صفحه اصلی
وبلاگ
بورس
افزایش سرمایه | شرکت های دارای افزایش سرمایه
3 دقیقه
30 خرداد 1401
اشتراک

افزایش سرمایه | شرکت های دارای افزایش سرمایه

فهرست مطالب

یکی از جذابیت سرمایه گذاری در بورس، خبرهای ناشی از اتفاقات شرکت‌های بورسی می‌باشد. افزایش سرمایه نیز، یکی از شیرین‌ترین خبرهایی است که سرمایه گذاران از شنیدن آن لذت می‌برند. ممکن است، کسانی که بدون اطلاعات کافی وارد بازار بورس می‌شوند، ندانند افزایش سرمایه چیست و چرا یک شرکت اقدام به افزایش سرمایه می‌کند. یا ممکن است، برای برخی سوال پیش آید که افزایش سرمایه چه تاثیری روی قیمت و تقاضای سهم دارد؟ در این مقاله، سعی بر این است که، افراد مبتدی و تازه وارد و همینطور، افرادی که تا حدودی اطلاعاتی درباره افزایش سرمایه دارند، به پاسخ سوالات و ابهامات خود برسند. بنابراین، خلاصه‌ای از افزایش سرمایه و همینطور، لیست شرکت‌هایی که در سال 1400 افزایش سرمایه دارند، در این متن مورد بررسی قرار گرفته است.

افزایش سرمایه چیست؟

افزایش سرمایه شرکت‌ها، به منظور تامین منابع مورد نیاز برای طرح‌های توسعه‌ای و همچنین، پاسخگویی به نیاز خود به نقدینگی می‌باشد. یکی از روش‌های تامین منابع مالی شرکت‌ها، تغییر در میزان سرمایه یا همان افزایش سرمایه می‌باشد. گاهی افزایش سرمایه با هدف اصلاح و بهبود ساختار مالی شرکت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 
افزایش سرمایه به این شکل است که؛ هر شرکت بورسی که قصد افزایش سرمایه داشته باشد، باید تعدادی سهام جدید را منتشر کند و یا به سهامداران خود بفروشد. به همین روش است که، منابع مالی مورد نیاز شرکت‌ها تامین می‌شود. افزایش سرمایه ها به روش‌های مختلفی در شرکت‌های بورسی انجام می‌گیرد که، تفاوت آنها در محل تامین آنهاست. در ادامه انواع افزایش سرمایه نام برده شده است.

انواع افزایش سرمایه 

به طور کلی افزایش سرمایه شرکت‌ها شامل 4 دسته می‌باشد:

 1. افزایش سرمایه از محل سود انباشته (سهام جایزه)
 2. افزایش سرمایه از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها
 3. افزایش سرمایه از محل آورده نقدی و مطالبات حال شده سهامداران
 4. افزایش سرمایه به روش صرف سهام

لیست سهام های دارای افزایش سرمایه

همانطور که می‌دانید، برای دسترسی به اطلاعات در هر زمینه‌ای، منبع موثقی وجود دارد. برای اطلاع درباره افزایش سرمایه نیز منبع و سایت مورد اعتماد و زیر نظر سازمان بورس وجود دارد که، به راحتی هرگونه اطلاعات در خصوص شرکت‌ها در آن قابل مشاهده است. بنابراین، ممکن است معرفی و تفکیک سهام‌ها در سایت‌های گوناگون معتبر نباشد. به همین دلیل، پیشنهاد می‌شود برای دسترسی به این اطلاعات به سایت کدال مراجعه نمایید. زیرا، کدال سایتی معتبر در خصوص اطلاعیه‌های شرکت‌ها است که، زیر نظر سازمان بورس اوراق بهادار فعالیت می‌کند. این سامانه (کدال) همین الان در اختیار شماست و می‌توانید با یک کلیک لیست کلیه شرکت‌هایی که در سال 1400 افزایش سرمایه دارند را مشاهده نمایید.

