تفاوت سکه امامی و بهار آزادی

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تفاوت سکه امامی و بهار آزادی

سکه از گزینه های ایده آل سرمایه گذاری در بازار طلا، است. سکه به دلیل تغییرات شدید قیمت و بازده بالایی که طی سال های متمادی داشته، توجه سرمایه گذاران بسیاری را به خود جلب کرده است. انواع مختلف سکه، اعم از تمام، نیم و ربع سکه، در بازار وجود دارد که هر فرد متناسب با میزان سرمایه و استراتژی سرمایه گذاری خود، می‌تواند نسبت به خرید و نگهداری آنها اقدام کند. اما موضوع جالب توجه در این سرمایه گذاری، وجود دو نوع سکه امامی و بهار آزادی است که می‌تواند سرمایه گذاران را با چالش هایی مواجه کند. پاسخ به سوالاتی مانند سکه امامی و بهار آزادی چه تفاوتی دارد؟ کدام نوع سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟ سکه امامی و بهار آزادی چیست؟ می‌تواند مسیر سرمایه گذاری را برای علاقه مندان به بازار طلا هموارتر کند.

 

سکه امامی و سکه بهار آزادی 

از نظر عیار و وزن، بین سکه امامی و سکه بهار آزادی، تفاوتی وجود ندارد. عیار هر دو سکه امامی و بهار آزادی، مطابق با استاندارد بانک مرکزی، 900 در هزار یا 21.6 (22) است. وزن هر سکه بهار ازادی نیز برابر با 8.133 گرم است که با وزن سکه امامی یکسان است. 

شکل ظاهری

سکه های بهار آزادی که با نام طرح قدیم نیز در بازار شناخته می‌شوند، از لحاظ ظاهری با سکه های امامی یا همان سکه های طرح جدید، متفاوت هستند. در یک طرف سکه های بهار آزادی طرح قدیم داخل یک شش ضلعی سه با کلمه علی تکرار شده و در پایین آن عبارت بانک ملی ایران ثبت شده است و در طرف دیگر سکه، تصویر بارگاه امام رضا (ع) و عبارت بهار آزادی قرار گرفته است. 

در سکه های امامی که از سال 1370 ضرب شد و با نام سکه های طرح جدید نیز شناخته می‌شوند، یک طرف تصویر امام خمینی (ره) نقش بسته و در سمت دیگر آن بارگاه امام رضا(ع) و عبارت بهار آزادی قرار دارد. 

قیمت

علی رغم عیار و وزن یکسان سکه های بهار آزادی و امامی، در قیمت این دو سکه تفاوت هایی مشاهده می‌شود. دلیل این امر را می‌توان به تقاضای بالا برای سکه های امامی نسبت داد. سکه های امامی نسبت به بهار آزادی طرح قدیم سال ضرب جدیدتری داشته و افراد تمایل بیشتری به خرید سکه های امامی دارند. به این ترتیب تقاضا برای سکه های طرح جدید نسبت به طرح قدیم در بازار بالاتر است که به اختلاف قیمت این دو گروه سکه دامن می‌زند. 

حباب

قیمت سکه بهار آزادی تقریبا نزدیک به ارزش ذاتی آن است. در مقابل سکه امامی، حباب قیمتی بزرگتری دارد.

 

سکه بهار آزادی چیست؟

سکه های طرح قدیم یا بهار آزادی، سکه هایی هستند که در سال های بین 1358 تا 1370 ضرب شده اند. در یک سمت این سکه ها تصویر بارگاه امام رضا (ع) قرار دارد که در بالای آن کلمه اولین بهار آزادی درج شده و در سمت دیگر آن نام حضرت علی (ع) نقش بسته است و در پایین آن عبارت بانک ملی ایران، ثبت شده است. 

سکه بهار آزادی

 

سکه امامی چیست؟

از سال 1370، برای یادبود امام خمینی(ره)، مجموعه ای جدید از سکه ضرب و در بازار توزیع شد که  به سکه های امامی یا طرح جدید شهرت یافت. در این سکه های کلمه اولین بهار آزادی با بهارازادی جایگزین شد و مسئولیت ضرب سکه ها از بانک ملی به بانک مرکزی منتقل شد. از سال 87 تمامی سکه های ضرب شده با تاریخ 1386 تولید می‌شود و این امر به دلیل اجتناب از ایجاد اختلاف قیمت بین سکه ها با سال ضرب جدید و قدیمی تر انجام می‌شود. 

 

کدام سکه برای سرمایه گذاری بهتر است؟

تصمیم گیری در مورد انتخاب بهترین سکه برای سرمایه گذاری تا حد زیادی به چشم انداز و استراتژی سرمایه گذاری فرد بستگی دارد. اگر هدف سرمایه گذاری در سکه با هدف کسب بازده باشد، هر دو سکه می‌توانند در تامین این هدف مفید باشند. سکه امامی نسبت به طرح قدیم حباب قیمتی بالاتری دارد می‌تواند در کسب سود از حباب قیمتی موثر باشد. اما به طور قطع نمی توان گفت کدام یک بر دیگری برتری دارد و برای تصمیم گیری باید جنبه های مختلفی مانند نوسانات بازار، میزان عرضه و تقاضا در بازار را در نظر گرفت. به علاوه عوامل کلان اقتصادی و توانایی پیش بینی قیمت سکه در سال های بعد نیز می‌تواند در انتخاب سرمایه گذاری موثر باشد.

 

سخن پایانی

سکه از گزینه های پرطرفدار سرمایه گذاری در بازار طلا است. بازدهی بالا طی سال های گذشته و حفظ قدرت پول و تنوع سکه، از جمله دلایل محبوبیت سرمایه گذاری در بازار سکه است. در بازار سکه ها در دو گروه امامی و بهار آزادی توزیع شده است. این دو گروه سکه که هر دو از سال های پس از انقلاب اسلامی ضرب و توزیع شدند، عیار و وزن مشابهی دارند اما در شکل ظاهری و قیمت آنها تفاوت هایی وجود دارد. در بازار سکه به دلیل تقاضای بالاتر برای سکه های امامی به دلیل سال ضرب جدیدتر، تقاضا بالاتر بوده و قیمت آن نیز نسبت به سکه بهار آزادی بیشتر است. عوامل بسیاری از جمله عوامل کلان اقتصادی، میزان عرضه و تقاضا، چشم انداز سرمایه گذاری، برای سرمایه گذاری در سکه دخالت دارد که قبل از انتخاب سکه باید آنها را مد نظر قرار داد.

سوالات متداول

به سکه هایی که بعد از سال 1370 توسط بانک مرکزی ضرب و توزیع می‌شوند با نام سکه امامی یا سکه طرح جدید شناخته می‌شوند.
به سکه هایی که در سال های 1358 تا 1370 توسط بانک ملی ضرب شدند، سکه طرح قدیم گفته می‌شود. 
سکه های طرح قدیم و جدید از لحاظ شکل ظاهری، قیمت و حباب قیمتی با هم متفاوت هستند.
سرمایه گذاری در سکه بستگی به چشم انداز و استراتژی سرمایه گذاری هر فرد داشته و برای انتخاب بهترین نوع سکه لازم است عوامل مختلفی مانند عرضه و تقاضا و عوامل کلان اقتصادی موثر بر قیمت آتی سکه در نظر گرفته شود. 
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.