۳۰ کشور جهان با بهترین اقتصاد در سه ماهه دوم 2023

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
۳۰ کشور جهان با بهترین اقتصاد در سه ماهه دوم 2023
در این مقاله به بررسی 30 کشور که در حال حاضر بهترین اقتصاد را در سطح جهانی دارند، خواهیم پرداخت. می‌توانید از تجزیه و تحلیل‌ها عبور کنید و مستقیما به 5 کشور که در حال حاضر بهترین اقتصاد در سطح جهانی دارند، برسید. 
زمان همه گیری کووید -19، روند پیشرفت جهانی با ضربه سنگینی روبرو شد و حرکتی معکوس در روند رشد بسیاری از کشورها ایجاد کرد. در حالی که جهان در سال 2021 رشد قابل توجهی را تجربه کرد، سال 2022 با مشکلات بیشتری مواجه شد، زیرا افزایش تورم و نرخ‌های بهره، هزینه‌ها و استقراض را تحت تاثیر قرار داد و نشانه‌هایی از یک رکود اقتصادی مشاهده شد که انتظار می‌رفت بسیاری از کشورها را در خود کشاند. در حالی که عملکرد اقتصادی پس از آن زمان، نگرانی از ورود به رکورد را در برخی از اقتصاد‌های بزرگ کاهش داد، اما مسئله کاهش رشد اقتصادی هنوز پا برجاست. 
صندوق بین المللی پول (IMF) در اکتبر 2023 پیش بینی خود را در مورد نرخ رشد اقتصاد جهانی سال 2023 منتشر کرد. طبق اظهارات صندوق بین المللی پول، نرخ رشد 3 درصدی برای سال 2023 پیش بینی می‌شود و این رقم کمتر از نرخ 3.5 درصدی سال 2022 خواهد بود. این در حالی است که انتظار می‌رود نرخ رشد سال 2024 حتی از سال 2023 نیز کمتر بوده و به رقم 2.29 درصد برسد. این رقم، در مقایسه با میانگین رشد 3.9 درصدی دهه گذشته، کاهش قابل توجهی را نسبت به سال‌های پیش از شیوع ویروس کرونا نشان می‌دهد. شاید بتوان گفت یکی از دلایل این سقوط سهمگین رشد اقتصادی این است که اقتصاد‌های پیشرفته و توسعه یافته که در جزء بهترین‌های اقتصادی جهان هستند و بخش عظیمی از تولید ناخالص داخلی جهانی را تشکیل می‌دهند، بیشترین آسیب را دیدند. انتظار می‌رود در سال 2023 این روند ادامه یافته و از 2.6 درصد سال 2022 در سال 2023 به 1.5 درصد و در سال 2024 به 1.4 درصد برسد. خوشبختانه این روند کاهشی در بازارهای نوظهور که کمک فزاینده ای در تولید ناخالص داخلی جهانی دارند، با شدت کمتری رخ دهد و از 4.1 درصد در سال 2022 در سال 2023 و 2024 به 4 درصد کاهش یابد. در میان این همه تاریکی، کورسوی امیدی دیده می‌شود، گزارش‌ها کاهش نرخ تورم درسال 2023 را پیش بینی می‌کنند و نسبت به نرخ 8.7 درصدی سال 2022، انتظار نرخ تورم 6.8 درصدی در سال 2023 را دارند. 
یکی از عوامل اصلی مشکلات اقتصاد جهانی، کاهش سرعت رشد چین است. چین خود را به عنوان یکی از قدرت‌های مهم بزرگ جهانی مطرح کرده و ادعا می‌کند تا سال 2075 بزرگترین اقتصاد جهان خواهد بود. چین تلاش کرد تا کشور را به طور کامل از ویروس کرونا پاک کند و سیاست بدون کرونا را اتخاذ کرد، به همین دلیل اقتصاد ان دیرتر از سایر کشورها باز شد. در حالی که حدود یک سال از این سیاست عبور کرده، رشد اقتصادی همچنان محدود است و با توجه به