همین حالا با یک کلیک لیست افزایش سرمایه های سال 1400 را مشاهده نمایید
کدال

از کجا بفهمیم کدام شرکت افزایش سرمایه دارد؟

از مسائل مبهمی که ممکن است برای سرمایه گذاران به وجود آید؛ زمان برگزاری و مجامع عمومی و افزایش سرمایه شرکت‌ها است. از آنجایی که افزایش سرمایه، هم برای سهامدار و هم برای شرکت امری مفید است، اما برخی، از شرایط برگزاری آن مطلع نیستند؛ بنابراین، سهامدارانی که می‌خواهند در افزایش سرمایه شرکت‌ها شرکت کنند، باید اطلاعاتی درباره آن و همینطور، اطلاعاتی از سایت‌های مختلف را به دست آورند. بهترین سایتی که می‌توان در این خصوص از آن استفاده کرد، سایت کدال است. در این سایت می‌توانید مانند تصویر زیر، نماد مورد نظر را سرچ کنید، گروه اطلاعیه را مشخص نموده و سپس، با کلیک بر روی گزینه جستجو، آگهی‌های مربوط به افزایش سرمایه نماد مورد نظر را مطالعه کنید. 

در راستای افزایش سرمایه هیچ گونه الزامی وجود ندارد که شرکت‌ها حتما باید افزایش سرمایه داشته باشند. بلکه، یک شرکت می‌تواند چند سال افزایش سرمایه نداشته باشد، که این موضوع یک امر طبیعی است.

* مقاله پیشنهادی: 9 سایت کاربردی بورس برای فعالان بازار سرمایه

بزرگترین افزایش سرمایه سال 1400

بزرگترین افزایش سرمایه سال 1400 متعلق به شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات می‌باشد. این افزایش سرمایه از محل مطالبات و آورده نقدی با سلب بخشی از حق تقدم سهامداران صادر شده است. شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات با نماد تجلی هنوز وارد بازار بورس نشده است و تا امروز خبری از عرضه اولیه آن نیز نشده است. 
مرتضی علی اکبری، مدیر عامل شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات اظهار داشته است: شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات به عنوان اولین شرکت سهامی عام پروژه محور مجوز ورود به فرابورس را گرفته است. اما همانطور که گفته شد، تا کنون خبری از زمان عرضه اولیه آن وجود نداشته است.
وی افزود: با توجه به اینکه، شرکت ما به عنوان اولین پروژه محور با شکل جدیدی وارد بورس خواهد شد، نیاز به هماهنگی‌های بسیاری می‌باشد. این مهم، با همکاری وزارت صمت، ایمیدرو، سازمان بورس و شرکت توسعه معادن و فلزات انجام شد و در نهایت با مجوز افزایش سرمایه این شرکت از 1 میلیارد تومان به 6 هزار و 200 میلیارد تومان موافقت شد. 

افزایش سرمایه 620 هزار درصدی

وی افزود: مجوز افزایش سرمایه 620 هزار درصدی شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات از محل مطالبات و آورده نقدی با سلب بخشی از حق تقدم سهامداران فعلی است. 
همینطور، جناب علی اکبری بیان داشت: 17 درصد این افزایش سرمایه متعلق به شرکت چادرملو، 17 درصد متعلق به گل گهر و 51 درصد متعلق به شرکت سرمایه گذاری توسعه معادن فلزات می‌باشد. این سهامداران عمده، وجوه خود را در طول چند روز به شکل نقد و غیر نقد به حساب شرکت واریز کردند و جزء مطالبات آنها محسوب شده است. فقط 15 درصد از آن مانده است که، در بورس از طریق سلب حق تقدم سهامداران عرضه خواهد شد. 
وی افزود: در حقیقیت، شرکت معادن فلزات که 100% سهام این شرکت را داشت، عملا بخشی از سهام خود را از طریق سلب حق تقدم واگذار کرد و 51% سهام در مالکیت خود شرکت خواهد بود.  

موضوع افزایش سرمایه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات 

علی اکبری درباره موضوع این پروژه و افزایش سرمایه آن، به احداث 5 پروژه اشاره نموده است. از جمله پروژه‌های در حال اجرای این شرکت در خصوص زنجیره فولاد از معدن تا نورد شامل گندله‌سازی، آهن اسفنجی و فولادسازی است. از پروژه‌های آتی نیز می‌توان، به ساخت اسکله بندرعباس و اکتشاف و استخراج از معادن جدید اشاره کرد.

