عرضه اولیه جدید در اسفند1402 | عرضه اولیه این هفته چیست ؟

فهرست مطالب

عرضه عمومی اولیه به فرآیند عرضه سهام یک شرکت خصوصی به عموم برای اولین گفته می‌شود. به دلیل فرصت کسب سودی که با خرید عرضه اولیه نصیب سرمایه‌گذاران می‌شود، این رویداد در بازار سرمایه همواره طرفداران بسیاری دارد. در سال 1401 عرضه اولیه‌های موفقی برگزار شدند. در ادامه با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که آیا عرضه اولیه های 1402 یا عرضه اولیه جدید ارزش سرمایه گذاری دارد یا خیر؟ اگر شما نیز به دنبال پاسخ این سوال هستید تا به انتهای متن با ما همراه باشید تا لیست عرضه اولیه 1402 را بررسی کنیم.

 

شرکت‌های آماده عرضه اولیه جدید در اسفند 1402

برای این که بتوانید در فرصت عرضه اولیه شرکت‌ها شرکت کنید، باید از زمان عرضه اولیه‌های سال 1402 با خبر باشید تا با عرضه سهام جدید نسبت به خرید آن اقدام کنید. در ادامه لیست عرضه اولیه های امسال 1402 یا عرضه اولیه این هفته را بررسی خواهیم کرد:

 

عرضه اولیه 25 بهمن 1402 | شرکت نشاسته و گلوکز آردینه در نماد آردینه

عرضه اولیه #آردینه | شرکت نشاسته و گلوکز آردینه

 • زمان ثبت سفارش: چهارشنبه 1402/11/25
 • روش عرضه: ترکیبی (16 میلیون سهم به صندوق‌های سرمایه‌گذاری و 32 میلیون سهم به عموم مردم)
 • تعداد سهام قابل عرضه: 48 میلیون معادل 12 درصد از سهام شرکت
 • حداکثر تعداد سهام قابل خریداری توسط هر کد معاملاتی: 229 هزار سهم
 • قیمت عرضه: 58959 ریال
 • حداکثر سهمیه هر کد حقیقی و حقوقی: 64 سهم

نقدینگی مورد نیاز برای عرضه اولیه آردینه

طبق پیش بینی ما حداقل نقدینگی مورد نیاز برای شرکت در عرضه اولیه آردینه بین 190 تا 207 هزار تومان است.

 نقدینگی مورد نیاز برای شرکت در عرضه اولیه آردینه به عوامل زیر بستگی دارد:

 • تعداد سهامی که می‌خواهید خریداری کنید
 • قیمت کشف شده در روز عرضه

با توجه به محدوده قیمتی اعلام شده، حداکثر نقدینگی مورد نیاز برای خرید 32 میلیون سهم (سهمیه عموم مردم) به شرح زیر است:

 • در قیمت پایه (5,895 ریال): 188,640 تومان
 • در سقف قیمت (6,484 ریال): 207,472 تومان

البته به این مبلغ باید هزینه‌های کارمزد معاملات و مالیات را نیز اضافه کنید.

برای مثال، اگر 1000 سهم آردینه در قیمت 6484 ریال خریداری کنید، به حدود 6,484,000 تومان نقدینگی به همراه هزینه‌های کارمزد و مالیات نیاز خواهید داشت.

پرسش و پاسخ عرضه اولیه در کانال تلگرام:  https://t.me/asiasarmayeh

 

عرضه اولیه بخریم؟

عرضه اولیه سهام فرصتی برای کسب سود است. کارشناسان سازمان بورس اوراق بهادار، صورت‌های مالی شرکت‌ها را بررسی می‌کنند و قیمت آن‌ها را برای عرضه مشخص می‌کنند. این قیمت در واقع از قیمت حقیقی و ذاتی خود کمتر است. به همین دلیل، مشارکت در این عرضه اولیه‌ها جذابیت و بازدهی مطلوبی به همراه خواهد داشت. تجربه در بازار سرمایه نشان داده است، هر عرضه اولیه تقریبا از حداقل 20-10 درصد تا 200-100 درصد در کوتاه مدت بازدهی خواهد داشت.

