بهترین بانک‌ها برای سپرده گذاری در 1403

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
بهترین بانک‌ها برای سپرده گذاری در 1403
وقتی صحبت از سرمایه گذاری و کسب درآمد مازاد از سرمایه غیر‌فعال به میان می‌آید، سپرده گذاری در بانک اولین گزینه ای است که به ذهن خطور می‌کند. سرمایه گذاری در طلا، مسکن، خودرو، بورس و بانک از جمله روش‌های سرمایه گذاری محبوبی است که از سالیان دور مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران بوده است. درجه ریسک پذیری، میزان سرمایه، نیاز به نقدینگی و دسترسی به سرمایه عواملی هستند که بر انتخاب روش سرمایه گذاری تاثیر قابل توجهی دارند. 
حفظ و افزایش ارزش سرمایه‌هایی که طی سالیان متمادی جمع آوری شده و کسب درآمد مازاد از مبالغ پس انداز شده، موضوعی است که افراد را به سمت سرمایه گذاری سوق می‌دهد. طبیعتا مهم است سرمایه در جایی امن و با ریسک پایین سرمایه گذاری شود و این موضوع عاملی است که از بین روش‌های متعدد، سرمایه گذاری و سپرده بانکی، در بین مخاطبان طرفداران بیشتری را به خود جذب کرده است.
سپرده گذاری چیست؟ برای سپرده گذاری باید چه نکاتی در مد نظر قرار دهم؟ بهترین بانک برای سپرده گذاری کدام است؟ سوالاتی است که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.
 

بهترین بانک برای سپرده بانکی کدام است؟

کسب ارزش افزوده از سرمایه جمع آوری شده، مقصد جذابی برای سرمایه گذار است. اما این موضوع به معنی سرمایه گذاری بدون قید و شرط و تصمیم گیری سریع و بدون بررسی در روش‌های مختلف نیست. تصمیم گیری آگاهانه نیازمند تحقیق و کسب اطلاعات کافی در مورد تمامی جوانب سرمایه گذاری است. سپرده گذاری بانکی نیز از این قضیه مستثنی نیست و به منظور انتخاب بهترین بانک برای سپرده گذاری فاکتور‌های متعددی را باید مد نظر قرار دهید. 
 • امکانات خدماتی: امکاناتی که بانک در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد مانند ساعات کاری بیشتر، وصول سریع چک، انتقال سریع وجه، زمان کم در عملیات و بسیاری از امکانات دیگر، عاملی در جذب مشتریان بیشتر و در نتیجه ورود سپرده‌های بیشتر خواهد بود.
 • کارکنان: پرسنل کارآمد و روابط عمومی مناسب نیز می‌تواند مشتریان بیشتری را به سپرده گذاری در بانک تشویق کند.
 • سیاست‌های بانک: سیاست‌های بانک عامل مهم تاثیر گذار بر اعتماد مردم و جذب سپرده‌های بیشتر خواهد بود. طرح‌های بانک در مورد وام‌ها، سرمایه گذاری‌ها و بسیاری برنامه‌های دیگر، از استراتژی‌های مطلوبی است که می‌تواند به افزایش سپرده‌ها در بانک منجر شود.
 • نرخ‌های سود: طبیعتا نرخ سود اصلی ترین ویژگی در افزایش سپرده‌های بانکی است. ارائه طرح‌های متنوع با نرخ سود مختلف، فرصت‌های انتخاب بیشتری را پیش روی سرمایه گذار قرار می‌دهد.
 • سابقه فعالیت: بانک‌های با سابقه عملیاتی خوب، گزینه‌های بهتری برای سپرده گذاری هستند. 
 • حداقل مورد نیاز سپرده: ممکن است بانک‌ها برای انواع سپرده‌های بانکی، محدودیت‌هایی در حداقل مبلغ سپرده در نظر بگیرند. با توجه به اینکه در برخی سپرده‌ها برداشت وجه قبل از موعد قرارداد، مشمول پرداخت جریمه می‌شود، لازم است نسبت به محدودیت‌های سپرده اطلاعات کافی کسب کنید.
 • جریمه برداشت سپرده قبل از موعد: برداشت قبل از موعد سررسید سپرده، مشمول پرداخت جریمه است. قبل از اقدام به سپرده گذاری نسبت به نرخ و هزینه‌ها و جریمه‌های مرتبط بررسی کنید.
 • امتیازات مازاد حاصل از سپرده گذاری: بانک‌ها معمولا برای تشویق مشتریان به سپرده گذاری، طرح‌ها تشویقی و امتیازات خاصی مانند امتیاز وام، روی سپرده‌های ثابت در نظر می‌گیرند. 
 

