موضوعات برتر

صفحه اصلی
وبلاگ
آموزش بورس
دریافت کد بورسی کودکان | چگونه برای افراد زیر 18 سال کد بورسی آنلاین دریافت کنیم؟
4 دقیقه
09 آبان 1400
اشتراک

دریافت کد بورسی کودکان | چگونه برای افراد زیر 18 سال کد بورسی آنلاین دریافت کنیم؟

فهرست مطالب

همانطور که در سایر مقالات سایت نظارت به کد بورسی و چگونگی دریافت آن بارها آورده شده است؛ این بار می‌خواهیم دریافت کد بورسی کودکان زیر 18 سال را بررسی کنیم. اخیرا با توجه به آزادسازی سهام عدالت، تقاضا برای دریافت کد بورسی افراد زیر 18 سال زیاد شده است. حال، می‌خواهیم به بررسی این موضوع که آیا کودکان زیر 18 سال مجاز به دریافت کد بورسی و انجام معامله در بازار سرمایه می‌باشند یا خیر؟ چگونه می‌توان برای این کودکان کد بورسی دریافت کرد؟ بپردازیم. این نکته را فراموش نکنید؛ همانطور که امکان دریافت کد بورسی غیرحضوری برای افراد بالای 18 سال وجود دارد، برای کودکان زیر 18 سال نیز این امکان فراهم شده است. پس، با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت غیرحضوری، وارد بازار سرمایه شوید. 

از مزایای بازار سرمایه می‌توان به عدم محدودیت سنی در این بازار اشاره کرد.

دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال

امروزه، سرمایه‌گذاری یک امر مهم در زندگی روزمره هر شخص می‌باشد. سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، نیز از گزینه‌هایی برای کسب سود در بلند مدت است. به همین دلیل، ممکن است افراد علاوه بر سرمایه‌گذاری از طریق کد بورسی خود، تمایل به سرمایه‌گذاری با کد بورسی فرزند خود داشته باشند. همینطور، بعضی از افراد به دنبال پس‌انداز و ایجاد سودهای خوب در بلند مدت برای فرزند خود می‌باشند. 

برای افراد زیر 18 سال معمولا کد آفلاین صادر می‌شود. برای دریافت کد آنلاینِ انجام معاملات، ولی یا قیم فرد زیر 18 سال باید گواهی، تعهد‌نامه و یا قیم‌نامه را برای فرزند خود به امضا رساند. اگر برای فعالیت در بورس، ثبت نام فرزند خود را از طریق دفاتر پیشخوان انجام می‌دهید، حتما درخواست فرم قیم کنید. اگر از طریق کارگزاریها صورت می‌گیرد، فرم‌های ثبت نام مربوطه، به نمایندگی از فرزند توسط ولی یا قیم باید امضا شود. 

بنابراین، لازمه این سرمایه‌گذاری ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت می‌باشد. ثبت نام افراد زیر 18 سال همانند بزرگسالان است؛ اما احراز هویت این افراد متفاوت از بزرگسالان می‌باشد. در ادامه، به نحوه احراز هویت این افراد خواهیم پرداخت. 

* ثبت نام افراد زیر 18 سال با ارائه مدارک شناسی ولی یا قیم و همینطور فرد زیر 18 سال امکان‌پذیر می‌باشد. در ادامه، به طور کامل مدارک شناسایی فرزند و ولی بررسی خواهد شد. 

نحوه دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال

همانطور که پیش‌تر گفتیم، برای دریافت کد بورسی افراد زیر 18 سال، باید به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با کارگزاریها و شعب کارگزاریها مراجعه کرد. پس از مراجعه، ارائه مدارک هویتی فرزند و پدر الزامی است. با توجه به دستورالعمل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، انجام احراز هویت افراد زیر 18 سال از طریق پدر شخص انجام می‌گیرد. در صورت نبود پدر، احراز هویت از طریق پدربزرگ یا قیم کودک زیر 18 سال صورت می‌گیرد. 

* هنگام احراز هویت، ارائه مدارک هویتی سرپرست (پدر«ولی / قیم») و فرزند الزامی است.