در سال‌های اخیر سقوط بی‌سابقه بورس در روند ورود عرضه اولیه‌ها در بازار سرمایه نیز تاثیر منفی گذاشت. اما نکته‌ای که باید به آن توجه نمود این است که ریزش در هر بازاری وجود دارد و هیچ بازاری نیست که رکود نداشته و فقط مسیر رشد را بپیماید. باید توجه نمود، شرکت‌هایی که برای عرضه اولیه وارد بورس می‌شوند، اگر بنیاد قوی و محکمی داشته باشند، رشد بی‌نظیری به همراه خواهند داشت. بنابراین، بر اساس تحلیل‌ها و بررسی‌های هر سهم، می‌توانید آن سهم را خریداری کنید و تا رسیدن به قیمت هدف، آن را نگه دارید.

 

بهترین کارگزاری برای خرید عرضه اولیه

کارگزاری هوشمند رابین

4.1
نظر کارشناسی
ویژگی ها:
ثبت نام با 5 کلیک ! پنل معاملاتی اختصاصی تسویه آنی
ثبت‌نام خرید سهام در سایت کارگزاری بورس هوشمند رابین
چرا کارگزاری هوشمند رابین را انتخاب کردیم؟

دریافت اعتبار از این کارگزاری تا سقف 1 میلیارد تومان امکان پذیر است. البته بستگی به گردش حساب شما دارد که چقدر درماه خرید و فروش انجام میدهید.

کارگزاری بورس هوشمند رابین سیستم معاملاتی اختصاصی دارد که هم سرعت بالا و هم گرافیک متفاوتی نسبت به سایر کاگزاری‌ها دارد.

یکی از امکانات جالب این کارگزاری تسویه آنی است، یعنی شما میتوانید هرساعتی از شبانه روز درخواست وجه بدید و تا چنددقیقه بعد به حساب بانکیتان واریز شود .


مزایا و معایب
اعطای اعتبار مذاکره‌ای
تسویه آنی
سیستم معاملات اختصاصی
پشتیبانی تلفنی و واتساپ

 

عرضه اولیه‌های آینده

نکته قابل توجه اینکه؛ ارائه کلیه عرضه اولیه ها به شرایط بازار سرمایه بستگی دارد.

نام شرکت

نماد

بازار

فن آوا کارت

رکارت

فرابورس

پتروشیمی بندر امام

نامشخص

نامشخص

پتروشیمی مروارید

پترومروارید

فرابورس

تولید نیروی جنوب غرب صبا

بصبا

فرابورس

صبا فولاد خلیج فارس

فصبا

فرابورس

ایمن خودرو شرق

خیمن

نامشخص

ترانسفورماتور توزیع زنگان

برانسفو

نامشخص

راه آهن حمل و نقل

حرآهن

فرابورس

تامین سرمایه تمدن

تمدن

بورس

شرکت نفت جی

شجی

بورس

 

پیش بینی بازدهی عرضه اولیه های 1402

توجه داشته باشید که عرضه اولیه ها ممکن است سرنوشت متفاوتی داشته باشند. سهامداران عمده شرکت‌ها سهام خود را به دلایل گوناگون و تحت تاثیر فشارهای مختلفی، به مبلغی کمتر از ارزش ذاتی عرضه می‌کنند. همین امر موجب صف خریدهای طولانی در روزهای متوالی برای آن نماد می‌شود. به عنوان مثال 13 روز پشت هم سیمان اردستان صف خرید خود را حفظ کرد تا بعد از رشد بیش از 80 درصد، قیمت آن به تعادل برسد. از همان ابتدا، بسیاری از کارشناسان به پایین بودن قیمت اردستان اشاره نموده بودند. 

تجربه در بازار سرمایه نشان داده است، هر عرضه اولیه که وارد بازار سرمایه می‌شود در کوتاه مدت بازدهی خوبی خواهد داشت. البته چنان چه شرکت در صنعت خوب و آینده داری فعال باشد قطعا می‌تواند گزینه مناسبی حتی برای سرمایه گذاری بلند مدت باشد.

