5 مکان برای خرید طلای بدون اجرت کجاست ؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
5 مکان برای خرید طلای بدون اجرت کجاست ؟

طلا از دیرباز از گزینه‌های محبوب سرمایه گذاری بوده و به عنوان ابزاری جهت حفظ ارزش پول در مقابل تورم و عوامل اقتصادی، به عنوان آیتم ثابت در سبد سرمایه گذاری همگان قرار دارد. پارامترهای مختلفی بر قیمت طلا تاثیر گذار هستند و اگر قصد شما از خرید طلا سرمایه گذاری روی این فلز گرانبها باشد، این عوامل می تواند به طور مستقیم سود سرمایه گذاری شما را تحت تاثیر قرار دهد. اجرت ساخت یکی از این پارامترها است. اجرت ساخت طلا، در واقع دستمزدی است که برای طراحی و ساخت طلا پرداخت می شود و به قیمت هر گرم طلای خام وابسته است. 

قیمت خرید طلا از مجموع قیمت طلا و هزینه‌های اضافی مانند اجرت و مالیات که در زمان فروش در نظر گرفته نمی شود، حاصل می شود. به این ترتیب خرید طلای نو، با وجود این هزینه‌های مازاد، گزینه ایده الی برای سرمایه گذاری نیست. اما با حذف هزینه‌های مازاد مانند اجرت ساخت طلا، از قیمت خرید، سرمایه گذاری در طلا به صرفه تر خواهد بود. برای این دستیابی به این مقصود خرید طلای بدون اجرت می تواند راه حل مناسبی باشد.

 

طلای بدون اجرت

طلای بدون اجرت

اجرت ساخت تنها برای طلای نو اعمال می شود و قیمت ان را افزایش می دهد. طلای بدون اجرت در واقع طلای دست دومی است که یک با خریداری شده و برای فروش مجدد آن اجرت ساخت به قیمت طلای خام اضافه نمی شود. 

اما طلای بدون اجرت تنها به طلای دست دوم محدود نمی شود. طلای آب شده نیز در گروه طلای بدون اجرت قرار می گیرد. طلای مستعمل، شکسته شده و غیرقابل استفاده طی فرایندی آب شده و به صورت شمش‌هایی با وزن متفاوت برای فروش عرضه می شود. این نوع طلا به دلیل اینکه اجرت ساخت ندارند و مشمول مالیات نمی شوند، گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند. 

علی رغم ویژگی‌های مثبت طلای بدون اجرت، سرمایه گذاری در این نوع طلا ریسک بالایی نیز دارد. در طلای دست دوم و آب شده احتمال تقلب بسیار بالاست و ممکن است فروشنده طلایی با درصد ناخالصی بسیار زیاد به شما ارائه کند. به همین دلیل برای اجتناب از مواجه با اینگونه کلاهبرداری‌ها لازم است برای تهیه طلای آب شده به فروشندگان و فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.

 

بهترین مکان برای خرید طلای بدون اجرت

بهترین مکان برای خرید طلای بدون اجرت

خرید طلای بدون اجرت را میتوانید از تهران ( بازار پانزده خرداد ) خرید کنید، درحال حاضر بازار پانزده خرداد بیشترین تنوع و تعداد مغازهای طلافروشی را در ایران دارد.

 

محاسبه قیمت طلای بدون اجرت

همانطور که ذکر شد، در قیمت طلای بدون اجرت، رقم اجرت ساخت محاسبه نمی شود و از آنجا که مالیات نیز تنها به اجرت ساخت طلا تعلق می گیرد، درصد مالیات نیز در محاسبه قیمت اعمال نمی شود. بنابراین برای محاسبه قیمت طلای بدون اجرت تنها قیمت روز طلای خام در نظر گرفته می شود. به این ترتیب قیمت طلای بدون اجرت برابر است با قیمت روز طلای خام ضرب در وزن طلا، ضرب در 750 تقسیم بر 740.

 

ویژگی‌های طلای بدون اجرت

طلای بدون اجرت چه به شکل طلای دست دوم و چه در قالب طلای آب شده مزایایی نسبت به طلای نو دارد.

