آموزش خرید زمین در متاورس| چگونه وارد متاورس شویم؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
آموزش خرید زمین در متاورس| چگونه وارد متاورس شویم؟
در سال‌های گذشته خرید زمین در متاورس کار بیهوده‌ای به نظر می‌رسید. اما امروزه خرید زمین در متاورس نه تنها بیهوده نیست، بلکه بسیاری از خریداران در این زمینه، اکنون تبدیل به یک سرمایه‌دار بزرگ شده‌اند. این روزها بحث متاورس به یکی از جذاب‌ترین بحث‌های رمز ارز تبدیل شده و اشخاص زیادی علاقمند به سرمایه‌گذاری در این حوزه هستند. در این نوع سرمایه‌گذاری و خرید زمین افراد می‌توانند در یک بستر کاملا غیر متمرکز، زمین بخرند و بدون این که به طور فیزیکی آن را داشته باشند، کسب سود کنند. در متاورس معمولا با دو رمز ارز لند و مانا در وب سایت مخصوص متاورس می‌توانند زمین مورد علاقه خود را طبق نقشه و متراژ خریداری کنند. در این مقاله به طور کامل به متاورس و نحوه خرید زمین در آن می‌پردازیم.

متاورس چیست؟

متاورس (Metaverse) از ترکیب دو کلمه Meta به معنی فراتر و Universe به معنی جهان ایجاد شده است. بنابراین در اصطلاح متاورس به معنای جهان برتر یا برتر از جهان است. برای اولین بار در سال 1992 توسط یک نویسنده رمان‌های علمی تخیلی به نام نیل استفنسون در رمان تصادف در برف استفاده شده است. می‌توان گفت متاورس یک دنیای سه بعدی است که یک جهان کاملا دیجیتالی را با دنیای ما ترکیب کرده است. به زبان ساده‌تر در دنیای متاورس شما به صورت سه بعدی در دنیای مجازی به بی نهایت می‌رسید. در این دنیا از بعد زمان و مکان آزاد هستید و بدون توجه به قوانین حاکم بر دنیای فیزیکی می‌توانید قوانین خود را بسازید.

واقعیت مجازی VR در متاورس

واقعیت مجازی Virtual Reality که به اختصار VR گفته می‌شود، یک دنیای دیجیتالی است. افراد با زدن عینک‌های واقعیت مجازی با اشیا و وقایع موجود در آن به تعامل می‌پردازند. یعنی با زدن عینک وارد دنیای مجازی می‌شوند و تجربیات گوناگون به دست می‌آورند.

واقعیت افزوده AR در متاورس

واقعیت افزوده یا Augmented Reality که به اختصار AR گفته می‌شود، در کنار واقعیت مجازی یا همان VR ابزار تحقق متاورس محسوب می‌شود. واقعیت افزوده همانطور که از اسم آن کاملا مشخص است، خاصیت اضافه کنندگی دارد. یعنی یک شخص یا شی را به محیط مورد نظر اضافه می‌کند و با آن‌ها تعامل برقرار می‌کند.

