کاربران گرامی وب سایت نظارت آپدیت شده و همه قیمت ها آزمایشی می باشند و بزودی بروز خواهند شد.

فراموشی کد بورسی | چطور رمز عبور و کد پیگیری سجام گمشده خود را بازیابی کنیم ؟

فریده مهدور
3 هفته پیش
مدت زمان مطالعه: 8 دقیقه
فراموشی کد بورسی | چطور رمز عبور و کد پیگیری سجام گمشده خود را بازیابی کنیم ؟
فهرست های مطلب

گذر زمان و مشغله‌های موجود برای افراد جامعه و دلایلی از این قبیل باعث شده برخی، کد بورسی خود را فراموش کنند که از مشکلات رایج در بازار سرمایه به شمار می‌رود. فراموشی کد بورسی، از موانع معامله (غیر‌قابل فروش و مسدود شدن) در بازار سرمایه است. حال ممکن است سوال پیش آید که آیا باید کد بورسی جدید بگیریم؟ آیا امکان بازیابی کد بورسی وجود دارد؟
در پاسخ باید گفت که، بازیابی رمز فراموش شده امکان‌پذیر است و ما در این مطلب به شما کمک می‌کنیم تا از کد بورسی خود مطلع شوید. 

چطور رمز عبور و کد پیگیری سجام گمشده خود را بازیابی کنیم؟

کد بورسی چیست ؟

کد بورسی، شناسه منحصر به فردی است که برای ورود به بازار سرمایه به هر شخص اختصاص داده می‌شود. کد بورسی، همانند کد ملی برای فعالان بازار سرمایه منحصر به فرد می‌باشد. این کد شامل 8 بخش است که سه بخش اول آن را 3 حرف و پنج بخش بعدی را 5 عدد تشکیل داده است. حروف کد بورسی برگرفته از سه حرف اول نام خانوادگی شخص و اعداد به صورت تصادفی انتخاب می‌شوند. به طور مثال؛ اگر نام خانوادگی شما مهدوی باشد کد بورسی شما به این شکل (مهد 12345) ترکیب می‌شود. با ثبت نام در سامانه سجام و احراز هویت می‌توانید کد بورسی منحصر به فرد خود را دریافت کنید.
نکته قابل توجه اینکه؛ ممکن است این کد بورسی به فراموشی سپرده شود که در ادامه به روش بازیابی این کد می‌پردازیم.

فراموشی کد بورسی

فراموشی کد بورسی

 

پیشکسوت‌ها و با‌تجربه‌های بازار سرمایه، به نوعی قدیمی‌ترها ممکن است به دلایل گفته شده، مدت طولانی از کد بورسی خود استفاده نکرده و آن را فراموش کرده باشند. در این صورت حساب کاربری آنها غیرفعال می‎‌شود و ممنوع‌المعامله می‌شوند. راه حل این مشکل، بازیابی کد بورسی است. برای بازیابی، ابتدا باید کد بورسی قدیمی خود را فعال کنید. در ادامه روش‌های بازیابی کد بورسی را بیان خواهیم کرد.

روش های استعلام کد بورسی

روش اول: استعلام کد بورسی از طریق سایت estelam.ime.co.ir

 • پس از وارد شدن به سایت فوق و وارد کردن کد ملی، شماره شناسنامه و شماره موبایل خود و درج کد امنیتی، بر روی عبارت جستجو کلیک کنید.
فراموشی کد بورسی و بازیابی آن
 • چنانچه دارای کد بورسی باشید، می توانید کد بورسی خود را پس از جستجو مشاهده کنید. در غیر این صورت، برای دریافت کد بورسی از طریق ثبت نام در سامانه سجام اقدام نمایید.

روش دوم: مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی با در دست داشتن مدارک هویتی

 • شرکت سپرده‌گذاری مرکزی واقع در تهران، بلوار کشاورز، خیابان شهید نادری، تقاطع خیابان ایتالیا، پلاک 13 می‌باشد.

روش سوم: مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت با در دست داشتن مدارک هویتی

 • برای مشاهده شعب دفاتر پیشخوان کلیک کنید.