اهمیت و تاثیر قابل توجه چین در اقتصاد جهانی، به این دلیل که چین به عنوان یکی از شرکای اصلی اکثر اقتصاد‌های بزرگ جهان است، مشکلات چین تاثیر منفی بر اقتصادی جهانی و برخی از بهترین اقتصاد‌های جهان داشته است. حتی ارزش یوان چین که ادعا می‌شد جایگزین دلار شود، کاهش پیوسته ای را ثبت کرد و در حال حاضر در پایین ترین سطح 15 ساله خود قرار دارد. به علاوه بحران ملک نیز همچنان در چین ادامه دارد. 
ذکر این نکته اهمیت دارد که علی رغم این کاهش سرعت رشد جهانی، اوضاع از آنچه که قبلا پیش بینی شده بود، بهتر به نظر می‌رسد. با عملکرد فوق العاده ایالات متحده در سه ماهه سوم سال 2023، نرخ رشد ناخالص داخلی (GDP) به 4.9 درصد افزایش یافت و علی رغم اینکه رقم پایداری نبود، اما باعث کاهش نگرانی‌هایی وقوع رکود اقتصادی شد. سال 2023 برای بورس اوراق بهادار آمریکا که پس از عملکرد ضعیف سال 2022 که بدترین عملکرد 6 ماهه خود را طی دو دهه قبل ثبت کرد، سالی درخشان، به خصوص برای شرکت‌های فناوری بود. این عملکرد مطلوب تنها به ایالات متحده ختم نمی شود. بر اساس شاخص FTSE All-World ونگارد، تا ماه مه سال 2023 سودی حدود 7 درصد گزارش شده است که چندین سهام برتر از بهترین‌های حال حاضر اقتصاد جهان را در بر می‌گیرد. 
حصول اطمینان از تداوم پیشرفت و رشد و شکوفایی اقتصادی، تغییراتی لازم است و به خصوص بخش فناوری که در سال‌هاست اقتصاد جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. تا سال 2023 نیز این تاثیر به ویژه در بزرگترین اقتصاد‌های جهان ادامه داشته است. شرکت‌های فناوری همچنان در حال گسترش جهانی فعالیت‌های خود هستند. شرکت اپل (NASDAQ:AAPL) باارزش ترین شرکت جهان و یکی از بزرگترین شرکت‌های جهان از نظر درآمد، اخیرا حضور بیشتر خود در هند را به عنوان راهی برای رشد بیشتر مطرح کرد. اپل در جلسه ارائه درآمد سه ماهه دوم 2023 خود در جمع سهامداران اعلام کرد: در پی تمرکز بر کسب و کار در هند به رکورد فصلی دست پیدا کردیم.  در مقایسه با سال گذشته رشدی قوی و دو رقمی داشتیم. این فصل برای ما فصل خوبی بود و یک قدم به جلو برداشتیم. هند یک بازار فوق العاده و جذاب است و یکی از مراکز اصلی تمرکز ما خواهد بود. پویایی و سرزندگی در بازا باور کردنی نیست. به مرور زمان برای ارائه خدمات بیشتر به مشتریان، فعالیت مان را گسترش دادیم. سه سال پیش فروشگاه آنلاین اپل را راه اندازی کردیم  و اخیرا دو فروشگاه جدید در بمبئی و دهلی راه اندازی کردیم که شروع خوبی داشتند. شرکایی نیز در کشور داریم که با آنها همکاری می‌کنیم و به طور کلی از روند پیشرفت مسیر راضی هستیم. من از استقبال بی نظیری که از برند ما در این کشور مشاهده کردم، بسیار هیجان زده و خوشحال هستم. افراد بسیاری در حال پیوستن به طبقه متوسط جامعه هستند و من واقعا احساس می‌کنم که هند در زمان تحولی عظیم قرار دارد و خوشحالم که در آنجا هستم. سهم اپل در سال 2023 بیش از 40 درصد افزایش یافته است.
 

روش‌شناسی

برای تعیین برترین‌های اقتصادی حال حاضر جهان، در ابتدا لیستی از 50 کشور برتر از لحاظ تولید ناخالص ملی (GDP) را تهیه کردیم. در مرحله بعد، این لیست را بر اساس اطلاعات گزارش شده در سه ماهه دوم سال 2023 و آخرین نرخ رشد GDP، مرتب کردیم. لازم بود در ابتدا کشورهایی که بیشترین سرانه GDP را داشتند، از سایرین جدا کنیم، زیرا اقتصاد‌های در حال توسعه بسیاری در کشورهای آسیایی، امریکای لاتین و اروپا در حال شکوفایی هستند که علی رغم رشد سریع اقتصادی و ترسیم آینده ای بهتر، برای قرار گرفتن در لیست برترین‌های اقتصادی جهان معیارهای کافی را ندارند. لازم به ذکر است که اخیرا بسیاری از اقتصادهای ثروتمند با ضعف روبرو شدند و به همین دلیل حتی نرخ‌های رشد پایین نیز در فهرست ما قرار گرفته است.
 

۳۰. دانمارک

نرخ رشد GDP: 0.32درصد
داروی لاغری ویگو (Wegovy) محصول شرکت داروسازی دانمارکی Novo Nordisk، تاثیر مثبتی بر اقتصاد دانمارک داشته و در آستانه سال 2024 این شرکت را به عنوان باارزش ترین شرکت اروپا بدل کرده است.
 

۲۹. استرالیا

رشد GDP: ۰.۳۶درصد
علی رغم اینکه استرالیا نسب به پیش بینی‌های 6 ماهه صندوق بین المللی پول (IMF) در وضعیت بهتری قرار دارد، اما همچنان نسبت به چشم انداز اقتصادی ان ابهام‌هایی وجود دارد و در صورت تحقق نرخ رشد مورد انتظار 1.2 درصدی برای سال 2024، سابقه عملیاتی ضعیفی را ثبت می‌کند.
 

28. اسپانیا

رشد GDP: ۰.۴۲درصد
علی رغم انتظار روند بلندمدت کاهش رشد اقتصادی برای اسپانیا، هنوز این کشور از میانگین کشورهای منطقه یورو عملکرد بهتری دارد.
 

27. ایرلند

رشد GDP: ۰.۴۶درصد
در منطقه یورو، ایرلند بیشترین کاهش رشد را ثبت کرده است. کاهش 18 درصدی در این کشور، احتمال خطر رکود برای یکی از مهمترین اقتصاد‌های اروپا، افزایش می‌دهد.
 

26. سنگاپور

رشد GDP: ۰.۵۰درصد
بر اساس بررسی‌های Fraser Institute، در حال حاضر سنگاپور آزادترین اقتصاد جهان است و با گذشت بیش از نیم قرن در حال پیشی گرفتن از هنگ کنگ است.
 

25. فرانسه

رشد GDP: ۰.۵۳درصد
اقتصاد منطقه یورو، با کاهش 1 درصدی در فصل سوم سال 2023 با خطر ورود به رکود تکنیکال روبرو شده است. این در حالی است که فرانسه با ثبت رشد 0.1 درصدی در همین فصل، در حال کاهش تورم است.
 

24. کره جنوبی

رشد GDP: ۰.۶۱درصد
کره جنوبی توانسته است در بحبوحه بحران اقتصادی جهانی، اقتصاد خود را ثابت نگه داشته و ان را تقویت کند. صادرات را می‌توان عامل مهمی برای این امر دانست که علاوه بر تقویت اقتصاد، اخبار خوبی از تجارت جهانی به همراه دارد.
 

23. اسرائیل

رشد GDP: 0.74درصد
در حالی که اسرائیل یکی از بهترین اقتصاد‌های حال حاضر جهان محسوب می‌شود و هر ساله میلیاردها دلار کمک به ایالات متحده دارد، با تاثیر جنگ‌های طولانی مدت با حماس و حملات با فلسطینیان روبرو است. با ورود به مرحله دوم بزرگترین جنگ اسرائیل با حماس، اقتصاد این کشور نیز تحت تاثیر قرار گرفته است.
 

22. رومانی

رشد GDP: ۰.۸۷درصد
علی رغم ارقام مثبت، رشد اقتصادی رومانی با روند کاهشی روبرو است. اما این موضوع نمی تواند این واقعیت را خدشه دار نمی کند که  رومانی همچنان یکی از قوی ترین اقتصادی جنوب شرقی اروپا است و با سرمایه گذاری‌های اقتصادی از همسایگان خود پیشی گرفته است.
 

21. نیوزیلند

رشد GDP: ۰.۹درصد
نیوزلند که پس از انقباض اقتصادی فصل اول سال 2023، دومین ماه کاهش رشد اقتصادی را پشت سر گذاشت و به رکود وارد شده بود، در فصل دوم سال نرخ رشد دو برابر بیشتر از رقم مورد انتظار را ثبت کرد و بهبود یافت.
 

21. کویت

رشد GDP: ۱.۰۰درصد
در حال حاضر بازیابی اقتصادی کویت ادامه دارد. بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، چشم انداز اقتصادی بلندمدت کویت همچنان با ریسک‌های قابل توجهی روبرو است و این یکی از چالش‌های مهم سیاسی بین پارلمان و دولت است.
 

20. ژاپن

رشد GDP: ۱.۱۷درصد
مدت طولانی است که ژاپن یکی از برترین اقتصاد‌های جهان محسوب می‌شود و اخیرا در این کشور برای مقابله با تورم بسته بودجه ای به ارزش 113 میلیارد دلار در نظر گرفته شده است. این در حالی است که در بین کشورهای با بیشترین GDP، کاهش بیشتری را ثبت کرده و جایگاه برتر را به آلمان واگذار کند.
 

19. اسلوونی

رشد GDP: ۱.۴۰درصد
برابری قدرت خرید در اسلوونی حتی نسبت به اسپانیا و لهستان برتری دارد و در سال 2022 با رشدی بیش از حد انتظار روبرو شد و افزایش 5.7 درصدی را در سال گذشته ثبت کرد.
 

18. اسلواکی

رشد GDP: ۱.۵۰درصد
اسلواکی محل یکی از بزرگترین اختلافات اقتصادی در اروپا است و تضعیف اخیر اعتبار تجاری ان، نشانه‌های خوبی برای اقتصاد این کشور ندارد.
 

17. بحرین

رشد GDP: ۲.۰۲درصد
یکی از مسائلی که بحرین به عنوان عضوی از  برترین‌های اقتصادی حال حاضر جهان با ان مواجه است، ذخایر نفتی کم و هزینه استخراج بالای آنها است.
 

16. پرتغال

رشد GDP: ۲.۳۰درصد
در حالی که رئیس جمهور پرتغال هشدار داده است که اقتصاد کشور هنوز بهبود نیافته، کنسرت‌های گروه Coldplay توانست بیش از 36 میلیون یورو به اقتصاد این کشور تزریق کند.
 

15. ترینیداد و توباگو

رشد GDP: ۲.۵۰درصد
بانک مرکزی ترینیداد و توباگو اعلام کرده است که با تقویت فعالیت‌ها در بخش‌های انرژی و غیر انرژی، اقتصاد این کشور رو به بهبود است.
 

۱۴. برونئی 

رشد GDP: ۲.۶۰درصد
اقتصاد برونئی وابستگی شدیدی به هیدروکربن دارد و برای تنوع اقتصادی بیشتر به همکاری با چین اقدام کرده است. در حال حاضر برونئی یکی از بهترین اقتصادهای حال حاضر جهان است.
 

۱۳. قطر

رشد GDP: ۲.۶۰درصدی
قطر بیشترین منافع را از قطع روابط کشورهای اروپایی با روسیه داشت و به جای روسیه خرید گاز طبیعی از این کشور انجام می‌شود. موفقیت در برگزاری جام جهانی فوتبال سال 2022، رونق زیادی برای قطر به همراه داشت و به علاوه در مطرح شدن این کشور در صحنه جهانی، تاثیر شگفت انگیزی داشت.
 

۱۲. کرواسی

رشد GDP: ۲.۷۰درصد
منابع مالی کرواسی در فصل دوم 2023 با رشد 5.3 درصدی به مبلغ 437.4میلیارد دلار افزایش یافت. با محبوبیت کرواسی در سطح جهانی، گردشگری این کشور در حال تبدیل شدن به عامل مهمی در اقتصاد کرواسی است.
 

