10 ارز قدرتمند جهان در سال 2024

بروزرسانی در29 اردیبهشت 1403
10 ارز قدرتمند جهان در سال 2024
دلار آمریکا به طور کلی به عنوان قدرتمندترین ارز در جهان شناخته شده و در عین حال با مقداری فاصله، پرمعامله ترین ارز در صحنه جهانی است. در ادامه نگاهی به 10 ارز برتر جهان بر اساس ارزش نسبی آن ها در برابر دلار آمریکا می اندازیم.

دلار آمریکا به طور کلی به عنوان قدرتمندترین ارز در جهان شناخته شده و در عین حال با مقداری فاصله، پرمعامله ترین ارز در صحنه جهانی است. با این حال، شاید به طرز شگفت انگیزی، "دلار سبز" قوی ترین ارز سنتی فیات در بین لیستی با 180 نام نیست که به عنوان ارز قانونی در سراسر جهان به رسمیت شناخته شد‌ه‌اند.

در ادامه نگاهی به 10 ارز برتر جهان بر اساس ارزش نسبی آن ها در برابر دلار آمریکا می اندازیم.

 

قیمت ارز خارجی چگونه است؟

ارز خارجی به صورت جفت ارز معامله می شود، به عنوان مثال، خرید دلار آمریکا با روپیه هند. یا خرید دلار آمریکا با پوند انگلیس. در نتیجه ارز همیشه نسبت به ارز دیگری و با مفهومی که به عنوان "نرخ مبادله" شناخته می شود، قیمت گذاری می شود. اکثر ارزها شناور هستند. شناور بودن به این معنی است که ارزش آن ها بسته به عرضه و تقاضا در نوسان است. با این حال، ارزش برخی از ارزها نسبت به ارز دیگری (مانند دلار آمریکا) با نرخ توافقی ثابت است.

نرخ ارز بر قیمت تمام شده کالاها و خدمات خارجی تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، اگر پوند در برابر دلار تضعیف شود، تعطیلات در ایالات متحده بر حسب پوند هزینه بیشتری خواهد داشت.

با این حال، تغییرات نرخ ارز فرصتی را برای سرمایه گذارانی ایجاد می کند که به دنبال کسب سود از تجارت ارز هستند. توجه داشته باشید که هر شکلی از سرمایه گذاری یا سفته بازی مبتنی بر بازار، تمام سرمایه شما را در معرض خطر قرار می دهد. سرمایه‌گذاری‌ها می‌توانند از نظر ارزش بالا و پایین بروند، بنابراین ممکن است بخشی یا تمام پول خود را از دست بدهید. محصولاتی مانند معاملات اهرمی بسیار سوداگرانه هستند و خطر از دست دادن پول زیاد و فراتر از مبلغ معامله را به همراه دارند.

 

10 ارز فیات قوی 2024 کدامند؟

ما معیار قوی ترین ارز را در ازای یک دلار آمریکا تجزیه و تحلیل کرده ایم. نرخ‌های مبادله ما بر اساس داده‌های Open Exchange در زمان نگارش این مقاله تهیه شده است.

در اینجا 10 ارز برتر قدرتمند آورده شده است:

  1. دینار کویت (KWD)

با 1 دینار کویت می توان 3.26 دلار آمریکا خریداری کرد. یا به عبارت دیگر، 1 دلار آمریکا برابر با 0.31 دینار کویت است. به این ترتیب دینار کویت قوی ترین ارز در جهان محسوب می شود.

کویت بین عربستان سعودی و عراق واقع شده است و بیشتر ثروت خود را از طریق پیشرو بودن در صادرات نفت به دست می آورد. دینار کویت در دهه 1960 معرفی شده و ابتدا به پوند انگلیس اتصال پیدا کرد. اما پس از مدتی دوباره به سبدی از ارزهای نامعلوم متصل شد.

  1. دینار بحرین (BHD)

خرید 1 دینار بحرین با خرید 2.65 دلار آمریکا برابری می کند. این یعنی 1 دلار آمریکا برابر با 0.38 دینار بحرین بوده و این پول دومین ارز قوی در جهان است.

بحرین کشوری جزیره ای در خلیج فارس در سواحل عربستان سعودی است. این کشور نیز مانند کویت، بیشتر ثروت خود را از صادرات نفت و گاز به دست می آورد. دینار بحرین در سال 1965 وارد گردش شده و با دلار آمریکا پیوند خورده است.

  1. ریال عمان (OMR)

خرید 1 ریال عمانی با خرید 2.60 دلار آمریکا برابر است. به عبارت دیگر 1 دلار آمریکا برابر با 0.38 ریال عمانی ارزش دارد. به این ترتیب ریال عمان سومین ارز قوی جهان است.