روش چهارم: مراجعه و تماس تلفنی با کارگزاری منتخب

تاریخ انقضای کد بورسی

همانطور که پیش‌تر اشاره شد، کد بورسی همانند کد ملی افراد، منحصر به فرد می‌باشد و برای هر شخص فقط یک بار این کد صادر می‌شود. کدی که معرف شما در بازار سرمایه است هیچ تاریخ انقضایی ندارد و اشخاص برای همیشه می‌توانند از کد بورسی یکتای خود استفاده کنند. در صورت فراموشی، امکان دریافت مجدد این کد وجود ندارد؛ بلکه فقط می‌توان آن را بازیابی نمود. بنابراین، کد بورسی کدی است که تاریخ انقضا ندارد و در هر زمان قابل استفاده می‌باشد. 

مشکلاتی که ممکن است برای کد بورسی ایجاد شود

 1. فراموشی کد بورسی است؛ که بازیابی آن را به طور کامل شرح دادیم.
 2. دو کده شدن است؛ که با انجام فرایند تجمیع آن، مشکل دو کده بودن حل شده و شخص کد بورسی یکتای خود را پس از طی این فرایند دریافت می‌کند.

مقاله پیشنهادی: تجمیع دو کد بورسی یعنی چه؟ آموزش گام به گام اصلاح مشخصات در بورس

استفاده از یک کد بورسی در چند کارگزاری

همانطور که اشاره شد، منحصر به فرد بودن کد بورسی برای اشخاص حقیقی و حقوقی محرز است و اشخاص با یک بار دریافت کردن این کد از شرکت سپرده‌گذاری مرکزی برای همیشه در بازار سرمایه با کد یکتای خود شناخته می‌شوند.
حال اگر اشخاص به دلایلی تمایل به سرمایه‌گذاری در چند کارگزاری داشته باشند، داشتن یک کد بورسی کافی است. گاهی به دلیل شلوغ شدن پرتفوی و یا هر دلیل دیگری اشخاص به افتتاح حساب در چند کارگزاری می‌پردازند. این امر، هیچگونه خللی به معاملات و سرمایه‌گذاری این اشخاص وارد نمی‌کند. بنابراین، با توجه به داشتن فقط یک کد بورسی، افتتاح حساب در چند کارگزاری مجاز می‌باشد و اشخاص می‌توانند در چند کارگزاری حساب داشته باشند. 

نکاتی درباره فراموشی کد بورسی و بازیابی آن

همانطور که در متن مقاله مطالعه نمودید، در صورت فراموشی کد بورسی، بازیابی آن به بهترین روشها امکان‌پذیر می‌باشد. حال چند نکته را درباره فراموشی کد بورسی بررسی می‌کنیم:

 1. کد بورسی، شناسه معرفی شخص در بازار سرمایه می‌باشد که اشخاص فقط یک بار مجاز به دریافت آن می‌باشند. 
 2. کد بورسی تاریخ انقضا ندارد و برای همیشه قابل استفاده می‌باشد. 
 3. کد بورسی، نام کاربری و رمز عبور کاملا محرمانه است، حتی‌الامکان آنها را در اختیار دیگری قرار ندهید.
 4. چنانچه افراد دارای کد بورسی قدیمی می‌باشند؛ پس از راه‌اندازی سامانه سجام، باید ثبت نام و احراز هویت خود را در این سامانه انجام داده و کد بورسی قدیمی خود را اعلام نمایند. با انجام این کار، به رفع ممنوع‌المعامله بودن خود کمک می‌کنند.

فراموشی رمز عبور و بازیابی آن

بازار سرمایه و دغدغه‌هایش همیشه مشکلاتی را برای سهامداران به همراه داشته است. برخی مشکلات به سادگی قابل حل می‌باشند، از جمله؛ فراموشی رمز عبور، فراموشی کد پیگیری سجام و ... می‌باشد. اکثر سهامداران حداقل یک بار رمز عبور خود را فراموش کرده‌اند. راه حل این مسئله، بازیابی رمز عبور می‌باشد. در این مواقع، می‌بایست رمز عبور بازیابی شود و سپس، مجدداً رمز عبور ایجاد کرد. دو روش برای بازیابی رمز عبور وجود دارد که در این مقاله به بررسی آنها می‌پردازیم.

بازیابی رمز عبور از طریق سایت

برای بازیابی رمز عبور از طریق سایت، پس از ورود به سایت مورد نظر، کادر نام کاربری و رمز عبور مشاهده می‌شود. عبارتی تحت عنوان کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ در انتهای صفحه قرار گرفته است که برای بازیابی باید از کلیک بر روی همین عبارت شروع کرد. برای نمونه تصویری از پنل معاملاتی اکسیر آورده شده است.

مطابق با تصاویر زیر، پس از کلیک بر روی عبارت کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ به صفحه جدیدی (تصویر شماره 2) ارجاع داده می‌شوید. در اینجا، کد ملی و شماره همراه خود را وارد کنید و منتظر پیامک کد تایید باشید.

پس از ارسال کد تایید، آن را در کادر مورد نظر وارد کنید. سپس در صفحه جدید (تصویر شماره 4) رمز عبور جدید خود را وارد کرده و آن را بروز رسانی کنید.

 • رمز عبور باید از 8 کاراکتر تشکیل شده باشد.
 • رمز عبور باید شامل اعداد (0 تا 9) باشد.
 • رمز عبور باید شامل حروف انگلیسی بزرگ و کوچک باشد.

بازیابی رمز عبور از طریق پشتیبانی کارگزاری ها

گاهی به دلیل اختلالاتی که در سامانه ایجاد می‌شود امکان بازیابی رمز عبور از طریق سایت وجود ندارد. به همین دلیل، این امر از طریق پشتیبانی کارگزاریها صورت می‌گیرد. به این صورت که، از طریق برقراری تماس تلفنی در ساعات اداری با پشتیبانی کارگزاری مورد نظر با اعلام مشخصات خود، خواستار بازیابی رمز عبور می‌شوید. پشتیبان، با وارد شدن به سامانه شخصی شما رمز عبور جدیدی را برای شما ایجاد می‌کند. 
نکته قابل توجه اینکه؛ رمز عبور فقط به شماره همراهی که به هنگام ثبت نام به کارگزاری ارائه شده است ارسال می‌شود. 
نکته دیگر اینکه؛ در صورت در دسترس نبودن و یا خاموش بودن تلفن همراه جای نگرانی نیست، زیرا رمز عبور به ایمیل ارائه شده نیز ارسال خواهد شد.

نکاتی در مورد امنیت رمز عبور

 • مسئولیت کلیه ارسالها و سامانه به عهده شخص سهامدار می‌باشد. بنابراین، تخلف و افشاء اطلاعات به عهده سهامدار می‌باشد.
 • عدم ذخیره رمز عبور در مرورگرها؛ به دلیل بروز رسانی‌های دوره‌ای سایت و یا همگانی بودن سیستم، امکان پاک شدن و فاش شدن رمز عبور وجود دارد. بنابراین، رمز عبور را محرمانه نزد خود نگه دارید. 
 • کلیه اطلاعات از جمله ایمیل و شماره همراه را دقیق، کامل و صحیح به کارگزاری ارائه دهید. در غیر این صورت، مسئولیت به عهده شخص سهامدار می‌باشد.
 • رمز عبور را جهت ارتقاء سیستم خود به صورت دوره‌ای تغییر دهید. سعی کنید از اعداد، حروف انگلیسی کوچک و بزرگ استفاده کنید. 
 • رمز عبور باید پیچیدگی خاص خود را جهت امنیت بیشتر داشته باشد و حتی‌الامکان نباید از اعداد و حروف رند استفاده شود. 

استفاده از هر کدام از روش‌های بازیابی رمز عبور، بر اساس سلیقه سهامدار می‌باشد. نکته قابل توجه اینکه؛ رمز عبور حداکثر ظرف 2 دقیقه باید بازیابی شود. در غیر این صورت، تماس با پشتیبانی سامانه پیام‌دهی بسیار حائز اهمیت است.

