تحلیل تکنیکال و بنیادی سهام عالیس در فروردین سال 1403

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تحلیل تکنیکال و بنیادی سهام عالیس در فروردین سال 1403
هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: در حال حاضر بازار بورس جزو بازار های کم ریسک و ارزنده به حساب می آید که با بررسی تکنیکال و بنیاد سهام میتوان فرصت های سرمایه گذاری خوبی بدست آورد. با استفاده از تحلیل بنیادی میتوانیم وضعیت مالی، سودآوری، محصولات، خدمات، رقبا، چشم‌انداز و… یک شرکت را بررسی کرده و ارزش واقعی سهام آن را محاسبه کنیم و تحلیل تکنیکال هم به تحرکات قیمت در نمودار ها میپردازد که با استفاده از تاریخچه قیمتی و سبک های مختلف علم تکنیکال میتوان آینده قیمت را تجزیه و تحلیل کرد. با رشد روز افزون صنعت غذایی در اقتصاد ایران، شرکت های متعددی در این حوزه به وجود آمدند و چون نیاز به تامین مالی داشتند باعث به وجود آمدن گروه محصولات غذایی در بورس شد. در حال حاضر شرکت های گوناگونی در این گروه پذیرفته شده اند و به لحاظ ارزش بازار، متوسط هستند. صنعت غذایی در بورس تهران قابل تفکیک به چند حوزه مختلف، از جمله صنعت دامپروری، روغن خوراکی و مواد غذایی است. در ادامه به تحلیل بنیادی و تکنیکال سهام عالیس به صورت یکجا و جامع خواهیم پرداخت تا عملکرد و موقعیت شرکت بهار رز عالیس چناران را بررسی کنیم.
 

معرفی شرکت

گروه تولیدی عالیس، یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان انواع نوشیدنی در کشور است. این گروه سال‌ ها پیش با هدف تولید فرآورده‌ های لبنی پاستوریزه، در زمینی به وسعت 10 هکتار واقع در شهرک صنعتی چناران آغاز به کار کرد و فعالیت خود را در جهت تحقق اهداف و سیاست‌ های معین خود ادامه داد. شرکت چشمه نوشان خراسان از شرکت های وابسته به عالیس محسوب میشود و محصولات خود اعم از انواع نوشابه‌ های گازدار، دوغ‎ های گازدار و بدون گاز، آب معدنی، آب آشامیدنی و آبمیوه‌ های گازدار را با تکیه بر دانش فنی و تکنولوژی روز اروپا تهیه میکند و در اختیار مصرف‌ کنندگان قرار میدهد. شرکت توسن پخش ستاره کیش، یکی از شرکت‌ های بزرگ پخش کشور و زیرمجموعه هلدینگ عالیس است که تمامی محصولات تولیدی کارخانجات برند های عالیس، ویت‌ بار، ایکس‌ ری و سرچین را از طریق 12 شعبه و 120 نماینده در سراسر کشور توزیع میکند. ارزش بازار سهام عالیس در بورس، مبلغ 6 هزار و 264 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 5.6 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد.
 

ترکیب سهامداران

سه شخص حقیقی، هر کدام به میزان 2 میلیارد و 54 میلیون سهم و با مالکیت 22.8 درصدی بزرگ ترین سهامداران عالیس هستند که پس از آنها صندوق سرمایه گذاری اختصاصی ثروت پویا با مالکیت 9.8 درصدی چهارمین سهامدار بزرگ شرکت میباشد. در جدول زیر نام سهامداران عمده شرکت قابل با تعداد سهم تحت مالکیت، قابل مشاهده میباشد.
نام سهامدار
درصد مالکیت
تعداد سهام | میلیارد
شخص حقیقی
22.8
2.05
شخص حقیقی
22.8
2.05
شخص حقیقی
22.8
2.05
صندوق سرمایه گذاری ثروت پویا
9.8
0.88
صندوق امید لوتوس پارسیان
7
0.63
صندوق آسمان آرمانی سهام
1.1
0.1
شخص حقیقی
1
0.95
 

