بهترین راه‌های کسب درآمد از بازار ارز دیجیتال

فهرست مطالب

درامد‌های هنگفت و پتانسیل بالای بازار کریپتو در سودآوری، باعث جذب افراد بسیاری به این بازار شده است. افراد زیادی با ورود سرمایه‌های خود به بازار به دنبال کسب درامد از ارزهای دیجیتال هستند. گستردگی بازار ارز دیجیتال و فناوری بلاک چین روش‌های متنوعی را پیش روی کاربران قرار داده است و هر فرد می‌تواند مطابق با ویژگی‌های شخصیتی، روش مورد نظر خود را انتخاب و از سود نهفته در بازار بهره‌مند شود.

خرید ارزهای دیجیتال با دو هدف فروش در کوتاه مدت یا نگهداری بلندمدت آنها انجام می‌شود. اما در بازار پهناوری مثل کریپتو این روش نمی‌تواند تنها راه کسب درآمد باشد. استفاده از دارایی‌های غیرفعال و مشارکت در استیکینگ، سپرده گذاری و وام دهی، صندوق‌های قابل معامله، دعوت از دوستان و شرکت در فاست‌های ارز دیجیتال می‌تواند درآمد مازاد برای کاربران بازار کریپتو به همراه داشته باشد. در ادامه با این روش‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

 

خرید و فروش ارز دیجیتال ( trading ) 

تریدینگ یا معامله‌گری متداول ترین روشی است که اکثر علاقه‌مندان به فعالیت در بازار کریپتو برای کسب درآمد از آن استفاده می‌کنند. در این روش کاربر انتظار دارد از اختلاف قیمت خرید و فروش، به سودی معقول دست پیدا کند. در ادامه بیشتر با مفهوم تریدینگ آشنا می‌شویم.

trading چیست؟

تریدینگ به فرایند خرید و فروش دارایی با هدف کسب سود اشاره می‌کند. بازار کریپتو بازار ناپایداری است و همواره نوسانات کوچک و بزرگی را تجربه می‌کند. این نوسانات دلیل پتانسیل بالای سودآوری در بازار کریپتو شناخته می‌شود. معامله‌گر با هدف استفاده از اختلاف قیمت حاصل از این نوسانات، به معامله ارزهای دیجیتال اقدام می‌کند.

علاقه‌مندان بازار ارز دیجیتال با استفاده از روش‌های متنوع، حرکت قیمت را پیگیری کرده و با پیش‌بینی حرکت صعودی یا نزولی قیمت نسبت به خرید یا فروش توکن تصمیم‌گیری می‌کنند. به این ترتیب اگر معامله‌گر حرکت صعودی را برای یک ارز خاص پیش‌بینی کند، تصمیم می‌گیرید آن ارز را در قیمت پایین خریداری کرده و تا قیمت‌های بالاتر به فروش رساند.

معاملات CFD ارزهای دیجیتال به معامله‌گر امکان می‌دهد با پیش بینی حرکات قیمت و بدون داشتن مالکیت دارایی، از نوسانات قیمت بهره‌مند شده و در سود بازار سهیم شود. به‌علاوه امکان استفاده از اهرم در معاملات CFD باعث می‌شود معامله‌گر بتواند با سرمایه کم سودی قابل توجه را از بازار کسب کند. اما نباید فراموش کرد همانطور که اهرم می‌تواند به افزایش سود منجر شود، در شرایطی می‌تواند زیانی چند برابر را به معامله‌گر تحمیل کند.

تفاوت سرمایه‌گذاری و تریدینگ

در اکثر مواقع شاهد هستیم که دو مفهوم سرمایه‌گذاری و تریدینگ معادل هم استفاده می‌شوند. شاید در ظاهر این‌طور به‌نظر برسد، اما در واقع این دو مفهوم دو رویکرد متفاوت به درامدزایی در بازار کریپتو هستند. فعالان ارز دیجیتال بر اساس اهداف و تجربه‌های شخصی، رویکرد مناسب خود را انتخاب و دنبال می‌کنند.

سرمایه‌گذاری یک رویکرد بلند مدت به ارزهای دیجیتال است. سرمایه‌گذار با تمرکز بر اصول بنیادی مرتبط با دارایی‌ها اقدام به خرید توکن‌های دیجیتال می‌کند و آنها را برای مدت طولانی، ماهها یا سال‌ها، تا تحقق اهداف خود، نگهداری می‌کند.

به طور خلاصه می‌توان گفت سرمایه‌گذاری رویکردی بلندمدت به دارایی است و بر تحلیل بنیادی و نگهداری ارزهای دیجیتال تمرکز دارد.

در مقابل، تریدینگ رویکردی کوتاه مدت است و بر نوسانات کوتاه مدت قیمت ارزهای دیجیتال تمرکز دارد. معامله‌گر‌ها تغییرات کوتاه مدت را مبنایی برای کسب سود در نظر می‌گیرند و بیشتر بر تحلیل تکنیکال و زمان بندی بازار تمرکز می‌کنند.

