معامله با کمترین سرمایه در بازار فارکس و استراتژی های کاربردی

فهرست مطالب

سرمایه، اولین پارامتر فعالیت در هر بازار مالی از جمله بازار فارکس، است. به منظور آغاز فعالیت معاملاتی لازم است معامله گر مبلغی را به‌عنوان سرمایه اولیه در حساب واریز کند. به‌همین دلیل حداقل سرمایه برای فارکس از جمله موضوعاتی است ذهن معامله گران را درگیر می‌کند.

بهره مندی از سود بالقوه بازار فارکس، عاملی است که سرمایه گذاران بسیاری را به خود جذب می‌کند. معامله در این بازار با هدف کسب سود از افزایش ارزش نمادهای معاملاتی مختلف انجام می‌شود. طبیعتا هر چه مبلغ بیشتری در جریان معامله استفاده شود، سود بیشتری عاید معامله گر می‌شود. اما این مبلغ برای همه معامله گران یکسان نیست و عوامل مختلفی می‌تواند حداقل سرمایه برای شروع معاملات را تحت تاثیر قرار دهد.

سرمایه اولیه برای شروع معاملات فارکس چقدر است؟ چه عواملی در تعیین حداقل سرمایه برای فارکس موثر است؟ آیا شروع معاملات فارکس با سرمایه صفر امکان پذیر است؟ چگونه با سرمایه کم در فارکس معامله کنم؟ از جمله سوالاتی است که در این مطلب مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 

چه مبلغی در فارکس سرمایه گذاری کنم؟

حداقل سرمایه مورد نیاز برای معاملات فارکس به عوامل مختلفی وابسته است. با توجه به ماهیت پر ریسک بازار فارکس، هرگز بیش از مبلغی که تحمل از دست دادن آن را دارید، در بازار سرمایه گذاری نکنید. فارکس یک بازار گسترده جهانی است و معامله گران با اهداف و رفتار‌های معاملاتی متفاوتی در این بازار فعالیت می‌کنند. دلایل حضور در بازار و اهداف معامله گران تاثیر زیادی در مبلغ سرمایه گذاری هر فرد در فارکس دارد. 

 

حداقل سرمایه برای معامله در فارکس 

در برخی بروکرها حداقل سرمایه مورد نیاز برای افتتاح حساب معاملاتی تعیین شده است. در عین حال بروکرهای بسیاری با حداقل سرمایه برای فارکس کمتر از 10 دلار اجازه افتتاح حساب به کاربران خود میدهند. به‌همین دلیل لازم است قبل از افتتاح حساب در مورد مطابقت حداقل سرمایه مورد نیاز در بروکر با بودجه معاملاتی خود، اطلاعات کافی کسب کنید.

حداقل سرمایه برای معامله در فارکس 

 

چه عواملی در تعیین حداقل سرمایه برای فارکس موثر است؟

از جمله عواملی که می‌تواند در تعیین سرمایه لازم برای شروع فعالیت معاملاتی در فارکس موثر باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت ریسک

بر اساس قوانین مدیریت ریسک، در هر معامله نباید بیش از 1 درصد سرمایه خود را درگیر کنید. این مبلغ بسته به میزان سرمایه شما متغیر بوده و محدودیتی را برای خطرات احتمالی اتی ایجاد می‌کند. 

به‌عنوان مثال، اگر حساب معاملاتی فارکس شما 50 دلار است، نباید بیش از 0.50 دلار در هر معامله ریسک کنید و اگر 10000 دلار دارید، حداکثر ریسک شما در هر معامله 100 دلار است.

حتی معامله گران حرفه ای نیز در معاملات خود ضررهای بسیاری را تجربه می‌کنند. در یک حساب کوچک فرصت پوشش ضررها محدود است و اجرای تکنیک‌های مدیریت ریسک برای حفظ سرمایه و کاهش ضررهای احتمالی لازم است.

 • سود

هدف اصلی معامله گران از فعالیت در بازار فارکس، کسب سود است. در مقایسه با یک حساب کوچک، طبیعتا با سرمایه بیشتر، سود بیشتری نیز عاید معامله گر می‌شود. اگر سرمایه اولیه کمی برای شروع در اختیار دارید، معاملات شما به موقعیت‌های کوچکتر و سود‌های پایین تر محدود می‌شود. به‌علاوه امکان اجرای معاملات همزمان نیز برای شما وجود نخواهد داشت و به این ترتیب زمان بیشتری برای رشد حساب لازم خواهد بود. 

