تحلیل و پیش بینی قیمت سهم پالایش نفت تهران 1403

بروزرسانی در26 اردیبهشت 1403
تحلیل و پیش بینی قیمت سهم پالایش نفت تهران 1403
شرکت پالایشگاه نفت تهران (با نماد شتران) که در زمینه فرآورده‌های نفتی کک و سوخته هسته‌ای فعالیت دارد، روزانه با تولید 250 هزار بشکه نفت خام، بیش از 13 درصد از نفت خام کشور را پالایش می‌کند. عرضه اولیه سهام شتران در مهرماه 1391 انجام شد.
در حال حاضر قیمت سهام این شرکت در یک کانال صعودی نوسان دارد که کف این کانال در قیمت 250 تومان محدوده حمایتی محسوب می‌شود. طبق محاسبات صورت گرفته تا وقتی قیمت بالای این محدوده باشد، احتمال رشد بیشتر سهام شتران را در پی دارد. با این حال باید دید که در روزهای آینده قیمت تا محدوده 250 تومان کاهش پیدا می‌کند یا خیر. در صورتی که کاهش قیمت اتفاق افتاده باشد، آیا می‌توان برای خرید سهام این شرکت اقدام کرد؟

تحلیل تکنیکال شتران ( پالایش نفت تهران )

در حال حاضر قیمت در یک کانال صعودی در حال نوسان است  که کف این کانال در قیمت 250 تومان محدوده حمایتی محسوب میشه و تا وقتی قیمت بالای این محدوده باشد، احتمال رشد بیشتر سهام شتران وجود دارد. باید دید که در روزهای آینده قیمت تا محدوده 250 تومان کاهش پیدا میکند یا خیر. در صورتی که کاهش قیمت اتفاق افتاده، می توان برای خرید اقدام کرد.
تحلیل تکنیکال شتران

افزایش سرمایه شتران

سهام شتران با ارزش بابغ بر 1٬085٬370  ریال خرید و فروش می‌شود و سهام شناور آزاد 51٫48٪ درصد ارزیابی شده است. این شرکت در بهمن ماه سال گذشته (1402) میزان سرمایه خود را از ۲۷۵٬۰۰۰٬۰۰۰ میلیون ریال به ۳۹۰٬۰۰۰٬۰۰۰ میلیون ریال افزایش داد. به طوری که میزان آن طی این مدت 41.82 درصد افزایش یافت.
این شرکت چند ماه پیش‌تر از آن (در آبان ماه 1402) 1.081.241 متر مکعب فروش داخلی را به ثبت رساند. گفته می‌شود که این میزان فروش در مقایسه با ماه‌های گذشته آن 1% و نسبت به مدت مشابه در سال 1401، 7% کاهش داشته است. مقدار فروش سهم شتران در مقایسه با متوسط ماهانه آن 25 بیشتر بوده است.
اما میزان فروش این شرکت در 3 ماه بعد یعنی در بهمن ماه 1402 به 1162177 مترمکعب رسید. این در مقایسه با ماه گذشته افزایش 4 درصدی و در مقایسه با متوسط ماهانه افزایش 9 درصدی را نشان می‌دهد. همچنین داده‌ها حکای از رشد 6 درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (1401) است.
این مقایسه نشانه‌ای از افت و خیز میزان فروش محصولات این شرکت دارد. همانطور که اشاره کردیم 13 درصد از نفت خام کشور در این پالایشگاه تأمین می‌شود که بخش عمده‌ای از آن در تهران به مصرف می‌رسد. همچنین سایر تولیدات این پالایشگاه (از جمله سوخت جت و روغن پايه پالايشگاه) از نظر کیفیت رتبه بالایی را در بین پالایشگاه‌های داخلی کسب کرده است.
بالا بودن نرخ مصرف داخلی، احتمال صادرات محصولات این شرکت را به صفر می‌رساند. از سوی دیگر به دلیل مصرف شدن محصولات آن در بازارهای داخلی، دولت نرخ فروش را تعیین می‌کند و شرکت نمی‌تواند در قیمت‌گذاری انواع فروش آزاد داخلی، میزان و نوع محصولات نقش داشته باشد.

سود شتران

عوامل زیادی بر روی میزان سود هر سهم شرکت پالایش نفت تهران تاثیر دارد که از جمله باید به نرخ دلار اشاره کنیم. بهای تمام شده برای تولید محصولات این شرکت و درآمد عملیاتی با نرخ تسعیر ارز، حتی با فرض ثابت بودن سایر عوامل تاثیرگذار، به ازای هر یک درصد تغییر قیمت دلار، میزان سود ناخالص شرکت نیز یک درصد تغییر می‌کند. از سوی دیگر، نوسانات قیمت ارز، ریسک وام‌های ارزی را نیز افزایش می‌دهد.
از دیگر عوامل موثر بر سود و زیان سهم شتران باید به بسته شدن مرزها، کاهش تقاضا و خطر رکود مزمن و حتی کاهش تقاضای جهانی برای فرآورده‌های نفتی اشاره کنیم. این موارد در نهایت باعث کاهش حاشيه سود  Crack Spread و جريان‌هاي نقد شركت پالایش نفت تهران می‌شود.
تغییرات نرخ بهر هم بر روی هزینه‌های مالی شرکت و درآمدهای ناشی از سود سپرده‌ها تاثیر می‌گذارد. اگر رﺷﺪ درآﻣﺪﻫﺎي ﺷﺮﻛﺖ ﺑﺎ رﺷﺪ ﻫﺰﻳﻨﻪ‌ﻫﺎي ﺗﻮﻟﻴﺪ (به دلیل تورم) تناسب نداشته باشد، بر روی سود و زیان سهم شتران تاثیر می‌گذارد.
علاوه بر موارد بالا، از دیگر از عواملی که می‌تواند بر روی بازدهی سهام این شرکت تاثیر بگذارد باید به تغییر الگوی مصرف، رشد محصولات جایگزین اقتصادی (مانند خودروهای هیبریدی) و ریسک کاهش تقاضا اشاره کنیم که کاهش مصرف سوخت در سال‌های آینده را به دنبال دارد. با این حال طبق بررسی‌های تکنیکال سهام این شرکت، تا حدودی روند صعودی آن در بلند مدت پیش‌بینی می‌شود. 

اخبار شتران

از جمله پرفروش‌ترین محصولات شرکت پالایش نفت تهران (از نظر حجمی) در 3 ماهه آخر سال 1402 باید به نفت گاز با سهم 400 هزار متر مکعب اشاره کنیم که در رتبه اول قرار می‌گیرد. نفت کوره و مالچ این شرکت با فروش 247 هزار متر مکعب در رتبه دوم قرار می‌گیرد.
در جدول زیر می‌توانید میزان فروش و سود سهام این شرکت در سه ماهه آخر 1402 را با مدت مشابه سال قبل مشاهده کنید.
سهام شرکت شتران
میزان فروش و سود
تغییرات نسبت به مدت مشابه 1401
میزان فروش شرکت
152.000 میلیارد تومان
12 درصد کاهش
سود ناخالص
128.000 میلیارد تومان
41 درصد کاهش
سود عملیاتی
13000 میلیارد تونان
40 درصد کاهش
سود خالص
167000 میلیارد تومان
27 درصد کاهش
EPS نماد شتران
606 ریال
27 درصد کاهش

طبق اطلاعاتی که در جدول بالا شاهده افت سود نماد شتران هستیم که دلایل آن عبارتند از:
  • افزایش 23 درصدی متوسط نرخ دلار
  • کاهش 18 درصدی نرخ‌های جهانی
  • کاهش 20 درصدی کرک اسپرد جهانی پالایش نفت خام
  • تغییر در دستورالعمل‌های مربوط به قیمت گذاری محصولات پالایشگاه در سال 1402 

آیا خرید سهم شتران در سال 1403 توصیه می شود؟

بررسی تابلو خرید و فروش سهم شتران و اخبار مربوط به آن نشان می‌دهد که رفتار قیمت این سهم با وقفه کوتاهی در مسیر تحرکات مشکوک حقوقی‌های سهم حرکت می‌کند. 
با توجه به اطلاعات و داده‌های این مطلب و اخبار سهم شتران به نظر می‌رسد که سهام این شرکت می‌تواند در بلندمدت پتانسیل رشد داشته باشد.
با این حال، برای تصمیم گیری نهایی در خصوص خرید یا فروش سهام شتران باید به تحلیل‌های  بیشتر و همچنین به تمایلات و ریسک پذیری خودتان توجه کنید. توصیه می‌شود قبل از هرگونه اقدامی با یک مشاوره سرمایه گذاری مشورت نمایید.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.