تشخیص طلا از بدل | آموزش 15 روش شناسایی طلای تقلبی

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تشخیص طلا از بدل | آموزش 15 روش شناسایی طلای تقلبی

طلا علاوه بر جنبه زینتی و کاربردهای فراوانی در صنعت و گزینه ای ایده آل برای سرمایه گذاری محسوب می‌شود. پرطرفدار بودن بازار طلا یکی از دلایلی است که بستری مناسب برای فعالیت‌های کلاهبرداری فراهم کرده و در بازار همیشه خطر مبادله طلای تقلبی وجود دارد. از این رو لازم است خریدار برای اجتناب از این فعالیت‌های سودجویانه، از روش‌های تشخیص طلا از بدل آگاهی داشته و از سرمایه خود در مقابل فعالیت‌های متقلبانه حفاظت کنند. روش‌های مختلفی برای تشخیص طلا از بدل وجود دارد که در ادامه به انها اشاره می‌کنیم.

حروف و کدهای حک شده روی طلا

حروف های حک شده

اولین مشخصه ای که برای تشخیص طلا از بدل می‌توان مورد استفاده قرار داد، حروف و اعدادی است که روی مصنوعات طلا، حک شده است. این کدها اطلاعات کاملی در مورد محصول مانند عیار و محل تولید را نشان می‌دهد. این کدهای ویژه به مصنوعات فلزی طلا، نقره و پلاتین اختصاص داده می‌شود. 375، 500، 583، 585، 750، 958 و 999 کدهای مختص طلا هستند و حک شدن این اعداد روی محصول، حاکی از اصل بودن ان است. به استثنای این اعداد، ترکیبی از حروف و عدد نیز روی محصولات حک می‌شود که نشان دهنده شهر و شماره کارخانه ثبت شده در سازمان استاندارد و اتحادیه کشوری است. به عنوان مثال حرف T به شهر تهران، E اصفهان و M به مشهد اشاره دارد. 

دقت داشته باشید که این کدها در برخی محصولات قدیمی ثبت نشده و برای اطمینان از اصل بودن و عیار این محصولات باید از روش‌ها و دستگاه‌های تخصصی استفاده شود.

 

تشخیص طلا با استفاده از آب

روشی ساده برای تشخیص طلا از بدل، استفاده از یک ظرف آب است. این روش هیچ آسیبی به طلا نمی رساند. طلای اصل در آب فرو می‌رود. بر این اساس اگر قطعه طلا روی آب شناور ماند، به معنی تقلبی بودن آن است. به علاوه طلای اصل در آب دچار زنگ زدگی یا تغییر رنگ نمی شود.

تشخیص طلا با آب

 

الکل

اکثر فلزات در اثر تماس با الکل سیاه شده و ظاهری ناخوشایند می‌گیرند. به همین دلیل برای نگهداری بدلیجات تذکر داده می‌شود که دور از الکل و آب نگهداری شود. اما در اثر تماس الکل با طلای اصل، تغییری در ظاهر و رنگ آن ایجاد نمی شود. به همین دلیل برای تشخیص طلا از بدل می‌توانید از الکل استفاده کنید. 

 

استفاده از یخ

قطعه طلا را روی یخ قرار دهید. از آنجایی که طلا رسانای قوی برای گرماست، گرما را سریعتر به یخ منتقل کرده و سرعت ذوب یخ را افزایش می‌دهد. اگر با قرار دادن طلا روی یخ سرعت ذوب بیشتر شود، نشان دهنده اصل بودن طلا است.

 تشخیص طلا با یخ

 

استفاده از سرکه

آبکاری قطعات بدلی در مجاورت سرکه، به علت خاصیت اسیدی بودن آن، تخریب شده و رنگ آن تیره و کدر می‌شود، در حالی که طلای اصل در تماس با سرکه تغییری نمی کند. پس اگر روی قطعه طلا سرکه بریزید و پس از مدتی، حدود 30 دقیقه، رنگ آن تغییر کرد، تقلبی بودن طلا را اثبات می‌کند. 

 

سوزاندن طلا

طلا را در معرض شعله‌های آتش قرار دهید. این روش را می‌توانید برای تشخیص طلا از بدل استفاده کنید. طلای اصل در مجاورت آتش، شعله ور نمی شود و تغییر رنگ نمی دهد بلکه با حفظ رنگ و درخشش خود به راحتی ذوب می‌شود. پس اگر با نزدیک شدن شعله به طلا، رنگ آن سیاه شد یا دود از آن خارج شد، طلای تقلبی است. 

 

صدای طلا

طلای اصل، صدایی زنگ مانند دارد که کمی ادامه می‌یابد. با یک قطعه فلزی به طلا ضربه بزنید اگر صدایی زنگ مانند داشت که حدود 2 ثانیه ادامه داشت احتمال بیشتری برای اصل بودن آن وجود دارد. تشخیص این صدا شاید برای بسیاری سخت باشد به همین دلیل سایر روش‌ها را نیز برای اصل بودن طلا امتحان کنید.

 

وایتکس

طلای اصل در اثر تماس با وایتکس تغییر رنگ داده و قرمز یا قهوه ای رنگ می‌شود. کمی وایتکس روی قطعه طلا بریزید، اگر در اثر واکنش، طلا اسیب دید و به شدت تغییر رنگ داد، طلا تقلبی است. این روش علی رغم اینکه بسیار ساده بوده و به راحتی انجام می‌شود اما می‌تواند منجر به آسیب قطعه طلا شود.

 

خاصیت مغناطیسی طلا

استفاده از آهنربا یکی از روش‌های آسان و در دسترس برای تشخیص طلا از بدل است. طلا به میدان‌های مغناطیسی جذب نمی شود مگر در میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی، به همین دلیل اگر اهنربا را به یک قطعه طلای اصل نزدیک کنید به آهنربا نمی چسبد.

 خاصیت مغناطیس طلا

سطح سرامیکی

با کشیدن طلای اصل روی سطح سرامیکی مانند کاشی یا ظرف سرامیکی، ردی زرد رنگ بجا می‌ماند. پس اگر در اثر کشیده شدن طلا با سرامیک ردی سیاه رنگ بر جا بماند، طلا تقلبی است.

 

استفاده از ید

ید بر روی طلای اصل باقی نمی ماند بر خلاف پلاتین که در تماس با ید ردی تیره روی آن شکل می‌گیرد. به این ترتیب اگر در اثر تماس طلا با ید، اثر آن روی قطعه  بماند، طلا تقلبی است.

 

امونیاک

تمام فلزات به استثنا پلاتین، در اثر تماس با آمونیاک، سیاه می‌شوند. اگر در تشخیص طلای سفید و نقره تردید دارید مقداری آمونیاک روی آن بریزید، تغییر رنگ آن نشان می‌دهد که قطعه طلا نیست.

 

سکه مسی

اگر با طلا روی سکه مسی بکشید هیچ خط و خشی روی سکه ایجاد نمی شود بلکه خود طلا خراشیدگی پیدا می‌کند. پس اگر در اثر کشیدن طلا روی مس خط‌هایی را مشاهده کردید، طلای اصل در دست ندارید.

 

رنگ طلا

تمام سطح طلای اصل، رنگ یکسان و یکنواختی دارد. برای تشخیص طلا از بدل، در محیطی پر نور با ذره بین قطعه طلا را به دقت بررسی کنید اگر تغییر رنگی در سطح آن مشاهده کردید نسبت به اصل بودن ان تردید کنید.

 

ابلیمو

یکی دیگر از روش‌های تشخیص طلا از بدل استفاده از آبلیمو است. درون ظرفی متناسب با اندازه طلا، مقداری آبلیمو بریزید به طوری که سطح طلا با آبلیمو پوشانده شود. چند دقیقه صبر کنید. اگر با گذشت زمان طلا تغییر رنگ داد یا سیاه شد، این قطعه طلای اصل نیست.

 

سخن پایانی

برای کاهش احتمال خرید طلای تقلبی و بدل، علاوه بر مراجعه به فروشگاه‌های معتبر، آگاهی از روش‌های تشخیص طلا از بدل می‌تواند کمک بسیار مناسبی باشد. یا ممکن است مجبور باشید که یک قطعه طلا را در بین بدلیجات مختلف جستجو کنید. روش‌های متنوع و آسان برای تشخیص طلا از بدل وجود دارد که می‌توانید از آنها استفاده کنید. 

روی قطعات طلای اصل حروف و اعدادی حک شده که اطلاعات کاملی از قطعه را در بر دارد. همچنین اگر در منزل قصد جستجوی طلای اصل را دارید می‌توانید از امکاناتی مانند آبلیمو، سرکه، وایتکس، حرارت دادن، یخ، … استفاده کنید. 

سوالات متداول

بله. با استفاده از خواص طلای اصل در مقایسه با سایر فلزات، می‌توان طلا را از بدل تشخیص داد.
کد‌های روی طلا شامل اعداد و حروفی هستند که عیار طلا، شهر و شماره کارخانه تولیدی را در بر دارد.
از آهنربا، آبلیمو، سرکه، وایتکس استفاده کنید. از حرارت و یخ برای تشخیص طلای اصل می‌توانید استفاده کنید. 
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.