 • سبک معاملاتی

سبک معاملاتی نیز می‌تواند عامل مهمی در تعیین حداقل سرمایه برای فارکس باشد. اسکالپینگ، معاملات روزانه، سویینگ یا پوزیشن تریدینگ، هر کدام برای شروع سرمایه اولیه متفاوتی نیاز دارد. در اسکالپینگ حد ضرر‌های کوچکتری برای معاملات در نظر گرفته می‌شود برخلاف معاملات روزانه و پوزیشن تریدینگ که با تعیین حد ضرر‌های وسیع تر، سرمایه بالاتری نیاز دارند. 

 • حد ضرر

در شرایطی که بازار به طور ناگهانی حرکت می‌کند و حرکت غیرمنتظره برخلاف انتظار در پیش می‌گیرد. در این وضعیت حد ضرر، که یکی از ابزارهای مهم مدیریت ریسک است، می‌تواند عامل کنترل ریسک معامله باشد. با سرمایه پایین طبیعتا نمی‌توانید بر اساس تکنیک‌های مدیریت ریسک حد ضرر وسیعی را برای معاملات خود در نظر بگیرید و احتمالا معاملات به سرعت با حد ضرر تعیین شده برخورد می‌کند. به طور کلی حد ضرر وسیعتر نیاز به سرمایه بالاتر دارد. 

 • مهارت و تجربه 

در نهایت، تجربه نیز عامل مهمی است که بر اندازه سرمایه اولیه شما تاثیر می‌گذارد. اگر مبتدی هستید، می‌توانید با کمتر از 100 دلار شروع کنید تا حس معامله با پول واقعی را بدون تحمل ریسک بالا در بازار تجربه کنید. در عین حال اگر معاملات سودآوری دارید و مهارت کافی از فعالیت معاملاتی کسب کرده اید، می‌توانید سرمایه بالاتری را برای فعالیت خود در نظر بگیرید.

آیا شروع فارکس با سرمایه کم، استراتژی خوبی است؟

حداقل مبلغ سپرده برای هر فرد به میزان نقدینگی مازاد و مبلغی بستگی دارد که می‌تواند از دست دادن آن را تحمل کند. سرمایه پایین بازدهی کمی عاید معامله گر می‌کند، در حالی که سرمایه بیشتر، سود بیشتری به‌همراه خواهد داشت. 

به‌علاوه حداقل سرمایه برای فارکس، از عواملی است که زمان افتتاح حساب در بروکرهای فارکس در نظر گرفته می‌شود. بروکرها بر اساس توانایی‌های مختلف مالی کاربران، حساب‌های متنوع با سرمایه اولیه مختلفی را ارائه می‌دهند. 

 

معامله در فارکس با سرمایه صفر

در بسیاری از بروکرها فرصت فعالیت در بازار واقعی و بدون استفاده از پول واقعی در حساب‌های دمو، برای معامله گران فراهم شده است.

حساب دمو

حساب‌های دمو، به معامله گران امکان می‌دهد بدون نگرانی از بین رفتن سرمایه، در بازار واقعی فعالیت کنند. معامله گر می‌تواند با اندازه دلخواه در حساب دمو، تمامی فرایند معاملاتی را از ثبت سفارش، مدیریت پرتفوی، تکنیک‌های مدیریت ریسک، تا خروج از معامله و سیو سود را اجرا کند. این فرصتی برای معامله گران مبتدی است تا بتوانند در شرایط واقعی بازار سطح مهارت خود را ارتقا داده و حضور در بازاری واقعی را تجربه کنند.

مزایا و معایب حساب دمو

برای شروع فعالیت در حساب دمو به سرمایه اولیه نیازی ندارید. در شرایط واقعی بازار شرکت کرده و تجربه و مهارت خود را ارتقا می‌دهید. استراتژی‌های معاملاتی خود را بدون از دست دادن سرمایه، آزمایش می‌کنید. 

درست است که معاملات در فارکس با سرمایه صفر در حساب دمو، مزایای بسیاری دارد اما می‌تواند مقاومت ذهنی برای فعالیت در شرایط واقعی را به‌همراه داشته باشد. علی رغم مفید بودن حساب دمو برای کسب تجربه معاملاتی و آشنایی با ابزارهای تحلیلی و پلتفرم معاملاتی و درک نحوه محاسبه اندازه موقعیت‌های مختلف، به محض فراگیری اصول، باید فعالیت خود را در یک حساب واقعی کوچک، ادامه دهید تا خود را از به حساب دمو محدود نکرده و معامله با پول واقعی را تجربه کنید.

 

چرا حداقل سرمایه در معاملات فارکس اهمیت دارد؟

بسیاری از معامله گران به دلیل سرمایه کم یا تجربه ناکافی، نمی‌توانند سرمایه بالایی را در فعالیت معاملاتی خود به خطر بیندازند. فعالیت در حساب‌های کوچک می‌تواند ویژگی‌های مثبت و منفی بسیاری داشته باشد.

