بهترین کتاب برای پولدار شدن | معرفی 25 کتاب معروف مالی

فهرست مطالب

ثروتمند یا فقیر بودن کاملا وابسته به عادات شما ست. مطالعه کتاب برای پولدار شدن به شما کمک می‌کند ذهنیت فقیر و عادات نامناسبی که به فقر منجر می‌شوند را تغییر داده و چشم اندازی روشن برای زندگی اینده خود ترسیم کنید. روشی که میلیونر‌های خودساخته برای افزایش ثروت و تغییر دیدگاه خود نسبت به همه چیز از ان استفاده کرده اند. 

مطالعه کتاب‌های مالی به شما کمک می‌کند تا با تمرکز بر خود، موانع درونی را شناسایی کنید، به ذهنیت جدیدی در رابطه با مسائل مالی و غیرمالی زندگی دست یابید و شما را راهنمایی می‌کنند چطور در زمره میلیونرهای خود ساخته قرارگرفته و ایدهایتان را با موفقیت اجرا کنید. در ادامه لیستی از کتاب‌های که به یافتن مسیری روشن برای کسب ثروت به شما کمک کند، ارائه می‌دهیم.

بهترین کتاب برای پولدار شدن

 

1. "تغییر مسیر" نوشته شریل سندبرگ

«تغییر مسیر» برترین کتاب شریل سندبرگ درباره زنان و رهبری است. سندبرگ در این کتاب از زنان صحبت می‌کند که به خودشان اعتماد دارند و تلاش می‌کنند با ایجاد تغییراتی کوچک، در جهت ارتقا موقعیت خود و دستیابی به اهدافشان، چه شغلی و چه زندگی شخصی، گام بردارند. همچنین در مورد مردانی صحبت می‌کند که جایگاه زنان را به عنوان همسر، همکار، مادر به خوبی در می‌کنند و در ساخت محیطی برابر تلاش می‌کنند.

 

2. «مسیر ساده به سوی ثروت» نوشته جی.ال. کالینز

یک نقشه راه برای افرادی که قصد دستیابی به استقلال مالی را دارند، ارائه می‌دهد. کالینز معتقد است که پول "قدرتمندترین ابزار" است و به شما نشان می‌دهد که چگونه از آن برای رشد ثروت استفاده کنید. افراد بسیاری در این موضوع اتفاق نظر دارند که این کتاب به عنوان یک راهنمای قابل دسترس برای سرمایه گذاری و سبد سازی است که نکات مهمی در مورد ایجاد بدهی مثبت، سرمایه گذاری و طرز فکر شما ارائه می‌دهد.

 

3. «راهنمای سرمایه گذاری بوگلهدز» نوشته تیلور لاریمور، مایکل لبوف و مل لیندوئر

این کتاب یک راهنمای عملی برای سرمایه گذاری، برگرفته از فلسفه نخبه تجارت و بنیانگذار پیشتاز، جان "جک" بوگل است. پیشنهاد‌های بوگل در این کتاب، گام اول در راه سرمایه گذاری موفق است و نشان می‌دهد که اعتماد به عقاید متداول ثروتمند شدن کنونی، چطور باعث فرو رفتن بیشتر در فقر می‌شود.  در مقدمه، نویسندگان بیان می‌کنند که ماموریت آنها آموزش بهترین راه برای دریافت بازده بلندمدت از سرمایه‌گذاری است. با تمرکز بر افزایش ثروت خود در طول زمان و دستیابی به رفاه مالی یاد بگیرید که یک Boglehead باشید.

 

4. «ثروتمندترین مرد بابل» نوشته جورج اس. کلاسون

این کتاب که یک اثر کلاسیک در مورد برنامه ریزی مالی و ثروت شخصی است. از تمثیل‌های بابلی برای آموزش خرد مالی استفاده می‌کند. این کتاب توضیحات شفافی در مورد اصول اولیه، مانند پس انداز بخشی از درآمد، زندگی در حد توان خود و پول مولد ارائه می‌دهد. 

می توان گفت آموزه‌های این کتاب به خوانند کمک می‌کند به شناخت بهتری از مسائل مالی و اقتصادی دست یابد. در واقع به شکل گیری درک جدیدی از مسائل مالی  در ذهن افراد جستجوگر مسیر موفقیت مالی کمک می‌کند و آنها را در نحوه افزایش درآمد و پس انداز پول با استفاده از پس انداز‌هایشان، راهنمایی می‌کند.

