روش شناسایی پروژه های آینده دار ارز دیجیتال با تحلیل بنیادی

فهرست مطالب

بازار ارز دیجیتال قدمتی 14 ساله دارد که به تازگی ظهور کرده و همین عامل باعث عدم اثبات و تکامل تحلیل بنیادی این بازار شده است. برای بررسی یک پروژه ملاک های زیادی وجود دارد؛ قصد داریم به معرفی چند پارامتر پایه و کاربردی بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

روش شناسایی ارز مستعد رشد

تحلیل تکنیکال : در واقع روشی برای پیش بینی رفتار احتمالی نمودار قیمتی از طریق داده های گذشته است که به ما کمک میکند نواحی مناسب خرید و فروش ارز را پیدا کنیم.
تحلیل بنیادی : روشی است که با استفاده از آن، افراد می‌توانند ارزش ذاتی ارز دیجیتال را با عوامل مختلف اقتصادی و مالی محاسبه کنند. تحلیل بنیادی هر عاملی را که بر ارزش ارز تأثیر می‌گذارد در نظر می‌گیرد.
جمع بندی : تحلیل بنیادی در بازه بلند مدت و تحلیل تکنیکال در بازه کوتاه مدت در اولویت میباشد؛ اما استفاده از هر دو روش به تحلیلگر در شناسایی پروژه خوب بسیار کمک میکند.

 

کاربرد تحلیل بنیادی

علم تکنیکال بسیار خوب و کاربردی است؛ اما در بازار ارز دیجیتال زمینه های بسیار زیادی هم برای کسب درآمد وجود دارد که لازمه فعالیت در آنها یادگیری علم تحلیل بنیادی است …از پامپ و دامپ توکن های اسکم چه میدانید؟ از حملات فیشینگ آگاه هستید؟ به اثبات ذخایر صرافی ها توجه میکنید؟ پروژه های سبدتان را چقدر بررسی کرده اید؟ همچنین سقوط پروژه لونا، کلاهبرداری صرافی های FTX و Hotbit و بسیاری از موارد دیگر که فقط علم فاندامنتال میتواند ما را از این فجایع آگاه کند.

 

حجم بازار

با انتخاب ارز های بزرگ میتوان ریسک پرتفوی را مدیریت کرد. سود مورد انتظار شما چقدر است؟ TP تحمل چقدر ضرر را دارید؟ SL بسیاری از سرمایه گذاران بر این باورند که هر چقدر حجم بازار MC یک ارز بزرگ باشد امنیت بیشتر، ریسک کمتر، پروژه و جامعه قوی تری دارد. ارز های ایاس، فایل کوین، اینترنت کامپیوتر و بیت کوین کش حجم بازار کمی نداشتند! در تحلیل و خرید سکه های یک پروژه فقط به حجم بازار آن بسنده نکنید. در نتیجه، رتبه بالا بودن یک ارز به معنای اعتبار زیاد آن نیست و میتواند زیان ده باشد.

 

تیم توسعه دهنده

در خرید یک ارز به سازندگان و تیم اجرایی بنیاد یک پروژه حتما توجه کنید.
داشتن مدارک و سوابق بین المللی در سنجش توسعه دهندگان اهمیت زیادی دارد؛ زیرا
اعتبار یک پروژه یا کمپانی را تعیین میکند. چرا اعتماد ها به پروژه آدا کاردانو جلب شده است؟ چون پشت آن مهندس بلاکچینی به نام چارلز هاسکینسون ایستاده است.
از توسعه دهندگانی که چند پروژه دارند و یا قرارداد های کلان متعددی میبندند بترسید.
به تیمی که نقشه راه (road map) از پیش تعیین شده را عملی نکند امیدوار نباشید.

 

زمینه فعالیت پروژه

خرید ارز دیجیتال بایننس کوین صرفا به دلیل توکن سوزی و داشتن صرافی متمرکز منطقی نیست! فرایند تجزیه و تحلیل پروژه های یک ارز دیجیتال به عواملی مانند صنعت اصلی مورد فعالیت، رقبا، میزان کاربرد و ارائه خدمات به جامعه ارز دیجیتال و مردم عادی بستگی دارد. مطالعه وایت پیپر (White paper) ارز دیجیتال جهت شناخت بیشتر پروژه توصیه میشود.
نکته مهم : هیچ وقت 2 ارز دیجیتال با پروژه منحصر به فرد خود را با یکدیگر مقایسه نکنید. مثلا فایل کوین با یونی سواپ تفاوت دارد؛ چون صنعت Web3 با Dex قابل قیاس نیست.

 

سطح لیستینگ

در خرید و فروش یک ارز نقدشوندگی آن بسیار اهمیت دارد؛ این پارامتر بر اساس حجم معاملات و تعداد صرافی ساپورتر بررسی میشود. هنگامی که حجم معاملات یک ارز کاهش میابد، سفارشات خرید و فروش در صرافی های سنتی به درستی عمل نمیکند و در صرافی های غیرمتمرکز نیز قیمت تخمینی (Price Impact) دچار لغزش میشود.
ارز دیجیتال مورد نظر شما هر چه بیشتر در صرافی ها لیست شده باشد بهتر است.

 

داده های درون زنجیره ای

تحلیل آنچین یکی از ملاک های بسیار کاربردی در تحلیل توکن بومی یک بلاکچین است. میزان حجم تراکنش ها، درآمد پروتکل های شبکه ای و رصد تحرکات سرمایه گذاران میتواند در تحلیل آلت کوین ها به ما کمک شایانی بکند. شاخص mvrv ,nvt golden ,cdd ,cvdd ,nupl و mpi از مدل های ثابت شده اند. به یاد دارم وقتی که بیت کوین با ریزش زیادی مواجه شد و به محدوده 16 هزار دلار رسید با توجه به اخبار منفی و احساس وحشت در بازار، بسیاری از تحلیلگران منتظر هدف 10 هزار دلار بودند؛ اما شاخص های آنچینی سیگنال خرید را صادر کردند که قیمت در میان مدت از همان ناحیه 100 درصد رشد کرد …

 

شرکا و سرمایه گذاران

اینکه یک پروژه چه سرمایه گذارانی دارد اهمیت دارد و باید مورد بررسی قرار بگیرد. به طور مثال سرمایه گذاری سازمان دیجیتال کارنسی گروپ (dcg) بر روی پروژه فایل کوین و گراف بی دلیل نیست. این سازمان ها تحلیلگران خبره ای دارند که باید میلیارد ها دلار را درست مدیریت و سرمایه گذاری کنند. علاوه بر موسسات بزرگ باید چینش و ترکیب سرمایه گذاران خرد نیز بررسی شود. پروژه هایی که توسعه دهندگان شان به طور میانگین بیش از 30 درصد سکه ها را در  اختیار دارند در لغزش هستند و ممکن است با خطر تخلیه یا دامپ LP- مواجه شوند.

 

شبکه های اجتماعی

بررسی رسانه های اجتماعی Social media ارز دیجیتال یکی از ملاک های مهم اعتبار سنجی توسعه دهندگان و فعالیت پروژه است. داشتن توییتر فعال جهت اطلاع رسانی و گروه پاسخگویی در تلگرام از واجبات اعتماد سازی تیم اجرایی یک پروژه است.
هشدار : مواظب کلاهبردارانی که از گروه های تلگرامی به پیوی شما مراجعه میکنند باشید.

 

شاخص اقتصادی

در بررسی پروژه های صنعت امور مالی غیرمتمرکز (Defi) شاخص tvl اهمیت دارد. تا به حال به پشتوانه و خزانه ارز های دیجیتالی که خرید کردید توجهی داشته اید؟ در صنعت دیفای ارز دیجیتالی را بخرید که حداقل به اندازه 30 درصد از حجم بازارش نقدینگی قفل شده داشته باشد. تجزیه و تحلیل شاخص tvl فرایند پیچیده ای محسوب میشود.

نام ارز

قیمت $

کاربران فعال

درآمد سالانه $

TVL

اتریوم eth

1542

350K

654M

19.4B

ترون trc

0.085

1.37M

474M

6.6B

بایننس bsc

205

1.09M

97M

2.6B

آربیتروم arb

0.8

105.6K

18M

1.66B

پالیگان matic

0.5

331K

17M

678M

آپتیمیسم op

1.19

70.4K

12M

589M

آولانچ avax

9

31.6K

3M

480M

سولانا sol

21

89.5K

18.3M

309M

فانتوم ftm

0.18

 

365K

45M

 

سخن پایانی

اگر میخواهید در بازه های بلند مدت سرمایه گذاری شما بازدهی خوبی را داشته باشد باید تحلیل بنیادی را تا حد قابل قبولی یاد بگیرید و بتوانید بنیاد پروژه ها را تحلیل کنید. در این مقاله چند پارامتر کاربردی را به شما عزیزان معرفی کردیم؛ اگر برایتان مفید بود لطفا آن را با دیگران نیز به اشتراک بگذارید.

نویسنده: هادی بهرامی
22 مهر 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
6 ماه پیش