ارز دیجیتال هارمونی | آیا ارز دیجیتال هارمونی برای سرمایه گذاری مناسب است؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
ارز دیجیتال هارمونی | آیا ارز دیجیتال هارمونی برای سرمایه گذاری مناسب است؟
ارز دیجیتال هارمونی به دلیل تمرکز زدایی و سرعت تراکنش‌ها، ارزی است که میان عموم از محبوبیت خاصی برخوردار است. پروژه ارز دیجیتال هارمونی با هدف از بین بردن مشکلات و نارضایتی‌ها به وجود آمد.

با توجه به معروفیت و محبوبیت ارزهای دیجیتال در بین افراد، شبکه‌های ارزهای دیجیتال معروف همانند؛ بیت کوین و … با مشکلات زیادی از جمله، محدودیت در تراکنش‌ها، مقیاس‌پذیری و… رو به رو هستند که باعث نارضایتی کاربران خود شده است. با توجه به محبوبیت ارزهای دیجیتال، پروژه‌های جدیدی با هدف از بین بردن این مشکلات و نارضایتی‌ها اجرایی شد. یکی از این پروژه‌ها که هدف آن افزایش تمرکززدایی و سرعت تراکنش‌ها است پروژه ارز دیجیتال هارمونی (Harmony) می‌باشد. در این مقاله، به توضیح کامل این ارز دیجیتال می‌پردازیم.

معرفی ارز دیجیتال هارمونی 

در می سال 2019 پروژه ارز دیجیتال توسط استفان تسه که مسئولیت مدیریت این پلتفرم را بر عهده داشت، شروع به فعالیت کرد. هارمونی یک پلتفرم بلاک چینی است که به منظور توسعه از برنامه‌های کاربردی غیرمتمرکز مختلف طراحی شده است. پلتفرم ارز دیجیتال هارمونی (ONE) برای اولین بار در صرافی بایننس به صورت عرضه اولیه صرافیIEO ارائه شد که توانست حدود 18 میلیون دلار سرمایه جذب کند. این ارز دیجیتال همانند پلی میان مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی می‎‌باشد. این پروژه، تمرکز خود را روی انتقال داده و ایجاد بازارها برای توکن‌های قابل تعویض و غیر قابل تعویض انجام داده است. همچنین، از دیگر اهداف بزرگ این پروژه به حداقل رساندن کارمزدها می‌باشد. پروژه هارمونی در تلاش است که، با اجرایی کردن این اهداف خود را به یکی از بزرگترین زیرساخت‌ها برای اقتصاد غیرمتمرکز تبدیل کند.

از ویژگی‌های جالب پلتفرم هارمونی این است که، به راحتی در میان توسعه‌دهندگانی که در زمینه برنامه‌های غیرمتمرکز فعالیت می‌کنند، مورد استفاده قرار بگیرد. مشکلات رایج موجود در شبکه اتریوم توسط بلاکچین هارمونی بر اساس مکانیزم شاردینگ (sharding) برطرف شده است. این مکانیزم، با استفاده از یک الگوریتم اجماع که در نوع خود، خاص و بی‌نظیر است کار می‌کند. کل این سیستم برای ایجاد همکاری بیشتر و بهتر و همچنین، افزایش سریع سرعت انجام معاملات طراحی شده است. به بیان ساده، پلتفرم هارمونی یک زنجیره بلوکی بر اساس مکانیزم شاردینگ است که دارای ایمنی بالا و کم مصرف می‌باشد.

هدف از ایجاد ارز دیجیتال هارمونی چیست؟

تیم متخصص پلتفرم ارز دیجیتال هارمونی بر این عقیده هستند که، هیچ‌کدام از پلتفرم‌هایی که تاکنون روی کار آمده‌اند، نتوانستند به طور کامل مشکلات مقیاس‌پذیری و تمرکززدایی را برطرف کنند. از این رو، تصمیم گرفتند پروژه‌ای را ایجاد کنند که دارای هدف‌های زیر می‌باشد:

 • از بین بردن محدودیت برای تبدیل رمزارزها به ارزهای قابل مبادله

این موضوع همان مشکل اساسی بیت کوین در مورد مسئله مقیاس‌پذیری می‌باشد که، بعد محبوبیت و افزایش کاربران در خرید و فروش این شبکه به وجود آمد که باعث افزایش کارمزدها در این پلتفرم شد. پروژه ارز دیجیتال هارمونی با استفاده از مکانیزم شاردینگ علاوه بر ایجاد امنیت و اعتبار سنجی در تراکنش‌ها وضعیت بلاک چین را نیز پوشش دهد.

 • افزایش تعداد تراکنش‌ها در پلتفرم هارمونی

از مهم‌ترین ویژگی‌های پلتفرم هارمونی که آن را از اتریوم جدا می‌کند، انجام تعداد تراکنش‌های بالاتر است. توسعه‌دهندگان این ارز دیجیتال، راهکارهای رقابتی را برای رفع این مشکل ارائه داده‌اند. این امنیت در شبکه‌های هارمونی به خاطر استفاده از گروه‌های تایید کننده است که، قادر هستند به طور همزمان تراکنش‌ها را پردازش کنند. در نتیجه، تعداد تراکنش‌ها با افزایش تعداد کاربران افزایش می‌یابد.