فراموشی کد پیگیری سجام و بازیابی آن

پس از تکمیل فرم اطلاعات در سامانه سجام، کد پیگیری 10 رقمی برای افراد پیامک می‌شود. لازمه احراز هویت، داشتن کد پیگیری 10 رقمي سجام می‌باشد. در صورت امکان، سعی کنید این کد پیگیری در تلفن همراه شما ذخیره باشد. در صورت مفقودی و یا فراموشی امکان احراز هویت وجود ندارد. در این مقاله می‌خواهیم بدانیم، اگر کد پیگیری 10 رقمی سجام به هر دلیلی فراموش شود چه کار کنیم؟ برای دستیابی به راه حل این امر، با ما همراه باشید. 

بازیابی کد پیگیری سجام

برای بازیابی کد پیگیری سجام فراموش شده دو روش وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک می‌پردازیم.

روش اول

پس از ورود به سامانه سجام به نشانی اینترنتی sejam.ir مطابق با تصویر، بر روی عبارت بازیابی کد پیگیری کلیک کنید. 

بازیابی کد پیگیری سجام و فراموشی کد بورسی و بازیابی آن
تصویر شماره 1

پس از وارد کردن ملی و درج کد امنیتی که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، با کلیک بر روی عبارت بررسی کد پیگیری سجام خود را بازیابی کنید.

فراموشی کد بورسی، بازیابی کد پیگیری سجام
تصویر شماره 2

پس از بررسی، در صورتی که در سجام ثبت نام کرده و در وضعیت کد پیگیری باشید، کد مذکور به تلفن همراه شما ارسال خواهد شد.

فراموشی کد پیگیری سجام و بازیابی ان از طریق سجام. فراموشی کد بورسی
تصویر شماره 3

روش دوم

با ورود به سامانه سجام، مطابق تصویر، عبارت ثبت نام در سجام را انتخاب کنید.

سامانه و سجام و بازیابی کد پیگیری سجام، فراموشی کد بورسی
تصویر شماره 1

پس از کلیک بر روی عبارت ثبت نام در سجام، وارد صفحه زیر می‌شوید. با وارد کردن شماره همراه و درج کد امنیتی کد تاییدی برای شما ارسال می‌شود.

تصویر شماره 2

در این مرحله، کد تایید ارسال شده، تعیین نوع مشتری، کدملی خود را وارد کرده و با درج کد امنیتی وارد مرحله بعد شوید.

تصویر شماره 3

پس از وارد کردن کد تایید و کد ملی، کد پیگیری 10 رقمی سجام علاوه بر کلیه اطلاعات ثبت شده در این سامانه، برای شما نمایش داده می‌شود.

فراموشی کد بورسی، کد پیگیری سجام و بازیابی آن
تصویر شماره 4

مراحل ثبت نام و دریافت کد پیگیری 10 رقمی سجام

 1. مراجعه به سامانه سجام
 2. انتخاب گزینه ثبت نام در سجام
 3. درج کد ملی، شماره تماس، کد تایید
 4. پرداخت آنلاین هزینه ثبت نام
 5. پر کردن فرمها
 6. دریافت کد پیگیری 10 رقمی
 7. احراز هویت (حضوری یا غیر حضوری)
 8. دریافت کد بورسی

بنابراین، در صورت فراموشی کد پیگیری (مرحله 6) با توجه به روش‌های گفته شده می‌توانید کد پیگیری خود را بازیابی کنید.

کلام آخر

همانطور که گفتیم، کد بورسی، رمز عبور، کد پیگیری سجام ممکن است به هر دلیلی فراموش شوند. اما جای نگرانی نیست؛ روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان این کدها را بازیابی کرد که در متن مقاله آموزش هر کدام را مشاهده کردید. سریع‌ترین و راحت‌ترین راه حل، استفاده از سامانه سجام می‌باشد. 

کد بورسی، که به آن کد معاملاتی یا کد سهامداری نیز گفته می‌شود، برای هر شخص منحصر به فرد است و به مرور زمان از بین نخواهد رفت و تاریخ انقضاء ندارد. این نکته را فراموش نکنید که، شما می‌توانید به طور همزمان در چند کارگزاری با یک کد بورسی فعالیت داشته باشید. 

