ایجاد یک استراتژی معاملاتی فارکس خوب و مدیریت آن

بروزرسانی در29 اردیبهشت 1403
ایجاد یک استراتژی معاملاتی فارکس خوب و مدیریت آن

استراتژی معاملاتی فارکس تکنیکی است که توسط یک معامله گر فارکس برای تعیین روند خرید و فروش یک جفت ارز در زمان معین استفاده می شود. استراتژی های معاملاتی فارکس می تواند بر اساس تحلیل تکنیکال یا رویدادهای بنیادی و مبتنی بر اخبار تعیین شده باشد. استراتژی معاملات ارزی معامله گران معمولاً از سیگنال های معاملاتی که تصمیمات خرید یا فروش را تحریک می کنند، ساخته می شود. استراتژی های معاملاتی فارکس از طریق اینترنت در دسترس بوده و یا ممکن است توسط خود معامله گران تدوین و توسعه داده شوند.

 

مبانی یک استراتژی معاملاتی فارکس

استراتژی های معاملاتی فارکس می توانند روش های دستی یا خودکار برای تولید سیگنال های معاملاتی باشند. سیستم‌های دستی یعنی معامله‌گری جلوی صفحه کامپیوتر می‌نشیند و به دنبال سیگنال‌های معاملاتی می‌گردد و خرید یا فروش را تفسیر می‌کند. سیستم‌های خودکار شامل یک معامله‌گر است که الگوریتمی را توسعه می‌دهد که سیگنال‌های معاملاتی را پیدا کرده و به تنهایی معاملات را اجرا می‌کند. سیستم های اخیر احساسات انسانی را از معادلات خارج می کنند و ممکن است عملکرد معاملاتی را از این طریق بهبود بخشند.

معامله گران باید هنگام خرید استراتژی معاملاتی فارکس از دیگران احتیاط کنند؛ زیرا تایید سوابق کار استراتژی و تدوین کننده آن دشوار است و بسیاری از سیستم های معاملاتی موفق فارکس از دیگران مخفی نگه داشته می شوند.

 

ایجاد یک استراتژی معاملاتی فارکس

بسیاری از معامله گران فارکس با یک استراتژی معاملاتی ساده شروع می کنند. به عنوان مثال، ممکن است معامله گران متوجه شوند که یک جفت ارز خاص تمایل به بازگشت از یک سطح حمایت یا مقاومت خاص دارد. سپس ممکن است تصمیم بگیرند عناصر دیگری را اضافه کنند که دقت این سیگنال های معاملاتی را در طول زمان بهبود می بخشد. برای مثال، ممکن است معامله گر تعیین کند که قیمت از یک سطح حمایتی خاص با درصد یا تعداد پیپ معینی بازگردد.

چندین مولفه مختلف برای تدوین یک استراتژی معاملاتی مؤثر فارکس وجود دارد:

انتخاب بازار: معامله گران باید تعیین کنند که با چه جفت ارزی معامله می کنند و در خواندن اطلاعات و دنبال کردن آن جفت ارزها متخصص شوند.

اندازه موقعیت: معامله گران باید بزرگی موقعیت معاملاتی را کنترل کرده تا بتوانند میزان ریسک هر معامله را بپذیرند. ریسک پذیرفته شده در هر معامله متفاوت از معامله دیگر است.

نقاط ورود: معامله گران باید قوانینی را تنظیم کنند که زمان ورود به یک موقعیت معاملاتی در یک جفت ارز معین را تعیین کند.

نقاط خروج: معامله گران باید قوانینی را تدوین کنند که به آن‎ها بگوید چه زمانی از یک موقعیت معاملاتی جفت ارزی خارج شوند.

تاکتیک های معاملاتی: معامله گران باید از فناوری های مناسبی برای معاملات خود استفاده کنند. برای مثال معامله گران باید استفاده از سیستم های معاملاتی در برنامه هایی مانند MetaTrader را در نظر بگیرند که به طور خودکار قوانین معاملاتی را اجرا می کند. علاوه بر این، این برنامه‌ها به معامله‌گران اجازه می‌دهند تا استراتژی‌های معاملاتی موجود را ‌آزمایش و عملکرد آن‌ها را بررسی کنند.

نکته مهم: اگر سرمایه محدودی دارید، بهتر است بررسی کنید که آیا کارگزار شما اهرم بالایی را از طریق حساب مارجین ارائه می دهد یا خیر. اگر تامین سرمایه برایتان مشکلی ندارد، قدرت انتخاب بیشتری از بین کارگزاران دارید. گزینه های متنوع به شما امکان می دهد میزان ریسکی را که می خواهید بپذیرید تغییر دهید. برای مثال، اهرم کمتر (و در نتیجه ریسک کمتر) ممکن است برای یکسری از افراد مهمتر باشد.

 

زمان تغییر استراتژی ها چه زمانی است؟

زمانی که معامله‌گران از قوانین پیروی می‌کنند، استراتژی معاملاتی فارکس واقعاً خوب عمل می‌کند. اما درست مانند هر چیز دیگری، یک استراتژی خاص ممکن است همیشه یک رویکرد به یک اندازه خوب برای همه افراد و همه زمان‌ها نباشد. بنابراین آنچه امروز جواب می دهد ممکن است لزوماً فردا کارایی نداشته باشد. اگر یک استراتژی سودآور نیست و نتایج مورد نظر را ایجاد نمی کند، معامله گران باید قبل از تغییر برنامه خود موارد زیر را در نظر بگیرند:

تطبیق مدیریت ریسک با سبک معاملات: اگر نسبت ریسک به پاداش مناسب نیست، ممکن است زمان تغییر استراتژی فرا رسیده باشد.

شرایط بازار تغییر می کند: یک استراتژی معاملاتی ممکن است به روندهای خاص بازار بستگی داشته باشد، بنابراین اگر این روند تغییر کند، یک استراتژی خاص ممکن است منسوخ شود. این می تواند نشان دهنده نیاز به ایجاد تغییرات یا اصلاحات در استراتژی کنونی باشد.

درک مطلب: اگر یک معامله گر به طور کامل استراتژی را درک نکند، این احتمال وجود دارد که استراتژی برای او کارساز نباشد. در صورتی که مشکلی ایجاد شود و معامله گر قوانین را نداند، اثربخشی استراتژی از بین می رود.

اگرچه تغییر می تواند خوب باشد، تغییر استراتژی معاملاتی فارکس اغلب می تواند پرهزینه باشد. اگر استراتژی خود را به تعداد دفعات زیادی تغییر دهید، ممکن است ضرر کنید.

 

مثالی از یک استراتژی ساده معامله در فارکس

اکثر معامله گران موفق فارکس یک استراتژی را به کار گرفته و در طول زمان آن را کامل می کنند. برخی بر روی یک مطالعه یا محاسبه خاص تمرکز می کنند، در حالی که برخی دیگر از تجزیه و تحلیل گسترده برای تعیین جهت معاملات خود استفاده می کنند. یک استراتژی ساده مبتنی بر تغییرات نسبی نرخ بهره بین دو کشور مختلف است.

معامله گری را تصور کنید که انتظار دارد نرخ بهره در ایالات متحده در مقایسه با استرالیا افزایش یابد در حالی که نرخ مبادله بین این دو ارز 0.71 است (یعنی برای خرید 1.00 دلار استرالیا 0.71 دلار نیاز است). معامله‌گر معتقد است که نرخ‌های بهره بالاتر در ایالات متحده باعث افزایش تقاضا برای دلار آمریکا می‌شود. بنابراین نرخ مبادله AUD/USD کاهش می‌یابد زیرا برای خرید دلار استرالیا به دلار آمریکا کمتری نیاز دارد.