 • بهبود سرعت و مصرف انرژی با توجه به روش اجماع

بخش مهمی از مقیاس‌پذیری در شبکه ارز دیجیتال هارمونی مربوط به پروتکل FBFT است که برای پردازش تراکنش‌ها با توجه به سایز شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این پروتکل برای انتقال سریع پیام‌ها به کار گرفته می‌شود. همچنین، پلتفرم ارز دیجیتال به نحوی برنامه‌ریزی شده است که، دستگاه‌های بیشتری برای شرکت در اجماع می‌توانند شرکت کنند.

نحوه کار پروتکل شاردینگ در ارز دیجیتال هارمونی

شاردینگ روشی است که، برای افزایش سرعت تراکنش‌ها در پلتفرم‌های تحت بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. ارزهای دیجیتال زیادی از این روش استفاده می‌کنند که از مهمترین آنها می‌توان به رمز ارز زیلیکا اشاره کرد. مشکلی که ارز دیجیتال هارمونی با این روش دارد این است که، دستگاه‌هایی که به منابع دسترسی محدود دارند نتوانند در فعالیت شبکه مشارکت کنند. ارز دیجیتال هارمونی، برای رفع این مشکل از روشی به نام Deep Sharding که دارای ویژگی‌های زیر است استفاده می‌کند:

 • روش شاردینگ در تراکنش و لایه‌های اجماع صورت می‌گیرد.
 • شناسایی نودهای تراکنش دیگر که به عنوان قسمتی از سازندگان اجماع شناخته می‌شود.
 • بهبود ظرفیت پردازش در عملکرد سیستم‌ها
 • عدم نیاز به ذخیره بلاک چین توسط تمامی نودها باعث می‌شود که نودهای کوچک نیز بتوانند فعالیت داشته باشند.

ویژگی پلتفرم ارز دیجیتال هارمونی

همانطور که وب‌سایت اصلی هارمونی در سایت خود بیان کرده است، این ارز دیجیتال دارای ویژگی‌های اساسی زیر می‌باشد:

 • ساختار کاملا مقیاس‌پذیر
 • استفاده از روش شاردینگ 
 • اثبات سهام موثر
 • زیر ساخت شبکه مقیاس‌پذیر

مقیاس‌پذیری، همان مفهوم شاردینگ است که در شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد. از این پروتکل برای کل شبکه بلاکچین استفاده می‌کنند. این پروتکل به کاهش هزینه‌ها و مصرف انرژی گره‌ها کمک زیادی می‌کند. همانطور که قبلا اشاره کرده‌ایم، شبکه هارمونی بر اعتبارسنجی و سرعت ایجاد هر بلاک تمرکز داشته است. سرعت ایجاد هر بلاک در این پلتفرم توسط روش شاردینگ به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کرده است.این پلتفرم تابع تصادفی VRF برای ایمن‌سازی و اعتبار سنجی معرفی شده است. هارمونی (Harmony) برنامه‌ای خاص با نام Harmony Grant را برای جذب مشتری و حمایت از نوآوری در شبکه اصلی این پروژه ارائه داده است.

کیف پول هایی که ارز دیجیتال هارمونی را پشتیبانی می کنند

بعد از خرید هر ارز دیجیتال برای نگهداری آن نیاز به کیف پول دارید که این رمز ارز را پشتیبانی کند. ارز دیجیتال هارمونی نیز بعد از خرید، باید در کیف پول های مطمئن نگهداری شود. در حال حاضر، کیف پول هایی که این ارز دیجیتال را پشتیبانی می‌کنند عبارتند از:

 • تراست والت (Trust Wallet)
 • اتریوم (Ethereum)
 • گواردا (Guarda)
 • لجر (Ledger )
 • بایننس (Binance)
 • اسندنکس (Ascendex)
 • مونستک (Moonstake)
 • مث والت (Math Wallet)

دلیل اوج گرفتن تاریخی ارز دیجیتال هارمونی

توسعه‌دهندگان ارز دیجیتال هارمونی در 9 سپتامبر این اطلاعیه را منتشر کردند که یک صندوق 300 میلیون دلاری را با هدف توسعه سرمایه گذاری خود راه‌اندازی کردند. این مسئله یکی از مهمترین موضوعات در رشد قیمت هارمونی بوده است. مسئولان هارمونی دلیل راه‌اندازی این صندوق را تامین مالی مرتبط با ارز دیجیتال می‌دانند که از طریق آن اکوسیستم هارمونی را گسترش و قوی‌تر می‌کند. جدی بودن هارمونی نسبت به اهداف تعیین‌شده برای این صندوق، پس از اعطای ۱۰ کمک هزینه مالی در جریان کنفرانس وان ورد لیسبون، به فعالان این حوزه ثابت شد.
از دیگر دلایل رشد قیمتی ارز دیجیتال هارمونی، همکاری با پلتفرم‌های معروف در حوزه امور مالی غیرمتمرکز همانند آوی (AAVE) و کِرو فایننس (Curve) می‌باشد. همکاری با دو برنامه کاربردی میزان دسترسی و تعداد کاربران هارمونی را افزایش داده است که با استفاده از امکانات این شبکه‌ها کارمزد بسیار کمی در تراکنش پرداخت کنند.

