معرفی چند روش ساده برای براق کردن طلا

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
معرفی چند روش ساده برای براق کردن طلا
علاوه بر طراحی طلا و جواهرات، درخشش و جلا خاص، ظاهری چشم نواز به این فلز گرانبها می‌دهد. جلا و درخشش طلا به مرور زمان و در اثر استفاده مکرر از بین می‌رود و این چالشی است که بسیاری از افراد را وا می‌دارد تا در جستجوی روش‌هایی مفید برای براق کردن و جلا دادن طلا باشند. طلا یا به دلیل وجود ناخالصی‌هایی مانند مس، نیکل و نقره در ترکیبات اولیه و یا به دلیل ذرات معلق گردوغبار و تماس با پوست و مواد مختلف، کدر و تیره می‌شود. به همین دلیل تمیز کردن مکرر پس از استفاده از طلا می‌تواند راه حلی برای اجتناب از کدر شدن طلا باشد. آبکاری مجدد طلا راه حل خوبی برای برگرداند درخشش اولیه طلا باشد اما روش‌های آسان و در دسترسی برای تمیز و براق کردن طلا نیز وجود دارد. 
 

روش‌های براق کردن طلا

براق کردن طلا
روش‌های ساده و کاربردی بسیاری برای تمیز و براق کردن طلا وجود دارد. اما این نکته را به خاطر داشته باشید که همه روش‌ها برای هر نوع طلا و جواهر مناسب نیست. به عنوان مثال برای تمیز کردن طلا و جواهراتی را دارید که در آنها از سنگ‌های قیمتی استفاده شده است، هر روشی مناسب نیست. زیرا ممکن است سنگ‌ها در اثر تماس با مواد شوینده اسیدی یا باز، از بین بروند.
 

آب گرم و مایع ظرفشویی

شستشوی طلا با اب و مایع ظرفشویی، از ساده ترین روش‌های تمیز و براق کردن طلا است. در یک ظرف چند قطره مایع ظرفشویی را با آب گرم مخلوط کنید. قطعه طلا  را در مخلوط آب و مایع ظرفشویی غوطه ور کنید. 15 دقیقه زمان دهید تا سطح طلا کاملا خیس بخورد. پس از آن با استفاده از یک برس یا مسواک نرم روی سطح طلا بکشید تا آلودگی از شیارهای کوچک آن خارج شود. سپس مجدد با اب گرم طلا را آبکشی کرده و با یک حوله نرم سطح آن را خشک کنید. دقت کنید دمای آب به حدی باشد که به راحتی بتوانید دست خود را در آب نگه دارید. به علاوه اگر در طلا نگین استفاده شده باشد آب جوش می‌تواند باعث تخریب سنگ کارشده روی طلا شود.
همچنین از ترکیب آب یا نوشابه گازدار و مایع ظرفشویی ماده جرم زدای قوی حاصل می‌شود که تاثیر خوبی در از بین بردن آلودگی و جرم روی سطح طلا دارد.
 

سرکه

استفاده از سرکه نیز می‌تواند در جرم گیری سطح طلا موثر باشد. سرکه یک ماده اسیدی است و تماس طولانی مدت آن با طلا می‌تواند باعث خورده شدن آن شود، به همین دلیل در استفاده از سرکه برای تمیز کردن طلا باید نهایت دقت را داشته باشید. 
برای براق کردن طلا با سرکه، دو قاشق نمک را با سرکه سفید مخلوط کنید و قطعه طلا را برای چند دقیقه در محلول قرار دهید سپس با آب ولرم شستشو داده و خشک کنید. سرکه ماده ای موثر در از بین بردن سیاهی طلا است.
 

خمیردندان

تمیز کردن خمیر دندان
برای درخشان کردن طلا می‌توانید از ترکیب خمیردندان و آب استفاده کنید. خمیردندان یک پاک کننده و جرم گیر قوی برای تمیز کردن طلا است. ترکیب حاصل از آب و خمیردندان را روی سطح طلا قرار دهید و با استفاده از یک مسواک نرم ان را تمیز کنید. سپس با اب طلا را شستشو داده و با یک حوله خشک کنید. دقت داشته باشید که از خمیردندان‌هایی که حاوی ذرات سخت هستند مانند خمیردندان‌های سفید کننده و جرم گیر قوی، برای براق کردن طلا استفاده نکنید.
 

جوش شیرین

درون یک ظرف را با فویل آلومینیومی بپوشانید. قطعه طلا را روی فویل قرار داده و مقداری جوش شیرین روی آن بریزید. سپس به ظرف آب جوش اضافه کنید تا حدی که روی طلا را بپوشاند. مدتی اجازه دهید که طلا همراه با ترکیبات دیگر در حالت جوش باقی بماند، در این حالت جوش شیرین، آب و فویل با هم وارد واکنش شیمیایی شده و باعث جرم گیری و براق شدن طلا می‌شود. سپس طلا را از محلول خارج کرده و در ظرف آب سرد قرار داده یا با آب سرد به دقت شستشو دهید تا مطمئن شوید محلول کاملا از روی طلا پاک شده است. در مرحله اخر با یک حوله نرم یا دستمال بدون پرز طلا را به دقت خشک کنید و مدتی در معرض هوا قرار دهید تا کاملا رطوبت سطح آن از بین برود.
این روش برای طلاهای نگین دار مناسب نیست. زیرا واکنش شیمیایی ترکیبات به استحکام و بافت و درخشش سنگ‌های قیمتی استفاده شده اسیب وارد می‌کند.
 