چرا در بانک سپرده گذاری کنیم؟

سپرده بانکی از دیرباز جزء گزینه‌های محبوب سرمایه گذاری شناخته شده است. سپرده‌های متنوعی برای سرمایه گذاری از سوی بانک به مشتریان ارائه می‌شود. با نگهداری سرمایه در بانک طی مدت زمان معین، سرمایه گذار می‌تواند از مزایای سپرده بانکی بهره مند شود. از مزایای سپرده بانکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 
 • دریافت سود: متناسب با مدت زمان سپرده گذاری، نرخ سود سپرده تغییر می‌کند. معمولا دوره‌های 3، 6، 12 و 24 ماه برای سپرده گذاری ارائه می‌شود. سیاست‌ها و عوامل مختلفی برای محاسبه نرخ سود سپرده در نظر گرفته می‌شود. سپرده‌های مدت دار نسبت به پس انداز‌های معمولی تقاضای بیشتری دارد، زیرا به این سپرده‌ها سود تعلق می‌گیرد. 
 • گزینه سرمایه گذاری سودآور: سپرده‌های بانکی یکی از امن ترین سرمایه گذاری‌ها محسوب می‌شوند. طی مدت سپرده گذاری اصل پول حفظ می‌شود و با ذخیره سود متعلقه به سپرده، مبلغ سرمایه افزایش می‌یابد. تنها خطری که سپرده گذاران را تهدید می‌کند، بحران اقتصادی و مشکلات سیاسی است.
 • منبع درآمد: در ازای واگذاری سرمایه به بانک مبلغی به‌عنوان سود دریافت می‌کنید که به طور منظم به حساب شما تعلق می‌گیرد. به این ترتیب یک منبع درآمد از سرمایه غیر فعال ایجاد می‌شود. 
 • حداقل ریسک: نوسانات بازارهای مالی و تغییرات قیمت روی سپرده بانکی تاثیر نداشته و به‌همین دلیل نسبت به سایر روش‌های سرمایه گذاری، ریسک کمتری متوجه سرمایه گذار است. 
 • نگهداری سرمایه در محلی امن: حمایت بانک مرکزی و پوشش بیمه ای بانک‌ها، اطمینان از امنیت سپرده‌های بانکی را افزایش می‌دهد. 

 

تعریف سپرده گذاری

سپرده گذاری یکی از روش‌های رایج و پرطرفدار سرمایه گذاری است. امنیت و ریسک و بازده عوامل مهم و تاثیر گذار در انتخاب روش سرمایه گذاری محسوب می‌شود. در ادامه با مفهوم سرمایه گذاری و سپرده گذاری بیشتر آشنا می‌شویم.

سرمایه گذاری چیست؟

سرمایه گذاری استفاده از منابع مالی است که با هدف کسب سود طی زمان در قالب افزایش ارزش یا دریافت سود، انجام می‌شود. یا به عبارت دیگر سرمایه گذاری را می‌توان تخصیص منابع با هدف کسب بازده مثبت، تعریف کرد. از انواع رایج سرمایه گذاری در دنیای مالی می‌توان به خرید اوراق بهادار، املاک، فلزات گرانبها، سپرده‌های بانکی اشاره کرد.

سپرده گذاری چیست؟

سپرده‌های بانکی، یکی از محصولات صنعت بانکداری هستند که سرمایه مشتریان را برای مدتی معین نگهداری می‌کنند. مشتری وجوه خود را در ازای دریافت مبلغی به‌عنوان سود، به بانک واگذار می‌کند. سپرده‌ها در حساب‌های سپرده مانند حساب‌های پس انداز، حساب‌های جاری و سرمایه گذاری نگهداری می‌شوند.   طبق توافق مشتری و بانک، برداشت وجوه سپرده در زمان مشخصی امکان پذیر است. 
سپرده بانکی از ان جهت مورد توجه بسیاری از سرمایه گذاران قرار می‌گیرد که علاوه بر تضمین اصل پول، طبق قرارداد مبلغی به‌عنوان سود به حساب تعلق می‌گیرد.به این ترتیب سپرده بانکی یک سرمایه گذاری کم ریسک و تضمین شده محسوب می‌شود.
 

انواع سپرده گذاری

به طور کلی سپرده‌های بانکی در دو گروه کوتاه مدت و بلند مدت، طبقه بندی می‌شوند. سپرده کوتاه مدت مناسب کسانی است که به وجوه سپرده برای انجام فعالیت‌های روزانه نیاز دارند. به این ترتیب سپرده گذار علاوه بر دسترسی به وجوه، مبلغی به‌عنوان سود نیز دریافت می‌کند. این رقم نسبت به سپرده بلندمدت، کمتر خواهد بود.
سپرده بلند مدت برای افرادی مناسب است که وجوه غیر فعالی در اختیار دارند. با واگذاری وجوه به بانک می‌توانند درآمد مازادی کسب کنند. به این ترتیب وجوه خود را طی قرارداد برای مدت زمانی معین به بانک واگذار می‌کنند و طی این مدت اجازه برداشت پول را ندارند. در ازای ان سود دریافت می‌کنند.

انواع سپرده گذاری در بانک

بانک‌ها انواع مختلفی از سپرده با شرایط و مزایای گوناگون به مشتریان خود ارائه می‌دهند. 

سپرده کوتاه مدت

پرکاربردترین نوع سپرده است. علاوه بر استفاده در فعالیت‌های مالی روزانه، مبلغی به‌عنوان سود به حساب تعلق می‌گیرد. این مبلغ متناسب با کمترین مقدار مانده حساب طی ماه محاسبه و به حساب واریز می‌شود.

سپرده بلند مدت

وجوه سپرده برای مدت طولانی (معمولا بیش از یکسال) برای انجام فعالیت‌های سرمایه گذاری به بانک واگذار می‌شود. کم ریسک ترین روش سرمایه گذاری است که سود ماهانه تضمین شده ای بدون ریسک از بین رفتن سرمایه، به حساب تعلق می‌گیرد.

سپرده قرض الحسنه پس انداز

در این نوع سپرده مبلغی برای امور خیریه در اختیار بانک قرار می‌گیرد. این نوع سپرده شامل سود نیست و شاید بتوان گفت تنها جذابیت آنها جوایز و طرح‌های پاداشی است که طی قرعه کشی‌های مختلف به صاحبان حساب اعطا می‌شود. 

سپرده قرض الحسنه جاری

مناسب فعالان بازارهای مالی است. وجوه نگهداری شده در این حساب صرف پاس چک‌هایی می‌شود که در ازای معاملات مختلف رد و بدل می‌شود.

اوراق گواهی سپرده

اوراق بهاداری که توسط سازمان‌های مختلف جهت تامین منابع مالی مورد نیاز با دریافت مجوز از بانک مرکزی منتشر می‌شود. 

سپرده‌های طرح دار

علاوه بر طرح‌های ثابت، بانک‌ها طرح‌هایی ویژه با شرایط و امتیازاتی متفاوت از طرح‌های ثابت، نیز به مشتریان ارائه می‌دهند.
 

سخن پایانی

سپرده‌های بانکی از روش‌های پرمخاطب سرمایه گذاری است. اطمینان از نگهداری سرمایه در محلی امن، سرمایه گذاری کم ریسک و در عین حال کسب سود، را می‌توان از دلایل محبوبیت این روش سرمایه گذاری دانست. بانک‌ها روش‌های متنوعی از سپرده گذاری را به مشتریان ارائه می‌دهند تا هر فرد بتواند روشی متناسب با معیارهای خود را انتخاب کرده و وجوه خود را در اختیار بانک قرار دهد.
هر روش سرمایه گذاری ویژگی خاص خود را داشته و ممکن است محدودیت‌هایی نیز برای برخی سپرده‌ها تعیین شده باشد. به‌همین دلیل لازم است قبل از اقدام به سپرده گذاری، تمامی شرایط و ویژگی‌های تعیین شده حساب را بررسی کرده تا از هزینه‌های مازاد احتمالی که ممکن است در اثر انتخاب اشتباه ایجاد شود، اجتناب کنید.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.