شاخص نفت خام BRENT و WTI

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
شاخص نفت خام BRENT و WTI
شاخص نفت خام، یکی دیگر از شاخص‌های مهم بازار فارکس است. پرمعامله ترین نماد نفت خام به نفت خام برنت و وست تگزاس اینترمدیت (WTI) مربوط می‌شود. قیمت نفت خام ماهیت ناپایدار و نقدشوندگی عمیق بازار را نشان می‌دهد. با توجه به اینکه نفت یکی از منابع اصلی انرژی و ماده اولیه پایه برای صنایع مختلف است و کاربردهای بسیاری در صنایع و اقتصاد دارد می‌تواند به عنوان یکی از معیارهای فعالیت اقتصادی نیز باشد.
تغییرات قیمت این کالای اساسی می‌تواند تاثیرات عمیقی بر اقتصاد داشته باشد. افزایش قیمت آن به معنی افزایش منابع انرژی، هزینه حمل و نقل و مواد اولیه و در نتیجه افزایش قیمت محصولات است. قیمت نفت خام بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود و تغییرات عرضه و تقاضا در اثر رویدادهای مختلف برای کشورهای تولید کننده تاثیرات قابل توجهی به همراه خواهد داشت.
 

نفت خام BRENT و WTI

ترکیبات نفت خام بسته به منبع آن متفاوت است، در حالت کلی برای قیمت گذاری جهانی از دو معیار استفاده می‌شود. نماد WTI در فارکس مربوط به West Texas Intermediate امریکا و دیگری United Kingdom’s Brent crude نماد نفت برنت در فارکس است. تفاوت این دو نماد نفت خام فارکس به عواملی مختلفی مانند ترکیب، محل استخراج و قیمت‌ها مربوط می‌شود.

 تفاوت WTI و BRENT

علی رغم این که این دو نماد نفت خام فارکس مربوط به یک کالای اساسی در جهان است اما تفاوت‌هایی بین این دو شاخص وجود دارد. 
  • محل استخراج
  • موقعیت ژئوپلتیک منطقه
  • ترکیبات نفت خام
  • محل معامله برنت و WTI 
  • قیمت و بنچ مارکینگ

محل استخراج

وسترن تگزاس اینترمدیت (WTI)، از میادین نفتی در ایالات متحده، از جمله تگزاس، لوئیزیانا و داکوتای شمالی، استخراج شده و به کوشینگ و اوکلاهاما منتقل می‌شود. 
نفت خام برنت از میادین نفتی دریای شما استخراج می‌شود و به ترکیبی از چهار نفت خام، برنت، فورتیس، آزبرگ و اکوفیسک، اشاره دارد که مجموعه به عنوان BFOE شناخته می‌شوند. 

موقعیت ژئوپولیتیکی برنت و WTI 

یکی از موثرترین پارامترهای تغییرات تولید نفت اوپک و قیمت نفت، تاثیرات ژئوپلیتیکی مانند سیستم‌های سیاسی ناپایدار کشورهای تولید کننده نفت است. تامین بودجه مالی بسیاری از کشورهای تولید کننده نفت متکی به نفت خام است. سابقه این کشورها نشان می‌دهد که دارای سیستم‌های سیاسی بی ثباتی بودند که افزایش قیمت نفت به ویژه نفت خام برنت، تشدید کرده است. 
تنش‌های ژئوپلیتیکی در خاورمیانه که بزرگترین تولیدکنندگان نفت خام در جهان هستند، نگرانی‌هایی مبنی بر کمبود عرضه در بازار ایجاد می‌کند و به تغییرات شدیدی در قیمت منجر می‌شود. این موضوع می‌تواند برای معامله گران نفت برنت، بسیار حائز اهمیت باشد. 
نکته قابل توجه برای معامله گران نفت WTI، توجه به عوامل عرضه و تقاضا در ایالات متحده است. اختلال در عرضه نفت خام برنت یا WTI  می‌تواند به تغییر اختلاف قیمت WTI-Brent منجر شده و باعث ایجاد حرکت شدیدی در یکی از بازار‌ها نسبت به دیگری شود. 