 

بازدهی عرضه اولیه‌ها در سال 1401

از ابتدای سال 1401 تا پایان آن سهام 7 شرکت برای مشارکت عموم در بازار سرمایه عرضه اولیه شدند. این شرکت‌ها به ترتیب تاریخ عبارتند از: آسیاتک، ددانا، سآبیک، فروژ، اردستان، انتخاب و وکغدیر. بیش از 60 درصد از عرضه اولیه های جدید پس از عرضه اولیه، بازدهی خوبی به سرمایه گذاران خود داده‌اند. آسیاتک با 140 درصد رتبه بیشترین بازدهی را داشته است. جالب است بدانید، سیمان اردستان که در اواخر دی ماه سال گذشته عرضه شد، توانست تا پایان سال بیش از 83 درصد بازدهی برای خریداران داشته باشد.

در ادامه پس از آن که صفوف خرید این عرضه ها درهم شکست، اکثر این نمادها متعادل شدند. برخی از این نمادها اکنون در قیمت‌های پایین‌تر از عرضه اولیه خود خرید و فروش می‌شوند.

 

چگونه یک شرکت در بورس عرضه اولیه می شود؟

هر شرکت برای عرضه اولیه سهام خود در بازار بورس باید مراحلی را طی کند که در ادامه آن‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم:

_ پذیره‌نویسان پیشنهادات و ارزش‌گذاری‌های خود را در مورد خدمات و نوع اوراق بهادار متناسب با شرکت، قیمت مناسب با وضعیت، میزان سهام و ... ارائه می‌دهند.

_ پس از آن نوبت به پذیره‌نویسی می‌رسد که شرکت به طور رسمی موافقت می‌کند که شرایط را از طریق یک قرارداد پذیره‌نویسی تضمین کند. بنابراین پذیره نویس متعهد می‌شود که قسمتی از سرمایه مورد نیاز شرکت را تقبل کند.

_ برای تشکیل گروه، پذیره‌نویسان، وکلا، حسابداران و کارشناسان رسمی کمیسیون بورس و اوراق بهادار به عنوان اعضای رسمی معرفی شده و نام آن‌ها در اساس‌نامه شرکت ذکر می‌شود.

_ مستنداتی مثل اساس‌نامه، اطلاعات هویت سهام‌داران، اطلاعات مالی و ... باید به صورت کامل تهیه و به سازمان ارائه شود.

_ مدیران اجرایی اقدام به انتشار سهم برای تخمین تقاضا و تعیین قیمت می‌کنند. در طول فرایند بازاریابی نیز امکان تجزیه و تحلیل مالی وجود دارد.

_ با تشکیل هیئت مدیره باید فرایندهای گزارش اطلاعات مالی و حسابداری در هر سه ماه انجام شود.

_ پس از بررسی‌های کارشناسان سازمان بورس و دریافت مجوز انتشار سهام و مشخص شدن تاریخی برای انتشار عرضه اولیه، شرکت‌ با روش‌های تبلیغاتی سعی در جلب افکار عمومی برای خرید سهام عرضه اولیه خواهد داشت.

_ و در نهایت در زمان مقرر سهم در بازار عرضه اولیه خواهد شد.

 

مزایا عرضه اولیه سهام

_ هدف اصلی IPO افزایش سرمایه برای یک شرکت است. هر شرکتی نیاز به جذب سرمایه برای ادامه فعالیت خود دارد. عرضه اولیه می‌تواند هزینه تهیه سرمایه کمتری را به شرکت وارد کند. 

_ با ورود به بورس، یک شرکت می‌تواند سرمایه قابل توجهی را جمع آوری کند. این امکانی را برای شرکت‌ها فراهم می‌کند تا برنامه‌های رشد خود را به طور موثرتری تحقق بخشند.

_ بعد از عرضه اولیه سهامداران می‌توانند به راحتی سهام خود را به پول نقد تبدیل کنند. این نقدینگی می‌تواند انعطاف‌پذیری مالی بیشتری فراهم کند.

_ فرآیند عرضه اولیه توجه رسانه‌ها را به خود جلب کرده و مشتریان جدید و شرکای تجاری را به خود جذب می‌کند. 

_ بودن یک شرکت در بورس به اعتبار و ارزش آن می‌افزاید و بین مشتریان و سرمایه‌گذاران اعتماد ایجاد می‌کند.