 

5. علم ثروتمند شدن نوشته والاس دی. واتلز

والاس دی. واتلز "علم ثروتمند شدن" را در اوایل دهه 1900 نوشت. این کتاب را می‌توان به عنوان یک راهنمای واقعی و عملی برای مردان و زنانی دانست که نیاز مبرم به کسب پول و ثروت دارند. واتلز در این کتاب به افراد آموزش می‌دهد تا با استفاده از قانون جذب و برخی قواعد موفقیت، به مسیر ثروت وارد شوند.

 

6.«ابزار موفقیت بزرگان» اثر تیم فریس

برای میلیاردر شدن چه چیزی لازم است؟ این کتاب به بررسی روال و عادات روزانه افراد مشهور، ورزشکاران حرفه ای، مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری و بسیاری دیگر از افراد موفق می‌پردازد. فریس در این کتاب، اصول و ابزارهای موفقیت افراد بزرگ و سرشناس را ارائه می‌کند. این کتاب برگرفته از مصاحبه‌ها و گفتگو‌های فریس با افراد موفق است.

 

7. "سرمایه گذار هوشمند" نوشته بنجامین گراهام

در این کتاب اصول سرمایه گذاری بر اساس ارزش ذاتی را از مشاور سرمایه گذاری مشهور، بنجامین گراهام می‌آموزید. این کتاب به‌عنوان یکی از پایه‌های اصلی بازار سهام، نمای وال استریت را تجزیه می‌کند و استراتژی‌های بلندمدت را برای کمک در دستیابی به نتایج مورد انتظار از سرمایه گذاری ترسیم می‌کند. در واقع برای دستیابی به سود نیاز به تجزیه و تحلیل‌های پیچیده و سنگین نیست و با آگاهی از یکسری اصول می‌توانید بالاترین سود را از سرمایه گذاری کسب کنید. شناخت کافی از اصول سرمایه گذاری می‌تواند به نتایج بهتر استراتژی‌های سرمایه گذاری منجر شود.

 

8. «ساختن برای ماندن» نوشته جیمز سی کالینز و جری آی پوراس

برای کسانی که علاقه مند هستند در تجارت خود به موفقیت و ثروت دست یابند. در این کتاب به راز متمایز شدن شرکت‌های قدرتمند مانند دیزنی و هیولت پاکارد اشاره می‌شود. کالینز و پوراس وجه تمایز و ویژگی‌های  شرکت‌های برتر را آشکار می‌کنند و چارچوبی برای طراحی سازمان‌های موفق ارائه می‌دهند. چه کارآفرین باشید و چه در یک شرکت کارمند باشید، این مفاهیم برای ارتقا کسب و کار، شما کمک کند. این کتاب که از نتایج تحقیقات روی صدها کسب و کار مختلف گردآوری شده است، به ویژگی‌هایی اشاره می‌کند که یک کسب و کار را به ابرقدرت بازار تبدیل می‌کند.

 

9. "اسرار ذهن میلیونر" نوشته تی‌هارو اکر

"اسرار ذهن میلیونر" به افراد کمک می‌کند  آرزوی ثروتمند شدن را دنیای واقعی تجربه کنند. این کتاب به دو بخش تقسیم شده است، با قسمت اول که بر شناسایی باورها و افکار در مورد پول و تنظیم مجدد آنها تمرکز دارد و قسمت دوم بینشی در مورد افکار و رفتار افراد ثروتمند ارائه می‌دهد. این کتاب توضیح می‌دهد که برخی از افراد برای دستیابی به موفقیت مالی آمادگی لازم را ندارند، اما اگر ذهنیت خود را در مورد پول تغییر دهند و مانند ثروتمندان فکر کنند، می‌توانند ذهن خود را مجدداً برای ثروتمند شدن برنامه ریزی کنند.

 

10. «ذهن میلیونر» نوشته توماس جی استنلی

«ذهن میلیونر» نوشته توماس جی استنلی بیش از 1000 میلیونر را مورد بررسی قرار می‌دهد تادر مورد زندگی افراد فوق ثروتمند به شناخت کامل و دقیقی دست یابد. استنلی عوامل مشترک موفقیت در میان میلیونرها را ، از جمله زندگی مقتصدانه و ریسک‌های مالی، شناسایی می‌کند. به علاوه میلیونرها هم در کار و هم در زندگی شخصی نیز به موفقیت بیشتری دست پیدا می‌کنند، بنابراین استفاده از طرز فکر آنها در زندگی شما ممکن است به شما در موفقیت در همه جنبه‌ها کمک کند.