ترکیبات WTI و BRENT

برنت و WTI در میزان گوگرد و گرانش API تفاوت بسیاری دارند که تاثیر مستقیمی بر قیمت آنها دارد. در WTI مقدار گوگرد اندازه گیری شده 0.24 درصد و در برنت 0.37 درصد است. مقدار گوگرد پایین نشان دهنده تصفیه آسانتر نفت است. API هر دو نفت خام برنت و WTI کمتر از 10 است و نفت خام سبک هستند. به این معنی که نفت چگالی پایین دارد و روی آب شناور می‌شود. 
wti & brent

 

محل معامله نفت

یکی از روش‌های اصلی معامله نفت خام قراردادهای اتی است، که در دو نماد برنت و WTI متفاوت است. قراردادهای اتی WTI در بورس کالای نیویورک (NYMEX) معامله می‌شود و کوشینگ و اوکلاهاما تحویل می‌شوند. منطقه کوشینگ یک نقطه انتقال دارای خطوط لوله و تاسیسات ذخیره سازی است که دسترسی به پالایشگاه‌ها و تامین کنندگان را تسهیل می‌کند. قراردادهای  اتی برنت در بورس بین قاره ای (ICE) لندن معامله می‌شود. 
همچنین ساعات معامله نفت خام برنت و WTI نیز متفاوت است. WTI یکشنبه تا جمعه در ساعت 5 عصر تا 4 عصر روز بعد به وقت شیکاگو با یک ساعت تایم استراحت معامله می‌شود. معاملات برنت از یکشنبه تا جمعه در ساعت 7 عصر تا 5 عصر روز بعد به وقت شیکاگو، انجام می‌شود. 

قیمت و بنچمارک WTI و BRENT

در گذشته WTI نسبت به برنت، با قیمت بالاتری معامله می‌شد. اما در اوایل دهه 2000 که با افزایش تولید WTI و واردات از کانادا همراه بود، قیمت WTI کاهش یافت. در حال حاضر WTI معیار قیمت نفت در آمریکا بوده که در سایر نقاط جهان نزدیک به دو سوم قراردادهای نفتی، به نفت برنت اختصاص دارد و به یک معیار جهانی تبدیل شده است.
 

شاخص OVX 

یکی دیگر از شاخص‌های مرتبط با نفت خام OVX است که با نام Cboe Crude Oil ETF Volatility Index نیز شناخته می‌شود،. این شاخص انتظار بازار را برای نوسانات 30 روزه برای نفت خام آمریکا نشان می‌دهد. OVX اولین بار در سال 2007 ارائه شد و از آن زمان به ابزاری مناسب برای ردیابی و تجزیه و تحلیل نوسانات قیمت آتی نفت تبدیل شد.
شاخص نوسانات نفتی بر نوسانات قراردادهای آپشن صندوق مبادلات نفت ایالات متحده، که یک صندوق قابل معامله (ETF) است و قیمت آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI) را دنبال می‌کند، متمرکز است. OVX مانند سایر شاخص‌های نوسان بازار، زمانی که جو نگرانی و ترس بر سرمایه گذار حاکم می‌شود، افزایش داشته و با رفع آن، کاهش می‌یابد. به خاطر داشته باشید این شاخص قیمت قراردادهای نفتی را اندازه گیری نمی کند و تنها انتظار سرمایه گذاران و معامله گران مورد قیمت را نشان می‌دهد. 
این شاخص می‌تواند در پارامترهای مختلفی از جمله پیش بینی نوسانات تا مدیریت ریسک، در استراتژی معاملاتی ادغام شود. به عنوان مثال می‌توان برای پیش بینی احتمال افزایش یا کاهش قیمت نفت از آن استفاده کرد. به علاوه OVX تنها در معاملات نفت کاربرد ندارد و با توجه به همبستگی منفی نفت با بازار سهام و دلار آمریکا، می‌توان به عنوان یک شاخص قیمت در بازارهای مرتبط از آن استفاده کرد.
 