 

چگونه معامله ارزهای دیجیتال را آغاز کنم؟ 

رویکردهای متنوعی برای انجام معامله ارز دیجیتال وجود دارد. اولین قدم در آغاز معاملات کریپتو، کسب دانش و اطلاعات کافی در مورد بازار ارزهای دیجیتال و فعالیت معاملاتی است. آشنایی با خطرات و شناخت قوانین نیز از موضوعات مهمی است که مبنایی برای اتخاذ تصمیمات معامله‌گران خواهد بود. به منظور شروع فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال مراحل زیر را دنبال کنید.

انتخاب یک صرافی معتبر و افتتاح حساب

یک صرافی انتخاب کنید که تحت نظارت نهاد‌های قانون گذار، فعالیت می‌کند، شهرت خوبی در بازار کسب کرده و از طیف وسیعی از محصولات کریپتو پشتیبانی می‌کند. 

با ثبت اطلاعات شخصی و ارسال مدارک لازم، مراحل افتتاح حساب خود را تکمیل کنید.

شارژ حساب

پس از تکمیل ثبت نام، وجه مورد نیاز برای آغاز فعالیت را به حساب خود منتقل کنید. بسته به صرافی برای شارژ حساب می‌توانید از ارز دیجیتال یا ارز فیات، استفاده کنید.

انتخاب یک ارز دیجیتال

یک ارز دیجیتال را انتخاب کنید. علاوه‌بر ارزهای دیجیتال محبوب مثل بیت کوین، اتریوم و لایت کوین، که توسط اکثر صرافی‌ها پشتیبانی می‌شود، بسیاری از توکن‌های جدید را نیز می‌توان در لیست صرافی‌ها جستجو کرد.

اغاز معامله

یک استراتژی معاملاتی شامل معیارهای مدیریت سرمایه، دستورات حد سود و حد ضرر، برای شروع معاملات خود در نظر بگیرید و سپس به معامله اقدام کنید. مقدار سرمایه‌گذاری خود را تعیین کنید، جهت معامله (خرید یا فروش) را انتخاب و با تنظیم حد ضرر و حد سود سفارش خود را ثبت کنید.

نگهداری از ارزهای دیجیتال

اگر هدف شما فعالیت مداوم در بازار کریپتو است، پس باید دارایی‌های دیجیتال خود را در صرافی نگهداری کنید. کیف پول‌ها از روش‌های رایج نگهداری ارزهای دیجیتال است که به دو دسته کیف پول‌های سرد و گرم تقسیم می‌شوند. در این میان نگهداری دارایی‌ها در کیف پول‌های سرد به دلیل عدم اتصال دائمی به اینترنت، روشی مطمئن تر برای محافظت از دارایی‌های دیجیتال است.

 

مزایا و معایب تریدینگ (trading)

رایج ترین روش کسب درآمد که اکثر علاقه مندان کریپتو در بدو ورود به بازار انتخاب می‌کنند، خرید و فروش توکن‌های دیجیتال است. در کنار ویژگی‌های مثبت این روش که برای بسیاری از کاربران جذاب است، معایبی نیز دارد. در ادامه بیشتر با مزایا و معایب این روش اشنا می‌شویم.

مزایا  

 • نوسان بالا: فرصت‌های سودآور بازار کریپتو در اثر نوسانات قیمت شکل می‌گیرد. در صورتی که در جهت درست تشخیص داده شوند سود قابل توجهی را به همراه دارند، اما نباید خطرات آن را نیز فراموش کرد.
 • دسترسی: معامله ارزهای دیجیتال به راحتی در دسترس عموم قرار دارد. با افتتاح حساب در یک صرافی و دسترسی به اینترنت، به راحتی می‌توانید به دنیای کریپتو وارد شوید.
 • ساعات کاری نامحدود: بازار کریپتو برخلاف برخی بازارها که ساعات فعالیت محدودی دارند، 7روز هفته و 24 ساعته فعال است.
 • هزینه‌های پایین: هزینه‌های معاملاتی از جمله کارمزد تراکنش‌ها، نسبت به بازارهای سنتی پایین تر است.
 • بازار غیرمتمرکز: ارز دیجیتال تحت کنترل و نفوذ هیچ قدرت مرکزی نیست.
 • امنیت: بازار کریپتو بر اساس فناوری بلاک چین ساخته شده است. این عاملی است که باعث شده ارزهای دیجیتال ذاتا ایمن و مقاوم در برابر تقلب باشند.
 • تنوع: وجود توکن‌های دیجیتال متنوع، به سرمایه‌گذار امکان می‌دهد در جهت مدیریت ریسک، سبد متنوعی از دارایی‌های دیجیتال تشکیل دهد.

معایب

 • نوسان قیمت: نوسانات شدید در بازار کریپتو می‌تواند به ضررهای هنگفت در معاملات منجر شود.
 • نقدینگی: برخی توکن‌های دیجیتال گردش نقدینگی پایین و تغییرات قیمت ناچیزی داشته و خرید و فروش آنها به سختی انجام می‌شود.
 • فقدان مقررات: فعالیت بازار کریپتو تحت قوانین و مقررات مشخصی نیست و این موضوع عدم اطمینان را برای این بازار ایجاد می‌کند.
 • امنیت سایبری: صرافی‌های ارز دیجیتال و کیف پول‌ها همواره در برابر هک و جرایم سایبری آسیب‌پذیر هستند. این موضوع دارایی‌های معامله‌گران را در معرض خطرات بالقوه ای قرار می‌دهد.
 • پیچیدگی: درک و شناسایی فناوری زیربنایی ارزهای دیجیتال برای همه معامله‌گران یکسان نیست و نیاز به دانش و مهارت و تجربه دارد.