 • اگر از اهرم بالا در معاملات استفاده کنید، به سرعت مارجین ازاد خود را از دست می‌دهید و با قرار گرفتن در شرایط کال مارجین، تمام موقعیت‌های باز شما به طور خودکار بسته می‌شود. 
 • ریسک بالاتر طبیعتا سود بیشتری نیز به‌همراه خواهد داشت. در عین حال که احتمال خطر ضررهای بیشتر و از بین رفتن سرمایه را نیز افزایش می‌دهد.
 • در حساب‌های کوچک، تعداد موقعیت‌های باز محدود می‌شود. با استفاده از اهرم، با هر معامله مقدار مارجین ازاد کمتر شده و نمی‌تواند موقعیت‌های باز متعددی را پوشش دهد.
 • فعالیت در حساب‌های کوچک روش بسیار خوبی برای یادگیری تکنیک‌های مدیریت ریسک و دستیابی به رویکرد منضبط در معاملات است.

سرمایه، اندازه موقعیت‌های معاملاتی را تعیین می‌کند

بر اساس استراتژی مدیریت ریسک، برای هر معامله نباید بیشتر از 1 درصد سرمایه اولیه، استفاده شود. به این ترتیب اندازه هر موقعیت معاملاتی متناسب با میزان سرمایه تعیین می‌شود. به‌عنوان مثال در فارکس می‌توانید با حداقل 0.01 لات، در موقعیت معاملاتی وارد شوید. طبق تعریف لات، 0.01 لات معادل 1000 واحد ارز پایه است. اگر روی جفت ارز EURUSD وارد موقعیت خرید با اندازه 0.01 لات و اهرم 1:1000 شوید، برای معامله به 1 دلار مارجین نیاز دارید. در یک حساب سنت با سرمایه اولیه 5 دلار تمامی شرایط برای اجرای 5 معامله با اندازه یکسان، مهیا است. هر حرکت در قیمت می‌تواند به 0.01 دلار سود یا زیان در معامله منجر شود. 

 

نکات مهم در معاملات با سرمایه کم

اگر قصد دارید با حداقل سرمایه در فارکس فعالیتی موفقیت امیز را تجربه کنید، همواره نکات زیر را مد نظر داشته باشید.

 • از تکنیک‌های مدیریت ریسک استفاده کنید. در معاملات Stop Loss و Take Profit برای ذخیره سود و کنترل ضررهای احتمالی، استفاده کنید.
 • نسبت ریسک به ریوارد مناسب را در نظر بگیرید. در یک معامله موفق نسبت به سود به زیان حداقل باید برابر یا بیشتر از ریسک بالقوه معامله باشد. 
 • از فعالیت معاملاتی انتظار کسب ثروت یک شبه را نداشته باشید. برای کسب درآمد در بلند مدت برنامه ریزی کنید.
 • هنگام استفاده از اهرم، بیش از حد ریسک نکنید. سطح مارجین مناسب را برای پوشش معاملات خود و اجتناب از کال مارجین شدن، داشته باشید.
 • می توانید با معاملات در فارکس با سرمایه صفر ، مهارت و استراتژی‌های معاملاتی خود را در حساب دمو بهبود دهید. نقاط ضعف خود را اصلاح و نقاط قوت خود را تقویت کنید. 
 • آموزش و یادگیری را در هیچ مرحله از فعالیت معاملاتی خود، رها نکنید. 
 • در بروکرهای قانونی و دارای رگولاتوری حساب معاملاتی افتتاح کنید. 

 

استراتژی معاملاتی برای معامله گران با سرمایه کم

زمانی که با حداقل سرمایه در فارکس فعالیت می‌کنید، برای تداوم و موفقیت فعالیت باید اقدامات خود را به دقت کنترل کنید. داشتن یک استراتژی قوی می‌تواند موفقیت معاملات را افزایش دهد.

 • مدت زمانی که می‌توانید برای معاملات اختصاص دهید، تعیین کنید. دقت کنید که بهترین زمان معامله، ساعاتی همپوشانی بازار است، که بیشترین حجم نقدینگی و معاملات در بازار وجود دارد. 
 • تایم فریم‌های معاملاتی را انتخاب کنید. بهتر است 3 تایم فریم انتخاب کنید و در طول روز آنها را کنترل کنید. به عنوان مثال D1، H4 و H1 را در نظر بگیرید. در تایم فریم بالاتر، روند کلی قیمت را بررسی کنید. در H4، موقعیت‌های معاملاتی را تعیین کنید و منتظر نشانه‌های مثبت برای ورود به موقعیت در تایم فریم H1 باشید. 
 • اگر سرمایه کمی به فعالیت در فارکس اختصاص داده اید، بیش از 3 درصد سرمایه خود در معاملات ریسک نکنید. به علاوه به نسبت ریسک به ریوارد در معاملات نیز توجه داشته باشید.
 • قصد استفاده از کدام ابزارهای تحلیلی را دارید. خط روند، سطوح حمایت و مقاومت و … بسیاری از ابزارهای دیگر که می‌تواند مسیر تحلیل را تسهیل کند.
 • شرایط دقیقی برای خروج از معامله تعیین کنید. به عنوان مثال شرایطی مانند، رسیدن به سطح سود معین، یا سقف تعیین شده و حد ضرر، را دقیقا تعیین کنید. داشتن یک برنامه مشخص برای خروج از معامله می‌تواند از تصمیم گیری‌های احساسی، جلوگیری کند. 
 • به استراتژی معاملاتی خود پایبند باشید.

