ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس

فهرست مطالب

مانند هر بازار مالی دیگر، بازار طلا نیز ساعاتی آرام و ساعاتی پرتلاطم را سپری می‌کند. فعالیت معاملاتی در طلا، به‌عنوان پرطرفدارترین کالای مورد معامله در فارکس، منطبق با ساعات فعالیت فارکس است، اما در تمام این ساعات فعالیت یکسانی ندارد. در برخی ساعات با افزایش حجم نقدینگی و معاملات در بازار، معاملات طلا نیز افزایش می‌یابد و معاملات سودآور در این بازه زمانی افزایش می‌یابد.

برای معامله گر آگاهی کامل از ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس و ساعات اوج فعالیت آن، برای طراحی یک استراتژی معاملاتی سود آور، اهمیت دارد. علی‌رغم اینکه طلا یک کالای پر‌معامله در فارکس است، یکی از ناپایدارترین ابزارهای مالی نیز محسوب می‌شود. به همین دلیل برای معامله گر مهم خواهد بود زمان مناسب برای ورود یا خروج از یک موقعیت معاملاتی را برآورده کند. 

در این مقاله زمان آغاز فعالیت بازار طلا در فارکس، بهترین زمان برای معامله طلا و عواملی که می‌تواند بر ساعات فعالیت بازار طلا تاثیر گذار باشد، را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

زمان آغاز معاملات طلا در فارکس

طلا از جمله نمادهای پر معامله در بازار فارکس است. علی رغم اینکه معاملات در فارکس به صورت 24 ساعته انجام می‌شود، معاملات طلا در تمام ساعات شبانه روز به طور فعال انجام نمی‌شود. ساعات معامله طلا وابسته به ساعات فعالیت کشورهایی است که بیشترین تاثیر را در بازار طلا دارند.

معمولا بازار طلا در فارکس زمانی بیشترین فعالیت خود را ثبت می‌کند که مراکز عمده اقتصادی جهان، فعالیت خود را آغاز می‌کنند. سشن لندن و نیویورک، فعال ترین ساعات معاملاتی برای طلا است. سشن لندن فعالیت خود را از ساعت 11.30 صبح به وقت ایران آغاز و تا ساعت 19.30 ادامه دارد. سشن نیویورک از ساعت 16.30 آغاز و در ساعت 12.30 بامداد خاتمه می‌یابد. در این ساعات، بیشترین فعالیت در بازار طلا مشاهده می‌شود و بهترین فرصت‌های معاملاتی را می‌توان در این بازه زمانی پیدا کرد.

 

عوامل موثر بر زمان گشایش بازار طلا در فارکس

پارامترهای مختلفی را می‌توان برشمرد که ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس را تحت تاثیر قرار می‌دهند. از جمله این عوامل می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تاثیرگذارترین فعالیت‌ها در بازار طلا فارکس، توسط مراکز مالی متعدد در مناطق مختلف جغرافیایی با ساعات فعالیت متفاوت انجام می‌شود. این ساعات می‌تواند آغاز و اتمام فعالیت بازار طلا را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به عنوان مثال بازار لندن در حالی فعالیت خود را آغاز می‌کند که بازار نیویورک ساعات تعطیلی خود را سپری می‌کند. 
 • در تابستان ساعات فعالیت بازارهای مالی یک ساعت تغییر می‌کند. ساعت تابستانی نیز می‌تواند زمان باز و بسته شدن بازار طلا در فارکس را تحت تاثیر قرار دهد. 
 • در روزهای خاص یا تعطیلات، مانند کریسمس، بازار طلا نیز مانند سایر بازارهای مالی عمل می‌کند. در این روزها بازار تعطیل است یا افت شدیدی در فعالیت بازار ایجاد می‌شود. 
 • در ساعاتی از روز یا هفته ممکن است فعالیت در بازار طلا به دلیل نقدینگی، کاهش یابد. در این زمان‌ها معامله گر می‌تواند برای کاهش ریسک احتمالی، از معامله خودداری کند.

 

بهترین زمان برای معامله طلا در فارکس

علی‌رغم باز بودن 24 ساعته بازار طلا، برای معامله طلا زمان‌های خاصی از روز مناسب‌تر است. آگاهی از این موضوع به معامله گر کمک می‌کند تا استراتژی موثر و کارآمد تری را طراحی کند. مناسب ترین زمان معامله، ساعاتی است که بیشتری فعالیت معاملاتی در بازار شکل می‌گیرد. این ساعات طی سه سشن مهم معاملاتی، توکیو، لندن و نیویورک، در بازار فارکس مشاهده می‌شود. 