معامله‌گری برای چه کسانی مناسب است؟

فعالیت در بازار‌های مالی، به ویژه بازار ناپایدار ارز دیجیتال، به طور ذاتی ریسک بسیاری دارد. موفقیت در بازار کریپتو مستلزم دانش بالا و کسب تجربه معاملاتی دارد. معامله‌گری ارز دیجیتال به سطحی از ریسک پذیری و مهارت نیاز دارد. به همین دلیل خرید و فروش ارز دیجیتال مناسب افرادی است که نسبت به ریسک پذیری خود به سطحی از آگاهی رسیده و تلاش مداومی به منظور بهبود مهارت‌های خود داشته باشند.

 

استیکینگ ارز دیجیتال (Crypto Staking)

استیک کردن فرایند استفاده از دارایی‌های دیجیتال در تایید تراکنش‌های شبکه بلاک چین با هدف کسب سود است. در این فرایند خریداران ارز دیجیتال می‌توانند با قفل کردن توکن‌های خود در شبکه بلاک چین، به نود تایید کننده اطلاعات تبدیل شده و در ازای این کار از دیجیتال جدید به‌عنوان پاداش دریافت کنند. 

استیکینگ در ارزهای دیجیتالی قابل اجرا است که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. طی این فرایند سرمایه‌گذار دارایی‌های راکد خود را در شبکه قفل می‌کند و به این ترتیب با مشارکت در امنیت و اعتبار شبکه می‌تواند در افزایش ارزش توکن دخیل باشد. به‌علاوه با قفل شده توکن در بلاک چین، تعداد ارزهای دیجیتال در گردش کاهش یافته و با ایجاد مازاد تقاضا، می‌تواند به افزایش ارزش ارز دیجیتال منجر شود.

اگر سرمایه‌گذار تعداد کافی ازر در اختیار داشته باشد می‌تواند به‌عنوان یک نود اعتبار دهنده در شبکه فعالیت کند و با بررسی تراکنش‌ها در اعتبارسنجی اطلاعات و بلاک چین مشارکت کند. این تعداد در ارزهای مختلف متفاوت است. در صورتی که دارایی سرمایه‌گذار کم باشد می‌تواند با مشارکت در استخرهای استیکینگ، حق رای و قدرت سهام خود را واگذار کند و بخشی از پاداش مشارکت را متناسب با دارایی قفل شده، دریافت کند.

طی فرایند استیکینگ پاداش مشارکت در اعتبار سنجی به سرمایه‌گذار تعلق می‌گیرد اما اگر اعتبار سنجی به نادرستی انجام شود بخشی یا تمام دارایی سرمایه‌گذار به‌عنوان جریمه برداشت می‌شود.

چگونه استیک کردن ارز دیجیتال را آغاز کنم؟

تنها دارایی‌هایی را می‌توان در استیکینگ استفاده کرد که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کنند. به این ترتیب ورود به فرایند استیک کردن مستلزم استفاده از ارز دیجیتال و صرافی و حسابی است که از این فرایند پشتیبانی می‌کند. 

با اشتراک گذاری دارایی‌ها در یک استخر استیکینگ، مالکیت دارایی‌ها همچنان با شما خواهد بود اما برداشت دارایی و خروج از طرح مستلزم گذشت مدت زمانی است که در طرح استیک ذکر شده است.

به‌علاوه می‌توانید با راه اندازی استخر خود، به‌عنوان اعتبار دهنده فعالیت کنید که نیاز به تخصص و سرمایه بالایی دارد. 

مزایا و معایب Crypto Staking

اگر قصد خرید و فروش دارایی‌های دیجیتال را ندارید و تمایل دارید برای مدتی آنها را نگهداری کنید تا از مزایایی اتی آن بهره‌مند شوید، استیک کردن می‌تواند تصمیمی درست برای کسب درآمدی مازاد باشد. اما این روش در کنار مزایایی که دارد می‌تواند ویژگی‌های منفی نیز داشته باشد.

مزایای استیک کردن

 • کسب درآمد غیر فعال از ارز دیجیتال.
 • فرایندی اسان و سریع. 
 • مشارکت در امنیت و کارآمدی شبکه بلاک چین.

معایب استیک کردن

 • عدم امکان استفاده از دارایی‌هایی قفل شده در شبکه به منظور جابجایی و معامله آنها.
 • کاهش قیمت ارز قفل شده در فرایند استیکینگ و از بین رفت ارزش دارایی.
 • از بین رفتن دارایی در اثر تایید اشتباه و اعتبارسنجی نادرست.