 

11. «بیندیشید و ثروتمند شوید» اثر ناپلئون هیل

این کتاب انگیزشی که در ابتدا در سال 1937 منتشر شد، از سرمایه‌داران بزرگ تجاری مانند هنری فورد و کینگ ژیلت برای شناسایی و دستیابی به  رازهای موفقیت مالی الهام می‌گیرد. هیل معتقد است که این اسرار طی سالها به افراد بسیاری در کسب ثروت کمک کرده است و اگر آماده باشید و بدانید چه می‌خواهید، می‌تواند برای شما ثروت به ارمغان بیاورد.

 

12. "من به تو یاد میدم که ثروتمند باشی" نوشته رامیت ستی

می توان گفت این کتاب راهنمای گام به گام در مورد نحوه ثروتمند شدن است. رامیت ستی، که در فوربس به عنوان «جادوگر ثروت»  معرفی شده است. در این کتاب جزء به جزء یک برنامه شش هفته ای در مورد نحوه پس انداز بیشتر، پرداخت بدهی و مذاکره در مورد امور مالی تشریح شده است. به راه‌هایی برای کاهش هزینه‌ها اشاره می‌کند. کتاب I Will Teach You to Be Rich در بهبود مهارت مذاکره به شما کمک می‌کند و اعتماد به نفس خود را با اجرای تمرینات مختلف، ارتقا دهید. رامیت ستی در کتاب خود بیان می‌کند برای پولدار شدن نیازی به متخصص بودن نداری و معتقد است برای ساختن زندگی ثروتمند، از پول استفاده کن.

 

13. "لاین سبقت میلیونرها" اثر M.J. DeMarco

در این کتاب افراد در سه گروه قرار می‌گیرند. گروه اول افرادی که از حاشیه گذر استفاده می‌کنند، گروه دوم کسانی که در لاین کند رو حرکت می‌کنند و گروه سوم افرادی که لاین سبقت را انتخاب می‌کنند. طبق این تقسیم بندی، قشر متوسط جامعه در لاین کندرو در حرکت هستند و ثروتمندان در لاین سبقت به سرعت در حرکتند. DeMarco معتقد است که کلید تولید ثروت، شناسایی نیاز و ارائه راه حل است. این کتاب با منع روش‌های قدیمی برای ثروتمند شدن، به روش‌های جدیدی اشاره می‌کند که منطبق با شرایط اقتصادی کنونی است و مناسب افرادی است که پذیرای ریسک‌های بازار شده و مسیر کارآفرینی را انتخاب می‌کنند.

 

14. پولسازی نوین نوشته دیوید رمزی

در این کتاب شما می‌توانید یک روش مطمئن برای پرداخت تمام نیازهای روزمره زندگی خود طراحی کنید. با ایده‌ها و برنامه‌های خطرناک پولسازی آشنا شوید و برای شرایط ا اضطراری یا بازنشستگی خود اندوخته ای مطمئن ایجاد کنید. در این کتاب رمزی به شیوه ای ساده روش‌های دستیابی به اهداف مالی را تشریح می‌کند. رمزی به وجود حقایق بنیادینی معتقد است که اشنایی با این حقایق می‌تواند به فرد برای بهبود و پیشرفت در تمام جنبه‌های زندگی کمک کند. هدف رمزی از نوشتن این کتاب، به اشتراک گذاشتن این حقایق با عموم بوده است. 

 

15. «همسایه میلیونر» نوشته توماس جی استنلی و ویلیام دی. دانکو

توماس جی استنلی و ویلیام دی. دانکو ویژگی‌های شگفت انگیزی را که از ثروتمندترین افراد آمریکا به دست آوردند، در این کتاب به نمایش می‌گذارند. این کتاب تاکید بر این واقعیت دارد که انچه افراد را به یک ثروتمند بدل می‌کند، عادت‌های ان‌ها است نه میزان درآمد و موقعیت خانوادگی آنها. درس‌های مهم زندگی را از افراد ثروتمند بیاموزید. آموزه‌هایی از جمله استفاده صحیح از منابع، توجه به زمان، اهمیت به آزادی مالی و خودکفایی، در این کتاب گرداوری شده است. بکارگیری این اموزه به شما کمک می‌کند تا به ثروتی هنگفت دست پیدا کنید.