 

معایب عرضه اولیه سهام

_ با عرضه اولیه شرکت عمومی شده و این اغلب شامل کاهش مالکیت بنیانگذاران و سرمایه‌گذاران اولیه است. این مسئله تصمیم گیری‌های شرکت را غیرمتمرکز می‌سازد.

_ یک گزارش سود ناامید کننده یا یک رویداد منفی در بازار می‌تواند منجر به کاهش قیمت سهام شود. در حالی که شاید این مسئله در شرکت گذرا بوده و به زودی گزارش مثبتی در راه باشد.

_ برای ارائه صورت‎های مالی شرکت باید زمان، هزینه، تلاش و توجه بیشتری صرف کند.

 

هدف از عرضه اولیه سهام چیست؟

عرضه اولیه سهام در بازار بورس یا IPO روشی برای جمع آوری سرمایه است که توسط شرکت‌های بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب با عمومی شدن شرکت امکان خرید و فروش سهام آن برای تمام مردم فراهم خواهد شد. پس از عرضه اولیه سهام علاوه بر سرمایه بیشتر برای انجام فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی، توجهات بیشتری به شرکت جلب می‌شود. عرضه اولیه مزایای زیادی برای شرکت دارد. بنابراین بسیاری از شرکت‌ها در کنار برخی معایب سهام خود را در بازار بورس عرضه می‌کنند. افزایش سرمایه از فروش سهام، ارزش گذاری بالاتر، امکان توسعه شرکت و ... از مزایای عرضه اولیه سهام است.

مقالات پیشنهادی: برای دیدن و مقایسه صرافی های ارز دیجیتال از صفحه بهترین صرافی ارز دیجیتال دیدن کنید

 

سخن پایانی

عرضه اولیه به عنوان راهی برای کسب سود در معاملات کوتاه مدت شناخته می‌شوند. بنابراین وجود عرضه اولیه‌ها در بازار بورس اعتماد و علاقه مردم را به این بازار جلب می‌کند. با خرید عرضه اولیه می‌توانید ریسک‌های احتمالی معاملات سهام در بازار بورس را کاهش دهید و حتی گاهی می‌توانید ضررهای خود را جبران کنید. در این متن لیست عرضه اولیه 1402 را به شما معرفی کردیم. به یاد داشته باشید بهتر است قبل از خرید سهام شرکت‌ها وضعیت بنیادی آن‌ها را بررسی کنید.

سوالات متداول

 • عرضه اولیه ها رو الان بخریم یا نخریم؟

  برای خرید عرضه اولیه باید در زمان مناسب اقدام کنید. برای بررسی پاسخ سوال خود به متن مقاله مراجعه کنید.

 • عرضه اولیه این هفته چیست؟

  لیست تمام عرضه اولیه سال 1402 را می توانید در متن مقاله مشاهده کرده و برای خرید آن ها برنامه ریزی کنید.

 • عرضه اولیه جدید کی میاد؟

  قبل از عرضه اولیه سهام شرکت ها اطلاعیه رسمی مبنی بر عرضه سهام شرکت مورد نظر در بازار درج می‌ شود. برای اطلاع از زمان عرضه اولیه جدید به متن مقاله مراجعه کنید.

 • چطور بدون پول عرضه اولیه بخرم؟

  برخی از کارگزاران بورسی امکاناتی برای خرید اعتباری عرضه اولیه سهام فراهم کرده اند. به این ترتیب اگر شخص در زمان عرضه اولیه موجودی کافی نداشته باشد، پس از فروش سهام یا شارژ حساب کاربری خود باید هزینه عرضه اولیه را پرداخت کند.

 • چگونه عرضه اولیه بخرم؟

  برای خرید عرضه اولیه نیاز به کارگزار و کد بورسی دارید. با استفاده از پنل معاملاتی خود و شارژ حساب کاربری خرید عرضه اولیه ممکن است.

 • آیا می‌توانم از طریق چند کارگزاری عرضه اولیه بخرم؟

  هر سرمایه‌گذار با کد بورسی مختص خود فقط یک بار می ‌تواند سفارش ثبت کند. بنابراین امکان خرید عرضه اولیه از چند کارگزاری وجود ندارد.

نویسنده: سمانه اطراف
02 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
6 روز پیش