وارن بافت، علیرغم ثبت رکورد نقدینگی 157 میلیارد دلاری با ضرر مواجه شد

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
وارن بافت، علیرغم ثبت رکورد نقدینگی 157 میلیارد دلاری با ضرر مواجه شد
مواجه با کمبود سرمایه گذاری‌های جذاب و تداوم فروش سهام شرکتهای بورسی در سه ماهه سوم سال توسط وارن بافت، مدیر عامل شرکت برکشایر‌هاتاوی، نقدینگی این شرکت به رقم بی سابقه 157 میلیارد دلار رسید.
بر اساس گزارش منتشر شده در روز شنبه، برکشایر‌هاتاوی، در سه ماهه سوم سال، بیش از 5 میلیارد دلار سهام شرکت‌های آمریکایی و خارجی را به فروش رساند و به این ترتیب طی یک سال گذشته، نزدیک به 40 میلیارد دلار از سرمایه گذاری‌های خود را واگذار کرده است.
در حالی که سرمایه گذاران باید تا دو هفته دیگر منتظر بمانند تا به برنامه وارن بافت برای تعدیل پرتفوی سرمایه گذاری برکشایر پی ببرند، اسناد منتشر شده در روز شنبه نشان می‌دهد این شرکت قبل از خرید سهام شرکت Hess، بیش از 12 میلیون سهام Chevron به ارزش 53 میلیارد دلار را در ماه گذشته به فروش رسانده است.
ارزش پرتفوی سرمایه گذاری برکشایر از 353 میلیارد دلار در پایان ماه ژوئن به 319 میلیارد دلار کاهش یافت. این کاهش ارزش ناشی از ریزش گسترده بازار سهام در نتیجه پیش بینی سرمایه گذاران به ادامه یافتن روند افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو بود. 
این موضوع بازار شرکت‌های سهامی را تحت تاثیر قرار داد و مدیران پرتفوی‌های سرمایه گذاری را برای کسب به بازدهی بهتر به سمت بازارهای با درآمد ثابت سوق داد. با کاهش 12درصدی ارزش شرکت اپل در سه ماهه سوم سال، در پایان ماه سپتامبر ارزش سرمایه گذاری برکشایر در این شرکت 20 میلیارد دلار کاهش یافت. 
ضرر وارن بافت
مدیران صندوق‌های سرمایه گذاری و عموم مردم به دقت نقل و انتقالات سرمایه گذاری‌های وارن بافت را تحت نظر دارند تا به نشانه‌هایی دست یابند که این سرمایه گذار 93 ساله کجا سرمایه گذاری با بازدهی جذابی را پیدا کرده است.
بافت درآمدهای حاصل از فروش سهام و جریان‌های نقدی حاصل از شرکت‌های زیرمجموعه برکشایر را به صورت نقدی و اوراق خزانه نگهداری می‌کند. طی سه ماهه سوم سال نقدینگی این شرکت با افزایش 10 میلیارد دلاری به رقم بی ساقته 157.2 میلیارد دلار رسید. مبلغی که قدرت فوق العاده ای برای سرمایه گذاری‌های بعدی این شرکت ایجاد می‌کند.
برکشایر یکی از شرکتهایی بود که منافع بسیاری از افزایش نرخ بهره آمریکا که در سال جاری به 5 درصد رسید، کسب کرد. این شرکت اظهار کرد درآمد بهره ای که از سرمایه گذاری‌های بیمه ای خود طی سه ماهه قبل به دست آورده 1.7میلیارد دلار افزایش یافته و در مجموع طی یک سال گذشته به درآمد 5.1 میلیارد دلاری در این حوزه رسیده است. این مبلغ کل سودی را که برکشایر از ذخایر نقدی خود رد مجموع سه سال گذشته کسب کرده بود، تحت الشعاع قرار داد.
وارن بافت میلیاردر
جیم شاناهان، تحلیلگر ادوارد جونز، گفت: «نرخ‌ها در اینجا جذاب هستند و به نظر می‌رسد کسب درامد 4 درصدی بدون ریسک یک بازدارنده برای استفاده از پول نقد خواهد بود. به نظر من احتمالا نقدینگی از اینجا افزایش خواهد داشت".
بافت به این موضوع اشاره می‌کند که 1.1میلیارد دلار از سهام برکشایر را در سه ماهه سوم سال خریداری کرده که رقمی کمتر از خرید 1.4 میلیارد دلاری سه ماهه دوم است. اسناد موجود افزایش روند خریدها در ماه آگوست و سپتامبر را نشان می‌دهد و از این موضوع حکایت دارد که سرمایه گذار میلیارد معتقد است سهام شرکت در قیمتی پایین تر از ارزش واقعی قرار دارد.