نحوه خرید ارز دیجیتال هارمونی

اگر قصد سرمایه گذاری در این رمز ارز را  دارید، برای خرید مراحل زیر را باید انجام دهید:

 1. انتخاب یک صرافی که از این رمز ارز پشتیبانی می‌کند. از صرافی هایی که هارمونی را پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به کوکوین، بایننس، هویی و… اشاره کرد.
 2. حساب کاربری خود را توسط یکی از روش‌هایی که صرافی تعیین کرده است شارژ کنید.
 3. ارز دیجیتال خریداری شده را به یکی از کیف پول هایی که این رمز ارز را پشتیبانی می‌کنند، انتقال دهید.

این سرمایه گذاری مزایا و خطرات خود را دارد که قبل از خرید باید در نظر گرفته شود:

 • حداقل حجم عرضه این توکن حدود 9.5 میلیارد کوین است که، ارزشی حدود 12.5 میلیارد دلار دارد.
 • برای پرداخت هزینه تراکنش در این پلتفرم  می‌توانید از یک هارمونی استفاده کنید.
 • به عنوان کاربری که دارای توکن هستید حق رای دارید.

آینده ارز دیجیتال هارمونی

 در زمان  عرضه هارمونی ارزش قیمتی آن 0.083 دلار می بود. بر اساس پیش بینی های که توسط بسیاری از کانال های معتبر در این زمینه مطرح شده است، هارمونی جز کم ارزش ترین ارزهای دیجیتالی است که در بازار رمز ارزها شناخته شده است. این شبکه ها بر این باور هستند که هارمونی جای رشد زیادی دارد. پیش بینی ها بر این باور هستند که این ارز تا سال 2015 به 3 الی 5 دلار برسد. برای اطلاع از قیمت لحظه ای این ارز میتوانید به سایت Harmony مراجعه کنید.پیش بینی های که توسط افراد مختلف در خصوص هارمونی انجام شده در زیر بیان شده است:

 •  GovCapital بر این باور است که، قیمت هارمونی در مدت یکسال به 0.2556 دلار می‌رسد. همچنین، بر این باور است که تا فوریه 2025 به 1 دلار می‌رسد. 
 • DigitalCoin پیش‌بینی‌های صعودی در خصوص این رمز ارز دارد. به این صورت که، به صورت تدریجی از سال 2021 از 0.0350 دلار به 0.2806 دلار می‌رسد. همچنین، در سال 2025 به 0.6059 خواهد رسید.
 • Walletinvestor معتقد است که، هارمونی برای سرمایه گذاری بلند مدت عالی می‌باشد.

* هارمونی بر این باور است که، تا چند سال گذشته به یک بلاک چین محبوب در بین کاربران تبدیل خواهد شد. برای این کار باید چالش‌های زیر را پشت سر بگذارد:

 • توسعه تیم متخصص: با برگزاری دوره‌ها و کارگاه‌های آموزشی، در حال توسعه تیم متخصص خود هستند.
 • همکاری با رمز ارزهای دیگر: این تیم در پی همکاری با دیگر رمز ارزها است. این مسئله، باعث افزایش اعتبار و سرمایه پروژه می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله، به معرفی ارز دیجیتال هارمونی پرداختیم. همانطور که اشاره کردیم، هارمونی با هدف افزایش سرعت انجام و تایید تراکنش‌ها با تاخیر حداقل، روی کار آمده است. بر اساس رتبه‌بندی کوین مارکت، در رتبه 69 قرار دارد. هدف ما از این مقاله ارائه توضیحات کامل در خصوص ارز دیجیتال هارمونی است تا بتوانید در خصوص خرید و سرمایه گذاری بر روی این ارز دیجیتال تصمیم درست را بگیرید.

سوالات متداول

نظرات مختلفی در خصوص این ارز دیجیتال بیان شده است اما بیشتر فعالان در این زمینه بر این باور هستند که بعد از گذشت یک سال و یا بیشتر، هارمونی ارز دیجیتال سود ده خواهد بود.
حداکثر عرضه هارمونی ۱۲.۶ میلیارد توکن (ONE) است. تا ۴ مه ۲۰۲۱ ، حجم گردش ارز دیجیتال ۹.۵ میلیارد سکه بوده است.
باتوجه به آن چیزی که هارمونی تا الان پشت سر گذاشته است، به نظر می‌رسد جای رشد زیادی برای آن باقی‌مانده است. به نظر می‌رسد که بعد از به پایان رسیدن سال ۲۰۲۱، وضعیت قیمتی این رمزارز بهتر شود.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.