قدرت های اصلی متاورس

فیس بوک (facebook): فیس بوک یکی از شرکت‌های پیشرو در حوزه متاورس است. این شرکت نقش اساسی در پیشبرد مفهوم متاورس در دنیای فناوری اطلاعات معاصر ایفا کرده است. فیس بوک اخیرا برای ساخت و توسعه متاورس 50 میلیون دلار سرمایه‌گذاری کرده است. مدیر عامل فیسبوک، مارک زاکربرگ برای تحقق اهداف خود در این زمینه نام شرکت را به متا تغییر داده است. هدف آن تبدیل بستر فیس بوک به یک دنیای مجازی یا همان متاورس است.
افراد زیادی پروژه (Deim)، ارز دیجیتال فیس بوک را به متاورس ربط می‌دهند و باور دارند که این استیبل کوین می‌تواند تعاملات افراد را در متاورس دگرگون کند.
مایکروسافت (Microsoft): مایکروسافت یکی دیگر از شرکت‌های مهم و فعال در متاورس است. مدیر عامل شرکت مایکروسافت اعلام کرد که در حال ساخت یک متاورس تجاری است. مایکروسافت قصد دارد دنیای واقعی را با واقعیت مجازی و واقعیت افزوده ترکیب کند.
اپیک گیمز (Epic Games): مدیرعامل اپیک اعلام کرده است که علاقه زیادی به توسعه متاورس دارد. این شرکت بازی سازی برای طراحی متاورس خود یک میلیارد دلار سرمایه جذب کرده است. شرکت اپیک سازنده‌ی بازی معروف فورت نایت (Fortnite) است. هنرمندانی مانند آریا گراند در این بازی به اجرای کنسرت پرداخته‌اند.
انویدیا (Nvidia): سازنده پردازنده‌های کامپیوتری و پلتفرم گیمینگ روبلاکس (Roblox) در حوزه متاورس فعال هستند.
اسپشیال (Spatial): این شرکت که در زمینه پلتفرم‌های سه بعدی فعال است، سال گذشته با عرضه رایگان اپلیکیشن واقعیت افزوده‌ای، این امکان را به کاربران داد که با یک آواتار در محیط واقعی این پلتفرم حضور پیدا کنند. شبکه اجتماعی اسنپ چت نیز سال‌ها است در این حوزه فعالیت می‌کند.

دنیای متاورس

دنیای متاورس با عنوان دنیای مجازی شناخته شده است. در واقع متاورس ترکیب دنیای مجازی با دنیای واقعی ما است. به عبارت ساده‌تر در دنیای متاورس انسان بدون کوچکترین حرکتی می‌تواند به انواع فعالیت‌ها، بازی و زندگی دیجیتال مشغول باشد. همچنین با ورود به دنیای متاورس از طریق خرید زمین‌های مجازی کسب سود کنید یا با ظاهر مجازی در جلسات کاری با همکاران خود شرکت کنید. همه‌ی این کارها را فقط توسط یک لپ تاپ یا گوشی می‌توانید انجام دهید.
متاورس بیش از سه دهه است که وجود دارد، اما با گسترش برنامه فیسبوک و تقویت دنیای مجازی نام متاورس بیشتر شناخته شد. این اتفاقات باعث شده است که افراد زیادی برای سرمایه‌گذاری و خرید و فروش زمین در متاورس مشتاق شوند.

اقدامات لازم برای خرید زمین در متاورس

خرید زمین در متاورس برای افراد زیادی مهم و ارزشمند است. متاورس محیطی است که در آن می‌توان به صورت مجازی زمین خرید، در واقع پول واقعی توسط سرمایه‌گذاران به خرید زمین‌هایی در شهر جدید داده می‌شود که در واقعیت مجازی وجود دارد. متاورس محیطی مجازی است که افراد برای انجام برخی فعالیت‌ها در کنار هم جمع می‌شوند. در این محیط با انجام فعالیت‌هایی می‌توان کسب سود کرد. یکی از روش‌های افزایش سرمایه در متاورس خرید و فروش زمین مجازی است. همچنین افراد می‌توانند زمین‌های خود را مانند دنیای واقعی اجاره داده و درآمدی برای خود داشته باشند. در این بخش به اقدامات لازم برای خرید زمین می‌پردازیم.
1- ایجاد کیف پول رمز ارزی: همانطور که در دنیای واقعی بدون داشتن پول امکان خرید زمین را ندارید، در دنیای متاورس هم نمی‌توان بدون داشتن سرمایه، زمین خرید. برای خرید زمین نیاز به ارز دیجیتال است. شما در هر پلتفرم به توکن خاصی که از آن پشتیبانی می‌کند نیاز دارید. به عنوان مثال برای خرید دارایی‌ها در پلتفرم دیسنترا لند باید از ارز بومی آن یعنی توکن مانا استفاده کنید، با این ارز نمی‌توانید در پلتفرم دیگر خرید انجام دهید. کیف پول شما باید قبل از خرید و فروش زمین‌های مجازی به حساب متاورس متصل شود.
زمانی که اقدام به ایجاد کیف پول می‌کنید حتما کلیدهای خصوصی را یادداشت کنید، چون تمام دارایی‌هایی که از متاورس می‌خرید وارد کیف پول شما می‌شود و فراموش کردن آن باعث از دست رفتن تمام سرمایه‌های مجازی شما می‌شود.
2-انتخاب پلتفرم متاورسی:یافتن پلتفرم مناسب و قابل اعتماد دشوار است. ویژگی‌های متفاوتی برای انتخاب یک پلتفرم وجود دارد، از تحقیق درباره ی سرمایه‌گذاران گرفته تا برنامه ایی که هر تیم برای خود در نظر گرفته است.
اگر فقط به فکر سرمایه‌گذاری هستید و هیچ برنامه خاصی ندارید بهترین انتخاب برای زمین، در نظر گرفتن نزدیکی آن به زمین سرمایه‌گذاران و سلبریتی‌ها است. اما اگر به فکر کسب و کار در دنیای متاورس هستید باید به شلوغی منطقه، همسایگان، محبوبیت آن پلتفرم و … توجه کنید.
پلتفرم‌هایی مانند دیسنترا لند، سند باکس، آپ لند، گالا، استار اطلس و …. پلتفرم‌های محبوبی هستند که می‌توان زمین‌های مجازی مخصوص خود را بخرید. به دلیل محدودیت زمین در پلتفرم‌ها امکان خرید مستقیم از خود پلتفرم وجود ندارد و می‌توان زمین‌هایی که کاربران برای فروش گذاشته‌اند را خریداری کرد.
3- انواع روش خرید زمین: به دو روش می‌توان برای خرید زمین متاورسی اقدام کرد:
  •  خرید از مارکت پلتفرم
  • خرید از مارکت های NFT
ان اف تی جز جدایی ناپذیر متاورس است. اکثر  پلتفرم‌ها، فروشگاه‌های درون شبکه دارند. که کاربران توسط آن‌ها به خرید و فروش زمین و… می‌پردازند. علاوه بر این فروشگاه‌ها، سایت‌های تخصصی فروش NFT وجود دارد که انواع NFT در آن معامله می‌شود. خرید داخل فروشگاه‌های درون شبکه پلتفرم‌های متاورس راه خوبی است، چون در این صورت از همسایگان خود و امکاناتی که در نزدیکی زمین است اطلاع پیدا می‌کنیم. استفاده از پلتفرم‌های مطمئن در این زمینه بسیار مهم است. چون احتمال کلاهبردی در آن‌ها بسیار کم است.
از معروف‌ترین سایت‌ها می‌توان به اوپن سی opeansea یا NonFungible.com اشاره کرد که اکثرا زمین‌های متاورسی در این سایت‌ها به فروش می‌رسد.
4- قیمت گذاری و خرید زمین: بعد از انجام مراحل بالا نوبت به قیمت‌گذاری یا خرید مستقیم زمین مجازی می‌رسد. فروشگاه‌های درون شبکه یا در مارکت‌های ثالث، شما می‌توانید قیمت‌های پیشنهاد شده را دیده و اقدام به خرید کنید. همچنین می‌توانید خودتان قیمتی پیشنهاد دهید و در صورت موافقت فروشنده زمین مورد نظر را خریداری کنید.
نکته: بسته به شبکه‌ایی که بر روی آن تراکنش انجام می‌شود، حتما مقداری ارز بومی آن شبکه را علاوه بر قیمت زمین در کیف پول خود داشته باشید تا زمان انجام معامله و پرداخت کارمزد با مشکل رو به رو نشوید.