برکشایر سود حاصل از فعالیت عملیاتی شرکت‌های زیرمجموعه، شامل راه آهن BNSF، بیمه Geico، تولید قطعات هواپیما Precision Castparts، را با 41 درصد افزایش رقم 10.8 میلیارد دلار گزارش کرد. این سود ناشی از واحد بیمه شرکت بود که 2.4 میلیارد دلار سود در پذیره نویسی را اعلام کرد و ضعف عملیاتی BNSF و زیان مربوط به دعوی حقوقی در اتش سوزی علیه شرکت برق را پوشش داد.
وارن بافت
آجیت جین، نایب رئیس برکشایر و سرپرست بخش بیمه ای این شرکت، در نشست سالانه در ماه مه به سهامداران گفت که این شرکت سرمایه گذاری قابل توجهی در بازار بیمه فلوریدا کرده است و سیاست‌هایی را برای این ایالت مستعد طوفان در نظر دارد.
برای این سرمایه گذاری پر خطر جین تخمین زد که در صورت وقوع طوفان‌های قدرتمند و آسیب ایالت، برکشایر تا 15 میلیارد دلار هزینه متحمل خواهد شد. اما امسال ایالت فصل نسبتا ارامی را پشت سر گذاشت.
طی گزارش روز شنبه، برکشایر میزان خسارت‌های جدی بیمه ای، ناشی از بیمه‌های فردی که به مبلغ 150 میلیون دلار می‌رسد، تنها در 9 ماه اول سال به مجموع 590 میلیون دلار رسید. این رقم نسبت به بازه زمانی مشابه در سال گذشته که طوفان ایان فلوریدا را در نوردید، کاهش چشمگیری داشت.
شرکت بیمه خودرو Geico که در دو سال گذشته در جریان پرداخت خسارت‌ها با مشکل مواجه شده بود، روند رو به بهبودی در پیش گرفت. در سال جاری این واحد با بیش از 2میلیون بیمه گذار خود قطع ارتباط کرد و بودجه تبلیغاتی خود را به قراردادهای بیمه ای سود آور محدود کرد.
نمودار دارایی وارن بافت
به جز بخش بیمه، درآمدهای برکشایر، بر رشد اقتصادی نابرابری را نشان می‌دهد که باعث سردرگمی بسیاری از اقتصاددان‌ها و بسیاری از سرمایه گذاران را در جهان، می‌شود. فروش در بخش پوشاک و کفش از جمله در Fruit of the Loom با کاهش مواجه شده و افت درآمد در کسب و کارهای بخش املاک و مستغلات که تحت تاثیر نرخ‌های بالای وام مسکن، با کاهش تقاضا روبرو شدند نیز، مشاهده می‌شود. هم چنین BNSF نیز کاهش حجم حمل و نقل ریلی را گزارش کرده است. 
در عین حال شرکت NetJets، خدمات هواپیماهای خصوصی، افزایش تقاضا را گزارش می‌دهد و نمایندگی‌های خودرو ان نیز افزایش فروش خودروهای جدید را ثبت کرده اند.
جیم شاناهان بیان می‌کند" موضوعی که در این فصل درآمدی ظاهر شده است این است که گپ اقتصادی در مصرف کنندگان سطح پایین در حال آشکار شدن است. این گروه که احتمالا با کمبود نقدینگی هستند، فشار هزینه‌های بالاتر را بیشتر احساس خواهند کرد".
برکشایر به ادامه پیامدهای آتش سوزی‌های 2020 و 2022 که در کالیفرنیا و اورگان رخ داد، اشاره کرد. در این دوره شرکت مبلغی حدود 1.4 میلیارد دلار برای خسارت افرادی برآورد کرد که خانه‌های خود را طی آتش سوزی از دست داده اند و مجموع خسارت‌های مرتبط با آتش سوزی‌ها را 2.4 میلیارد دلار اعلام کرد.
برکشایر در مورد ارقامی بیش از مبلغ اعلام شده هشدار می‌دهد زیرا کلاهبرداران در اورگان ادعای خسارات 8 میلیارد دلاری مطرح کرده اند.
کاهش پرتفوی سرمایه گذاری‌های برکشایر، همانطور که در صورت سود و زیان شرکت منعکس شده، نتایج منفی به همراه داشته است. این شرکت زیان خالص 12.8 میلیارد دلاری را ثبت کرد که معادل 8824 دلار به ازای هر سهم کلاس A است. این در حالی است که در سال قبل 2.8 میلیارد دلار زیان اعلام کرده بود. 
بافت مدت‌هاست که ارقام سود خالص را بی‌معنی توصیف می‌کند و معتقد است این ارقام «برای سرمایه‌گذارانی که از قواعد حسابداری آگاهی کمی دارند یا اصلا اطلاعاتی ندارند، بسیار گمراه‌کننده است».
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.