عمان بین امارات متحده عربی و یمن در نوک شبه جزیره عربستان قرار دارد. عمان مانند سایر همسایگان ثروتمند خود یکی از صادرکنندگان عمده نفت و گاز است. ریال عمان در دهه 1970 معرفی شده و به دلار آمریکا متصل است.

  1. دینار اردن (JOD)

دینار اردن چهارمین ارز قوی در جهان است. خرید 1 دینار اردن با خرید 1.41 دلار آمریکا برابری می کند. به این ترتیب 1 دلار آمریکا برابر با 0.71 دینار اردن است.

اردن عمدتا محصور در خشکی بوده و با مصر، سوریه، عراق و عربستان سعودی هم مرز است. اردن کمتر از همسایگان خود به صادرات نفت و گاز وابسته بوده و در عین حال با رشد اقتصادی ضعیف و افزایش بدهی دست و پنجه نرم کرده است. دینار اردن در سال 1950 وارد گردش شده و با دلار آمریکا پیوند دارد.

  1. پوند انگلیس (GBP)

پوند انگلیس پنجمین ارز قوی جهان است. خرید 1 پوند انگلیس با خرید 1.20 دلار آمریکا برابر است. این یعنی 1 دلار آمریکا برابر با 0.83 پوند انگلیس است.

بر اساس گزارش بانک جهانی، بریتانیا ششمین کشور بزرگ از نظر تولید ناخالص داخلی (GDP) است. پوند برای اولین بار در سال 1400 میلادی معرفی شده و سپس در سال 1971 اعشاری شد. پوند ارز شناور آزاد است و بنابراین با ارزهای دیگر مرتبط نیست.

  1. دلار جزایر کیمن (KYD)

خرید 1 دلار جزایر کیمن با خرید 1.20 دلار آمریکا برابر است که این پول را به ششمین ارز قوی در جهان تبدیل می کند. جزایر کیمن یک قلمرو بریتانیا در دریای کارائیب و یک مرکز مالی فراساحلی است. دلار جزایر کیمن برای اولین بار در دهه 1970 معرفی شده و با دلار آمریکا پیوند خورده است.

  1. پوند جبل الطارق (GIP)

پوند جبل الطارق ششمین واحد پولی قوی جهان است. 1 پوند جبل الطارق معادل با 1.20 دلار آمریکا ارزش دارد. بنابراین 1 دلار آمریکا معادل 0.83 پوند جبل الطارق ارزش دارد.

جبل الطارق در منتهی الیه جنوبی اسپانیا قرار دارد و رسماً یک قلمرو از بریتانیا است. پوند جبل الطارق برای اولین بار در دهه 1920 معرفی شده و با پوند بریتانیا ارتباط دارد.

  1. فرانک سوئیس (CHF)

فرانک سوئیس هشتمین ارز قوی جهان است. خرید 1 فرانک سوئیس 1.07 دلار آمریکا قیمت دارد. به عبارت دیگر 1 دلار آمریکا معادل 0.93 فرانک سوئیس خریداری می شود.

فرانک سوئیس ارز رسمی سوئیس و لیختن اشتاین است و به دلیل ثبات سیاسی، سوئیس به عنوان یک پناهگاه امن در نظر گرفته می شود. فرانک سوئیس در سال 1850 معرفی شده و بعداً برای مدت کوتاهی به یورو متصل شد. اما در نهایت به یک ارز شناور آزاد تبدیل شده است.

  1. یورو (EUR)

یورو به طور مشترک هشتمین ارز قوی جهان است. خرید 1 یورو با خرید 1.07 دلار آمریکا هم قیمت است. بنابراین 1 دلار آمریکا معادل 0.94 یورو است.

یورو واحد پول رسمی منطقه یورو است که 19 کشور از 27 کشور عضو اتحادیه اروپاست. ارز فیزیکی یورو در سال 2002 وارد گردش شده و از نوع شناور آزاد است.

  1. دلار آمریکا (USD)

دلار آمریکا دهمین ارز قوی در جهان است که دقیقاً 1 در برابر خودش ارزش دارد. تمام واحدهای ارزی دیگر در سراسر جهان کمتر از یک دلار آمریکا ارزش دارند.

دلار آمریکا که در دهه 1700 ایجاد شد، ارز قانونی در ایالات متحده آمریکا، سایر قلمروهای ایالات متحده و کشورهای مستقل از جمله پورتوریکو، اکوادور و زیمبابوه است. ایالات متحده بزرگترین اقتصاد جهان از نظر تولید ناخالص داخلی است و دلار آمریکا پرمعامله ترین ارز در سطح جهان است. دلار آمریکا همچنین بزرگترین ارز ذخیره در جهان است (واحد پولی که بیشتر توسط بانک های مرکزی نگهداری می شود) و ارزی است که برای قیمت گذاری بسیاری از کالاها از جمله نفت، طلا و مس استفاده می شود.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.