پیش بینی قیمت طلا 1402 | طلا در 5 سال آینده

فهرست مطالب

آیا سال جدید حرکت صعودی این فلز زرد را احیا خواهد کرد؟ چشم‌انداز بلندمدت برای آن چیست؟ در اینجا قرار است نگاهی به پیش‌بینی قیمت طلا برای 5 سال آینده داشته باشیم. با ما همراه باشید.


تحلیل دقیقتر طلا در کانال تلگرام : https://t.me/asiasarmayeh


پیش بینی قیمت نماد طلا صندوق لوتوس 

تحلیل صندوق طلا

قیمت از حمایت برگشت خوبی داشت.

حال در 18500 به اولین مقاومت مهم می‌رسد و در صورت عبور حدود 19200 الی 20000 تومان با محدوده مقاومتی مهمتر روبروست.

در صورت اصلاح همچنان 17200 حمایت اولیه می‌باشد و تا وقتی بالای 16000 تومان باشد کاهش‌ها را می‌توان اصلاح برای رشد بیشتر تلقی کرد.

محدوده مناسب خرید همان محدوده 16 تا 17 هزار تومان است، نماد طلا با قیمت روز طلا بالا و پایین می‌شود نماد طلا را میتوانید از طریق کارگزاری خرید کنید، برای خرید نماد طلا میتوانید به صفحه بهترین کارگزاری بورس مراجعه کنید.

 

پیش‌بینی قیمت سکه تمام بهار آزادی

پیش‌بینی قیمت سکه تمام بهار آزادی در حال حاضر می‌تواند موضوعی کاملاً پیچیده و خاص باشد اما به‌طورکلی می‌توانیم بگوییم در حال حاضر قیمت سکه تمام بهار آزادی تا لحظه تنظیم این مقاله حدوداً 28 میلیون تومان است.

پیش بینی قیمت سکه 1402

تحلیلگر یوسف پور : حدود 29 میلیون 500 الی 27 میلیون 700 هزار تومان حمایت اولیه و مهم پیش روست که باید دید قیمت در این حدود حمایت می‌شود یا خیر. به هر دلیل 27700 شکسته شود حدود 24800-25000 حمایت مهم بعدیست. 

درصورتیکه خروجی اخبار از سفر رئیس آژانس به تهران مثبت نباشد برگشت قوی از کف ها ممکن است.

مفاومت اولیه سکه نقدی 32770 الی 33800 می‌باشد.

عوامل بسیاری در روند افزایشی یا کاهش قیمت سکه تمام بهار آزادی می‌تواند تأثیرگذار باشد. بر اساس اخبار اعلام‌شده حباب سکه تمام بهار آزادی 6 میلیون و پانصد هزار تومان تعیین‌شده است. در حال حاضر ما با یک بازار کاملاً هیجانی مواجه هستیم که باعث شده قیمت سکه هر روز حالت صعودی و شیب تُند صعودی داشته باشد.

 

پیش‌بینی قیمت طلای 18 عیار

قیمت طلای 18 عیار هم همانند قیمت سکه تمام بهار آزادی به عوامل بسیاری بستگی دارد. در حال حاضر تا لحظه تنظیم این مقاله قیمت طلای 18 عیار 2 میلیون و چهارصد و هفتاد و دو هزار تومان تعیین‌شده است. قیمت طلای 18 عیار هم در حال حاضر روندی صعودی دارد و باید دید که در آینده چه اتفاقی برای قیمت آن رُخ خواهد و آیا این فلز ارزشمند روند صعودی خود را ادامه خواهد داد یا خیر.

قیمت طلا پس از رسیدن به بالاترین رقم تاریخی خود یعنی بالای 2000 دلار به ازای هر اُنس در ماه مارس 2022، به‌طور پیوسته کاهش پیداکرده است. در بیشتر سال 2022، این فلز ارزشمند تحت‌فشار افزایش نرخ بهره و تشدید سیاست‌های پولی توسط بانک‌های مرکزی در سراسر جهان بوده است.

بااین‌حال، تا پایان سال، این روند ممکن است حالت معکوس داشته باشد و قیمت طلا از نوامبر 2022 (یعنی از 19 ژانویه) حدود 17 درصد افزایش‌یافته است. از اول سال تا به امروز، به دلیل بازگشایی مجدد چین، یعنی خریدار کلیدی طلا و ضعیف شدن دلار آمریکا، قیمت طلا بیش از 5 درصد رشد داشته است.

 

افزایش قیمت طلا در سال 2023

قیمت طلا در سال 2022 با 1811.40 دلار به ازای هر اُنس در 4 ژانویه معامله شد. این فلز گران‌بها به صعود خود ادامه داد تا اینکه در تاریخ 24 فوریه 2022، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، قیمت آن به 1936 دلار و 30 سنت رسید. در تاریخ 25 فوریه برای مدت کوتاهی به 1884.80 دلار کاهش یافت، اما قیمت به‌سرعت جای اولیه خود بازگشت و پیشرفت خود را از سر گرفت.

طلا در هفته اول مارس سال 2022 به بالای 2050 دلار به ازای هر اُنس معامله شد که نزدیک به بالاترین رکورد تاریخ خود یعنی 2075 دلار به ازای هر اُنس در ماه اوت 2020 بود. بااین‌حال، این فلز زرد در اواسط ماه مارس سود خود را از دست داد و به زیر 2000 دلار سقوط کرد. فدرال رزرو آمریکا (فدرال رزرو) برای مبارزه با تورم فزاینده، انقباض پولی خود را آغاز کرد.

طلا در سه‌ماهه دوم سال 2022 درگیر جنگ بین تورم ناپایدار و تشدید سیاست پولی شد و باعث شد تا شمش تا پایان ژوئن سال 2022 به 1817 دلار سقوط کند. فلز زرد در سه‌ماهه بعدی به تضعیف خود ادامه داد زیرا مشخص شد که بانک‌های مرکزی برای مهار تورم افسارگسیخته، نرخ‌های سنگینی را اجرا می‌کنند.

این فلز گران‌بها تلاش خود را کرد اما علیرغم بدتر شدن چشم‌انداز اقتصاد جهانی در بحبوحه تورم سرسام‌آور، نتوانست از سطح 1800 دلار به ازای هر اُنس در سه‌ماهه سوم عبور کند. قوی‌تر شدن دلار آمریکا درنتیجه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو، سرمایه‌گذاران را وادار کرد تا طلای بدون بازده را به نفع دلار آمریکا کنار بگذارند. طلا در سه ماه سوم سال 2022 حدود 8 درصد کاهش یافت.

بااین‌حال، تا پایان سال، طلا دوباره شتاب گرفت و بین اوایل نوامبر 2022 تا اواخر ژانویه 2033 بیش از 17 درصد افزایش یافت. این فلز زرد در 13 ژانویه از مرز 1900 دلار گذشت و به سطوحی که از آوریل سال 2022 آن را ندیده بود، بازگشت.

 

چرا طلا در حال افزایش است؟

در سال 2023، حمایت گسترده‌تر، بدبینی اقتصادی گسترده‌تر و ترس از رکود اقتصادی وجود خواهد داشت. سرمایه‌گذاران تمایل دارند در مواقع عدم اطمینان احتکار کنند و امیدوار هستند که این فلز ارزش خود را حفظ کند.

بااین‌حال سرمایه‌گذاران تنها کسانی نیستند که طلا را به‌عنوان پوششی در برابر رکود اقتصادی و تورم می‌بینند. داده‌های شورای جهانی طلا در نوامبر سال 2022 نشان داد که تقاضای بانک‌های مرکزی برای این فلز ارزشمند تا پایان سال 2022 به رکورد بی‌سابقه‌ای رسیده است و ترکیه، ازبکستان و قطر در میان بزرگ‌ترین خریداران آن قرار دارند. اشتهای دوباره برای خرید طلا باعث شده تا قیمت طلا از پایان سال 2022 روند افزایشی داشته باشند.

بازگشایی اقتصاد چین- یکی از بزرگ‌ترین خریداران طلا- چشم‌انداز تقاضای این فلز گران‌بها را در سال 2023 بهبود بخشیده است. بانک‌های مرکزی این کشور، بانک خلق چین (PBoC)، در حال حاضر خرید طلای خود را به 32 تُن افزایش داده است که این اولین مورد در این زمینه محسوب می‌شود، زیرا اولین افزایش درخواست برای ذخیره طلا از سال 2019 بود.

به‌علاوه، تضعیف دلار آمریکا و کاهش رشد نرخ بهره فدرال رزرو باعث می‌شود تا قیمت طلا افزایش پیدا کند. فدرال رزرو در نشست دسامبر 2022 نرخ صندوق فدرال را 50 واحد پایه (Bps) افزایش داد که کمتر از افزایش قبلی 75 واحدی بود.

 

چشم‌انداز کوتاه‌مدت طلا

شرکت فیچ سولوشِن (Fitch Solution) در پیش‌بینی دسامبر 2022 خود انتظار داشت قیمت طلا در سال 2023 به‌طور متوسط 1850 دلار به ازای هر اُنس باشد که از پیش‌بینی قبلی 1800 دلاری بیشتر بود.

این شرکت اظهار داشت:

لفاظی های جنگ‌طلبانه فدرال رزرو آمریکا و افزایش نرخ‌های بهره از ماه ژوئن، رشد کوتاه‌مدت طلا را که توسط حمله روسیه به اوکراین شروع‌شده بود را متوقف کرد. با نزدیک شدن نرخ بهره به اوج خود و تضعیف دلار آمریکا، ما اکنون نسبت به افزایش قیمت طلا در ماه‌های آینده خنثی هستیم.

گروه ABN-Amro در پیش‌بینی قیمت طلا در 12 دسامبر، میانگین قیمت این فلز ارزشمند را در سال 2023، حدود 1900 دلار به ازای هر اُنس تخمین زد.

در همین حال، گِرگ شیرر (Greg Shearer)،رئیس استراتژی فلزات پایه و ارزشمند جِی پی مورگان، در 8 دسامبر اعلام کرد که بانک سرمایه‌گذاری ایالات‌متحده شاهد خطرات طلا در سال 2023 به سمت بالا بود. این تحلیل‌گر خاطرنشان کرد:

یک فرود اقتصادی سخت‌تر از حد انتظار در ایالات‌متحده نه‌تنها خریدهای امن بیشتری را جذب می‌کند، اگر فدرال رزرو سریع‌تر سیاست‌های پولی سخت را اجرایی کند، این افزایش می‌تواند با کاهش چشم‌گیری همراه باشد.

در پیش‌بینی قیمت طلا در 16 ژانویه، تحلیل‌گران ANZ Research دیدگاه سازنده‌ای برای این فلز در سال آینده داشتند و انتظار می‌رود تقاضای فیزیکی در سال 2023 در بحبوحه بازگشایی چین قوی‌تر باشد. بااین‌حال، بخش تحقیقاتی بانک ANZ اشاره کرد که در صورت حرکت غافل‌گیر کننده و متعصبانه فدرال رزرو که از دلار آمریکا حمایت می‌کند، اصلاح کوتاه‌مدت محتمل است:

هرگونه ناامیدی در جبهه سیاست پولی می‌تواند منجر به اصلاح قیمت‌ها در کوتاه‌مدت شود. ما هدف قیمت 12 ماهه خود را بدون تغییر در 1900 دلار به ازای هر اُنس نگه می‌داریم.

 

پیش‌بینی قیمت طلا برای 5 سال آینده

پیش‌بینی شرکت Fitch Solutions برای قیمت طلا در 5 سال آینده در ماه دسامبر 2022 منتشر شد که آن‌ها اعلام کردند که با بهبود اقتصاد جهانی و حل شدن جنگ روسیه و اوکراین، شمش از سال 2023 روند نزولی داشته باشد.

به گفته این شرکت، انتظار می‌رود که قیمت طلا در سال 2024 به 1750 دلار، در سال 2025 به 1700 دلار و در سال 2026 به 1690 دلار کاهش پیدا کند. زیرا انتظار می‌رود که اقتصاد جهانی در نیمه دوم دهه به حالت اولیه خود بازگردد.

این شرکت همچنین اظهار داشت:

در حال حاضر ما انتظار داریم که هر نوع تصمیم کاهشی در مناقشه روسیه و اوکراین تا سال 2024 اتفاق بیفتد، و باعث شود که سرمایه‌گذاران ریسک گریز ذخایر طلای خود را آزاد کنند و کاهش دهند. علاوه بر این، ما معتقد هستیم که بیشتر ذخایر طلای ناشی از پاندمی اکنون معکوس شده است. درنتیجه، علیرغم چشم‌انداز ما برای تضعیف قیمت طلا، ما شاهد بازگشت طلا به سطح قبل از کووید-19 نخواهیم بود.

بااین‌حال، ANZ Research پیش‌بینی‌های صعودی‌تری از قیمت طلا را تا 19 ژانویه سال 2023 ارائه کرد. تحلیل‌گران بانک استرالیایی انتظار دارند که فلز زرد در مارس 2024 به بازه قیمتی 1920 دلار برسد و در ژوئن 2024 به 1900 دلار کاهش پیدا کند.

پیش‌بینی بلندمدت قیمت طلا توسط بانک جهانی که در اکتبر سال 2022 منتشر شد، پیش‌بینی می‌کرد که قیمت طلا در سال 2024 به میانگین قیمتی 1650 دلار به ازای هر اُنس برسد که از 1700 دلار در سال 2023 و 1775 دلار در سال 2022 پایین‌تر است. زیرا افزایش نرخ بهره احتمالاً تا سال 2023 ادامه خواهد داشت.

سرویس پیش‌بینی قیمت مبتنی بر الگوریتم Wallet Investor قیمت طلای خود را در 5 سال آینده افزایشی می‌بیند و قیمت طلا را تا ژانویه 2028 حدود 2257 دلار پیش‌بینی کرده است. این سرویس پیش‌بینی می‌کند که قیمت طلا در سال 2025 به 2026 دلار به ازای هر اُنس برسد.

 

تاریخچه کوتاه طلا

طلا برای اولین بار توسط مصریان باستان بیش از 4000 سال پیش کشف شد. در طول قرن‌ها از این فلز گران‌بها به‌عنوان ذخیره ارزش و ویترین ثروت استفاده می‌شد. در عصر مدرن و امروزی، تقاضای طلا برای مصارف صنعتی، به‌ویژه در تولید لوازم الکترونیکی گسترش‌یافته است.

مانند بسیاری از کالاها، قیمت طلا به‌شدت تحت تأثیر نیروهای عرضه و تقاضا است. بااین‌حال، این فلز زرد به‌عنوان یک دارایی قابل سرمایه‌گذاری دیده می‌شود که می‌تواند ارزش خود را در طول قرن‌ها حفظ کند. برخی از سرمایه‌گذاران به امنیت این دارایی اعتقاد بالایی دارند و از طلا برای محافظت در برابر تورم و عدم اطمینان اقتصادی استفاده می‌کنند.

طلا بر اساس دلار آمریکا است، به این معنی که این فلز گران‌بها با دلار آمریکا رابطه معکوس دارد. قدرت دلار در برابر سایر ارزها به قیمت طلا آسیب می‌زند زیرا دلار گران‌تر می‌شود و بنابراین طلا برای خریداران خارجی جذابیت کمتری پیدا می‌کند. برعکس، زمانی که دلار در حال کاهش است، تقاضا برای طلا افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

طلا را می‌توان به شکل شمش و به‌صورت فیزیکی خریداری کرد یا از طریق مشتقات مالی آن را معامله کرد. برخی از سرمایه‌گذاران تصمیم می‌گیرند تا از سهام استخراج طلا یا صندوق‌های قابل معامله در بورس مرتبط با طلا (ETF) برای سرمایه‌گذاری استفاده کنند.

 

جمع‌بندی

توجه داشته باشید که چشم‌انداز تحلیل‌گران و سرویس‌های مبتنی بر الگوریتم برای قیمت طلا در 5 سال آینده ممکن است اشتباه باشد و نباید به‌عنوان جایگزینی برای تحقیقات خود استفاده شود. بازارهای کامودیتی همچنان بی‌ثبات هستند و تحت تأثیر مداوم رویدادهای اقتصادی و ژئوپلیتیکی شکل می‌گیرند.

این ضروری است که همیشه قبل از معامله، بررسی‌های لازم را انجام دهید، به آخرین اخبار،تفسیرهای اقتصادی، تحلیل‌های فنی و بنیادی نگاه کنید.

توجه داشته باشید که عملکرد گذشته تضمین‌کننده بازدهی آن در آینده نیست و هرگز بالاتر از میزان پولی که می‌توانید از دست بدهید، معامله نداشته باشید.

سوالات متداول

 • چه عواملی روی قیمت طلا تأثیرگذار خواهد بود؟

  قیمت طلا تحت تأثیر تعدادی از عوامل ازجمله قدرت دلار آمریکا، تقاضای فیزیکی و سرمایه‌گذاری برای این فلز ارزشمند و سلامت اقتصاد جهانی است. طلا به‌عنوان یک دارایی امن در نظر گرفته می‌شود که در زمان عدم اطمینان اقتصادی افزایش پیدا می‌کند و توسط برخی از سرمایه‌گذاران به‌عنوان محافظی در برابر تورم مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • قیمت طلا سالیانه چه مقدار افزایش‌یافته است؟

  در سال 2022 قیمت طلا ثابت باقی ماند تنها به میزان 2 درصد رشد داشت.

 • آیا قیمت طلا افزایش خواهد یافت؟

  پیش‌بینی‌های زیادی در مورد قیمت طلا وجود دارد اما چیزی که کاملاً واضح و مشخص است، هیچ فردی نمی‌تواند به‌صورت دقیق قیمت طلا را پیش‌بینی کند و عوامل زیادی در رشد یا کاهش آن تأثیرگذار است.

 • آیا طلا می‌تواند یک دارایی باارزش برای سرمایه‌گذاری باشد؟

  به‌طورکلی این فلز ارزشمند عملکرد خود را در قرن‌های متوالی نشان داده است و می‌توان گفت در بازه‌های زمانی رکود یا عدم اطمینان در مورد اقتصاد، طلا می‌تواند پناهگاه امنی برای سرمایه‌گذاران باشد.

نویسنده: آرمین ثنایی
07 اسفند 1401
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 هفته پیش