فرض کنید حدس معامله‌گر درست است و نرخ بهره افزایش می‌یابد و نرخ مبادله AUD/USD را به 0.50 کاهش می‌دهد. این بدان معناست که برای خرید 1.00 دلار استرالیا به 0.50 دلار آمریکا نیاز است. اگر سرمایه‌گذار دلار استرالیا را به فروش رسانده و دلار را خریداری می‌کرد، از تغییر ارزش در این شرایط سود می‌برد.

 

سخن پایانی

بازار فارکس با حجم روزانه حدود 6.6 تریلیون دلار بزرگترین بازار جهان است. استراتژی معاملاتی فارکس استفاده از تکنیک های معاملاتی خاص برای کسب سود از خرید و فروش جفت ارز در بازار فارکس است. ابزارهای دستی یا خودکار برای تولید سیگنال های معاملاتی در استراتژی های معاملات فارکس استفاده می شوند. معامله‌گرانی که روی سیستم‌های معاملاتی خود کار می‌کنند باید استراتژی‌های خود را مورد آزمایش قرار دهند تا از عملکرد آن‌ها قبل از سرمایه گذاری مطمئن شوند. یکی از راه‌های یادگیری معامله در فارکس، باز کردن یک حساب آزمایشی و آزمایش استراتژی خود در آن است.

 

سوالات متداول

چطور می توانم ارزها را در بازار فارکس معامله کنم؟

کارگزاران فارکس آنلاین زیادی وجود دارند که می‌توانید از بین آن ها انتخاب کنید. درست مانند هر بازار دیگری برای معامله در فارکس نیاز به واسطی دارید که در اینجا با نام بروکر شناخته می شوند. برای معاملات ارزی در فارکس به دنبال پلتفرم هایی باشید که دارای کارمزدهای پایین و اسپردهای محدود هستند. اطمینان حاصل کنید که کارگزار شما تحت پوشش یک نهاد نظارتی است و شهرت خوبی دارد. برای معامله‌گران متخصص یک پلتفرم با ابزار بیشتری مانند ارائه نمودارها و معاملات الگوریتمی یک امتیاز مثبت است.

پیپ در فارکس چیست؟

پیپ مخفف «درصد در نقطه» یا «نقطه بهره قیمت» است. پیپ کوچکترین حرکت قیمتی است که نرخ ارز بر اساس قرارداد بازار فارکس می تواند انجام دهد. اکثر جفت ارزها تا چهار رقم اعشار قیمت گذاری می شوند و تغییر پیپ آخرین (چهارمین) نقطه اعشار است. بنابراین یک پیپ معادل یک درصد از 1% است.

ساده ترین نوع معامله در فارکس چیست؟

مانند همه بازارهای مالی، در معاملات فارکس پول رایگان وجود ندارد. با این حال، ساده ترین استراتژی از دیدگاه مکانیک، صرفاً حدس زدن این است که ارزش یک ارز نسبت به ارز دیگری افزایش یا کاهش می یابد. البته، اگر جهت شرط بندی را اشتباه بسنجید، ممکن است پول خود را از دست بدهید.

اندازه تجارت در فارکس چیست؟

بسته به سطح تخصص و میزان سرمایه شما، چندین اندازه استاندارد معاملاتی (لات) برای حساب های فارکس وجود دارد. حساب‌های استاندارد فارکس به تعداد 100000 واحد پایه نیاز دارند، حساب‌های مینی با 10% آن یا 10000 معامله لات استاندارد می‌شوند. به همین شکل اکانت‌های کوچک‌تر اجازه 1000 واحد معامله پایه و حساب‌های نانو اجازه فقط 100 واحد معامله را می دهند (اگرچه حساب‌های نانو همیشه در دسترس نیستند). منظور این است که حساب‌های استاندارد باید سفارش‌ها را مضرب 100000 وارد کنند، در حالی که دارندگان حساب‌های کوچک معاملات را در مضرب 10000 و ... قرار می‌دهند.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.