بررسی معایب و خطرات سرمایه گذاری در صندوق طلا

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
بررسی معایب و خطرات سرمایه گذاری در صندوق طلا
یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم، در صندوق طلا (Gold Funds)‌ انجام می‌شود. با این روش شما می‌توانید به طور غیرمستقیم برای خرید سکه و طلا اقدام کنید و به عنوان تأمین‌کننده، بخشی از دارایی خود را به صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا واگذار کنید. این صندوق‌ها نیز بین 70 تا 90 درصد از سرمایه شما را برای خرید سکه و طلا صرف می‌کنند. این روش سرمایه‌گذاری با مزیت‌های زیادی از جمله امنیت بالا در حفظ سرمایه، نداشتن اجرت ساخت طلا و خرید و کسب سود همراه است. اما آیا این همه موضوع است؟ اگر به تازگی تصمیم گرفته‌اید برای حفظ ارزش پول خود از این روش استفاده کنید، بهتر است ابتدا با معایب صندوق های سرمایه گذاری طلا آشنا شوید. داشتن اطلاعات کافی در این زمینه برای کسب سود و جلوگیری از زیان کمک زیادی به شما می‌کند.

7 مورد از معایب صندوق های سرمایه گذاری طلا

با توجه به نرخ تورم در یک دهه اخیر، بسیاری از مردم به فکر راه‌های مختلفی برای سرمایه‌گذاری‌ افتاده‌اند تا با حفظ ارزش پول خود، در آینده نیز به سود بیشتری دست پیدا کنند. از آنجا که خرید طلا و سکه با مشکلات زیادی از جمله پرداخت اجرت ساخت و یا ناامن بودن نگهداری آن‌ها در خانه روبروست، بیشتر افراد ترجیح می‌دهند روش سرمایه‌گذاری در صندوق‌ طلا را انتخاب کنند.
این روش با وجود همه مزیت‌هایی که دارد. در ادامه به بررسی 7 مورد از معایب صندوق های سرمایه گذاری طلا می‌پردازیم.

1. هزینه های پنهان صندوق سرمایه گذاری طلا

شما در هر بازاری که بخواهید سرمایه‌گذاری کنید، باید به میزان مشخصی، کارمزد پرداخت کنید. برای سرمایه‌گذاری در صندوق هم باید هزینه‌های پنهان را که شامل هزینه مدیریت صندوق، حق نظارت کارمزد، حق مشاوره، هزینه حفظ رابطه با سرمایه‌گذاران، هزینه‌های تحلیل و ... است، بپردازید.
در عین حال هر صندوقی که مدیریت فعال داشته باشد، میزان کارمزد بیشتری دریافت می‌کند. همین موضوع باعث می‌شود میزان سود برای کسانی که با سرمایه اندک وارد صندوق طلا شده‌اند، کم شود. حالا اگر وضعیت سیاسی، اقتصادی و نوسانات قیمت طلا را هم به آن اضافه کنیم، مطمئناً سود سرمایه‌گذاران خرد به شدت کاهش می‌یابد.

2. ریسک نوسانات قیمت طلا در صندوق ها

در یک دهه اخیر بارها شاهد افت و خیز قیمت طلا و سکه بوده‌ایم. اگر قیمت طلا به یکبار افزایش یابد، میزان سود سرمایه‌گذاری در صندوق طلا نیز بالا می‌رود. اما زمانی که نرخ طلا به دلیل رخدادهای سیاسی، اقتصادی، نرخ ارز، تورم و .... کاهش یابد، بر روی بازدهی و سود در صندوق سرمایه‌گذاری طلا تاثیر منفی می‌گذارد. 
در واقع نوسان قیمت طلا یکی از معایب صندوق های سرمایه گذاری طلا برای کسانی است که با سرمایه کم وارد شده‌اند. همچنین سرمایه‌گذارانی هم که بخواهند بعد از مدت کوتاهی سرمایه خود را برداشت کنند، ممکن است به دلیل افت قیمت طلا، بخشی از سرمایه خود را از دست بدهند.

عدم تطابق بازدهی صندوق طلا با خود طلا

یکی دیگر از معایب صندوق سرمایه گذاری طلا به عدم تطابق بین نرخ لحظه‌ای طلا در بازار و قیمت طلای سرمایه‌گذاری مربوط می‌شود. این مشکل حتی باعث گلایه برخی از سرمایه‌گذاران نیز شده است که دلایل زیادی برای این تفاوت قیمت وجود دارد:
  • تفاوت در ساعت معامله
  • تفاوت در کیفیت و نوع طلا
  • تغییرات لحظه‌ای قیمت طلا 
با این مشکل هر سرمایه‌گذاری که به فروش آنی سهم خود فکر کند، به دلیل این تفاوت قیمت، ممکن است به سود دلخواه نرسد و حتی متضرر هم شود.

محدودیت نقد شوندگی صندوق طلا

اگرچه در برخی از وب سایت‌ها از سهولت نقد کردن سرمایه در صندوق طلا صحبت می‌کنند، اما آیا این واقعیت دارد؟ 
شما با سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها می‌توانید از طریق پلتفرم‌های معاملاتی آنلاین، بخشی از دارایی خود را بفروشید و یا برای خرید مجدد اقدام کنید. اما مشکل درست زمانی شروع می‌شود که امکان معاملات بورسی فقط در ساعات و زمان‌های خاصی از روز امکان‌پذیر است. بنابراین، از زمانی که تصمیم به فروش سهام خود گرفته‌اید، تا زمان که سرمایه شما در صندوق طلا به فروش برسد، زمان زیادی طول می‌کشد. پس در واقع با محدودیت نقدشوندگی مواجه هستید.