تحلیل صورت سود و زیان

جمع درآمد های عملیاتی شرکت در سال 1401 به مبلغ 1 هزار و 361 میلیارد تومان میباشد که 944 میلیارد تومان آن صرف بهای تمام شده محصولات شده است. هزینه های اداری و عمومی 71، مالیات 3.5 و سود انباشته پایان دوره 677 میلیارد تومان به ثبت رسیده است. درآمد ها 104 درصد، بهای تمام شده محصولات 86 درصد و هزینه های اداری و عمومی 437 درصد نسبت به سال 1399 افزایش یافته است که نشان میدهد نرخ رشد هزینه مواد مستقیم کمتر از درآمد ها رشد کرده است (نشانه مثبت)؛ اما هزینه های اداری و عمومی بسیار افزایشی بوده و زنگ خطری برای امور مالی شرکت است. سود خالص شرکت پس از کسر مالیات در سال 1401 به مبلغ 772 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال 1399، 388 درصد افزایش یافته است. شرکت در 9 ماهه 1402، سود خالص 380 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل تغییری نکرده است؛ اما در حالت کلی و با توجه به صورت های مالی دوره های سالانه، شرکت وضعیت بنیادی خوبی دارد.
 

نسبت قیمت به درآمد

عالیس در سال 1396 مبلغ 2 تومان، در سال 1397 مبلغ 4 تومان، در سال 1398 مبلغ 25 تومان، در سال 1399 مبلغ 29 تومان، در سال 1400 مبلغ 50 تومان، در سال 1401 مبلغ 310 تومان و در 9 ماهه سال 1402 مبلغ 127 تومان به ازای هر سهم سود خالص داشته است. اگر به روند سود سازی شرکت طی سال های متوالی نگاه کنیم، متوجه میشویم که عملکرد خیلی خوبی داشته و همیشه مثبت بوده است. اگر نرخ افزایش حقوق و دستمزد را نهایتا 30 درصد، نرخ واقعی تورم را بیش از 80 درصد و میانگین قیمت دلار را نیز 62 هزار تومان در نظر بگیریم، سود خالص شرکت عالیس 480 میلیارد تومان و EPS forward آن تا پایان سال 1402، 53 تومان برآورد میشود. در پیش بینی سودی که انجام دادیم، رشد نرخ درآمد 104 درصد، بهای تمام شده 86 درصد، میانگین دستمزد 200 درصد، پرتفوی غیر بورسی 78 درصد و مالیات 50 درصد افزایش نسبت به سال گذشته و بر اساس شاخص سازی مبالغ، نسبت های فصلی و پوشش سود سالانه در نظر گرفته شده است.
 

برنامه ها و چشم انداز وضعيت شركت

شركت عاليس همواره يكي از شركت های معتبر كيفی و جزو برترين توليد كننده ها و صادر كننده های انواع نوشيدنی در كشور ميباشد و بر اين اساس چشم انداز، شركت عاليس بر اصول زير استوار گرديده است.
1- ايجاد برند مبتنی بر توسعه و سرآمدی منابع انسانی
2- دستیابی به سهم عمده بازار کشورهای دارای مزیت صادراتی
3- ايجاد اعتبار ملی و منطقه ای برای برند عاليس
 

تحلیل تکنیکال

قیمت سهم در مرداد ماه 1402 با افزایش 39 درصدی از کف 610 تومان به سقف تاریخی 850 تومان رسید و مجددا وارد سیکل نزولی شد که حدودا 30 درصد ریزش کرد و در حمایت 610 تومانی با واکنش مثبت روبرو شده  و 17 درصد رشد کرد. در حال حاضر قیمت با حفظ حمایت 660 تومان میتواند ترندلاین داینامیکی خود را شکسته و در اولین گام تا هدف 850 تومان صعود کند. 610 تومان کف قابل اطمینان برای سرمایه گذاری پله ای با استفاده از استراتژی DCA است که میتوانیم آن را پرتابگر قیمت سهم در نظر بگیریم. با شکست مقاومت 850 تومان اهداف بزرگ تری متصور هستیم.
تحلیل تکنیکال سهام عالیس
 

سخن پایانی

در تحلیل تکنیکال و بخصوص بنیادی، متریک و معیار های بسیاری مانند اندیکاتور و اوسیلاتور ها، نسبت های مالی، نقدینگی، قیمت به درآمد ttm و forward، خالص ارزش دارایی ها NAV و… جهت تحلیل و ارزشگذاری وجود دارد؛ اما نوشتن تمامی آنها از صبر و حوصله کاربران خارج است. پس سعی بر آن بود که به صورت خلاصه وار اما دقیق، موقعیت سهم عالیس را به طور ویژه بررسی کنیم تا سرمایه گذاران با آگاهی بیشتری اقدام به خرید و فروش آن کنند. وضعیت بنیادی شرکت رضایت بخش و رو به رشد است که در صورت تاثیر پذیری درآمد ها از قیمت دلار و نرخ تورم و افزایش فروش و گسترش بازار های صادراتی میتوان 1403 را سال خوبی برای شرکت عالیس در نظر گرفت.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.