ضروری ترین نکات شروع کار در فارکس

بروزرسانی در16 خرداد 1403
ضروری ترین نکات شروع کار در فارکس

بازار فارکس (FX) شباهت های زیادی به بازار سهام دارد. با این حال، برخی از تفاوت های کلیدی نیز بین آن ها وجود دارد. این مقاله این تفاوت ها را به شما نشان می دهد و به شما کمک می کند تا معامله در فارکس را شروع کنید. اگر تصمیم گرفته‌اید در معاملات فارکس یک جهش مثبت داشته باشید، خبر خوب این است که دسترسی به بازارهای ارز هرگز آسان‌تر از امروز نبوده است. طیف گسترده ای از پلتفرم های کارگزاری آنلاین همه چیز را، از معاملات لحظه ای گرفته تا معاملات آتی و  CFD، به سادگی ارائه می دهند.

یک بروکر فارکس را انتخاب کنید

کارگزاران فارکس زیادی برای انتخاب وجود دارند. در اینجا مواردی وجود دارد که باید در یک کارگزار فارکس به دنبال آن‌ها باشید:

به دنبال اسپردهای پایین باشید

اسپرد، که بر حسب پیپ محاسبه می‌شود، تفاوت بین قیمتی که می‌توان یک ارز را با آن خریداری کرده با قیمتی است که می‌توان آن را در هر مقطع زمانی به فروش رساند. تغییرات قیمت بر حسب پیپ، تیک و امتیاز توصیف می شود. اسپرد بالا نشان دهنده تفاوت زیاد بین قیمت خرید و فروش و اسپرد کم نشان دهنده اختلاف اندک است. کارگزاران فارکس معمولا کمیسیونی دریافت نمی کنند. در عوض درآمد خود را از اسپرد به دست می آورند. هنگام مقایسه کارگزاران فارکس، ممکن است طیف وسیعی از اسپردها را مشاهده کنید.

 

بروکری را انتخاب کنید که توسط آژانس‌های نظارتی یا یک موسسه قابل اعتماد حمایت شود

بر خلاف کارگزاران سهام، کارگزاران فارکس معمولاً به دلیل مقادیر زیادی سرمایه مورد نیاز (اهرمی که باید ارائه کنند) به بانک‌ها یا موسسات وام دهنده بزرگ متصل هستند. همچنین، یک کارگزار فارکس باید به عنوان بازرگان کمیسیون آتی (FCM) ثبت شود و توسط کمیسیون معاملات آتی کالا (CFTC) رگوله یا تنظیم شود.

شما می‌توانید این اطلاعات و سایر اطلاعات و آمارهای مالی را در وب‌سایت کارگزاری فارکس، وب‌سایت شرکت مادر آن، یا از طریق Broker Check در وب‌سایت سازمان نظارتی صنعت مالی (FINRA) بررسی کنید.

 

ابزارهای بروکر را بررسی کنید

کارگزاران فارکس پلتفرم های معاملاتی مختلفی را برای استفاده مشتریان خود ارائه می دهند. این پلتفرم‌های معاملاتی معمولاً دارای نمودارهای لحظه‌ای، ابزارهای تحلیل تکنیکال، اخبار و اطلاعات لحظه ای و حتی پشتیبانی از سیستم های معاملاتی هستند.

به عنوان بخشی از فرآیند انتخاب کارگزار خود، حتماً برای آزمایش پلتفرم معاملاتی، تست رایگان درخواست کنید. کارگزاران همچنین اطلاعات بنیادی و تکنیکالی، تقویم های اقتصادی و سایر اطلاعات را برای تحقیقات بیشتر ارائه خواهند داد.

 

اهرم ارائه شده را بررسی کنید

اهرم در فارکس ضروری است زیرا انحرافات قیمت صرفاً کسری از یک سِنت هستند. اهرم، که به عنوان نسبتی بین کل سرمایه موجود به سرمایه واقعی بیان می شود، مقدار پولی است که یک کارگزار برای معامله به شما قرض می دهد. برای مثال، نسبت 100:1 به این معنی است که کارگزار شما به ازای هر 1 دلار سرمایه واقعی، 100 دلار به شما وام می دهد. بسیاری از کارگزاری ها نسبت 250:1 را ارائه می دهند. پس کمی فکر کنید. به خاطر داشته باشید که در حالی که اهرم کمتر به معنای ریسک کمتر مارجین است، همچنین به معنای هزینه کمتری برای دلار شما است.

اگر سرمایه محدودی دارید، بروکری را در نظر بگیرید که اهرم بالایی را از طریق حساب مارجین ارائه می دهد. گزینه های متنوع اهرمی به شما امکان می دهد میزان ریسکی را که می خواهید بپذیرید تغییر دهید. برای مثال، اهرم کمتر (و در نتیجه ریسک کمتر) ممکن است برای جفت ارزهای بسیار نوسانی (غیرعادی) بهتر باشد.

