تحلیل و بررسی ارز دیجیتال ریپل (Ripple) برای سرمایه گذاری

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تحلیل و بررسی ارز دیجیتال ریپل (Ripple) برای سرمایه گذاری
 در این مطلب از بلاگ نظارت دات کام به تحلیل جامع توکن بومی شبکه ریپل متعلق به بنیاد سازمانی ریپل خواهیم پرداخت و هر آنچه که سرمایه گذاران به دنبال دانستن آن هستند را به صورت یکجا تحلیل و ارائه خواهیم کرد.
این روزها بازار ارز دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرده و در شبکه های اجتماعی، موضوعات کریپتویی بسیار پر بازدید شده است. پروژه های ارزشمندی وجود دارد که سرمایه گذاران از آنها غافل هستند؛ اما به صورت ناگهانی شروع به پامپ های انفجاری میکنند. علم تحلیل فاندامنتال و تکنیکال بازار های مالی به ما کمک میکند تا گزینه های مستعد رشد و مناسب سرمایه گذاری را پیدا کنیم. پیدا کردن و خرید این ارزها در زمان مناسب، نیاز به تجربه، قدرت تحلیل بازار و البته کمی هم شانس دارد.
یک توضیح مختصر درباره ریپل:
همانطور که قبلا گفته شد، بلاکچین بستری برای ذخیره اطلاعات، پرداخت و انتقال سرمایه است. شبکه ریپل هم همانند سایر شبکه های بلاکچینی، با ویژگی ها منحصر به فردی هدفمند وارد بازار شده است. برعکس سایر شبکه ها که ادعای غیرمتمرکزی دارند، شبکه ریپل توسط شرکت ریپل که امروزه به آن سازمان میگویند به صورت متمرکز، تحت نظارت و فیلتر های امنیتی درون شبکه ای فعالیت میکند.  ریپل خود را به عنوان یک نسخه به روز شده برای سیستم سوئیفت معرفی میکند و در حال حاضر توسط بانک‌ ها و سایر موسسات مالی استفاده میشود. یکی دیگر از نقاط قوت برجسته پلتفرم ریپل، پشتوانه مالی بسیار قوی است که از بازوی سرمایه گذاری و بنیاد آن تامین مالی میکند.

تحلیل تکنیکال و پیش بینی قیمت ریپل 2024

طی این 2 سال که افت و رشد ریپل را شاهد بودیم، قیمت از کف 0.3 دلار شروع به افزایش 200 درصدی کرد و به محدوده مقاومتی 0.9 دلار رسید که به مقاومت واکنش منفی داد و با ریزش 47 درصدی در محدوده 0.48 دلار معامله میشود. حمایت داینامیک 4 ساله ارز از دست رفته و با توجه به برخورد اوسیلاتور rsi به حمایت استاتیک، انتظار میرود یک پولبک را شاهد باشیم و سپس ادامه ریزش تا حمایت معتبر 0.3 دلار که امید است آخرین سنگر قیمتی قبل از پرتاب باشد. اندیکاتور ایچیموکو نشانه نزولی دارد و ابر کومو نیز همزمان با حمایت داینامیک از دست رفت.
تحلیل تکنیکال ارز دیجیتال ریپل

مزایای استفاده از ریپل

  1. تسویه و پردازش سریع
  2. کارمزدهای بسیار پایین
  3. شبکه تبادل همه‌ کارها
  4. کاربردی برای پرداخت

تحلیل بنیادی شبکه ریپل

اگر بخواهیم به اختصار شبکه ریپل را از لحاظ بنیادی (مالی و فنی) بررسی کنیم، باید به چند نکته راجب متریک های تحلیل بنیادی یک کوین اکوسیستمی توجه داشته باشیم. سرعت پردازش تراکنش ها، نقدینگی قفل شده، گستردگی اکوسیستم، امنیت، لایه ها و تمرکز شبکه از جمله این متریک ها هستند که از ملاک های اصلی تحلیل بنیادی یک کوین بلاکچین دار میباشند. 

چه عواملی روی ارزش ریپل تأثیرگذار است؟

شرکت ریپل با 2400 کارمند در سانفرانسیسکو و کالیفرنیای آمریکا مستقر است. درآمد شرکت برای سال 1403 مبلغ 480 میلیون دلار تخمین زده میشود و کل بودجه خزانه ریپل 300 میلیون دلار است که از این پول برای توسعه و امور مالی خرج میشود. شرکت ریپل به مبلغ 11 میلیارد دلار ارزش گذاری میشود که ارزش بازار توکن بومی‌اش در حال حاضر 24 میلیارد دلار است. شرکت های زیر مجموعه ریپل لبز در سال 1402 سودسازی بسیار خوبی داشتند که از معروف ترین آنها میتوان به سلکت کائوت با درآمد 970 میلیون دلار و آففیرم با درآمد 965 میلیون دلار اشاره کرد. در ادامه به بررسی مختصر شبکه ریپل که در تحلیل بنیادی آن نقش دارد، خواهیم پرداخت.