بیشترین حجم معاملات در زمان اوج فعالیت بازار مشاهده می‌شود و این ساعات مناسب ترین زمان برای معامله طلا است. در این ساعات نسبت به ساعات کم فعالیت بازار، فرصت‌های سودآور بیشتری پیش روی معامله گر قرار می‌گیرد. به همین دلیل می‌توان گفت همه ساعات فعالیت بازار به دلیل تغییر حجم معاملات، مناسب انجام معامله نیست.

در بازار فارکس بیشترین حجم معاملات در ساعات همپوشانی بازار لندن و نیویورک، بین ساعات 16.30 الی 19.30 به وقت ایران، شکل می‌گیرد. قیمت طلا نیز در این ساعات با اوج گرفتن فعالیت، تغییر می‌کند. زیرا قدرت‌های بزرگ مالی در فارکس مانند بانک‌ها و شرکت‌های بین المللی برای مقاصد مختلف سرمای گذاری، برای معاملات ابزارهای مختلف مالی مانند طلا و ارز و CFD، فعالیت می‌کنند.

فعالیت شرکت‌های پر قدرت، بانک‌ها و صندوق‌های بزرگ در بازار، باعث ایجاد نقدینگی عمیق در بازار شده و حجم بالای تراکنش‌های مالی باعث شکل گیری نوساناتی در قیمت طلا می‌شود و روند‌های کوتاه مدت را در بازار ایجاد می‌کند. این فرصت خوبی برای کسب سود در بازار طلا ایجاد می‌کند و بر خلاف ساعاتی که نقدینگی و فعالیت در بازار کاهش می‌یابد، پیش بینی حرکت قیمت راحت تر و زمان مناسب تری برای معامله طلا خواهد بود.

 

سخن پایانی

طلا یکی از محبوب ترین ابزارهای معاملاتی در فارکس است که حجم معاملاتی بالایی را در بازار به خود اختصاص می‌دهد. نوسانات قیمت این فلز گرانبها باعث می‌شود که علاقه مندان بسیاری فعالیت خود در فارکس را بر معاملات طلا متمرکز کنند. تجربه فعالیت موفق در معاملات طلا، مستلزم طراحی استراتژی معاملاتی است که با توجه به ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس و بهترین ساعات معامله ان، برنامه ریزی شده باشد. 

علی رغم اینکه معاملات طلا مطابق با ساعات فعالیت فارکس است، اما در تمام ساعات روند یکسانی ندارد. در بازه زمانی روندی بسیار آرام را سپری می‌کند و در ساعاتی دیگر ممکن است دست خوش نوسانات شدیدی شود. در ساعاتی از شبانه روز که فعالیت در بازار فارکس بیشتر شده و حجم معاملات افزایش می‌یابد، به دلیل جریان یافتن نقدینگی زیاد در بازار، بهترین زمان برای معامله طلا است. اما این موضوع باعث از بین رفتن ریسک معاملات نشده و اجرای تکنیک‌های مدیریت ریسک از نکات قابل توجه در هر معامله است.

منابع ترجمه:

gold trading market hours

xauusd trading hours

when does gold forex open

سوالات متداول

 • ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس کدام است؟

  فعالیت بازار طلا، منطبق با ساعات فعالیت بازار فارکس، از نیمه شب یک شنبه آغاز و تا نیمه شب جمعه ادامه دارد.

 • بهترین ساعت برای معامله طلا کدام است؟

  ساعاتی که بازار بیشترین حجم و نقدینگی را دارد، بهترین زمان برای معامله طلا در فارکس است.

 • چه عواملی بر ساعت باز شدن بازار طلا در فارکس تاثیرگذار است؟

  تغییر ساعات تابستانی، منطقه جغرافیایی، تعطیلات و مناسبت‌های خاص

 • بهترین سشن معاملاتی برای معامله طلا کدام است؟

  در ساعات همپوشانی سشن لندن و نیویورک به دلیل حجم بالای معاملات و افزایش نقدینگی، می توان گفت بهترین سشن معاملاتی برای طلا است.

نویسنده: منصوره قاسمی
28 آبان 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
4 ماه پیش