استیکینگ برای چه کسانی مناسب است؟

استیک کردن گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذارانی است که با رویکرد بلند مدت به بازار کریپتو وارد شده‌اند و بازدهی سرمایه‌گذاری را در بلند‌مدت انتظار دارند. به این ترتیب به نوسانات کوتاه مدت بازار توجه ندارند. 

زمانی که سرمایه‌گذار قصد نگهداری دارایی دیجیتال در زمانی طولانی دارد می‌تواند بازدهی بالایی از دارایی‌های راکد خود کسب کند. این بازدهی در ارزهای دیجیتال مختلف متفاوت بوده و می‌تواند تحت تاثیر شرایط مختلف نیز تغییر کند.

 

کسب درآمد از بازار کریپتو با معرفی دوستان ( Referral )

لینک ریفرال به‌عنوان یک استراتژی بازاریابی، بسیار رایج است. ریفرال یک طرح پاداش است که کاربران را تشویق می‌کند دوستان و اطرافیان خود را برای فعالیت در صرافی دعوت کنند. این یک طرح برد-برد برای صرافی و کاربر بشمار می‌رود. در این روش صرافی به اهداف بازاریابی خود دست می‌یابد و در کنار آن به ازای هر دعوت موفق به کاربر پاداش تعلق می‌گیرد.

در این روش از حس اعتماد در بازاریابی استفاده می‌شود و با در نظر گرفتن پاداش انگیزه کاربران را برای تبلیغ و ارائه خدمات صرافی افزایش می‌دهد. پاداش و جوایز در این روش برای هر صرافی و پروژه متفاوت است، پس لازم است از جزئیات و اطلاعات مرتبط با طرح آگاهی لازم را کسب کنید.

جوایز بسیاری برای طرح‌های ریفرال ارائه می‌شود. این جوایز شامل دریافت توکن یا ارز دیجیتال رایگان در ازای ارسال لینک و ثبت نام و فعالیت فرد جدید است، که باعث ایجاد درآمدی غیر فعال برای کاربر خواهد شد. پاداش دعوت بسته به طرح می‌تواند یک بار انجام شود یا ساختاری تکرار شونده داشته باشد. 

چگونه با دعوت از دوستان در صرافی ارز دیجیتال به درآمد برسم؟

اگر قصد کسب درآمد از طریق لینک دعوت در صرافی را دارید، در مرحله اول باید در صرافی ثبت نام کنید. سپس در مورد شرایط و جوایز خاص و طرح‌های صرافی تحقیق کنید. در مرحله بعد لینک یا شناسه ای منحصر به فرد بابت پیوستن به طرحی خاص به شما تعلق می‌گیرد که می‌توانید آن را برای دعوت دوستان خود ارسال کنید. 

مزایای Referral 

ریفرال روش کسب درآمدی است که با کمترین تلاش می‌توانید به درامدی مازاد دست یابید. در هر روش کسب درآمد می‌توان ویژگی‌های مثبتی را یافت که کاربر را به ادامه طرح تشویق می‌کند.

 • کسب درآمد از ریفرال کم خطر ترین روش کسب درآمد در بازار کریپتو به شمار می‌رود. روشی که نوسانات قیمت و ناپایداری بازار تاثیری بر روند ورودی آن ندارد. 
 • با کمترین تلاش و بدون نیاز به دانش فنی می‌توانید با ارسال کد شناسه یا لینک انحصاری به درامدی غیرفعال دست یابید.

 

هدایا ( airdrops )

یک استراتژی بازاریابی ارز دیجیتال است که معمولا توسط استارتاپ‌های مبتنی بر بلاک چین در جهت راه اندازی یک پروژه ارز دیجیتال انجام شده و با ارسال توکن به آدرس کیف پول همراه است. در این استراتژی تعدادی از ارز دیجیتال جدید در ازای فعالیت در راستای اهداف آن، به کیف پول اعضای فعال جامعه بلاک چین ارسال می‌شود. هدف نهایی ایردراپ، ارتقا آگاهی و گردش یک توکن یا کوین جدید است. 

ایردراپ‌ها عموما در وب سایت، رسانه‌های اجتماعی و انجمن‌های ارز دیجیتال تبلیغ می‌شود. توکن‌ها یا کوین‌های هدیه، فقط به کیف پول‌های خاصی که بر اساس شبکه بلاک چین یا کیف پول‌های موجود ارسال می‌شوند.

ممکن است بلاک چین شرایط خاصی را در نظر بگیرد تا با داشتن آن کاربر واجد شرایط دریافت هدیه رایگان شود. مثلا گاهی لازم است مقداری ارز دیجیتال در کیف پول نگهداری شود یا فعالیتی خاص مانند مانند بازتوییت یک پست ارسال شده توسط بنیان‌گذار ارز، انجام شود.

فرآیند ایردراپ ارز دیجیتال

فرایند ایردراپ با تصمیم‌گیری در مورد نیاز پروژه به ایردراپ آغاز می‌شود. به این ترتیب شرایط مورد نیاز برای ایردراپ و دسترسی به آن تعیین می‌شود. مرحله بعدی راه اندازی کمپین عمومی است. در این مرحله اطلاعات لازم شامل ادرس‌های کیف پول و ایمیل مخاطبان، برای ذینفعان جمع‌آوری می‌شود. این اطلاعات ممکن است شامل آمار لحظه‌ای از موجود ارز دیجیتال خاص در کیف پول مخاطبان باشد.