عرضه اولیه شرکت تجلی توسعه معادن و فلزات

علی اکبری درباره زمان عرضه اولیه این شرکت در فرابورس گفته است: 15% سهام این شرکت حداکثر تا یک ماه دیگر در فرابورس عرضه خواهد شد. ارزش هر سهم این شرکت با قیمت 100 تومان عرضه خواهد شد و نقدشوندگی سهام از طریق بازارگردان تعهد شده است. 
وی با اشاره به مزایای عرضه اولیه این شرکت گفت: سهام این شرکت مانند شرکت‌های تولیدی نیست که منتظر تقسیم سود مجمع عمومی باشند، بلکه بر اساس درصد پیشرفت فیزیکی پروژه‌ها، قیمت سهام افزایش پیدا می‌کند. 
همچنین، ایشان اظهار داشتند: تامین مالی از طریق شرکت‌های پروژه محور، یکی از بهترین روش‌ها برای کشور ایران محسوب می‌شود که از محل دریافت وجوه دریافتی از مردم مستقیم وارد بخش تولید می‌شود. از آنجایی که تمرکز شرکت بر روی موضوع پروژه‌هاست، این پروژه‌ها با سرعت اجرای بالا، هزینه‌های کمتر و تدارکات مناسب‌تر و با کیفیت‌تر انجام خواهد شد.
علی اکبری تصریح کرد: اگر ۲۰ شرکت همچون شرکت ما ایجاد شود، نقدینگی به جای حرکت به سمت طلا،‌ سکه، خودرو، ارز و واسطه‌گری، وارد حوزه تولید می‌شود، تورم کاهش پیدا می‌کند و نقدینگی در کشور کنترل می‌شود. بازار سرمایه، نقدشوندگی بالایی دارد و هر زمان که سهامدار نقدینگی بخواهد به راحتی می‌تواند سهام خود را نقد کنند.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شده، به افزایش سرمایه‌های سال 1400 و همینطور، بزرگترین افزایش سرمایه و زمان عرضه اولیه آن اشاره شود. توصیه نویسنده در این خصوص این است که، برای استفاده و اطلاع از افزایش سرمایه‌ها از سایت‌های معتبر استفاده نمایید. همینطور، در بازار بورس بهتر است سایت‌های معتبر را مورد استفاده قرار دهید تا بتوانید از ضررهای احتمالی جلوگیری کنید.

سوالات متداول

 • کدام شرکت ها افزايش سرمايه دارند؟

  شما با مراجعه به سامانه کدال و جست و جوی اطلاعیه ها می توانید به سادگی لیست کامل این شرکت ها را به دست بیاورید. به شما پیشنهاد می کنیم که سعی کنید تنها به کدال و اطلاعیه های آن اعتماد کنید. سایر سایت ها هر چند معتبر و دقیق باشند باز هم قابل اعتماد نیستند.

 • سامانه کدال زیر نظر کدام گروه یا نهاد است؟

  این سامانه به صورت مستقیم زیر نظر سازمان بورس ایران و اوراق بهادار قرار دارد. از این رو می توان به آن اعتماد کامل داشت و مطمئن بود که اطلاعیه های آن صرفا جهت اطلاع رسانی به کاربران و مخاطبان می باشد. در ضمن شرکت ها نیز بر اساس قوانین موظف هستند در این سامانه اطلاعیه های خودشان را منتشر کنند و انتشار اطلاعیه ها در هر نوع سامانه دیگر رسمیت ندارد و نمی توان به آن اتکا کرد.

 • آدرس سامانه کدال چیست؟

  شما می توانید با جست و جو عبارت ” کدال ” در گوگل به سرعت به این سامانه دسترسی داشته باشید. اما به صورت کلی لینک رو به رو نیز شما را به این سامانه منتقل می کند. (https://www.codal.ir )

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش فریده مهدور و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط