ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال

بروزرسانی در24 اردیبهشت 1403
ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال
عدم محدودیت سنی در بازار سرمایه باعث شده است حتی افراد زیر 18 سال کد بورسی بگیرند و وارد این بازار شوند و اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند.

همانطور که در سایر مقالات سایت نظارت به کد بورسی و چگونگی دریافت آن بارها اشاره شده است؛ این بار می‌خواهیم دریافت کد بورسی کودکان زیر 18 سال را بررسی کنیم. ابتدا بررسی کنیم که آیا کودکان زیر 18 سال مجاز به دریافت کد بورسی و انجام معامله در بازار سرمایه می‌باشند یا خیر؟ چگونه می‌توان برای کودکان کد بورسی دریافت کرد؟ در پاسخ باید گفت؛ همانطور که امکان دریافت کد بورسی غیرحضوری برای افراد بالای 18 سال وجود دارد، برای کودکان زیر 18 سال نیز این امکان فراهم شده است. اخیرا برخی کارگزاران بورس اقداماتی کردند که دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال به صورت آنلاین و تنها با چند کلیک فراهم شده است. 

در این مقاله به مراحل ثبت نام سجام و دریافت کد بورسی برای کودکان زیر 18 سال می‌پردازیم. همچنین به سوالات متداول درباره ثبت نام سهام عدالت و سود سهام عدالت کودکان زیر 18 سال پاسخ خواهیم داد.

 

مدارک لازم برای دریافت کد بورسی افراد زیر 18 سال

دریافت کد بورسی برای افراد زیر 18 سال، علاوه بر مدارکی که بزرگسالان برای دریافت کد بورسی ارائه می‌دهند، مدارک تکمیلی زیر نیاز است:

 • اصل شناسنامه کودک 
 • اصل شناسنامه سرپرست قانونی 
 • اصل کارت ملی کودک
 • شماره حساب بانکی به نام کودک

 

مراحل ثبت نام سجام برای افراد زیر 18 سال

برای دریافت کد بورسی باید مراحلی را پشت سر گذاشت که طی چند گام توضیح خواهیم داد:  

گام اول: ثبت نام در سجام

همانند مراحل دریافت کد بورسی برای بزرگسالان، برای کودکان نیز اولین گام ثبت نام در سجام به نشانی sejam.ir می‌باشد. هنگام ثبت نام کودک در سجام 3 نکته زیر حائز اهمیت است:

 1. مالکیت شماره همراه وارد شده در سجام می تواند به نام شخص دیگری باشد ولی نباید قبلا کسی با آن در سجام ثبت نام کرده باشد. 
 2. اطلاعات وارد شده در سجام همگی باید متعلق به خود کودک باشند.
 3. شماره حساب بانکی باید به نام خود کودک باشد.

شرکت سپرده‌گذاری مرکزی سامانه‌ای به نام سجام (سامانه جامع اطلاعات مشتریان) برای ثبت اطلاعات مشتریان طراحی کرده است. کلیه اشخاص برای ورود به بازار سرمایه، ابتدا باید در این سامانه اطلاعات خود را به ثبت برسانند. افراد زیر 18 سال نیز باید فرم‌های اینترنتی را به نام و مشخصات خود ثبت کنند. پس از ثبت اطلاعات در این سامانه، کد پیگیری 10 رقمی سجام به شماره همراهی که در آن ثبت شده است، ارسال می‌شود. تمام کودکان از زمان تولد می‌توانند در سامانه سجام ثبت نام کنند و تحت نظارت والدین خود در بازار سرمایه فعالیت داشته باشند.  

* برای ثبت نام در سجام، کلیه اطلاعات خود را باید در دسترس داشته باشید؛ از جمله:

 • اطلاعات هویتی (نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، نام پدر، شماره ملی، شماره شناسنامه، سری و سریال شناسنامه)
 • اطلاعات ارتباطی (آدرس محل سکونت و محل کار، کد پستی، تلفن ثابت، تلفن همراه)
 • اطلاعات بانکی (نام بانک، شماره حساب، شماره شبا، نام شعبه، کد شعبه)

گام دوم: احراز هویت

پس از تکمیل ثبت نام سجام، یک کد پیگیری 10 رقمی به شماره همراه وارد شده در سامانه سجام ارسال می‌گردد. ولی (پدر) یا قیم کودک می‌بایست به منظور احراز هویت با در دست داشتن آن کد به یکی از دفاتر پیشخوان منتخب مراجعه نماید.

* ثبت نام افراد زیر 18 سال با ارائه مدارک شناسی ولی یا قیم و همینطور فرد زیر 18 سال امکان‌پذیر می‌باشد. در ادامه، به طور کامل مدارک شناسایی فرزند و ولی بررسی خواهد شد. 