پس از دریافت کد بورسی آنلاین، ثبت نام در یک کارگزاری برای انجام معاملات در بازار سرمایه الزامی است. برای ثبت نام در کارگزاری نیز ارائه اصل مدارک هویتی از جمله شناسنامه، کارت ملی و کد رهگیری 10 رقمی سجام الزامی است. 

* افراد زیر 18 سال فاقد کارت ملی هستند، بنابراین، ارائه کارت ملی پدر (ولی / قیم) کافی است.

پس از طی مراحل ثبت نام در کارگزاری منتخب، کد بورسی آنلاین برای فرزند فعال می‌شود. سپس، شخص زیر 18 سال یا سرپرست او، می‌تواند به انجام معاملات آنلاین از طریق کد بورسی شخص زیر 18 سال بپردازد.

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی افراد زیر 18 سال

دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال، علاوه بر مدارکی که بزرگسالان برای دریافت کد بورسی ارائه می‌دهند، مدارک تکمیلی زیر نیاز است:

 • اصل شناسنامه کودک 
 • اصل شناسنامه سرپرست قانونی 
 • اصل کارت ملی کودک
 • شماره حساب بانکی به نام کودک

مراحل دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال

برای دریافت کد بورسی باید مراحلی را پشت سر گذاشت که طی چند گام توضیح خواهیم داد:  

گام اول: ثبت نام در سجام

امروزه با توجه به تورم موجود در کشور، والدین از هر طریقی برای آینده فرزند خود و آشنایی آنها با فرهنگ مدیریت سرمایه و سرمایه‌گذاری در بازار بورس تلاش می‌کنند. شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سامانه‌ای به نام سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) برای ثبت اطلاعات مشتریان طراحی کرده است. کلیه اشخاص برای ورود به بازار سرمایه، ابتدا باید در این سامانه اطلاعات خود را به ثبت برسانند. افراد زیر 18 سال نیز باید فرم‌های اینترنتی را به نام و مشخصات خود ثبت کنند. پس از ثبت اطلاعات در این سامانه، کد پیگیری 10 رقمی سجام به شماره همراهی که در آن ثبت شده است، ارسال می‌شود. تمام کودکان از زمان تولد می‌توانند در سامانه سجام ثبت نام کنند و تحت نظارت والدین خود در بازار سرمایه فعالیت داشته باشند.  

* برای ثبت نام در سجام، کلیه اطلاعات خود را باید در دسترس داشته باشید؛ از جمله:

 • اطلاعات هویتی (نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره ملی، شماره شناسنامه، سری و سریال شناسنامه)
 • اطلاعات ارتباطی (آدرس محل سکونت و محل کار، کد پستی، تلفن ثابت، تلفن همراه)
 • اطلاعات بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، نام شعبه، کد شعبه)

گام دوم: احراز هویت

پس از تکمیل ثبت نام در سامانه سجام توسط والدین، کد پیگیری 10 رقمی سجام به شماره موبایل ثبت شده در این سامانه ارسال خواهد شد. سپس، والدین برای انجام احراز هویت کودک، به همراه مدارک لازم که پیش‌تر نام برده شد، به یکی از کارگزاری‌های دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار یا یکی از دفاتر پیشخوان مراجعه می‌کند. احراز هویت کودکان زیر 18 سال با ارائه مدارک هویتی توسط سرپرست قانونی او و به نام کودک انجام می‌گیرد. 

* حضور کودک برای انجام احراز هویت الزامی نیست؛ اما وجود مدارک هویتی او الزامی است.

پس از انجام احراز هویت توسط والدین، ثبت نام در کارگزاری باید انجام شود. والدین باید در یکی از کارگزاری‌های دارای مجوز از سازمان بورس اوراق بهادار برای دریافت کد بورسی مراجعه می‌کنند. بدین منظور، همانند ثبت نام در سجام، این امکان برای افراد فراهم شده است که ثبت نام در کارگزاریها نیز به صورت حضوری و غیرحضوری انجام گیرد.