 

یک بروکر با اهرم، ابزار و خدمات مناسب برای سرمایه خود انتخاب کنید

بسیاری از بروکرها دو یا چند نوع حساب ارائه می دهند. کوچکترین اکانت به عنوان مینی اکانت شناخته می شود. این اکانت نیاز دارد که با حداقل، مثلاً 250 دلار معامله کنید و مقدار بالایی از اهرم (که برای کسب درآمد با این اندازه سرمایه اولیه به آن نیاز دارید) ارائه می دهد.

حساب استاندارد به شما امکان می دهد از درجات مختلف اهرم استفاده کنید، اما حداقل موجودی حساب آن 2000 دلار است. حساب پرمیوم، که اغلب به مقادیر قابل توجهی سرمایه نیاز دارد، به شما امکان می دهد تا از مقادیر مختلف اهرم استفاده کرده و در کنار آن اغلب ابزارها و خدمات اضافی را ارائه می دهد.

 

تیراندازی و شکار (Sniping and Hunting)

تیراندازی و شکار، خرید یا فروش زودهنگام ارز در نزدیکی نقاط از پیش تعیین شده است. این فعالیت‌ها بسیار نامناسب بوده و برای افزایش سود استفاده می شوند. تنها راه برای تعیین کارگزارانی که این کار را انجام می دهند صحبت با معامله گران دیگر است. هیچ لیست سیاه یا سازمانی وجود ندارد که چنین فعالیتی را گزارش کند.

 

قوانین مشکوک مارجین

هنگامی که شما با پول قرض گرفته شده معامله می کنید، کارگزار فارکس شما در مورد میزان ریسکی که می کنید حق اظهار نظر دارد. به این ترتیب، کارگزار شما می تواند به صلاحدید خود خرید یا فروش کند، که می تواند بر معاملات شما تاثیر منفی بگذارد.

فرض کنید یک حساب مارجین دارید و موقعیت شما قبل از اینکه به بالاترین حد خود برسد، ناگهان افت می کند. حتی اگر پول نقد کافی برای پوشش این تغییر ارزش را داشته باشید، برخی از بروکرها موقعیت شما را در یک مارجین کال به عنوان پایین ترین حد لیکویید می کنند. اقدام آن‌ها می تواند هزینه قابل توجهی را برای شما به همراه داشته باشد.

قبل از انتخاب کارگزار، حتماً بررسی های لازم را انجام دهید. هنگامی که انتخاب خود را انجام دادید، ثبت نام برای یک حساب فارکس شبیه ثبت نام یک حساب برای خرید و فروش سهام است.

تنها تفاوت عمده این است که برای حساب های فارکس، شما ملزم به امضای قرارداد مارجین هستید. این توافقنامه بیان می کند که شما با پول قرض گرفته شده معامله خواهید کرد و به این ترتیب، کارگزاری حق دارد برای حفظ منافع خود در معاملات شما دخالت کند.

 

روش تجزیه و تحلیل خود را تعریف کنید

تحلیل تکنیکال و تحلیل بنیادی دو روشی هستند که توسط معامله گران فارکس برای کمک به تعیین زمان ورود و خروج از بازار فارکس استفاده می شوند. البته تجزیه و تحلیل تکنیکال در فارکس بسیار رایج تر است.

 

تحلیل بنیادی

اگر فکر می کنید ارزش گذاری برای یک شرکت دشوار است، سعی کنید ارزش گذاری کل کشور را تصور کنید. بنابراین تحلیل بنیادی در بازار فارکس بسیار پیچیده است و اغلب فقط برای پیش بینی روندهای بلند مدت استفاده می شود. با این حال، برخی از معامله گران معاملات کوتاه مدت را صرفاً بر اساس اخبار منتشر شده انجام می دهند. شاخص های اساسی ارزش پول نیز در زمان های مختلف منتشر می شود. این شاخص ها شامل موارد زیر است:

حقوق و دستمزد غیر کشاورزی

شاخص مدیران خرید (PMI)

شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)

خرده فروشی

کالاهای بادوام

این گزارش‌ها تنها اعلان‌های اقتصادی برای تماشا نیستند. پوشش خبری و بیانیه های مطبوعاتی جلسات آژانس های دولتی مربوطه نیز می تواند بازارها را به حرکت درآورد. به عنوان مثال، اظهار نظر رئیس فدرال رزرو در مورد نرخ بهره می تواند باعث نوسانات بازار شود.

این جلسات منظم شامل بحث در مورد سیاست های پولی، نرخ های بهره، تورم و سایر موضوعاتی است که بر ارزش گذاری ارز تأثیر می گذارد. بنابراین، مهم است که معامله گران فارکس از گزارش های اقتصادی مختلف به کنگره از جمله گزارش های ارائه شده توسط کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) و گزارش هامفری هاوکینز آگاه باشند. خواندن گزارش ها و بررسی نظرات می تواند به تحلیل گران بنیادی فارکس کمک کند تا درک بهتری از روندهای بلند مدت بازار داشته باشند. معامله گران کوتاه مدت ممکن است یاد بگیرند که از رویدادهای عجیب سود ببرند.

اگر تصمیم به استفاده از تحلیل بنیادی دارید، حتماً یک تقویم اقتصادی را همیشه در دسترس داشته باشید تا از زمان انتشار این گزارش‌ها مطلع شوید. پلتفرم معاملاتی یا بروکر شما ممکن است به شما امکان دسترسی لحظه‌ای به داده های اقتصادی را بدهد.