  • با حذف هزینه‌های مازاد، گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری و حفظ ارزش سرمایه هستند.
  • طلای دست دوم، علاوه بر سرمایه گذاری، به عنوان زیورآلات نیز کاربرد دارد و از جنبه زینتی ان نیز بهره می شوید.
  • نسب به طلای نو، قیمت پایین تری پرداخت می کنید.
  • به دلیل عدم پرداخت هزینه‌های اضافی، در زمان فروش سود بیشتری کسب می کنید.

 

نکات مهم برای خرید طلای بدون اجرت

نکات خرید طلای بدونه اجرت

اگر قصد خرید طلای بدون اجرت با هدف سرمایه گذاری دارید، حتما نکات زیر را در نظر داشته باشید.

  • برای خرید طلای بدون اجرت به فروشگاه‌های معتبر که تحت نظارت اتحادیه طلا فروشان فعالیت می کنند، مراجعه کنید.
  • حتما از فروشنده فاکتور دریافت کنید. فاکتور به عنوان شناسنامه طلا است و برای فروش باید ان را ارائه کنید.
  • کد ثبت شده در فاکتور را با کد حک شده روی طلا مطابقت دهید.
  • برای اجتناب از خرید طلای تقلبی با چند روش شناسایی طلای تقلبی آشنایی داشته باشید.
  • برای اجتناب از پرداخت مبلغ مضاعف، از فروشنده بخواهید تمام محاسبات را در فاکتور درج کند.

 

سخن پایانی

اجرت ساخت، هزینه ای است که برای طراحی و ساخت طلا به قیمت طلای نو اضافه می شود. در صورتیکه طلا یکبار خریداری و استفاده شده باشد، دیگر مشمول اجرت ساخت نمی شود. اجرت ساخت طلا بین 4 تا 25 درصد متغیر است و در زیورآلات وارداتی به بیش از 30 درصد هم می رسد. به همین دلیل زمان خرید طلای نو باید مبلغ قابل توجهی را تحت عنوان اجرت ساخت پرداخت کنید. به علاوه اجرت مشمول مالیات نیز می شود و رقم مالیات نیز به مبلغ طلای نو اضافه می شود. به این ترتیب برای خرید طلای نو باید هزینه‌های مازاد قابل توجهی را پرداخت کنید که در زمان فروش، سود ان را تحت تاثیر قرار می دهد. 

اما در محاسبه قیمت خرید طلای بدون اجرت که به دو صورت طلای دست دوم و طلای آب شده عرضه می شود، اجرت ساخت محاسبه نشده و به تبع آن مبلغ مالیات نیز در قیمت اعمال نمی شود. بنابراین رقمی به صرفه تر برای خرید طلا پرداخت خواهید کرد. طلای بدون اجرت به دلیل حذف هزینه‌های مازاد، گزینه مناسب تری برای سرمایه گذاری است زیرا علاوه بر جنبه زینتی ان، با رقمی پایین تر در طلا سرمایه گذاری می کنید و طبیعتا سود بیشتری نیز از سرمایه گذاری عاید شما می شود. 

سوالات متداول

در معاملات طلا، مالیات تنها به اجرت ساخت طلا تعلق می گیرد و زمانی که طلای بدون اجرت خریداری کنید، با حذف اجرت ساخت طبیعتا مالیات نیز حذف می شود. 
فاکتور سندی است که مالکیت طلا را نشان می دهد. به علاوه طلا فروش با صدور فاکتور تضمینی برای اصل بودن طلا ارائه می دهد. در فاکتور طلا عیار و کد سازنده طلا درج می شود و به این ترتیب هویت قابل پیگیری طلا را تایید می کند. 
طلای مستعمل و دست دومی که یک بار خریداری و استفاده شده و در صورتی که غیر قابل استفاده باشد به صورت طلای آب شده عرضه می شود. 
خرید طلای بدون اجرت، علی رغم تمام مزایای آن، ریسک بالایی دارد. با استقبال از طلای بدون اجرت، ارائه محصولات تقلبی و طلای ناخالص نیز رواج پیدا کرده است. 
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.