پس از تهیه لیست واجدین شرایط ایردراپ، مجموعه با استفاده از قراردادهای هوشمند فرایند ایردراپ را تسهیل می‌کند. همچنین می‌تواند از کیف پول مرجع برای فرایند پرداخت ایردراپ استفاده کند و بلوک تراکنش را برای اثبات توزیع عادلانه ایردراپ منتشر می‌کند. 

معمولا دریافت کننده ایردراپ مستقیما سکه یا توکن را در کیف پول خود دریافت می‌کند اما گاهی ممکن است برای مشاهده موجودی صحیح نیاز به بروزرسانی دارایی‌های کیف پول داشته باشد.

مزایا و معایب airdrops 

ایردراپ نیز مانند سایر روش‌های کسب درآمد از ارز دیجیتال نقاط مثبت و منفی متعددی دارد که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • پاداشی است که به پذیرندگان اولیه یا مشترکین وفادار پروژه تعلق می‌گیرد.
 • به افزایش آگاهی در مورد یک پروژه منجر می‌شود.
 • کاربران را به استفاده و پذیرش یک توکن تازه صادر شده تشویق می‌کند.
 • توزیع توکن‌ها در بین دارندگان به گونه این انجام می‌شود که در حالت عادی در بازار اتفاق نمی‌افتد.

معایب

 • در صورت نیاز به اتصال کیف پول به سایت‌های مشکوک، امنیت دارایی‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرد.
 • ممکن است ایردراپ مربوط به یک پروژه غیرقانونی و کلاهبرداری باشد.
 • در صورت شکست در مقابل پروژه‌های رقیب، سرمایه‌گذار از مشارکت در طرح منصرف می‌شود.
 • در صورت نرسیدن به نقدینگی لازم، در نهایت یک پروژه بی ارزش باقی می‌ماند.

 

صندوق‌های سرمایه‌گذاری ( Exchange-traded fund )

ETF صندوق قابل معامله است که قابلیت خرید و فروش در بورس را دارد. قیمت سهام یک ETF طی یک روز معاملاتی با خرید و فروش سهام در بازار تغییر می‌کند. نقطه مقابل ETF‌ها صندوق‌های سرمایه‌گذاری مشترک هستند که در بورس معامله نمی‌شوند و تنها یک بار در روز پس از بسته شدن بازار معامله می‌کنند. صندوق‌های قابل معامله نسبت به صندوق‌های مشترک مقرون به صرفه تر و نقدشونده تر هستند.

ETF صندوقی است که در آن دارایی‌های زیربنایی متعددی نگهداری می‌شود. این صندوق‌ها از دارایی‌های مختلفی مثل سهام، کالا، اوراق، یا ترکیبی از انواع سرمایه‌گذاری تشکیل می‌شود، به همین دلیل می‌تواند گزینه مناسبی برای پرتفوی متنوع باشد. 

سرمایه‌گذار با خرید سهم صندوق قابل معامله، در دارایی‌های متعددی سرمایه‌گذاری کرده و در ازای آن سود دریافت می‌کند. 

سرمایه‌گذاری در ETF

به منظور سرمایه‌گذاری در ETF مراحل زیر را دنبال کنید.

یک پلتفرم سرمایه‌گذاری پیدا کنید: ETF‌ها در اکثر پلتفرم‌های سرمایه‌گذاری انلاین در دسترس هستند و بدون نیاز به پرداخت کمیسیون می‌توانید به راحتی به معامله اقدام کنید. اما اگر قصد استفاده از خدمات خاص پلتفرم‌های ارائه دهنده را داشته باشید باید هزینه پرداخت کنید.

تحقیق در مورد ETF: در بازار با ETF‌های متعددی روبرو خواهید شد. برای یک سرمایه‌گذاری امن لازم است اطلاعات کافی از طرح کسب کرده و بتوانید درک کاملی از آن داشته باشید. پاسخ به این سوالات می‌تواند در این فرایند موثر واقع شود. 

 • چارچوب زمانی شما برای سرمایه‌گذاری چیست؟
 • برای درآمد سرمایه‌گذاری می‌کنید یا افزایش ثروت؟
 • صنعت یا ابزار مالی خاصی وجود دارد که به آن تمایل داشته باشید؟

یک استراتژی معاملاتی را در نظر بگیرید: اگر سرمایه‌گذار مبتدی در ETF هستید، استراتژی میانگین‌گیری، یا توزیع هزینه‌های سرمایه‌گذاری در یک بازه زمانی می‌تواند برای شما مناسب باشد. این روش می‌تواند در جهت بهبود دانش سرمایه‌گذار موثر بوده و همزمان با پیشرفت، می‌تواند استراتژی‌های پیچیده‌تر مانند معاملات نوسانی را انتخاب کند.

نقاط قوت و ضعف Exchange-traded fund

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله می‌تواند نقاط قوت و ضعف داشته باشد. در ادامه به این نقاط مثبت و منفی اشاره می‌کنیم.