5. قوانین پیچیده معاملات صندوق طلا

ورود به این حوزه سرمایه‌گذاری به اطلاعات و تخصص کافی نیاز دارد. ضمن اینکه صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا قوانین پیچیده‌ای دارند که قبل از ورود به این حوزه باید اطلاعات کافی داشته باشید.
داشتن دانش کافی در مواردی مثل «فرمول‌هاي محاسبه قیمت خرید و فروش سهام» یا «اوراق مشارکت پذیرفته شده در بورس» می‌تواند برای سرمایه‌گذاران مفید باشد. همچنین داشتن تخصص و تجربه در پیدا کردن بهترین صندوق طلا هم اهمیت زیادی دارد. پس اگر بخواهید دارایی خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری کنید، باید برخی از قوانین و اصول را یاد بگیرید. 

6. محدودیت در حداقل واحد قابل خرید از صندوق طلا

برای خرید سهم در صندوق‌های طلا تعداد واحدهای مشخصی ارائه می‌شود و شما نمی‌توانید کمتر از تعداد مشخص شده، واحد (سهم) خریداری کنید. در اکثر این صندوق‌ها حداقل خرید سهم یک گرم است که باید معادل قیمت آن را بپردازید. برای مثال اگر قیمت لحظه‌ای طلا 3.400.000 تومان است، باید این مقدار پول را برای خرید یک واحد پرداخت کنید. ضمن اینکه هزینه‌های پنهان (در بالا به آن اشاره شد) نیز به این مبلغ اضافه می‌شود.
در واقع این مشکل یکی از معایب صندوق های سرمایه گذاری طلا محسوب می‌شود که امکان خرید و فروش با سرمایه کم را به شما نمی‌دهد.

7. احتمال ورشکستگی یا کلاهبرداری

متاسفانه یکی از مشکلات دیگری که در سرمایه‌گذاری صندوق طلا وجود دارد و باعث از دست رفتن بخشی یا همه سرمایه می‌شود، کلاهبرداری یا ورشکستگی صندوق‌هاست. اگرچه این موارد به ندرت دیده شده است، با این حال کارشناسان و سرمایه‌گذاران باتجربه توصیه می‌کنند نباید بدون تحقیق و شناخت کامل یک صندوق طلا، سرمایه خود را به دست آن بسپارید.

معایب صندوق های طلا در مقایسه با سرمایه گذاری مستقیم در طلا

خرید مستقیم طلا از بازار و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا از دو جهت به همدیگر شبیه است:
  • نوسان قیمت هر دو به نرخ دلار و قیمت انس طلای جهانی وابسته است.
  • تحولات سیاسی، اقتصادی، تورم و ... بر روی قیمت هر دو تاثیر می‌گذارد.
با این حال معایب سرمایه گذاری در صندوق طلا برخی را به فکر خرید مستقیم طلا می‌اندازد. دلایل این افراد برای سرمایه‌گذاری مستقیم در خرید طلا عبارت است از:
  • ممکن است قیمت لحظه‌ای طلا بالا باشد، در حالی که قیمت طلا در صندوق‌های طلا کمتر محاسبه شده است. اگر در همان زمان سرمایه‌گذار بخواهد دارایی خود را بفروشد، سود زیادی عاید او نمی‌شود.
  • با وجود هزینه‌های مدیریتی و کارمزد صندوق طلا، مقداری از داراییِ سرمایه‌گذاران خُرد از بین می‌رود. پس این روش فقط برای سرمایه‌گذاری‌های کلان مناسب است.
  • از طرفی اگر همه سرمایه خود را وارد صندوق‌ها طلا کنید، در صورت ورشکستگی یا کلاهبرداری همه سرمایه خود را از دست می‌دهید. 

چگونه می توان ریسک و معایب سرمایه گذاری در صندوق های طلا  را کاهش داد؟

در ابتدا باید برای انتخاب بهترین صندوق طلا تحقیق کنید و از کسانی که تجربه سرمایه‌گذاری در این حوزه را داشته‌اند، اطلاعات کافی را کسب کنید. در این صورت ریسک کلاهبرداری و احتمال ورشکستگی صندوق کاهش می‌یابد.
از طرفی با توجه به اینکه یکی از معایب صندوق های سرمایه گذاری طلا به ریسک‌ زمان‌بندی بازار مربوط می‌شود، باید به سود بلندمدت فکر کنید. سرمایه‌گذاری کوتاه مدت در صندوق طلا اغلب بدون سود و یا همراه با زیان است.
از آنجا که میزان هزینه‌های پنهان در صندوق‌های طلا بالاست، برای سرمایه اندک مقرون به صرفه نیست. بنابراین با سرمایه‌گذاری بیشتر می‌توانید میزان سود بیشتری کسب کنید. البته توجه داشته باشید که هیچ‌گاه همه دارایی خود را در این صندوق‌ها سرمایه‌گذاری نکنید. در صورت بروز مشکل (افت قیمت طلا یا ورشکستگی صندوق) بخش زیاد یا حتی کل سرمایه خود را از دست می‌دهید.
توصیه آخر: اطلاعات و دانش خود را درباره مزایا و معایب صندوق‌های طلا افزایش دهید.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.