همانطور که گفتیم، برای دریافت کد بورسی افراد زیر 18 سال، باید به دفاتر پیشخوان طرف قرارداد با کارگزاری‌ها و شعب آن‌ها مراجعه کرد. پس از مراجعه، ارائه مدارک هویتی فرزند و پدر الزامی است. با توجه به دستورالعمل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی، انجام احراز هویت افراد زیر 18 سال از طریق پدر شخص انجام می‌گیرد. در صورت نبود پدر، احراز هویت از طریق پدربزرگ یا قیم کودک زیر 18 سال صورت می‌گیرد. 

* هنگام احراز هویت، ارائه مدارک هویتی سرپرست (پدر«ولی / قیم») و فرزند الزامی است.

احراز هویت کودکان زیر 18 سال با ارائه مدارک هویتی توسط سرپرست قانونی او و به نام کودک انجام می‌گیرد. 

* حضور کودک برای انجام احراز هویت الزامی نیست؛ اما وجود مدارک هویتی او الزامی است.

گام سوم: ثبت نام در کارگزاری

ما برای انجام معاملات خود در بورس، به یک کارگزاری نیاز داریم. کارگزاری رابط ما و سازمان بورس بوده و بدون عضویت در یک کارگزاری قادر به انجام معاملات در بازار بورس نخواهیم بود. در حال حاضر بیش از 100 کارگزاری فعال وجود دارد. برای انتخاب بهترین کارگزاری می‌بایست ویژگی‌ها و آپشن‌های آن‌ها را با یکدیگر مقایسه کرد. البته که بررسی همه کارگزاری‌ها کار سختی است اما شما می‌توانید با مراجعه به صفحه کارگزاری ها در سایت نظارت، به راحتی کارگزاری‌های مورد نظر خود را با یکدیگر مقایسه کنید. و بهترین کارگزاری را برای خود انتخاب نمایید.

 

لیست بهترین کارگزاری های بورس

avatar

کارگزاری هوشمند رابین

4.1/5
بهترین برای دریافت اعتبار
در کارگزاری هوشمند رابین

avatar

کارگزاری مهرآفرین

4/5
بهترین از لحاظ پلتفرم معاملات
در کارگزاری مهرآفرین

avatar

کارگزاری فارابی

4.2/5
بهترین از لحاظ پشتیبانی
در کارگزاری فارابی

دریافت کد بورسی آنلاین برای افراد زیر 18 سال در 5 دقیقه

عضویت در رابین

در کادر اول کد ملی و در کادر دوم شماره همراهی که با آن در سجام ثبت نام کرده‌اید، وارد نمایید. در آخر کد امنیتی صفحه را وارد کرده و دکمه ثبت را بزنید.

یک کد 4 رقمی به شماره همراه شما ارسال می‌شود در پنجره باز شده وارد کنید و سپس دکمه "ثبت" را بزنید. یک کد هم از سامانه سجام برای شما پیامک می‌شود برای اجازه دسترسی و دریافت اطلاعات شما از سامانه سجام، این کد را هم وارد کنید. اطلاعات هویتی، ارتباطی و بانکی خود را که از سامانه سجام دریافت شده به دقت مطالعه کنید و اگر صحت دارند، تایید کنید. در آخر کد ارسال شده برای تایید امضای الکترونیک قراردادها را وارد کنید. پس از تکمیل مراحل ثبت نام، ظرف حداکثر 24 ساعت، نام کاربری و کلمه عبور از سمت کارگزاری صادر و برای شما ارسال خواهد شد.

 

خرید و فروش سهام افراد زیر 18 سال

پس از دریافت کد بورسی و ثبت نام در کارگزاری منتخب، فرد زیر 18 سال یا سرپرست او می‌تواند معاملات خود را در بازار سرمایه شروع کند. 

سفارشات خرید و فروش سهام در سامانه معاملاتی آنلاین کارگزاری ثبت می‌شوند و کارگزار، سفارشات را به هسته معاملات بورس ارسال می‌کند. سپس، در صورت مچ شدن قیمت سفارش با قیمت مورد معامله سهام، معامله انجام خواهد شد. بنابراین، انجام معاملات افراد زیر 18 سال هیچ تفاوتی با معاملات بزرگسالان ندارد. 

برای آموزش کامل خرید و فروش در بازار سرمایه مقاله شیوه های خرید و فروش در بورس و بازار سرمایه را مطالعه نمایید.