نقاط قوت

 • دسترسی به طیف وسیعی از سهام در صنایع مختلف.
 • مقرون به صرفه بودن و هزینه‌های پایین.
 • مدیریت ریسک با ایجاد پرتفوی متنوع از دارایی‌ها
 • دسترسی به بسیاری از سهام در صنایع مختلف

نقاط ضعف

 • کارمزدهای بالا در ETF‌های دارای مدیریت فعال.
 • محدودیت تنوع سهام در ETF‌هایی که روی یک صنعت تمرکز دارند.
 • عدم انجام معاملات به علت کمبود نقدینگی.

 

ییلد فارمینگ (Yield Farming)

ییلد فارمینگ یک استراتژی سرمایه‌گذاری برای کسب بازده از سپرده گذاری دارایی‌های دیجیتال است. نباید فراموش کرد که ییلد فارمینگ یک استراتژی پرخطر است. در این روش سرمایه‌گذار دارایی‌های دیجیتال خود را در ازای دریافت سود در اختیار صرافی غیرمتمرکز قرار می‌دهد. این سود در برخی مواقع به صورت ارز دیجیتال جدید به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود.

پروژه‌های مختلف برای استفاده موقت از دارایی‌های دیجیتال سرمایه‌گذاران، حاضرند به آنها سود پرداخت کنند. در ییلد فارمینگ، سپرده‌ها علاوه‌بر تامین نقدینگی پروژه‌ها، در طرح‌های استیکینگ نیز استفاده می‌شود. 

نقدینگی عامل مهمی در هر بازار مالی به شمار می‌رود، زیرا انجام سریع و کارآمد تراکنش‌ها را در پی دارد و ییلد فارمینگ یک استراتژی خوب برای تامین نقدینگی در بازار است. پروژه‌های جدید با این روش سرمایه اولیه مورد نیاز خود را تامین می‌کنند و راه نجاتی برای پروژه‌هایی است که با کمبود نقدینگی روبرو شده اند. 

عملکرد ییلد فارمینگ

برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) با ارائه پاداش برای سپرده‌ها، سرمایه‌گذاران را به سپرده گذاری دارایی‌های دیجیتال تشویق می‌کنند. در این روش سرمایه‌گذار توکن‌های دیجیتال خود را به یک قرار داد هوش مصنوعی (Smart Contract) ارسال می‌کند تا علاوه‌بر نگهداری دارایی‌ها، بر میزان پاداش‌های متعلق نیز نظارت کند. این قرارداد هوش مصنوعی یک توکن واریز کننده به‌عنوان رسید، صادر می‌کند. این توکن برای دریافت پاداش‌ها و برداشت دارایی‌های دیجیتال از قرارداد هوش مصنوعی به کار می‌رود.

تامین نقدینگی و استفاده در طرح‌های استیکینگ و وام دهی از انواع رایج ییلد فارمینگ است. در تامین نقدینگی ارائه دهنده، ارزهای دیجیتال را به یک صرافی ارائه می‌دهد و درصدی از کارمزد مبادلات را دریافت می‌کند.

 در نوع دوم که در بلاک چین اثبات سهام اتفاق می‌افتد، سرمایه‌گذار مقداری از دارایی‌های خود را برای بهبود امنیت، به شبکه قرض می‌دهد و در ازای آن درصدی از توکن‌های جدید بلاک چین را دریافت می‌کند.

در روش سوم مجموعه ای از وام دهندگان دارایی دیجیتال خود را در مکانیزم DeFi به سایر کاربران به صورت وام منتقل می‌کنند. درامد وام دهنده از محل سودی که وام گیرنده پرداخت می‌کند، تامین می‌شود. 

مزایا و معایب Yield Farming

ییلد فارمینگ روشی برای افزایش بازدهی از دارایی‌هایی غیرفعالی است که قصد داریم به مدت طولانی از آنها نگهداری کنیم. سرمایه‌گذاری و وام دهی روشی کم ریسک برای ایجاد بازدهی مازاد از دارایی‌های دیجیتال است. استخر نقدینگی بازدهی بالاتر و در عین حال ریسک بالاتری نیز دارد.

شایع ترین ریسکی که سرمایه‌گذار در ییلد فارمینگ با آن مواجه است ناشی از توسعه دهندگان DApp، قراردادهای هوشمند و نوسانات بازار است. ممکن است توسعه دهندگان به سرقت دارایی‌ها دست بزنند یا با فعالیت‌های پرخطر دارایی‌ها را از بین ببرند.

در قراردادهای هوشمند ممکن است به دلیل نقص یا سواستفاده، دارایی‌ها قفل شده یا به سرقت رود. 

نوسانات بازار نیز می‌تواند به سقوط ارزش دارایی منجر شده و سرمایه‌گذار با زیانی هنگفت مواجه شود.

ییلد فارمینگ معمولاً با هزینه‌های بالای گاز اتریوم روبرو است و تنها در صورت ارائه سرمایه هنگفت، سرمایه‌گذاری توجیه پیدا می‌کند.