 

16. "تفکر سریع و کند" نوشته دانیل کانمن

کتاب تفکر سریع و کند، برنده جایزه نوبل اقتصاد و از کتب برتر در حوزه مغز و شناخت ذهن بشر است. کانمن در این کتاب در مورد سیستم‌های تفکر منطقی و عاطفی صحبت می‌کند که بر نحوه تفکر و تصمیم گیری انسان‌ها تاثیرگذار هستند. او به باورهای شناختی اشاره می‌کند که نحوه عملکرد ما در بازار سهام یا درک ما در مورد خطرات در زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با شناخت دو سیستم فکری خود، می‌توانیم تصمیمات بهتری برای زندگی شخصی و حرفه ای بگیریم و از اثرات منفی باورهایمان جلوگیری کنیم.

 

17. "کسب و کار هوشمند" اثر فرد کوفمن

این کتاب شما را تشویق می‌کند تا موانع را پیدا کنید، نیازهای تیم خود را شناسایی کنید و در ارتباط و تصمیم گیری مشارکت کنید.  هر فرد ارزش‌های خود را در عرصه بازار نمایش می‌دهد. این کتاب کمک می‌کند تا ذهن خود را کنترل کنید و عادت‌های گذشته را تغییر دهید. به ارزش‌های خود پایبند باشید و ارتباطی سازنده با سایرین داشته باشید. به علاوه این کتاب یک عنصر معنوی را در بر می‌گیرد که به شما برای شناخت واقعی و هدف وجودی  کمک و به ظهور رساندن آن را بررسی می‌کند.

 

18. «پول یا زندگی شما» اثر ویکی رابین

نویسنده ویکی رابین برنامه‌ای نه مرحله‌ای برای تغییر نحوه مدیریت پول ارائه می‌کند و به شما کمک می‌کند تا هوشیارانه زندگی کنید. رابین طرفدار این است که باید از طریق عادات خوب و تمرکز حواس، پول پس انداز کنید و می‌توانید با هزینه کمتری، کیفیت بالای زندگی را نیز تجربه کنید. این کتاب نه تنها رابطه شما را با پول تغییر می‌دهد، بلکه همانطور که اپرا وینفری می‌گوید، « واقعاً می‌تواند زندگی شما را تغییر دهد».

 

19. «آیین دوست یابی» نوشته دیل کارنگی

اولین کتاب پرفروش دیل کارنگی توصیه‌هایی را برای افراد ارائه می‌دهد که در تلاشند در زندگی و تجارت به موفقیت برسند. راه‌های مختلفی برای جلب نظر مردم به شما، روش‌هایی برای متقاعد کردن مردم در مورد افکار و نحوه تاثیر گذاشتن روی دیگران، بدون ایجاد احساسات منفی، تشریح می‌کند. 

کارنگی به این نکته توجه کرد که روابط عمومی قوی افراد دلیل اصلی موفقیت در کسب و کارها است و نه دانش و علم بالا. خواند کتاب‌ها و سرگذشت افراد مشهور و دقت در روابط فردی و ارتباطات آنها، در شکل گیری ایده نگارش این کتاب در ذهن دیل کارنگی شکل گیرد.

 

20. «اهرم‌های ثروتمند شدن» نوشته تونی رابینز

تونی رابینز پس از تحقیق و انجام مصاحبه با کارشناسان و اسطوره‌های مالی  ( استیو فوربس و وارن بافت)، یک برنامه هفت مرحله ای برای کمک به شما و خانواده تان در دستیابی به آزادی مالی طراحی کرد. رابینز تمام خوانندگان در تمام سطوح درآمد را در نظر گرفته و توصیه‌های عملی در مورد مدیریت پول و تصمیم گیری‌های کلان مالی ارائه می‌دهد. رابینز پیچیده ترین مسائل مالی را به ساده ترین روش در این کتاب مطرح می‌کند.

 

21. "ثروتمندان چگونه می‌اندیشند" نوشته استیو سیبولد

تا به حال فکر کرده اید که افراد ثروتمند چگونه فکر می‌کنند؟ استیو سیبولد برای کشف این موضوع با میلیونر‌های بسیاری مصاحبه کرد و یافته‌های خود را با مردم عادی به اشتراک گذاشت. موضوع این کتاب پول نیست بلکه ذهنیت و افکاری است که به ثروت ختم می‌شود. افکار و ذهنیات طبقات مختلف جامعه مقایسه و در یک استراتژی ساده خلاصه می‌کند.  هر فصل این کتاب، شامل آموزه ای حاصل از مصاحبه با ثروتمندترین افراد جهان است.