اگر تجربه‌ای در خصوص بازیابی رمز عبور، کد پیگیری سجام و کد بورسی دارید در قسمت دیدگاه‌ها با دیگران به اشتراک بگذارید.

شما به سه روش می توانی کد بورسی خود را بازیابی کنید: روش اول: استعلام کد بورسی از طریق سایت estelam.ime.co.ir روش دوم: مراجعه حضوری به شرکت سپرده گذاری مرکزی با در دست داشتن مدارک هویتی روش سوم: مراجعه حضوری به یکی از دفاتر پیشخوان دولت با در دست داشتن مدارک هویتی روش چهارم: مراجعه و تماس تلفنی با کارگزاری منتخب داخل مقاله کلیه مراحل را با جزئیات توضیح داده ایم.

هر فرد تنها مجاز به داشتن یک کد بورسی است و اگر شما بیشتر از یک کد بورسی داشته باشید ممنوع معامله می شوید. به منظور رفع دو کده بودن باید اگر در سجام ثبت نام نکرده‌ای ابتدا در سجام ثبت نام کنید، احراز هویت شوید و سپس در بخش میز الکترونیک سایت DDN یا درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه درخواست اصلاح کد بدهید.

به منظور رفع مسدودیت کد بورسی باید به سایت درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه مراجعه کرد و در بخش میز خدمات الکترونیک درخواست رفع مسدودیت بدهید و یا به دفتر سپرده گذاری مرکزی در بلوار کشاورز مراجعه کنید.
برچسبی یافت نشد
تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش فریده مهدور و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.
درباره تیم ما بیشتر بدانید
مطالب پیشنهادی
نظرات ثبت شده
آرش شیروانی
5 ماه پیش
0
0
سلام. ممنون میشم اگر شماره تلفن پیگیری کد بورسی رو اعلام بفرمایین؟
فریده مهدور
5 ماه پیش
0
0
سلام دوست عزیز. شما می تونید از طریق تماس با پشتیبانی کارگزاری منتخب از کد بورسی خود مطلع شوید.
امید احمدی
5 ماه پیش
0
0
در صورت عدم پیگیری سجام، باید چیکار کنیم؟
فریده مهدور
5 ماه پیش
0
0
سلام دوست عزیز. در صورت عدم ارسال کد پیگیری 10 رقمی سجام می توانید با شماره پشتیبانی 1569 تماس بگیرید.
رضا رمضان پور
5 ماه پیش
0
0
رمز عبورم رو فراموش کردم هر کاری میکنم نمی تونم تغییر بدم. به کارگزاری هم زنگ میزنم جواب نمیدن. چیکار کنم؟
فریده مهدور
4 ماه پیش
0
0
سلام دوست عزیز. با کلیک بر روی عبارت رمز عبور خود را فراموش کرده ام می توانید رمز عبور خود را بازیابی کنید.
محمد ساعی
5 ماه پیش
1
0
خیلی خوب بود واقعا کار منو راه انداخت ممنونم
فریبا قاسمی
5 ماه پیش
1
0
خیلی خوب توضیح دادید. به خصوص قسمت فراموشی کد پیگیری سجام. واقعا یه معزل بزرگه این فراموشی 
مهدیه محمدی
4 ماه پیش
0
0
سلام. شماره پشتیبانی سجام چنده؟
فریده مهدور
4 ماه پیش
0
0
سلام همراه عزیز. شماره تلفن پشتیبانی سجام 1569 هست. این شماره در متن مقاله آورده شده است که شما می توانید به صورت مستقیم با این پشتیبانی تماس بگیرید.
بهروز میراب
1 ماه پیش
0
0
سلام وقتتون بخیر من رمز ورد و کاربری رو فراموش کردم
فریده مهدور
1 ماه پیش
0
0
سلام دوست عزیز. شما می تونید از طریق اپلیکیشن کارگزاری و یا برقراری ارتباط با پشتیبان کارگزاری منتخب رمز عبورتون رو ریست کنید. (رمز عبور جدید درخواست بدید)
پاسخی بگذارید
نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *
X