 

ثبت نام سهام عدالت کودکان زیر 18 سال

سهام عدالت در سال 1385 به عنوان یک طرح حمایتی دولت از اقشار مختلف جامعه اجرا شد. در همان دوران بسیاری از افراد واجد شرایط، خود و فرزندانشان را در این طرح ثبت نام کردند. اما اگر اکنون قصد دارید کودکان زیر 18 سال خود را برای سهام عدالت ثبت نام کنید، در حال حاضر امکانش نیست. اخباری مبنی بر ثبت نام جاماندگان سهام عدالت منتشر شده ولی هنوز عملی نشده است. 

 

سود سهام عدالت افراد زیر 18 سال

یکی از علت‌های این که سود سهام عدالت کودک زیر 18 سال تان واریز نشده عدم ثبت نام در سامانه سجام است. اگر تاکنون نسبت به ثبت نام سجام برای کودک خود اقدام نکرده‌اید حتما سریعا ثبت نامش کنید تا بتوانید سود سهام عدالت وی را دریافت نمایید. اگر کودک خود را در سجام ثبت نام کردید، احراز هویت هم شده ولی باز هم سود سهام عدالت برایش واریز نشده، ممکن است شماره حسابی که برای او در سجام ثبت نام کرده‌اید اشکال داشته باشد. به سامانه سجام مراجعه کنید و در قسمت "ویرایش اطلاعات" نسبت به ویرایش شماره حساب خود اقدام نمایید.

 

چرا باید برای فرزندان خود کد بورسی دریافت کنیم؟

امروزه، سرمایه‌گذاری یک امر مهم در زندگی روزمره هر شخص می‌باشد. سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه، نیز از جمله گزینه‌های مناسب برای کسب سود در بلند مدت و یا حتی کوتاه مدت است. به همین دلیل، ممکن است افراد علاوه بر سرمایه‌گذاری از طریق کد بورسی خود، تمایل به سرمایه‌گذاری با کد بورسی فرزند خود نیز داشته باشند. علاوه بر این، بعضی از افراد به دنبال پس‌انداز و ایجاد سودهای خوب در بلند مدت برای فرزند خود می‌باشند. 

 

نکاتی درباره ثبت نام سجام افراد زیر 18 سال

 • همانطور که در مقاله مطالعه نمودید، با ثبت نام در سجام و دریافت کد رهگیری می‌توانید احراز هویت را از طریق همین سامانه (سجام) به صورت غیرحضوری انجام دهید؛ اما احراز هویت برای افراد زیر 18 سال به صورت غیرحضوری و در اپلیکیشن‌هایی مثل آپ یا سیگنال امکان پذیر نبوده و نیازمند مراجعه حضوری به پیشخوان‌های منتخب دولت می‌باشد.
 • حضور کودک برای احراز هویت الزامی نیست! حضور سرپرست او به همراه مدارک هویتی (سرپرست و کودک) کافی است. 
 • اما برای کودکان و افراد زیر 18 سال امکان احراز هویت غیرحضوری فراهم نشده و حتما 
 • شماره حساب بانکی ثبت شده در سجام حتما می‌بایست به نام خود کودک باشد.
 • شماره همراه ثبت شده در سامانه سجام می‌تواند به نام کسی غیر از کودک باشد؛ اما نباید فردی قبلا با آن شماره در سجام ثبت نام کرده باشد.
 • 18 ساله‌ها باید دوباره احراز هویت شوند! توجه داشته باشید که فرد زیر 18 سالی که قیم او اقدامات لازم برای سجامی شدنش را انجام داده، چنان جه به سن 18 سالگی برسد باید مجددا مراحل احراز هویت را طی نماید. در غیر این صورت کد بورسی وی غیرفعال خواهد شد. 

 

سخن پایانی

پیش از ثبت نام کودک در کارگزاری، ثبت اطلاعات در سامانه سجام و احراز هویت الزامی می‌باشد. در واقع افراد زیر 18 سال پیش از هر اقدامی حتما باید سجامی شده باشند. 

یادآوری: حضور کودک برای انجام مراحل ثبت نام (سجام، احراز هویت، ثبت نام در کارگزاری) الزامی نیست.

سعی کنید فرزندان خود را از کودکی آرام آرام با سرمایه گذاری و دنیای بورس آشنا کنید تا بتوانند آینده روشنی داشته باشند.

سوالات متداول

خیر، حضور افراد زیر 18 سال برای احراز هویت الزامی نیست. می توانید برای توضیح بیشتر به متن مقاله رجوع کنید.
خیر، نیازی نیست شماره موبایل به نام کودک باشد. به نام سرپرست باشد قابل قبول است.
بله، شماره حساب و شماره شبا باید به نام شخص زیر 18 سال باشد.
برای ورود به بورس هیچگونه محدودیتی وجود ندارد. از بدو تولد و تکمیل مدارک هویتی کودک می تواند وارد بازار سرمایه شود.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.