسیل استراتژی‌های معاملاتی وی، فراهم می‌کند. 

ذهن آگاهی از مفاهیم اصلی ارائه شده در این کتاب است که به عنوان تکنیکی در کاهش استرس و بهبود باورها، استفاده می‌شود. این ویژگی برای معامله گرانی که به دنبال غلبه بر موانع احساسی هستند، موثر خواهد بود. معامله گر با مطالعه این کتاب می‌تواند تمرین روانشناختی را در فعالیت معاملاتی خود اعمال کند، دید گاه‌های روانشناختی و مهارت‌های ذهنی مورد نیاز برای موفقیت در دنیای معاملات امروز را بیاموزد و بر مفاهیم کلیدی برای افزایش آگاهی تمرکز می‌کند تا بتواند به راحتی با چالش‌های احساسی که با عدم اطمینان و ریسک همراه است، مقابله کند.

 

14. تحلیل بنیادی در بازار جهانی ارز

کتاب تحلیل بنیادی در بازار جهانی ارز

نویسنده: محمد حسن ژند

در این کتاب به شاخص‌های مهم اقتصادی موثر بر بازار مالی اشاره می‌شود. نویسنده با مطرح کردن رویداد‌های خبری، اقتصادی، سیاست‌های فدرال رزرو، نرخ بهره، شاخص‌های مصرف کننده و … مهمترین پارامترهای موثر بر فارکس را بررسی می‌کند و در هر مورد با بررسی نحوه محاسبه ان، قدرت و تاثیر رویداد و سابقه تاریخی شاخص را تشریح می‌کند. پس از آن شاخص مورد نظر را روی نمودار‌های قیمت طلا و شاخص دلار، مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد. 

تحلیل بنیادی از آن جهت مورد توجه قرار می‌گیرد که اگر وضعیت فعلی و چشم انداز آتی اقتصادی یک کشور پایدار باشد، می‌تواند به قوی شدن ارز منجر شود. اقتصادی با ثبات و مستحکم می‌تواند با جذب سرمایه گذاری و بهبود تجارت خارجی همراه باشد. کشوری با قدرت اقتصادی بالا و روبه رشد، با تقاضای بالا برای ارز روبرو خواهد بود که افزایش ارزش آن را به همراه دارد. کتاب با معرفی نهاد‌های اقتصادی در بازار ارز آغاز شده و با تشریح بازار آتی در ایران خاتمه می‌یابد.

 

15. سیستم مدیریت پول معاملات فارکس

سیستم مدیریت پول در بازار فارکس

نویسنده: دون گای

در این کتاب نظریه ساده ای در مورد مدیریت پول و به حداکثر رساند سود، مطرح شده است. طراحی جلد کتاب، تمایز فعالیت با استفاده و بدون در نظرگرفتن مدیریت پول را به خوبی نشان می‌دهد. این کتاب از مهندسی معکوس برای افزایش سود استفاده می‌کند و در اکثر سناریو‌ها احتمال از دست رفتن سرمایه را کاهش می‌دهد. مطالعه این کتاب به شما می‌آموزد که برای رسیدن به سود و موفقیت در بازار مالی نیازی به پیشگویی و جادو و حتی پذیرش ریسک‌های بالا ندارید و تنها با یک سیستم مدیریت پول عالی می‌توانید از سود بالقوه بازار بهره مند شوید.

 

سخن پایانی

فعالیت در دنیای پهناور فارکس، حتی معامله گران حرفه ای را نیز با خطرات و چالش‌هایی روبرو می‌کند. کسب دانش و آموزش مداوم را می‌توان اصلی ترین پارامتر موفقیت در فعالیت معاملاتی برشمرد. کتاب‌های آموزش فارکس به معامله گران حرفه ای و مبتدی کمک می‌کند تا اطلاعات خود را نسبت به بازار ارتقا داده و مسیر سایر معامله گران در بازار را مرور کرده و اشتباهات و نقاط ضعف و حتی عوامل موثر در موفقیت را شناسایی کنند. 

کتاب‌های آموزش فارکس متنوعی در دسترس معامله گران قرار دارد. برخی کتاب‌های آموزش تحلیل تکنیکال و بنیادی هستند که به روش‌های تحلیل را تشریح می‌کنند و برخی دیگر اطلاعاتی در مورد روانشناسی معامله گری و عوامل ذهنی موثر در فرایند معاملاتی ارائه می‌دهند میزان تجربه هر فرد در بازار و هدف وی از فعالیت می‌تواند در انتخاب بهترین کتاب فارکس، موثر باشد. 

 

منابع ترجمه :

top 5 books become forex trader

top best forex trading books

forex trading books for beginners

what are the top 10 forex trading books

سوالات متداول

معامله جفت ارزها به زبان ساده، معامله گری فارکس، کتاب سیاه معامله گری
معامله گر منظم. جادوگران بازار، تجارت در منطقه، معامله گری با ذهن آگاهی، کتاب سیاه معامله گری، تجارت در منطقه
الگوهای شمعی ژاپنی، معامله گری فارکس، تحلیل تکنیکال، مدیریت پول معاملات فارکس، تحلیل بنیادی بازار جهانی ارز، پرایس اکشن روند ها
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.