شستا| شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی

بروزرسانی در23 اردیبهشت 1403
شستا| شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی
شستا هلدینگی تخصصی متعلق به سازمان تامین اجتماعی میباشد. این شرکت و سهام آن در سرنوشت بازار تاثیری کلان خواهند داشت.

شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی که به اختصار با نام شستا شناخته شده است، شرکتی مادر متعلق به سازمان تأمین اجتماعی می‌باشد. فعالیت اصلی این شرکت در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و انجام مبادلات سهام شرکتها می‌باشد. در این مقاله با این شرکت، زیرمجموعه‌های آن و سایر نکات مرتبط با آن به طور کامل آشنا خواهید شد.

تحلیل تکنیکال سهام شستا

سهام شستا به تازگی از یک مثلث خارج شده و احتمال رشد بیشتر قیمت وجود دارد. محدوده مناسب خرید این سهم 100 تومان است. در مرحله اول احتمالا قیمت تا 115 تومان رشد کند، اما در صورت عبور از محدوده 120 تومان احتمال رشد بیش از 30 درصدی برای این سهم وجود دارد.

تاریخ بروز رسانی تحلیل: فروردین 1401

معرفی شستا و تاریخچه آن

شرکت شستا در سال 1365 با سرمایه اولیه معادل 20 میلیارد ریال تأسیس شد. هدف از ایجاد این شرکت، حفظ ارزش منابع سازمان تأمین اجتماعی و کسب سود از طریق آنها می‌باشد. سازمان از این منافع جهت تأمین منابع لازم برای ایفای مسئولیتهای خود از جمله پرداخت حقوق بازنشستگان این سازمان و تعهدات بیمه‌ای استفاده می‌‌نماید. ماهیت این شرکت از نوع شرکت سهامی خاص می‌باشد که سازمان تأمین اجتماعی، تأمین مالی آن را برعهده دارد. در حال حاضر، سرمایه فعلی این شرکت مبلغی بیش از 10000 میلیارد تومان می‌باشد. این شرکت، زیرمجموعه‌ای شامل 178 شرکت مدیریتی را داراست که هم اکنون بطور متوسط معادل 10% از مجموع ارزش بازار بورس به آنها تعلق دارد.

هدف اصلی این شرکت، کسب سود و ارزش افزوده به حداکثر میزان ممکن آن می‌باشد. شستا این هدف را با سرمایه‌گذاری در فعالیتهای تولیدی و خدماتی در بازارهای داخلی و خارجی محقق ساخته است. یکی از فعالیتهای اصلی این شرکت، جمع آوری حق بیمه‌های پرداخت شده از سوی کارگران، بیمه‌شدگان و سرمایه‌گذاری آنها می‌باشد. این شرکت، جهت افزایش سودآوری اقدام به خرید تعداد زیادی از کارخانجات از محل درآمدهای حاصله خود نموده است. با توجه به اینکه این شرکت تحت اختیار دولت می‌باشد، استفاده از منابع آنها، عملکرد بهتری را برای دولت به ارمغان خواهد آورد.

فعالیت های اصلی شستا

این شرکت با محوریت فعالیتهای مشارکتی و سرمایه‌گذاری در حوزه‌های بازرگانی، اقتصادی، تولیدی و خدماتی ایجاد شده است. از جمله فعالیتهای اساسی این شرکت، می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • معاملات سهام و سرمایه‌گذاری در شرکتهای خارجی
 • خرید و فروش و پذیره‌نویسی سهام شرکتهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی پذیرش شده در بورس و خارج از بورس
 • فراهم نمودن شرایط جهت ورود شرکتهای سرمایه‌پذیر به بورس
 • انجام معاملات اموال منقول و فعالیتهای تجاری و بازرگانی
 • دریافت نمایندگی از شرکتها و مؤسسات سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی جهت تحقق اهداف و موضوع فعالیت شرکت
 • تاسیس شعب و نمایندگی‌های داخلی و خارجی
 • استفاده از خدمات مالی و اعتباری بانکها و موسسات مالی داخلی و خارجی یا تاسیس آنها
 • همکاری با شرکتهای تازه تاسیس به منظور دستیابی به اهداف شرکت (به صورت مجزا یا با مشارکت سایر بنگاهها)
 • عرضه خدمات مشاوره‌ای در حوزه های مالی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی و خارجی
 • و ...