ییلد فارمینگ برای چه کسانی مناسب است؟

اگر سرمایه‌گذار بلندمدتی هستید که با هدف نگهداری طولانی مدت به خرید ارز دیجیتال اقدام می‌کنید، ییلد فارمینگ می‌تواند گزینه مناسبی برای افزایش بازده دارایی‌های شما باشد. با استیک کردن می‌توانید با با پذیرش ریسکی متعادل بازدهی غیرفعال از دارایی‌های خود کسب کنید یا با مشارکت در استخرهای وام یا تامین نقدینگی DeFi درآمدی کم ریسک تر داشته باشید.

 

فاست ارز دیجیتال (Faucet)

فاست، یک برنامه یا وب سایتی است که در ازای انجام فعالیت‌های مختلف، ارز دیجیتال به‌عنوان پاداش پرداخت می‌کند. به علت کوچک بودن پاداش‌های پرداختی، به نام فاست معروف شده اند. کاربران با انجام فعالیت‌هایی مانند مشاهده تبلیغات، تماشای ویدئوهای محصول، شرکت در نظر سنجی‌ها، کلیک کردن روی لینک‌ها یا تکمیل کپچا، مقداری ارز دیجیتال رایگان در کیف پول خود دریافت می‌کنند. 

این روش طبیعتا یک روش سریع برای درامدی قابل توجه نیست. اکثر وب سایت‌ها حداقل تعیین شده پاداش را پرداخت می‌کنند. با انجام فعالیت این ارزها به کیف پول سایت واریز می‌شود و زمانی که به حداقل مورد نظر رسید به کاربر منتقل می‌شود. این فعالیت می‌تواند در بهترین حالت یک روز و در بدترین حالت با گذشت هفته‌ها به درآمد منجر شود. 

فاست ارز دیجیتال به این دلیل طراحی شده است که با ارائه ارز دیجیتال رایگان کاربران را به یادگیری و ارتقا دانش در مورد دارایی‌های دیجیتال و در نهایت استفاده از آنها، تشویق کند. 

استفاده از فاست ارز دیجیتال

به منظور استفاده از فاست ارز دیجیتال مراحل زیر را دنبال کنید.

 1. انتخاب یک فاست ارز دیجیتال معتبر

قبل از استفاده از هر فاست، مهم است که تحقیق کنید و یک فاست معتبر را انتخاب کنید. نظرات و تجربیات سایر کاربران را بررسی کنید تا از اعتبار فاست مطمئن شوید.

 1. ایجاد کیف پول ارز دیجیتال

برای دریافت پاداش فاست به کیف پول ارز دیجیتال نیاز دارید. شما می‌توانید از طریق یک صرافی معتبر ارز دیجیتال یا با دانلود یک برنامه کیف پول مستقل، یک کیف پول ایجاد کنید.

 1. ثبت نام در فاست

هنگامی که یک فاست معتبر را انتخاب کردید، با تکمیل ثبت نام و حساب کاربری خود را افتتاح کنید.معمولا ثبت نام با استفاده از آدرس ایمیل و ثبت رمز عبور انجام می‌شود. 

با انجام فعالیت‌های تعیین شده، پاداش انجام آن فعالیت به حساب شما منتقل می‌شود و با تکرار این فعالیت‌ها می‌توانید مبلغ پاداش خود را افزایش دهید. با رسیدن مبلغ پاداش به حد نصاب تعیین شده، مبلغ به کیف پول شما واریز می‌شود. 

مزایا و معایب Faucet

مانند سایر فعالیت‌های مرتبط با ارز دیجیتال، فاست نیز مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

مزایا

 • راه آسان برای کسب ارز دیجیتال

فاست روشی ساده را برای کاربران فراهم می‌کند تا بدون استفاده از سرمایه شخصی، ارز دیجیتال به دست آورند. کاربران می‌توانند با انجام کارهای ساده مانند تماشای تبلیغات یا حل کپچا، مقادیر کمی از ارزهای دیجیتال به دست آورند.

 • روشی برای آشنایی با ارز دیجیتال

برای افرادی که به تازگی با ارزهای دیجیتال آشنا شده‌اند،فاست می‌تواند راه خوبی برای یادگیری نحوه عملکرد ارزهای دیجیتال و نحوه استفاده از کیف‌پول‌های ارزهای دیجیتال باشد.

 • تشویق کاربران با سرگرمی و دریافت پاداش 

برخی از انواع فاست، مانند فاست‌های مبتنی بر بازی، می‌توانند سرگرم کننده و لذت بخش باشند. کاربران می‌توانند با انجام بازی‌ها یا به دست آوردن امتیازات بالا، جوایز ارز دیجیتال را به دست آورند و تجربه لذت بخشی از کسب ارز دیجیتال داشته باشند.

معایب

 • پاداش‌های کوچک

معمولا پاداش انجام وظایف در یک فاست ارز دیجیتال بسیار ناچیز است و کاربران تنها کسری از یک ارز دیجیتال را دریافت می‌کنند. انباشتن مقدار قابل توجهی ارز دیجیتال از طریق فاست به زمان و تلاش زیادی نیازمند است.

 • وظایف تکراری

برخی از کارها، مانند حل کپچاها، ممکن است خسته کننده و وقت گیر باشند. در نتیجه، کاربران ممکن است زمان زیادی را برای تکمیل وظایف برای پاداش‌های نسبتاً کوچک صرف کنند.