خرید زمین در دیسنترالند

پلتفرم‌های زیادی در فضای متاورس فعالیت می‌کنند. در این بخش به توضیح یکی از این پلتفرم‌ها که در نوع خود بهترین است می‌پردازیم.
برای خرید زمین در دیسنترالند باید از توکن بومی این پلتفرم یعنی MANA استفاده شود. در این صورت به یک کیف پول رمزنگاری و موجودی ارز MANA نیاز دارید. یکی از بهترین کیف پول‌های ارز دیجیتال متامسک است. در این آموزش از کیف پول متامسک برای خرید زمین در دیسنترالند استفاده خواهیم کرد.
1- نصب و راه اندازی کیف پول متامسک: ابتدا به سایت Metamask.com مراجعه می‌کنید و اقدام به نصب آن می‌نمایید. سپس یک حساب کاربری در کیف پول متامسک ایجاد می‌کنید.
2- اتصال به بازار دنیای مجازی دیسنترالند: وارد بازار رسمی دیسنترالند شوید و بر روی گزینه ی sign in کلیک کنید.
3-اتصال کیف پول به بازار:  در این مرحله کیف پول متامسک خود را به بازار متصل کنید.
4- مشاهده و انتخاب زمین ها: پس از اتصال می‌توانید در این صفحه زمین‌های مختلف را  مشاهده کنید. در این قسمت لیست زمین‌های زیادی را خواهید دید و هر بلوک مربعی نشان دهنده یک زمین است و هر کدام دارای قیمت و مشخصات هستند.
5- ثبت پیشنهاد خرید زمین در دیسنترالند: پس از انتخاب زمین مورد نظر، می‌توانید بسته به قیمت که مالک زمین می‌خواهد بفروشد، پیشنهاد خرید خود را ثبت نمایید. قبل از خرید اطلاعات کامل زمین مورد نظر را در این بخش مشاهده کنید.

کاربرد خرید زمین مجازی

زمین‌های مجازی امکان کسب درآمد بالا را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کند:
  • با استفاده از NFT می‌توان یک خانه دیجیتالی در زمین‌های مجازی ایجاد کرد.
  • با اجاره دادن زمین‌ها می‌توان درآمد دلاری بدست آورد.
  • قابلیت ایجاد یک گالری هنری خرید آثار NFT در زمین‌های مجازی وجود دارد و می‌توان آن را به هنرمندان ارز دیجیتال اجاره داد.
  • ارزش زمین‌های مجازی در حال بالا رفتن است و با سرمایه‌گذاری در آن دارایی زیادی کسب می‌کنید.

موارد مختلف استفاده مالکان، از زمین های مجازی

  1. تبلیغات: اگر زمین شما در منطقه‌ی خوبی است و بازدید بالایی را جذب می‌کند، می‌توانید فعالیت‌های تبلیغاتی انجام دهید.
  2. معاشرت: می‌توانید از زمین‌های مجازی خود برای فعالیت‌های مختلف میزبانی کنید مانند: کنفرانس، کنسرت، جلسات کاری و …
  3. بازی: زمین NFT می‌تواند در یک بازی ویدیویی NFT کاربرد داشته باشد.
  4. کار: زمینی که با آواتار سه بعدی قابل کاوش است. از آن برای فضای اداری مجازی و ….می‌توان استفاده کرد. 

کلام آخر

متاورس به عنوان جهانی دیجیتال در حال محقق شدن است. دنیایی که به شما امکان ارتباط متنوع بدون محدودیت‌های کنونی را خواهد داد. در چند سال گذشته به دلیل ورود شرکت‌های بزرگ به این حوزه، متاورس پیشرفت زیادی کرده و سرمایه‌گذاران زیادی را برای سرمایه‌گذاری و خرید زمین از متاورس جذب کرده است. برای ورود به این دنیا و افزایش سرمایه خود حتما اطلاعات کافی از ارز دیجیتال و دنیای متاورس داشته باشید. در این مقاله سعی کردیم تا به صورت کامل شما را با متاورس و دنیای آن آشنا کنیم.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.