ساختار سازمانی شستا

اعضای هیات مدیره شستا

نام و نام خانوادگی سمت
محمد رضوانی فرمدیرعامل و نائب رئیس هیات مدیره
اکبر ترکانرئیس هیات مدیره
محمود ملکوتی خواهعضو موظف هیات مدیره
سید ضیاءالدین شجاعی برهانعضو غیرموظف هیات مدیره

 

هلدینگ های زیرمجموعه شستا

هلدینگهای (شرکتی که تنها مالک دارایی های شرکت است و هیچ گونه فعالیت مستقیمی در آن ندارد) زیرمجموعه شستا در هشت صنعت اصلی حضوری فعال دارند. این صنایع عبارتند از:

 1. سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین
 2. سرمایه گذاری دارویی تامین
 3. سرمایه گذاری سیمان تامین
 4. سرمایه گذاری صدر تامین
 5. سرمایه گذاری صبا تامین
 6. سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین
 7. سرمایه گذاری توسعه انرژی تامین
 8. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

هر یک از این هلدینگها، زیرمجموعه‌ها و محصولات خاص خود را دارا می‌باشند که هرکدام را به صورت مجزا به شما معرفی می‌کنیم.

1. سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین

شرکت سرمایه گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین (تاپیکو) در سال 1381 تاسیس شد. این شرکت که از سال 1391 وارد بورس شده است، سهامدار فعال 59 شرکت در حوزه نفت، گاز، پتروشیمی و ... می‌باشد. تاپیکو هم اکنون با مشارکت در طرحها و پروژه‌های بزرگ و متنوع، سودآوری بالایی را برای خود فراهم نموده است.

در جدول زیر سهامداران اصلی این شرکت به تفکیک و با ذکر درصد مشارکت هر کدام از آنها بیان شده است:

نام شرکتدرصد سهامداری
سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی76.32 %
آینده سازان رفاه پردیس5.32 %
موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر6.90 %
شرکت سرمایه گذاری صبا تأمین3.09 %
سایر سهامداران حقوقی6.43 %
سایر سهامداران حقیقی1.94 %

این شرکت در حوزه های پتروشیمی، فرآورده های نفتی و گازی، لاستیک و پلاستیک، سلولزی و فنی و مهندسی فعال می‌باشد. با کلیک بر روی هر یک از این حوزه‌ها می توانید اسامی شرکتهای زیرمجموعه این شرکت و محصولات آن را مشاهده کنید.

2. سرمایه گذاری دارویی تامین

شرکت سرمایه گذاری دارویی تامین (تیپیکو) یکی از بزرگترین هلدینگهای دارویی و صادرکنندگان محصولات دارویی ایران می‌باشد. این شرکت از سال 1382 فعالیت خود را در تمامی حوزه‌های زنجیره تامین دارو آغاز نموده است. در حال حاضر، تیپیکو به بیش از 50 کشور جهان صادرات مواد اولیه و نهایی دارویی داشته و بیش از 30% فرآورده‌های دارویی ایران را تامین می‌نماید.

این شرکت که مدیریت 25 شرکت فعال دارویی را به عهده دارد، به عنوان یکی از هلدینگهای تابعه شرکت شستا به شمار می‌رود. تیپیکو در تلاش است با استفاده از فناوری و تکنولوژی روز دنیا، محصولات دارویی را با بالاترین کیفیت ممکن فراهم و در دسترس عموم مردم قرار دهد.

سهامداران اصلی این شرکت به شرح زیر می‌باشند:

نام شرکتدرصد سهامداری
شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی35.21 %
صندوق بيمه اجتماعی روستائيان و عشاير17.41 %
بانك رفاه كارگران10.17 %
شركت سرمایه‌گذاری صبا تامين6.73 %
شركت توسعه مديريت سرمايه صبا4.46 %
شركت توسعه سرمايه رفاه4.37 %
شركت سهامی بيمه ايران2.25 %
سایر سهامداران حقیقی و حقوقی19.4 %

تیپیکو در دو صنعت ابزار پزشکی و دارویی فعال می‌باشد. با کلیک بر روی هر یک از آنها، فهرستی از شرکتها و محصولات تولید شده آنها را مشاهده خواهید کرد.

3. سرمایه گذاری سیمان تامین

شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین در سال 1378 با نام اولیه سرمایه‌گذاری صنایع سیمان تامین در اداره ثبت شرکتها و مؤسسات غیرتجاری تهران به ثبت رسیده است. این شرکت از بهمن ماه سال 1392 فعالیت خود را در سازمان بورس اوراق بهادار تهران آغاز نمود. شرکت سیمان تامین به عنوان یکی از هلدینگهای شرکت شستا شناخته می‌شود که خود در قالب یک شرکت مادر سهامی عام پذیرفته شده است.

این شرکت هم اکنون با مدیریت هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، 17 شرکت تولید کننده سیمان را بطور مستقیم و غیرمستقیم تحت مدیریت خود دارد. همچنین 7 شرکت تولید کننده محصولات جانبی همچون بتن را نیز مدیریت می‌نماید. شرکت سیمان تأمین هم اکنون دارای 98 خط تولید سیمان و همچنین 75 کارخانه فعال در کشور می‌باشد.

موضوع اصلی فعالیت این هلدینگ، مدیریت و نظارت بر واحدها و شرکتهای فعال در حوزه ‌ای صنایع سیمان، عمران و حمل و نقل می‌باشد که عبارتند از:

 • انجام معاملات خرید و فروش و پذیره نویسی سهام شرکتهای بورسی و خارج از بورس
 • سرمایه گذاری در صنایع مختلف داخلی و خارجی
 • انتشار اوراق مشارکت و اوراق قرضه داخلی
 • مشارکت در فعالیت شرکتهای تولیدی، خدماتی و بازرگانی داخلی
 • و ...

سهامداران اصلی شرکت تامین سیمان عبارتند از:

نام شرکتدرصد سهامداری
شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی99.9 %
شرکت سرمایه‌گذاری داروئی تامین0.01 %
شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین0.01 %
شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین0.01 %
شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین0.01 %

شرکت سیمان تأمین در چهار حوزه صنعتی فعال می‌باشد که هرکدام شامل شرکتها و محصولات مخصوص به خود می‌باشند. این حوزه‌ها عبارتند از:

4. سرمایه گذاری صدر تامین

شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین در سال 1378 به عنوان یکی از هلدینگهای حوزه کاشی و سرامیک در قالب شرکت سهامی عام تاسیس شد. سرمایه اولیه این شرکت، یک میلیارد ریال بوده و از زیرمجموعه‌های اصلی شرکت شستا محسوب می‌شود. از سال 1387 این شرکت علاوه بر فعالیتهای اصلی خود، به حوزه صنایع کانیهای فلزی و غیرفلزی نیز وارد شد. با توجه به حجم قابل توجه ذخایر معدنی در ایران و حاشیه سود بالای آن، این شرکت همواره از پیشتازان این حوزه بوده است.

شرکت سرمایه‌‍گذاری تأمین اجتماعی با مالکیت 83.5 % سهام این شرکت، مالکیت اصلی آن را به عهده دارد:

نام شرکتدرصد سهامداری
شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی83.58 %
صندوق بيمه اجتماعی روستائيان و عشاير5.13 %
گروه مالی سپهر صادرات1.02 %
سایر سهامداران حقیقی و حقوقی10.13 %

این شرکت در سه حوزه استخراج و اکتشاف، فلزات اساسی و کانی های غیرفلزی فعال می‌باشد. محصولات و شرکتهای تحت نظر آنها با کلیک بر روی هر یک از این حوزه ها قابل مشاهده می‌باشد.