۱۱. یونان

رشد GDP: ۲.۷۰درصد
بحران‌های اقتصادی دو دهه گذشته یونان بر کسی پوشیده نیست. اما این کشور در تلاش برای بهبود اقتصادی و تبدیل شدن به یک مرکز فناوری و انرژی است. 
 

۱۰. لیتوانی

رشد GDP: ۲.۸۰درصد
علی رغم مشکلات ناشی از تجاوز روسیه به اوکراین و چالش‌های متعدد از جمله بحران انرژی، که پیش روی این کشور قرار دارد، به عنوان بهترین اقتصاد نزدیک به روسیه، در مسیر پیشرفت اقتصادی موفق عمل کرده است.
 

۸. امارات متحده عربی

رشد GDP: ۳.۵۰درصد
امارات متحده عربی با تلاش بسیار توانسته است وابستگی اقتصاد به نفت را از بین ببرد و بدون محصولات نفتی به رشد دو رقمی در اقتصاد دست پیدا کند. با ادامه این مسیر امارات متحده عربی می‌تواند جایگاه خود را در میان برترین‌های اقتصادی جهان، تثبیت کند. 
 

۷. مالت

رشد GDP: ۳.۹۰درصد
مالت نمونه ای از پیشرفت اقتصادی است که فاصله قابل توجهی از میانگین کشور اتحادیه اروپا گرفته و در حالی که غول‌های اقتصادی درگیر بحران اقتصاد هستند، حرکت پرقدرتی را در پیش گرفته است. 
 

۶. باهاما

رشد GDP: ۴.۳۰درصد
در حالی که باهاما با سرعتی ثابت به رشد خود ادامه می‌دهد، تغییرات اقلیمی، موقعیت این کشور را در میان برترین‌های اقتصاد در جهان تهدید می‌کند و سازمان ملل خواستار برنامه ریزی‌های بلند مدتی برای مقابله با این خطر شده است. 
 

۵. باربادوس

رشد GDP: ۴.۵۰درصد
باربادوس از سال 2006 روند رو به رشد اقتصادی را آغاز کرد، پس از دوره بازیابی ویروس کووید-19، این کشور در 9 ماه ابتدایی سال 2023، رشد 4 درصدی را ثبت کرده است. 
 

۴. ایسلند

رشد GDP: ۴.۵۰درصد
ایسلند، بالاترین سرعت رشد اقتصادی در اروپا را به خود اختصاص داده است. علی رغم اینکه این کشور از رکود جهانی سال 2008 آسیب‌های شدیدی دید، طی 15 سال گذشته توانسته است روند بهبود قابل توجهی را در پیش گیرد. اما شرایط اقتصاد بیمار جهانی اقتصاد ایسلند را نیز تحت تاثیر قرار داده است. 
 

۳. ایالات متحده آمریکا 

رشد GDP: ۴.۹۰درصد
در فصل سوم 2023، ایالات متحده آمریکا با عملکردی فوق العاده، به رشد 4.9 درصدی رسید. اخبار مثبتی که پیرامون یکی از برترین اقتصاد‌های جهانی منتشر می‌شود حاکی از این است که فدرال رزرو موفق شد نرخ بهره را، علی رغم اینکه در بالاترین سطح طی 22 سال گذشته قرار گرفته است، ثابت نگه دارد.
 

۲. پاناما

رشد GDP: ۶.۰۰درصد
پاناما به عنوان یک اقتصاد پایدار و جذاب برای سرمایه گذاری معرفی شده است، اما این اقتصاد قوی با تهدید اعتراضات ضد استخراج معدن روبرو است. پاناما در دو دهه اخیر، یکی از مناطق با بالاترین نرخ رشد اقتصادی در آمریکای لاتین بوده است. 
 

Guyana.1

صدرنشین لیست 30 کشور برتر اقتصادی جهان که با رشد 63.4درصدی بالاترین نرخ رشد GDP را در سال 2022 به نام خود ثبت کرد است. این امر در پی گسترش قابل توجه تولید نفت در گویانا، رخ داد و انتظار می‌رود در 5 سال آینده با با شتاب بسیار به رشد 115 درصدی دست پیدا کند. 


نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.