 

تحلیل تکنیکال

تحلیلگران فنی فارکس روند قیمت ها را شبیه به همتایان خود در بازارهای سهام تجزیه و تحلیل می کنند. تفاوت کلیدی بین تحلیل تکنیکال در فارکس و سهام در بازه زمانی است. بازارهای فارکس 24 ساعته باز هستند. در نتیجه، ابزارهای تحلیل تکنیکال خاصی که زمان را تعیین می کنند باید برای دوره 24 ساعته اصلاح شوند. در اینجا برخی از رایج ترین اشکال تحلیل تکنیکال مورد استفاده در فارکس آورده شده است:

امواج الیوت

مطالعات فیبوناچی

پارابولیک SAR

نقاط پیوت

بسیاری از تحلیلگران فنی این اشکال را برای پیش‌بینی دقیق‌تر ترکیب می‌کنند (به عنوان مثال، روش رایج ترکیب فیبوناچی با امواج الیوت است). برخی دیگر نیز سیستم های معاملاتی ایجاد می کنند تا مکررا شرایط خرید و فروش را چک کنند.

 

استراتژی تجارت فارکس خود را توسعه دهید

اکثر معامله گران موفق یک استراتژی را توسعه می دهند و در طول زمان آن را کامل می کنند. کارشناسان پیشنهاد می کنند ترکیبی از تحلیل بنیادی و تکنیکال را برای پیش بینی بلند مدت و تعیین نقاط ورود و خروج کوتاه مدت انجام دهید. گفته می شود، معامله گران فردی باید تصمیم بگیرند که چه چیزی برای آن‌ها بهتر است. این مورد تنها از طریق آزمون و خطا ممکن است.

 

نکات بیشتر

از ابتدا یک حساب آزمایشی فارکس باز کنید تا زمانی که بتوانید یک سود ثابت داشته باشید و به معاملات واقعی وارد شوید. بسیاری از مردم به بازار فارکس می روند و به دلیل استفاده از اهرم بیش از حد، به سرعت پول زیادی از دست می دهند. ین مهم است که قبل از سرمایه گذاری وقت بگذارید و یاد بگیرید که به درستی معامله کنید.

بدون احساس و بر اساس منطق معامله کنید. اگر توانایی اجرای به موقع معاملات را ندارید، از نقاط حد ضرر ذهنی خودداری کنید. همیشه نقاط حد ضرر و حد سود خود را طوری تنظیم کنید که به صورت خودکار اجرا شوند. آنها را تغییر ندهید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد.

روند می تواند دوست شما باشد. اگر مخالف روند هستید، مطمئن شوید که دلیل خوبی دارید. این به این دلیل است که هنگام معامله با روند کلی بازار فارکس، شانس موفقیت بیشتری دارید.

 

Spread چه چیزی را نشان می دهد؟

اسپرد تفاوت بین قیمت خرید یک جفت ارز و قیمتی است که می توانید آن را بفروشید. بازارهای نقدشونده (مانند EUR/USD) نسبت به بازارهایی که نقدینگی کمتری دارند، اسپرد کمتری خواهند داشت. اسپرد یکی از راه هایی است که کارگزار فارکس با آن درآمد کسب می کند. اسپردی که معامله گر به کارگزار می پردازد بیشتر از اسپردی است که کارگزار به نوبه خود هنگام انجام معامله پرداخت می کند.

 

حساب دمو فارکس چیست؟

حساب دمو حسابی است که توسط برخی شرکت‌ها ارائه می‌شود که به معامله‌گران و سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد مهارت‌های معاملاتی یا سرمایه‌گذاری خود را در فضایی بدون فشار و بدون پول واقعی آزمایش کنند. یک حساب آزمایشی به شما امکان می دهد معاملات واقعی را شبیه سازی کنید و استراتژی های آزمایشی را بدون ترس از ضرر مالی واقعی انجام دهید. شما همچنین این شانس را دارید که به فناوری پلتفرم معاملاتی کارگزار عادت کنید. معامله گران و سرمایه گذاران مبتدی و با تجربه از حساب های آزمایشی استفاده می کنند.

 

سخن پایانی

بازار فارکس بازاری محبوب با حجم روزانه 6.6 تریلیون دلار است. با این حال، قبل از شروع معامله باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. مثلا قبل از معامله، استراتژی های اساسی فارکس را مطالعه کنید و یاد بگیرید که چگونه بازارهای ارز را به درستی تجزیه و تحلیل کنید. پس از آن باید مطمئن شوید که کارگزار شما معیارهای نظارتی و مالی خاصی دارد. شما باید استراتژی معاملاتی مناسب را برای اهداف خود پیدا کنید. به خاطر داشته باشید که یکی از راه‌های یادگیری تجارت فارکس، استفاده از یک حساب آزمایشی است. قبل از معاملات واقعی از یک حساب دمو برای تمرین معامله استفاده کنید تا زمانی که به اندازه کافی برای استفاده از مبالغ واقعی خبره شوید.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.