مسائل فنی شبکه ریپل

به لحاظ تئوری، ریپل قادر به پردازش 1500 تراکنش در ثانیه است که بسیار بیشتر از بیت کوین و اتریوم به حساب می آید و به گفته تیم توسعه دهنده، رسیدن به میزان پردازش 65000 هزار تراکنش در ثانیه توسط پلتفرم ویزا visa هدف اصلی آنهاست. تراکنش‌ های درون شبکه ای ریپل توسط 150 ولیدیتور تایید میشوند که ممکن است در لیست 35 نودر منحصر به‌ فرد ریپل پاداش دریافت کنند. پروتکل ریپل تراکنش‌ ها را تایید میکند و یکپارچگی شبکه را از طریق ولیدیتورهای قابل اعتماد حفظ میکند که نشان میدهد نیازی به الگوریتم های اصلی pow و pos جهت تامین امنیت شبکه ندارد. اینکه ریپل در میان رقبای خود سرعت پردازش تراکنش (TPS) پایین تری دارد درست است؛ اما وقتی که مسئله سوئیفت بین بانکی و سیستم پرداخت جهانی مطرح میشود کوین ریپل امتیازات بیشتری را از آن خود میکند.

مسائل مالی شبکه ریپل

شبکه ریپل نقدینگی قفل شده (TVL) ندارد؛ زیرا فقط بر روی پرداخت ها و تراکنش ها متمرکز است که همین زمینه فعالیت، این ارز را از جذب نقدینگی، قرارداد های هوشمند (smart contract) و شت کوین بازی هایی مثل سولانا و بایننس دور میکند. شبکه ریپل 250 هزار و 150 پرداخت جهانی موفق داشته است که نشان میدهد در سطح قابل قبولی در بین فروشگاه ها و موسسات محبوب و مورد اعتماد است. 12 میلیون و 334 هزار سکه ریپل در انتقالات درون شبکه سوزانده شده که با احتساب قیمت فعلی 0.5 دلار مبلغ 6 میلیون و 167 هزار دلار میشود. 

اقتصاد توکن کوین ریپل

تعداد کل سکه های ریپل 10 میلیارد است که 55 درصد آن به تعداد 55 میلیارد و 120 میلیون عدد عرضه در گردش دارد که نشان میدهد 45 درصد ریسک برای آزادسازی توکن ها وجود دارد و باید این آزادسازی کاملا محتاطانه و مرحله ای انجام شود. ارزش بازار رقیق شده (FDMC) ارز دیجیتال ریپل مبلغ 48 میلیارد و 585 میلیون دلار میباشد و با فرض آزادسازی کل ارزش بازار قفل شده، قیمت کوین میتوان در حالت یر به یر 45 درصد و در حالت افزایش فشار فروش بین 60 تا 70 درصد سقوط کند؛ اما تیم این آزادسازی را در یک مرحله انجام نمیدهد و سکه ها به مرور آزاد میشوند. تعداد سکه های موجود برای ریپل  رقم خوبی است که خوراک سیستم پرداخت های جهانی و نقل و انتقال پول است. 

تیم توسعه دهنده

بنیاد ریپل 16 نفر را در تیم خود جا کرده است و این 16 نفر هر کدام با مسئولیت های گوناگون، یک بخش از توسعه پروژه را از لحاظ فنی یا مالی بر عهده گرفته اند. میتوان گفت دست اندرکاران و سردمداران ریپل شامل افرادی هستند که ارتباطات نزدیک و ارزشمندی با نهاد های قانون‌ گذاری و موسسات مالی قدرتمند در آمریکا دارند. این پروژه در سال 2012 توسط دیوید شوارتز، جد مک‌ کالب و آرتور بریتو با فراز و نشیب های زیاد راه اندازی شد و سابقه فعالیت طولانی دارد.

ریپل و کمپانی های بزرگ

پروژه ارز دیجیتال ریپل با نماد XRP در پرتفوی ریسک پذیر 23 شرکت بزرگ سرمایه گذاری، دیجیتالی و فناوری قرار دارد که سرمایه عظیمی را در رویداد پیش فروش در سال 2013، تحت عنوان ICO بزرگ و تبلیغ شده با قیمت 0.005 دلار از سرمایه گذاران جذب کرد. بزرگ ترین شرکت های سرمایه گذار در این پروژه، a16z، پنترا کپیتال و بلاکچین کپیتال میباشد که همان راند اول پیش فروش را شرکت کردند. 15 شرکت بزرگ از ریپل جهت پرداخت های جهانی و مسائل سوئیفت و انتقال پول بین بانکی استفاده میکنند که از معروف ترین ها میتوان به بانک آف آمریکا، اس بی آی هلدینگ و آمریکن اکسپرس اشاره کرد.

جمع‌بندی

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: در تحلیل بنیادی ارز های دیجیتال متریک های مالی و فنی بسیاری وجود دارد که در مقالات مختلفی نوشته شده است؛ اما نوشتن همه آنها در این مقاله از حوصله کاربران خارج است که به همین خاطر برخی از متریک های مهم و کلی را بررسی کردیم تا سرمایه گذاران و تحلیلگران با پروژه ریپل آشنایی بیشتری پیدا کنند و آگاه شوند که چه ارزی را به پرتفوی خود اضافه میکنند. در این بلاگ از نظارت دات کام، همانند قبل سعی بر آن بود که با استفاده از بهترین اطلاعات مالی و مبانی تحلیل (بی ثبات و نوین) به بررسی ارز دیجیتال ریپل بپردازیم؛ هر چند بررسی بیشتر و تصمیم نهایی با خود شماست.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.