امونیاک

برای براق کردن طلا با آمونیاک، یک پیمانه آب، یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی و نصف قاشق چایخوری آمونیاک را باهم ترکیب کرده و قطعه طلا را به مدت 10 ثانیه درون این محلول قرار دهید. با کمک یک انبر، طلا را از محلول خارج کرده و با استفاده از یک مسواک نرم تمام سطح طلا را تمیز کنید. سپس ان را به مدت 45 ثانیه زیر آب سرد شستشو دهید تا تمام سطح طلا از محلول پاک شود. برای اطمینان از پاک شدن کامل محلول از سطح طلا، آن را مجدد با آب و مایع ظرفشویی شستشو دهید و با حوله نرم خشک کنید.
زمان استفاده از آمونیاک حتما به نکات زیر دقت داشته باشید.
 • آمونیاک یک ماده شیمیایی قوی است که می‌تواند باعث آسیب به پوست بدن شود. به همین دلیل زمان استفاده از آمونیاک برای براق کردن طلا حتما از دستکش استفاده کنید. 
 • آمونیاک بوی تندی دارد و گازی که هنگام استفاده منتشر می‌کند می‌تواند آسیب زننده باشد. حتما در فضای باز یا کنار پنجره که جریان هوا وجود دارد، از این ماده استفاده کنید. 
 • استفاده مکرر از این ماده شیمیایی قوی برای تمیز کردن طلا می‌تواند به آن آسیب وارد کند. به علاوه بیشتر از زمان گفته شده طلا را در آمونیاک قرار ندهید.
 • برای تمیز کردن طلا و جواهرات نگین دار هرگز از آمونیاک استفاده نکنید.
 

تمیز و براق کردن طلا و جواهرات نگین دار

تمیز و براق کردن طلا و جواهرات
احتمال تخریب و از بین رفتن سنگ‌های بکار رفته در طلا و جواهرات نگین دار، در اثر تماس با مواد شوینده و شیمیایی وجود دارد. به همین دلیل تمیز و براق کردن طلا ی نگین دار دقت بیشتری می‌طلبد. به علاوه سنگ‌ها معمولا با استفاده از چسب در طلا ثابت می‌شوند و در اثر تماس با اب و سایر مواد شوینده از بین می‌رود و باعث جدا شدن سنگ از طلا می‌شود. 
برای براق کردن طلا و جواهرات بدون آسیب رساندن به سنگ‌های بکار رفته در آن، به این طریق عمل کنید. محلولی از آب و مایع ظرفشویی یا صابون تهیه کنید. یک حوله نرم و تمیز را به محلول آغشته کرده و آب اضافی آن را کامل بگیرید. با حوله سطح طلا را به دقت تمیز کنید. سپس حوله دیگری را مرطوب کرده و مجدد سطح طلا را به دقت تمیز کنید تا تمام مواد شوینده از طلا پاک شود. در اخر طلا را به دقت خشک کنید و در معرض هوا قرار دهید تا رطوبت ان کاملا گرفته شود. 
اگر در جواهرات از سنگ‌های قیمتی مانند زمرد، دقت کنید که آب با سنگ تماس پیدا نکند و از مسواک برای تمیز کردن آن استفاده نکنید.
 

نکات مهم در براق کردن طلا 

اگر قصد تمیز کردن و جرم گیری طلا به روش‌های خانگی را دارید حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید.
 • از دستمال یا حوله نرم استفاده کنید.
 • از مواد شوینده مناسب استفاده کنید.
 • با روش‌های نگهداری مناسب از کدر شدن و کثیف شدن سطح طلا، جلوگیری کنید.
 • در استفاده روزانه، طلا را به طور منظم تمیز کنید.
 • برای تمیز کردن طلا از ابزار زبر و خشن استفاده نکنید.
 • استفاده از طلا را به زمان‌های خاص محدود کنید.
 • از آب و صابون برای تمیز کردن مرتب استفاده کنید.
 

سخن پایانی

سطح طلا و جواهرات در اثر استفاده مکرر و تماس با آلودگی‌های مختلف، کدر شده و درخشندگی خود را از دست می‌دهد. روش‌های ساده و متعددی وجود دارد که می‌توانید قبل از آبکاری مجدد برای براق کردن طلا استفاده کنید. روش‌های خانگی مانند استفاده از موادی از جمله آبلیمو، سرکه، مایع ظرفشویی، صابون، الکل، آمونیاک، می‌توانند درخشندگی طلا را بازگرداند. 
اما در استفاده از این مواد نیز باید نهایت دقت را داشته باشید. علاوه بر مواد شیمیایی، موادی مانند سرکه و آبلیمو به دلیل خاصیت اسیدی، ممکن است آسیب شدیدی به طلا وارد کند. همچنین طلا و جواهرات نگین دار اسیب پذیر تر از سایر مصنوعات طلا بوده و نمی توانید از هر روشی برای تمیز کردن آنها استفاده کرد. برای نگهداری طلا حتما از دستمال نرم برای تمیز کردن ان استفاده کنید و از تماس اشیای سخت با سطح طلا جلوگیری کنید.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.