 

معامله در فارکس برای همه 

علی رغم حضور بانک‌ها، صندوق‌ها و سرمایه گذاران نهادی در بازار فارکس، پیشرفت‌های فناوری و امکانات ارائه شده توسط بروکرها، فرصت را برای حضور سرمایه گذاران خرد را نیز در بازار فراهم کرده است. استفاده از اهرم‌ها نیز به معامله گران خرد کمک کرده تا بتوانند در موقعیت‌های بزرگتر وارد شده و نسبت به سرمایه اولیه از سود بیشتری بهره مند شوند. به این ترتیب معامله گران می‌توانند حتی با حداقل سرمایه در فارکس مشارکت داشته باشند. 

به‌علاوه در بروکرهای بسیاری امکان شروع معاملات فارکس با سرمایه صفر برای معامله گران مبتدی فراهم شده تا بتوانند با فعالیت در بازار واقعی بدون نگرانی از خطر از دست دادن سرمایه، تجربه و مهارت خود را ارتقا دهند.

مزایا و معایب معاملات فارکس چیست؟

به منظور کاهش ریسک‌های احتمالی این موضوع اهمیت دارد که قبل از آغاز فعالیت معاملاتی، از اقداماتی که می‌تواند سرمایه و فرایند کسب سود را تحت تاثیر قرار دهد، آگاهی لازم را داشته باشید.

 

امتیازات

معایب

دسترسی آسان

بازه زمانی کوتاه برای بازگشت سرمایه

امکان استفاده از اهرم

حجم بالای نقدینگی

کارمزد و هزینه‌های معاملاتی پایین

احتمال پایین تقلب و دستکاری قیمت

نوسانات ناگهانی و غیرمنتظره

عدم نظارت و کنترل نهادهای قانونی

بازده پایین

 

سخن پایانی

دسترسی آسان، سود بالقوه زیاد، کارمزدها و هزینه‌های کم، بازگشت سرمایه سریع، از جمله ویژگی‌هایی است که افراد بسیاری را به فعالیت در بازار فارکس تشویق می‌کند. سرمایه، از پارامترهای مهم در فعالیت معاملاتی است. حداقل سرمایه در فارکس برای آغاز فعالیت معاملاتی به عوامل مختلفی مانند استراتژی مدیریت ریسک، بروکر، حد ضرر، سود، سبک معاملاتی، بستگی دارد. بر اساس مدیریت ریسک هرگز بیش از مبلغی که تحمل از دست دادن آن را دارید در معاملات خود وارد نکنید و به هر معامله بیش از 1 درصد سرمایه خود را اختصاص ندهید.

حساب‌های دمو، فرصت معاملات در فارکس را با سرمایه صفر برای معامله گران فراهم کرده که می‌توانند بدون نگرانی در بازار واقعی مهارت خود را ارتقا دهند. حداقل سرمایه در فارکس از آن جهت پیدا می‌کند که در محاسبه اندازه موقعیت معاملاتی بکار برده می‌شود. 

 


منابع :

how much to start forex trading

minimum capital required to start day trading forex

forex account type

how much money do i need for forex trading

forex starting capital

سوالات متداول

 • حداقل سرمایه در فارکس چقدر است؟

  حداقل سرمایه برای آغاز فعالیت در فارکس متناسب با سطح ریسک پذیری افراد و میزان نقدینگی آنها متغیر است و تحت تاثیر عواملی مانند بروکر، مدیریت ریسک، حد ضرر، سود، سبک معاملاتی، متفاوت است.

 • آیا فعالیت در بازار فارکس با سرمایه صفر نیز امکان پذیر است؟

  بله. در بروکرها حساب دمو برای افرادی طراحی شده که می‌خواهند فعالیت معاملاتی را بدون به خطر انداختن سرمایه تجربه کنند.

 • با چه میزان سرمایه می‌توانم فعالیت معاملاتی در فارکس را آغاز کنم؟

  حساب‌های متعددی در بروکرها طراحی شده که حتی با 10 دلار نیز می‌توانید فعالیت در بازار فارکس را تجربه کنید.

نویسنده: منصوره قاسمی
14 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: محمد الیاسی
1 ماه پیش