5. سرمایه گذاری صبا تامين

شركت سرمایه گذاری صبا تامين در سال 1373 با سرمایه ای معادل 100 میلیون ریال در قالب یک شرکت سهامی خاص تاسیس گردید. در سال 1383 شخصیت این شرکت با هدف ورود به صنعت سرمایه‌گذاری به سهامی عام تغییر یافت. شرکت صبا تامین از هلدینگهای تخصصی زیرمجموعه شرکت شستا به شمار می‌رود. از جمله مهمترین وظایف این شرکت می‌توان به مدیریت سهام، سرپرستی و مدیریت شرکتهای تحت پوشش و تأمین نیاز شرکتهای تابعه شستا اشاره نمود. این شرکت از سال 1393 با نماد صبا در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شد. هم اکنون شرکت صبا تأمین، بزرگترین شرکت بازار به لحاظ ارزش روز، در میان گروه شرکتهای سرمایه گذاری بازار ایران به شمار می‌رود.

87.98 % سهام این شرکت در اختیار شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی و 12.02% آن متعلق به سایر سهامداران است. حوزه‌های صنعتی فعالیت این شرکت عبارتند از:

6. سرمایه گذاری صنایع عمومی تامین

شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تأمین در سال 1382 با نام «شرکت سرمایه‌گذاری غذایی تامین» تاسیس شد. این شرکت جهت مدیریت هرچه بهتر شرکتهای صنایع غذایی و دامداری و همچنین بهینه کردن آنها تشکیل شده است. از سال 1387 نام این شرکت به «شرکت سرمایه‌گذاری صنایع عمومی تأمین» تغییر یافت.

99.9 % از سهام این شرکت در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی می‌باشد. این شرکت در دو حوزه زراعت و خدمات وابسته و لوازم خانگی فعالیت می‌کند. برای مشاهده شرکتها و محصولات هر یک از این دو حوزه بر روی آنها کلیک کنید.

7. سرمایه گذاری توسعه انرژی تامین

شرکت مدیریت توسعه انرژی تامین (تدکو) از هلدینگهای تخصصی در حوزه آب و برق به شمار می‌رود. این شرکت زیرمجموعه شرکت شستا است که هدف آن ایجاد درآمد از طریق بهره برداری از نیروگاههای تحت اختیار سازمان تامین اجتماعی می‌باشد. علاوه بر این، توسعه واحدهای جدید از طریق این منابع درآمدی و یا فروش محصولات آنها از دیگر اهداف این شرکت محسوب می‌شود.

حوزه‌های فعالیت این شرکت شامل: مولدهای مقیاس کوچک، آب شیرین کنها، تصفیه‌خانه‌ها، نیروگاههای حرارتی بزرگ و … می‌باشد. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی 90 % از سهام این شرکت را داراست؛ 10% باقیمانده نیز در تملک شرکت سرمایه گذاری صبا تأمین است.

8. کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران

شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران در شهریور ماه سال 1346 در قالب یک شرکت سهامی عام تاسیس گردید. این شرکت فعالیت حمل و نقل دریایی خود را در سال 1347 آغاز کرد. شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران با در اختیار داشتن شبکه بین‌المللی مطمئن و ارائه خدمات متنوع در این حوزه، موفقیتی جهانی برای خود کسب نموده است. هم اکنون این شرکت به عنوان یک شریک جهانی کارآمد برای مشتریان خود قلمداد می‌شود. سهام این شرکت از سال 1387 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته و عرضه شد.