سرمایه گذاری در نفت

سرمایه گذاران می‌توانند در دو نوع قرارداد نفتی، اسپات و آتی، مشارکت داشته باشند. نفت می‌تواند برای سرمایه گذار به عنوان یک دارایی نوسانی سودآور، ابزاری برای تشکیل پرتفوی متنوع یا پوششی برای ریسک ورود در موقعیت‌های مرتبط باشد. 
قیمت در قراردادهای اسپات، قیمت فعلی بازار را نشان می‌دهد، در حالی که در قراردادهای فیوچرز قیمت نشان دهنده قیمتی است که خریدار در ازای خرید نفت در زمان تحویل، مایل به پرداخت آن است. در معاملات اسپات، قراردادها بلافاصله اجرا می‌شوند، اما در مورد نفت خام، به دلیل حمل و نقل نفت و لجستیک، تقاضا برای تحویل فوری نسبت به تحویل اتی، محدودتر است.
قرارداد آتی نفت توافقی برای خرید یا فروش تعداد معینی بشکه نفت با قیمت از پیش تعیین شده، در تاریخ از مشخص در آینده است. هنگامی که قراردادهای آتی خریداری می‌شود، قراردادی بین خریدار و فروشنده، با پرداخت وجه تضمین که درصدی از ارزش کل قرارداد را پوشش می‌دهد، امضا می‌شود. 
 
مصرف کنندگان نهایی  قراردادهای فیوچرز را برای قفل کردن قیمت خریداری می‌کنند و سرمایه گذاران با هدف کسب سود از تغییرات قیمت، در صورتی که قیمت مطابق انتظار انها پیش رود، ریسک معامله را می‌پذیرد و معمولا قبل از تاریخ سررسید این قراردادها را می‌فروشند. 
دو قرارداد عمده نفتی که فعالان بازار نفت به دقت زیر نظر دارند نفت خام وست تگزاس اینترمدیت (WTI)  معیار معاملات آتی نفت در آمریکای شمالی است که در بورس کالای نیویورک (NYMEX) معامله می‌شود. در اروپا، آفریقا و خاورمیانه، معیار، نفت خام برنت دریای شمال است که در بورس بین قاره ای لندن (ICE) معامله می‌شود. علی رغم این که این دو قرارداد تقریبا هماهنگ حرکت می‌کنند، WTI نسبت به تحولات اقتصادی آمریکا حساس تر است و برنت بیشتر به قراردادهای سایر کشورها پاسخ می‌دهد.
 

سخن پایانی

 نفت خام نقش پررنگی در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. به عنوان منبع اصلی انرژی و  سوخت انواع مختلف وسایل نقلیه و ماشین آلات و ماده اولیه اساسی در انواع صنایع کاربرد‌های فراوانی دارد. دو شاخص نفت خام فارکس، نفت خام WTI و نفت خام برنت، با دو روش معاملات اسپات و قراردادهای فیوچرز، در فارکس معامله می‌شوند. 
مصرف کنندگان نهایی به دلیل کنترل قیمت و سرمایه گذاران با هدف کسب سود از نوسانات قیمت از قراردادهای فیوچرز استفاده می‌کنند. علی رغم این که دو نماد نفت خام، کاربردهای مشابهی دارند، اما پارامترهای مختلفی از جمله ترکیبات، محل استخراج، موقعیت سیاسی منطقه تولید کننده و ..،  این دو معیار معامله نفت خام را از هم متمایز می‌کند. نفت خام برنت معیار قیمت گذاری نفت در در اروپا، آفریقا و خاورمیانه است و WTI معیار قیمت گذاری معاملات نفتی در آمریکای شمالی است.
 
منابع ترجمه :

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.