 • خطر کلاهبرداری

کلاهبرداری‌ها و فاست‌های تقلبی زیادی وجود دارد و کاربران باید مراقب باشند که از آنها دوری کنند. برخی از فاست‌ها ممکن است وعده پاداش‌های بالا را بدهند، اما در واقعیت هیچ مبلغی پرداخت نکنند. در عین حال برخی دیگر برای سرقت اطلاعات شخصی کاربران یا آلوده کردن دستگاه‌های کاربران با بد افزار طراحی شده اند.

فاست ارز دیجیتال برای چه کسانی مناسب است؟

فاست ارز دیجیتال برای تشویق کاربران به منظور ارتقا سطح دانش و اطلاعات در مورد ارز دیجیتال طراحی شده است. با توجه به مبلغ پایین پاداشی که برای این منظور در نظرگرفته می‌شود، فاست می‌تواند تنها برای کاربران مبتدی جذابیت داشته باشد تا با فعالیت‌های آسان ارز دیجیتال را بدون سرمایه شخصی تحصیل کنند.

 

سخن پایانی

بازار ارزهای دیجیتال مملو از روش‌هایی متنوعی است که می‌تواند رویای کسب درآمد علاقه‌مندان را محقق کند. برخی از این روش‌ها نیازمند سرمایه شخصی بوده و برخی دیگر نیازی به سرمایه اضافی ندارند. معامله‌گری و خرید و فروش ارز دیجیتال رایج ترین روشی است که کاربران در بدو ورود به آن اقدام می‌کنند. یا با سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله پرتفویی متنوع برای خود ایجاد کرده و سود دریافت می‌کنند.

بسیاری از سرمایه‌گذاران پس از خرید دارایی‌های دیجیتال به دنبال روش‌هایی هستند که بتوانند از دارایی‌های غیرفعال خود درآمدی اضافی کسب کنند. اگر سرمایه‌گذار با هدفی بلند‌مدت به خرید ارز دیجیتال اقدام کرده باشد، می‌تواند با سپرده گذاری دارایی‌های خود در پلتفرم‌های وام دهی یا تامین نقدینگی و استیکینگ، سود دریافت کند.

به‌علاوه با استفاده از لینک ریفرال و فعالیت در فاست ارز دیجیتال، کاربران می‌توانند بدون سرمایه و درگیر کردن دارایی‌های خود درآمدی اضافی کسب کنند. در این مقاله روش‌های رایجی را بررسی کردیم که می‌تواند درآمدی غیرفعال برای سرمایه‌گذار به‌همراه داشته باشد.

 

https://coinmarketcap.com/academy/article/what-is-a-crypto-faucet

https://www.okx.com/learn/crypto-faucet

https://cointelegraph.com/news/what-are-crypto-faucets-and-how-do-they-work

https://cointelegraph.com/learn/how-to-trade-cryptocurrencies-the-ultimate-beginners-guide

https://www.axi.com/int/blog/education/cryptocurrencies/cryptocurrency-trading-guide

https://www.forbes.com/advisor/in/investing/cryptocurrency/what-is-staking-in-crypto/

https://www.blockchain-council.org/cryptocurrency/what-are-the-pros-and-cons-of-staking-crypto/

https://learn.bybit.com/crypto/what-are-crypto-referrals/

https://www.investopedia.com/terms/a/airdrop-cryptocurrency.asp

https://www.bitcoin.com/get-started/what-is-yield-farming/

https://coinmarketcap.com/academy/article/what-is-yield-farming

https://www.fool.com/terms/y/yield-farming/

https://www.investopedia.com/what-is-yield-farming-7098519

https://www.investor.gov/introduction-investing/investing-basics/investment-products/mutual-funds-and-exchange-traded-2

https://www.investopedia.com/terms/e/etf.asp
سوالات متداول

 • بهترین راه برای کسب درآمد از ارز دیجیتال چیست؟

  خرید و فروش ارز دیجیتال، استیکینگ، ییلد فارمینگ، ایردراپ، استخراج ارز دیجیتال، فاست و لینک ریفرال.

 • آیا می توان بدون سرمایه در بازار کریپتو به درآمد رسید؟

  با استفاده از فاست و انجام فعالیت های تعیین شده در سایت، ارز دیجیتال رایگان دریافت می‌کنید یا با استفاده از لینک ریفرال پاداش دریافت کنید.

 • آیا استیک کردن ارز دیجیتال ایمن است؟

  هر فعالیت در بازار ارز دیجیتال می تواند خطراتی به‌همراه داشته باشد. 

 • سرمایه گذاری با معامله گری چه تفاوتی دارد؟

  هولد کردن ارز دیجیتال با هدف نگهداری بلند‌مدت و بهره‌مندی از بازدهی بلند‌مدت انجام می شود در مقابل معامله گر اهداف کوتاه‌مدتی را دنبال می کند و از نوسانات کوتاه مدت بازدهی دریافت می کند.

نویسنده: منصوره قاسمی
23 مهر 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
6 ماه پیش