سهامداران این شرکت عبارتند از:

نام شرکتدرصد سهامداری
شركت سرمايه گذاری تامين اجتماعی24.64 %
صندوق بازنشستگی كشوری25.53 %
شركتهای سرمايه گذاری استانی24 %
شركت مادر تخصصی بازرگانی دولتی ايران17 %
سایر سهامداران حقیقی و حقوقی8.83 %

فرصت ها و تهدیدات اصلی شرکت شستا

از جمله مواردی که به عنوان فرصت‌هایی مهم برای این شرکت به شمار می‌روند عبارتند از:

 • توسعه ارتباط با کشورهای همسایه
 • افزایش تولید ناخالص داخلی
 • افزایش حجم بازار سرمایه
 • در دسترس بودن نیروی کار فعال و توانمند
 • تنوع آب و هوا و اقلیم جغرافیایی در کشور
 • توسعه سطح قوانین در خصوص جذب سرمایه‌گذاری خارجی
 • و ...

از جمله تهدیدات اصلی این شرکت می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • افزایش یافتن میزان بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی
 • افزایش یافتن تحریمهای بین المللی و فشار عواقب آن
 • افزایش درصد سالمندان جمعیت (بالا رفتن نرخ سالخوردگی)
 • ناکارآمد بودن سیاستهای اقتصادی
 • بروز مشکلات در روند انتقال تکنولوژی به کشور
 • و ...

شستا و سقف تاریخی آن

گزارشات تحلیلگران حاکی از آن است که سهم این نماد، نسبت به سقف تاریخی خود افت بسیاری داشته است. همانطور که مشاهده می‌کنید، این هلدینگ بزرگ حدود 70 % نسبت به سقف تاریخی خود عقب‌تر می‌باشد. خالص ارزش دارایی‌های این شرکت، حدود 350 میلیارد تومان است، در حالی که ارزش بازار آن حدود 168 میلیارد تومان می‌باشد. این رقم کمتر از نصف ارزش دارایی‌های این شرکت می‌باشد.

سقف تاریخی شستا

برنامه شستا برای تجدید ارزیابی شرکت های زیرمجموعه خود

این شرکت در راستای اصلاح و تقویت ساختار مالی و همچنین ارزیابی دقیق‌تر عملکرد شرکتهای زیرمجموعه خود، مصوبه‌ای در خصوص تجدید ارزیابی این شرکتها به منظور افزایش سرمایه منتشر نموده است. به این صورت که تمامی هلدینگهای تابعه این شرکت، اقدام به شناسایی و مشخص نمودن شرکتهای واجد شرایط جهت افزایش سرمایه می‌نمایند. این افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی‌ها خواهد بود. شرکتهای دارای شرایط لازم میتوانند پس از دریافت تاییدیه از سوی شستا ، مطابق مقررات اقدام به این امر نمایند. متن دقیق این اطلاعیه و سایر اطلاعیههای مرتبط با این نماد را در سایت codal.ir مشاهده نمایید.

برای آشنایی بیشتر با مبحث افزایش سرمایه و نکات آن به مقاله افزایش سرمایه در همین سایت مراجعه نمایید.

شستا و خالص ارزش دارایی هر سهم آن

شرکت شستا ، 5 هلدینگ بزرگ تیپیکو، صبا، تاپیکو، سیتا و تاصیکو را در پرتفوی بورسی خود دارا می باشد. علاوه بر این، در پرتفوی غیر بورسی این شرکت نیز شاهد دو هلدینگ بسیار مهم می باشیم. پس از بررسیهای لازم،NAV یا خالص ارزش دارایی هر سهم پرتفوی بورسی این نماد مشخص شده است. برای محاسبه این امر دو روش مرسوم به کار گرفته شده است:

روش اول: بر پایه ارزش‌گذاری قیمت بازار هلدینگهای موجود در پرتفوی بورسی میباشد.

روش دوم : بر اساس NAV هلدینگ‌های موجود در پرتفوی بورسی می باشد. (در زمان عرضه اولیه نماد، ارزش‌گذاری بر اساس این روش خواهد بود)

بر اساس آخرین گزارشات منتشر شده از این نماد، NAV هر سهم آن براساس روش اول 30.377 ریال میباشد. نسبت P/NAV سهم در روش اول در بازه 93% و براساس روش دوم در بازه 71% است. این نسبت بیان کننده قیمت هر سهم به ارزش واقعی آن میباشد.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.