معرفی بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان در اسفند 1402

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
معرفی بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان در اسفند 1402
برای دریافت بیمه تکمیلی زایمان خود، باید قبل از باردار شدن نسبت به دریافت آن اقدام کنید. اگر قصد دارید با انتخاب بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان، از هزینه‌های گزاف آزمایش‌ها و معاینات قبل از تولد و هزینه‌های بیمارستانی زایمان در امان باشید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

بچه‌دار شدن علاوه‌بر شوق و ذوقی که برای والدین ایجاد می‌کند، استرس و دغدغه‌هایی نیز به ‌همراه خود دارد؛ یکی از این دغدغه‌ها پرداخت هزینه‌های بیمارستان است. خوشبختانه داشتن بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان می‌تواند یک دلگرمی برای والدین باشد و آن‌ها را از شر این استرس خلاص کند. برای دریافت بیمه تکمیلی زایمان خود، باید قبل از باردار شدن نسبت به دریافت آن اقدام کنید. اگر قصد دارید با انتخاب بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان، از هزینه‌های گزاف آزمایش‌ها و معاینات قبل از تولد و هزینه‌های بیمارستانی زایمان در امان باشید، ادامه این مطلب را دنبال کنید.

 

بهترین بیمه های تکمیلی برای زایمان

با توجه به اینکه امروزه هزینه‌های دوران بارداری و زایمان افزایش یافته‌اند، شناخت و انتخاب بهترین بیمه های تکمیلی برای زایمان از همیشه ضروری‌تر است تا بتوانید بخش زیادی از این هزینه‌ها را پوشش دهید. ویژگی‌های بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان شامل فرانشیز کم، سقف پوشش بالا، دوره انتظار کم و پوشش پاراکلینیکی است. در ادامه بهترین بیمه های تکمیلی برای زایمان را از نظر ویژگی‌های ذکر شده بررسی کردیم و می‌توانید با توجه به ویژگی‌های مدنظر خود، بهترین بیمه زایمان را انتخاب کنید.

 

بیمه تکمیلی زایمان چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

درواقع بیمه مخصوصی برای زایمان وجود ندارد و هزینه‌های زایمان یکی از پوشش‌های بیمه‌نامه تکمیلی است که می‌توانید با انتخاب آن در تعهدات بیمه‌نامه از آن بهره‌مند شوید. بیمه‌های درمان تکمیلی به‌صورت انفرادی و گروهی هزینه‌های مربوط به دوران بارداری و زایمان را تحت پوشش قرار می‌دهند. این پوشش شامل هزینه‌های مربوط به دکتر متخصص، نوع زایمان، نوع بیمارستان، سونوگرافی و هزینه‌های بدو تولد نوزاد است. توجه داشته باشید که اگر بعد از باردارشدن اقدام به خرید بیمه تکمیلی کنید، امکان بهره‌مندی از پوشش زایمان این نوع بیمه را ندارید؛ بنابراین اگر عضو صنف، شرکت یا گروهی نیستید و امکان استفاده از بیمه درمان تکمیلی گروهی را ندارید، قبل از بارداری بهترین بیمه تکمیلی انفرادی برای زایمان را انتخاب کنید و هزینه‌های زایمان را تحت پوشش قرار دهید.

 

دوره انتظار پوشش زایمان در بیمه درمان تکمیلی چقدر است؟

دوره انتظار، در واقع مدت زمانی است که شرکت بیمه تعهدی نسبت به بیمه‌گذار ندارد و هیچ خدماتی در طول این مدت نسبت به او ارائه نمی‌دهد. دوره انتظار بیمه تکمیلی زایمان معمولا بین 9 تا 12 ماه است و فرد بیمه شده فقط پس از پایان این دوره می‌تواند از خدمات پوشش زایمان بهره‌مند شود. با توجه به این دوره انتظار، حتما قبل از بارداری نسبت به خرید بهترین بیمه تکمیلی برای زایمان اقدام کنید تا امکان استفاده از این پوشش برایتان فراهم شود.

لازم به ذکر است که بیمه درمان زایمان گروهی برای شرکت‌هایی که تعداد کارمندانشان بیشتر 1000 نفر است، دوره انتظار ندارد؛ البته امکان استفاده از این نوع بیمه برای کسانی که خودشان به صورت گروهی اقدام به دریافت می‌کنند وجود ندارد و فقط به شرکت‌ها ارائه می‌شود.

 

میزان پوشش زایمان در بیمه درمان تکمیلی چقدر است؟

کسب اطلاعات درباره میزان پوشش زایمان در بیمه تکمیلی مسئله‌ی مهمی است. برای پاسخ به این مسئله بهتر است بدانید طرح‌های مختلف بیمه تکمیلی در دو دسته‌ی کلی «بیمه تکمیلی گروهی» و «بیمه تکمیلی انفرادی» ارائه می‌شود. برای هر کدام از طرح‌های بیمه تکمیلی که بین این دو دسته قرار می‌گیرند، سقف تعهدات، حق بیمه و پوشش‌های متفاوتی وجود دارد؛ به همین دلیل نمی‌توان میزان پوشش زایمان در بیمه تکمیلی را به صورت دقیق و با جزئیات بیان کرد. به طور کلی این میزان بین بازه 70 تا 90 درصد هزینه‌های زایمان متغیر است. مثلا ممکن است سقف میزان پوشش زایمان در بیمه تکمیلی شما 10 میلیون تومان باشد و در این شرایط بیمه تا سقف 10 میلیون تومان از هزینه‌های مربوط به زایمان شما را پوشش می‌دهد؛ البته فراموش نکنید درصدی از پرداخت هزینه‌ها به‌عنوان فرانشیز به عهده شما است.

 

میزان فرانشیز بیمه تکمیلی زایمان 

میزان فرانشیز اکثر شرکت‌های بیمه بین 10 تا 30 درصد است، به این معنی که شما به عنوان شخص بیمه‌ شده، باید بین 10 تا 30 درصد هزینه‌های زایمان را خودتان بپردازید. این فرانشیز با توجه به سقف پوشش زایمان متغیر است؛ مثلا اگر بیمه تکمیلی زایمان شما سقف پوشش 5 میلیون تومان و فرانشیز 30 درصد داشته باشد، شما باید مبلغ 1.5 میلیون را پرداخت کنید.

 

نتیجه گیری

در این مطلب سعی کردیم با معرفی بهترین بیمه های تکمیلی برای زایمان، دغدغه‌ی هزینه‌های گزاف مربوط به دوران بارداری و زایمان را از دوشتان برداریم تا با خیال راحت فصل جدید زندگیتان را آغاز کنید. لازم به ذکر است که اگر قصد بچه‌دار شدن در آینده را دارید، همین حالا نسبت به دریافت بیمه تکمیلی اقدام کنید؛ چرا که با توجه به مدت زمان انتظار این نوع بیمه، ممکن است در دریافت این پوشش دچار مشکل شوید.

سوالات متداول

بیمه تکمیلی زایمان بین 70 تا 90 درصد هزینه‌های زایمان را پرداخت می‌کند. 
اصل صورتحساب بیمارستان، اصل برگه ریز داروها، اصل رسید و رونوشت جواب آزمایش، اسکن، سونو و ...، برگه شرح عمل جراحی.
تمامی بیمه‌های تکمیلی انفرادی دوره انتظار دارند، اما بیمه تکمیلی گروهی برای شرکت‌هایی با اعضای بالاتر از 1000 نفر، دوره انتظار را حذف می‌کند. 
بله؛ اما با توجه به قوانین متفاوت شرکت‌های بیمه، میزان پوشش و شرایط ممکن است متفاوت باشد.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.