 

22. «میلیونر اتوماتیک» اثر دیوید باخ

دیوید باخ از داستان یک زوج آمریکایی معمولی وام می‌گیرد تا نشان دهد که چگونه برای ثروتمند شدن نیازی به درآمد بالا ندارید. باخ بیان می‌کند هر فرد در هر سطح درآمد که باشد می‌تواند ثروتمند شود. در این کتاب برنامه‌های کاربردی ارائه می‌شود که با اجرای آنها می‌توانید به درآمد غیر فعال دستیابید و ثروت شما به صورت خودکار به منبع پولسازی تبدیل شود. به این ترتیب لازمه داشتن ثروت را درآمدهای میلیونی نمی داند، هرچند که می‌تواند فرایند پولسازی را تسریع و تسهیل کند.

 

23. «پدر پولدار پدر فقیر» نوشته رابرت کیوساکی

کیوساکی این افسانه را در هم می‌شکند که برای ثروتمند شدن باید پول زیادی در اختیار داشته باشید. او با گفتن داستان دو پدر - پدر خودش و پدر صمیمی ترین دوستش - توضیح می‌دهد که چگونه می‌توان حتی با دستمزد کم ثروتمند شد. کیوساکی این باور عمومی که خانه شما یک دارایی است را به چالش می‌کشد. به تفاوت‌های بین نحوه انتخاب افراد ثروتمند و افراد متوسط برای دریافت حقوق اشاره می‌کند و تفاوت اساسی بین یک دارایی و یک بدهی را به طور کامل تشریح می‌کند.

 

24. «میلیونرهای روزمره» نوشته کریس هوگان

کریس هوگان نشان می‌دهد که چگونه مردم عادی، بدون ارثی هنگفت، می‌توانند ثروت خود را افزایش دهند. هوگان با مطالعه 10000 میلیونر آمریکایی نشان می‌دهد که ساختن ثروت صرف نظر از درآمد یا موقعیت، قابل دستیابی است. او نتیجه می‌گیرد که تعهد و تلاش زیاد شرط لازم برای دستیابی به ثروت است. در این کتاب می‌آموزید که چطور مانند ثروتمندان از بدهی دوری کنید، زندگی خود را بر اساس مبلغی کمتر از درآمد خود برنامه ریزی کنید و مسئولیت پذیر و منضبط باشید.

 

25. «ماجراهای کسب و کار» نوشته جان بروکس

احتمالا با خواندن این کتاب شما هم با بیل گیتس هم نظر می‌شوید که این کتاب را بهترین کتاب کسب کار است. بروکس داستان شکست‌ها و موفقیت‌های دوازده شرکت وال استریت را بیان کرده و زیر و بم امور مالی شرکت‌ها را تشریح می‌کند. در این کتاب با چهره واقعی و فریبکارانه دنیای کسب و کار آشنا می‌شوید. بروکس در این کتاب یادآوری می‌کند که ماهیت تجارت همیشه پایدار نیست و برای عملی شدن برنامه‌هایتان به افراد اثربخش و کارآمد بیش از تولید محصول ایده ال، بیزینس پلن بدون نقص، استراتژی بازاریابی حرفه ای، نیاز دارید.

 

سخن پایانی

با مطالعه مجموعه متنوعی از کتاب برای پولدار شدن می‌توان نتیجه گرفت که ثروتمند شدن یک مسیر قابل دستیابی و در عین حال سخت است. سرگذشت و زندگی نامه افراد موفق و ثروتمندان دنیا به مانشان می‌دهد که تنها راه رسیدن به ثروت درآمد بالا و امتیازات خانوادگی نیست. با کمی تغییر در ذهنیت و بهبود ویژگی‌های فردی نیز می‌توان مهارت‌های کسب ثروت و هوش مالی را تقویت کرده و در مسیر ثروت قدم نهاد. 

این کتاب‌ها به ما یادآوری می‌کنند که ثروتمندان ذهنیتی متفاوت را دنبال می‌کنند و به اصول و حقایقی پایبند هستند که در راس فعالیت خود قرار می‌دهند. با یادگیری این اصول و حقایق که در انواع کتاب برای پولدار شدن می‌توان آنها را جستجو کرد، می‌توانید به اهداف مالی و افزایش ثروت خود کمک کنید. 

 

منابع ترجمه:

8 books to grow your money wealth and financial prosperity 

 millionaire books

12 books to read if you want to get rich 

نویسنده: منصوره قاسمی
28 بهمن 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 ماه پیش