مقاله پیشنهادی: چگونه یک کارگزاری خوب انتخاب کنیم؟

گام سوم: دریافت کد بورسی

پس از انجام احراز هویت و پر کردن فرم‌های مربوط به ثبت نام در کارگزاری منتخب، کد بورسی آنلاین برای کودک فعال می‌شود. پس از دریافت کد بورسی، کودک یا سرپرست قانونی او مجاز به انجام معاملات در بازار سرمایه می‌باشند.  

دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال
ثبت نام

 

خرید و فروش سهام افراد زیر 18 سال

پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری منتخب، فرد زیر 18 سال یا سرپرست او می‌تواند معاملات خود را در بازار سرمایه شروع کند. 

نحوه خرید و فروش سهام در بازار سرمایه به طور کلی به این صورت است که؛ معاملات توسط معامله‌گر به کارگزاری ارسال می‌شود و کارگزاری، سفارشات را به هسته معاملات بورس ارسال می‌کند. سپس، در صورت رسیدن قیمت سفارش به قیمت سهام معامله انجام می‌شود. پس، انجام معاملات افراد زیر 18 سال هیچ تفاوتی با معاملات بزرگسالان ندارد. 

* برای آموزش کامل خرید و فروش در بازار سرمایه مقاله شیوه های خرید و فروش در بورس و بازار سرمایه را مطالعه نمایید. 

نکاتی درباره افراد زیر 18 سال در بازار سرمایه

 • الزامی به حضور کودک برای احراز هویت وجود ندارد، حضور سرپرست او به همراه مدارک هویتی (سرپرست و کودک) کافی است. 
 • دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال به صورت آفلاین می‌باشد؛ یعنی، به صورت پیش‌فرض کد بورسی آفلاین دریافت می‌کنند. سرپرست با مراجعه به کارگزاری و تکمیل فرم‌های مربوطه می‌تواند کد بورسی آنلاین برای کودک دریافت کند.  
 • همانطور که در متن مقاله مطالعه نمودید، با ثبت نام در سجام و دریافت کد رهگیری می‌توانید احراز هویت را از طریق همین سامانه (سجام) به صورت غیرحضوری انجام دهید. احراز هویت را نیز از طریق کارگزاریها می‌توانید انجام دهید. 
 • گرفتن کد بورسی آنلاین برای افراد زیر 18 سال جز با امضا تعهدنامه یا قیم‌نامه امکان‌پذیر نمی‌باشد.

خلاصه مطلب

همانطور که پیش‌تر گفتیم، دریافت کد بورسی آنلاین برای افراد زیر 18 سال، مستلزم امضا تعهدنامه یا قیم‌نامه می‌باشد. پیش از مراجعه به کارگزاری برای ثبت نام، ثبت اطلاعات در سامانه سجام و احراز هویت الزامی می‌باشد. 

یادآوری: حضور کودک برای انجام مراحل ثبت نام (سجام، احراز هویت، ثبت نام در کارگزاری) الزامی نیست.

پس، سعی کنید فرزندانتان را از کودکی آرام آرام با سرمایه گذاری و دنیای بورس آشنا کنید.  

اگر سوال یا ابهام و یا تجربه‌ای در این خصوص دارید، حتما در بخش دیدگاه‌ها با ما در میان بگذارید. تیم نظارت، همواره پاسخگوی سوالات شما همراهان عزیز می‌باشد.

 

 

سوالات متداول

 • آیا برای احراز هویت حضور کودک الزامی است؟

  خیر، حضور افراد زیر 18 سال برای احراز هویت الزامی نیست. می توانید برای توضیح بیشتر به متن مقاله رجوع کنید.

 • آیا شماره موبایل باید به نام کودک باشد؟

  خیر، نیازی نیست شماره موبایل به نام کودک باشد. به نام سرپرست باشد قابل قبول است.

 • آیا شماره حساب باید به نام کودک باشد؟

  بله، شماره حساب و شماره شبا باید به نام شخص زیر 18 سال باشد.

 • کودکان از چه سنی می توانند وارد بورس شوند؟

  برای ورود به بورس هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. از بدو تولد و تکمیل مدارک هویتی کودک می تواند وارد بازار سرمایه شود.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش فریده مهدور و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط