پیش بینی قیمت مس 1402 | مس در 2023

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
پیش بینی قیمت مس 1402 | مس در 2023
اگرچه پیش‌بینی می‌شود که تقاضا و عرضه در سال آینده متعادل شود، اما ذخایر مس در سطوح بسیار پایینی قرار دارند که نشان می‌دهد هرگونه شوک غیرمنتظره مصرف یا تولید ممکن است باعث نوسانات شدید قیمتی شود.

مس در سال 2022 یک سال منفی داشت و ارزش آن از 8 دسامبر 2022 تا به امروز 12 درصد کاهش‌یافته است که دلیل آن رشد کند تر چین به دلیل قرنطینه‌های طولانی‌مدت کووید و تقویت دلار به دلیل افزایش تهاجمی نرخ بهره فدرال رزرو بود.

پس از رسیدن به بالاترین سطح تاریخ خود یعنی 5.03 دلار به ازای هر پوند در تاریخ 7 مارس، مس وارد بازار نزولی شد و از اوج خود با 37 درصد کاهش به 3.13 دلار در اواسط جولای رسید. بااین‌حال، در ماه‌های پایانی سال، این فلز شروع به بهبود وضعیت خود کرد، زیرا سرمایه‌گذاران بار دیگر در واکنش به کاهش دلار و همچنین افزایش امیدواری‌ها به دلیل بازگشایی در چین، به خرید فلزات باارزش هجوم آوردند.

اگرچه پیش‌بینی می‌شود که تقاضا و عرضه در سال آینده متعادل شود، اما ذخایر مس در سطوح بسیار پایینی قرار دارند که نشان می‌دهد هرگونه شوک غیرمنتظره مصرف یا تولید ممکن است باعث نوسانات شدید قیمتی شود.

رکود در ایالات‌متحده یک زنگ خطر منفی و آشکار برای مس است که به‌طور سنتی در رکودهای قبلی ایالات‌متحده عملکرد ضعیفی داشته است. بااین‌حال، تقاضا برای مس ممکن است افزایش یابد، درصورتی‌که اقتصاد چین بهبود پیدا کند، این روند هم صعودی خواهد شد و مجدداً شاهد افزایش قیمت مس خواهیم بود.

موقعیت سرمایه‌گذاران در مس همچنان ضعیف بوده، اما در حال بهبود شرایط خود است، به‌طوری‌که دلالان بزرگ در ماه نوامبر پوزیشن‌های بلندمدت را جایگزین معاملات کوتاه‌مدت خود کردند.

جدیدترین تحولات در بازار مس ممکن است نشان دهد که احتمال روند صعودی بالقوه برای سال 2023 مقداری بیشتر از روند نزولی در این نقطه باشد. شکستن سطح مقاومت 4.00 دلار در ایجاد کف قیمتی جدید برای سال آینده بسیار مهم و اساسی خواهد بود.

در خوش‌بینانه‌ترین سناریو بازگشایی موفقیت‌آمیز در چین و فرود نرم اقتصاد ایالات‌متحده با نرخ‌های پایین بهره فدرال رزرو، می‌تواند باعث شود تا مس طی نیمه اول سال 2023 برای رسیدن به بالاترین حد قبلی خود در ژوئن سال 2022 بین 4.57-4.50 دلار دوباره خود را محک بزند.

یک مسیر پر از دست‌انداز برای مس باوجود بازگشایی دوباره چین و فدرال رزرو غیرقابل‌پیش‌بینی وجود دارد که ممکن است باعث نااُمیدی افرادی شود که دل به روند صعودی قیمت‌ها دارند. یکی از موانع ناحیه 4.20-4 دلار بوده که مس باید در مسیر خود به آن غلبه کند، زیرا قیمت‌ها در صورت شکست در این ناحیه به دنبال حمایت در سطوح پایین‌تر یعنی 3.50 دلار هستند.

بازار مس: سال 2022 در یک نگاه

مس سال 2022

مس در واقع شروع خوبی در سال 2022 داشت، زیرا در آخرین مرحله بازار و پس از شنیدن بازگشایی کووید در سال 2021 تقویت شد و در ماه مارس به بالاترین حد خود یعنی 5.03 دلار به ازای هر پوند رسید.

بااین‌حال، خطرات نزولی فقط پنهان‌شده و آماده انفجار بودند.

چین در کانون بحران مس در سال 2022 بود، زیرا این کشور هم با احیای مجدد موارد کووید مواجه شده بود که همین موضوع باعث شد تا مقامات یک‌ بار دیگر قرنطینه‌ها را تشدید کنند و هم با بحران داخلی املاک و مستغلات مواجه شد، چون یک توسعه‌دهنده غول‌پیکر مانند اِوِرگراند (Evergrande) تعهدات خارجی خود را نادیده گرفتند.

قیمت مس به‌ویژه در سه‌ماهه دوم سال تحت‌فشار قرار گرفت، زمانی که چین محدودیت‌های ضد کووید را اعلام و فدرال رزرو چرخه افزایش نرخ بهره را آغاز کرد. قیمت مس در سه‌ماهه دوم سال 2022، 20 درصد کاهش یافت و چهارمین پایین‌ترین سه‌ماهه تاریخ خود را رقم زد. قیمت مس در 15 جولای سال 2022 به 3.13 دلار رسید و در سه‌ماهه سوم به‌آرامی بهبود پیدا کرد.

پس از تصمیم دولت برای کاهش روزهای قرنطینه و حذف الزامات آزمایش کووید برای برخی از فعالیت‌های خارج از منزل، قیمت مس از اوایل ماه نوامبر روند صعودی در پیش گرفت و دلیل آن افزایش خوش‌بینی نسبت به بازگشایی در چین بود و همین مسئله باعث تسریع روند صعودی نیز شد.

تضعیف هم‌زمان دلار به دلیل پیش‌بینی تغییر سیاست فدرال رزرو در سال 2023 و احتمال کاهش نرخ بهره در نیمه دوم سال نیز به افزایش این فلز دوره‌ای کمک کرد.

عملکرد کُلی مس در سال 2022 همچنان منفی بود، به‌طوری‌که این فلز تا 8 دسامبر 2022 عملکرد سالانه -12 درصدی را به ثبت رساند، که مطابق با بازده آلومینیوم (-12%) و سنگ‌آهن (-11%) بود. عملکرد ضعیف فلزات ارزشمند مانند طلا (-0.7%) ، نقره (+0.8%)، پالادیوم (5 درصد) و پلاتین (+5%) جای تعجب داشت.

 

پویایی عرضه و تقاضای مس برای سال 2023: افزایش سفت‌وسخت

طبق آخرین رتبه‌بندی Fitch، پیش‌بینی می‌شود که تقاضای جهانی اولیه مس در سال 2023 تقریباً 2 درصد افزایش پیدا کند، درحالی‌که انتظار می‌رود تولید معدن مس حدود 4 درصد افزایش پیدا کند.

گذشته از پیش‌بینی‌ها در مورد عرضه و تقاضای مس برای سال 2023، واقعیت ماجرا این است که بازار مس در شرایطی بی‌سابقه برای دوران پس از سال 2000 وارد سال 2023 خواهد شد و ذخایر تقریباً تمام‌شده در سطح جهان به پایین‌ترین حد خود رسیده است.

انبارهای LME تنها می‌توانند دو روز از ذخیره مس جهانی را نگه‌دارند، درحالی‌که سطح موجودی در هر دو SHFE و COMEX نیز به طور خطرناکی پایین است. ترافیگورا (Trafigura) تاجر کالا اخیراً هشدار داده است که عرضه مس در سرتاسر جهان به پایین‌ترین حد خود رسیده و تنها برای 4.9 روز قابل‌مصرف است.

به دلیل سطح بسیار پایین ذخایر مس در سراسر جهان، بازار به طور خطرناکی در معرض شوک‌های ناگهانی تقاضا یا عرضه قرار دارد.

در سمت تقاضا، اگر احیای اقتصادی چین کشش داشته باشد، ذخیره‌سازی مجدد اتفاق خواهد افتاد و تقاضای فیزیکی برای مس افزایش می‌یابد.

با توجه به عرضه، توجه به آخرین تحولات سیاسی در آمریکای جنوبی، به‌ویژه در شیلی و پرو، که باهم 40 درصد مس جهان را تولید می‌کنند و نیمی از صادرات جهانی فلز قهوه‌ای را تشکیل می‌دهند، بسیار مهم است. اعتراضات و اعتصابات کارگران ممکن است تولید را در زمانی که تقاضا رو به افزایش است و ذخایر مس جهانی در پایین‌ترین حد خود قرار دارد، متوقف کند. این اتفاق ممکن است آیتم‌های لازم و ایده آل برای یک بازار صعودی مس را تولید کند.

بااین‌حال، اگر اقتصاد ایالات‌متحده وارد رکود شود، افزایش تقاضای جهانی مس کاهش پیدا می‌کند و فشار نزولی بر قیمت‌ها وارد می‌شود.

 

موقعیت‌یابی در بازار مس: دلالان به سمت سود خالص حرکت می‌کنند

با تغییر موقعیت دلالان بزرگ در قراردادهای آینده مس، احساسات بازار مس در ماه نوامبر نیز تغییر کرد. بر اساس گزارش هفتگی تعهدات معامله گران (COT) کمیسیون معاملات آینده کامودیتی (CFTC) برای 2 دسامبر، خالص دارایی‌های دلال‌های قراردادهای آتی مس +1.9K COMEX بود که اندکی نسبت به هفته قبل (+3.1K) کاهش داشت.

معامله گران بزرگ غیرتجاری از هفته چهارم آوریل تا پایان اُکتبر با معاملات کوتاه‌مدت به استقبال مس رفتند. قراردادهای کوتاه‌مدت در ماه جولای به پایین‌ترین سطح خود یعنی 31.3K رسیدند.

از آن زمان، دلالان معاملات کوتاه‌مدت خود روی مس را کاهش دادند و در ماه نوامبر، آن‌ها رو به موقعیت‌های بلندمدت آوردند. این تغییر نیز اخیراً یک محرک مهم در بازگشت مجدد مس بوده است.

بااین‌حال، این یک موقعیت صعودی نسبتاً خفیف است و می‌توان گفت که خیلی از روند صعودی خود در پایان سال 2020 دور بود. باید به این موضوع اشاره‌کنیم که این فلز قهوه‌ای در سال آینده نمی‌تواند بازار صعودی زیادی داشته باشد و می‌توان گفت این موضوع برای افرادی که وارد معاملات کوتاه‌مدت می‌شوند مناسب و عالی است. سرمایه‌گذارانی که دنبال موقعیت برای معاملات بلندمدت هستند فعلاً باید صبر کنند.

 

کاتالیزورهای صعودی مس: رونق اقتصادی چین و سرمایه‌گذاری در خودروهای الکتریکی

یک محرک صعودی قابل‌توجه برای مس که ممکن است در سال 2023 محقق شود، جهش اقتصادی چین با بازگشایی این کشور از قرنطینه کووید است.

مس موتور رشد جهانی بوده، اما به حرکات اقتصادی در چین، بزرگ‌ترین مصرف‌کننده مس در جهان، که نیمی از مصرف جهانی این فلز را دارد، حساس است.

درنتیجه، درصورتی‌که رشد در چین افزایش یابد، مصرف این فلز سود بادآورده قابل‌توجهی خواهد داشت. Caixin PMI چین که با پویایی قیمت‌های مس ارتباط دارد، شاخصی است که برای نظارت بر پیشرفت فعالیت‌های اقتصادی چین مورداستفاده قرار می‌گیرد.

افزایش سرمایه‌گذاری روی خودروهای الکتریکی (EVs) دومین عامل مثبت بزرگ برای مس است.

مس مهم‌ترین ماده خام برای تولید خودروهای الکتریکی است و با افزایش سرمایه‌گذاری روی این وسیله حمل‌ونقل سبز، تقاضا برای فلز مس هم‌زمان با تغییر سریع به سمت انرژی‌های تجدید پذیر و خودروهای برقی افزایش خواهد یافت.

قیمت مس ارتباط قوی و مثبتی با عملکرد سهام خودروهای الکتریکی دارد که توسط Global X Autonomous & Electric Vehicles ETF (DRIV) ارزیابی‌شده است.

بااین‌حال، این بیشتر یک عامل زیربنایی بلندمدت برای مس بوده که ممکن است در دهه آینده به‌جای سال آینده مشخص شود.

 

کاتالیزورهای نزولی مس: رکود ایالات‌متحده و فدرال رزرو جنگ‌طلب

اگر ایالات‌متحده در سال 2023 وارد رکود اقتصادی شود، مس ممکن است در معرض فشار نزولی قابل‌توجهی قرار بگیرد.

مس معمولاً عملکرد PMI تولید در ایالات‌متحده را منعکس می‌کند که نشان‌دهنده سلامت فعالیت بخش صنعتی است.

مس در رکودهای قبلی ایالات‌متحده کاهش چشمگیری داشته است که با کاهش ناگهانی فعالیت تولیدی ایالات‌متحده مشخص‌شده است. آخرین قرائت (49) قبلاً به یک فعالیت انقباضی برای بخش صنعت اشاره‌کرده است، بنابراین اگر این روند در سال آینده ادامه پیدا کند، می‌تواند بر مس تأثیر منفی بگذارد.

بااین‌حال، رابطه بین این دو اخیراً بدتر شده است، زیرا قیمت مس علیرغم کاهش شدید شاخص ISM PMI ایالات‌متحده افزایش یافت، که این موضوع نشان می‌دهد این فلز اکنون با دقت بیشتری از چشم‌انداز روشن اقتصادی چین نسبت به ایالات‌متحده پیروی می‌کند.

اگر هم‌زمان با رکود اقتصادی، فشارهای تورمی تداوم پیدا کند و فدرال رزرو را وادار کند که نرخ بهره را برای مدت طولانی بالاتر نگه دارد، باعث می‌شود تا دلار افزایش قیمت داشته باشد و درنتیجه فشار نزولی بر قیمت مس شدت می‌گیرد.

در واقعیت، بین عملکرد شاخص دلار آمریکا (DXY) و فلز قهوه‌ای رابطه منفی و قابل‌توجهی وجود دارد.

اگر فدرال رزرو ثابت کند که نسبت به برآوردهای بازار که خواستار رسیدن نرخ پایانی به 4.9 درصد در ماه می 2023 و به دنبال آن کاهش 50 واحدی تا دسامبر 2023 است، تندروتر عمل کند، ممکن است که قیمت مس به دلیل قوی‌تر شدن دلار همچنان روند نزولی خود را ادامه دهد ولی در کل در بخش‌های دیگر مساوی هستند.

 

تحلیل تکنیکال مس و پیش‌بینی قیمت 2023

تحلیل تکنیکال مس 2022

پس از سنجیدن عوامل صعودی و نزولی که در بالا موردبحث قرار گرفت، به نظر می‌رسد که عوامل صعودی ممکن است در سال 2023 شانس کمی بالاتری برای تحقق داشته باشند و ممکن است که تعادل را به سمت پیش‌بینی خوش‌بینانه‌تر روند قیمت مس منحرف کند.

در نمودار روزانه مس، می‌توانیم ببینیم که قیمت‌ها اکنون میانگین متحرک 200 روزه را روی 3.88 دلار آزمایش می‌کند، که همچنین با 38.2% اصلاح فیبوناچی بین پایین‌ترین و بالاترین‌های سال 2022 مطابقت دارد. اوج 3.94 دلاری اواسط نوامبر هم می‌توان گفت که چندان دور نیست و قیمت مس برای رسیدن به این هدف موانع زیادی هم پیش روی خود نمی‌بیند.

اگر این سطح مقاومت شکسته شود، احتمال خوبی وجود دار که قیمت مس در سه‌ماهه اول سال 2023 یک کف جدید در محدوده 4.10-4.00 دلار درست کند. اما در ماه ژوئن با تشدید بازار نزولی این کف شکسته شد.

نقطه عطف قیمت 4.08 دلار مس از منظر فنی قابل‌توجه خواهد بود زیرا با سطح اصلاحی فیبوناچی 50 درصدی محدوده پایین به بالا در سال 2022 مطابقت دارد.

هر چقدر که چین باز بودن فرآیند اقتصادی خود را زودتر اعلام کند، احتمال افزایش قیمت مس و رسیدن آن به منطقه 4 دلاری را افزایش می‌دهد. عدد 4.62 دلار ممکن است یک هدف صعودی جذاب برای نیمه اول سال 2023 باشد، زیرا نشان‌دهنده یک اصلاح 78.6% از محدوده سال 2022 است.

سقوط به 3.5 دلار یا پایین‌تر نشان‌دهنده معکوس شدن کامل تلاش‌های مقامات چینی برای باز کردن قفل اقتصاد و افزایش شدیدتر دلار بر اساس ترس های جدید از سوی فدرال رزرو است و بنابراین به نظر می‌رسد آزمایش مجدد چنین سطوحی احتمال کمتری داشته باشد و زمان همه چی را به ما نشان خواهد داد.

سوالات متداول

پس از منفی شدن در سال 2022، مس ممکن است شاهد برخی محرک‌های صعودی در سال 2023 باشد، ازجمله افزایش تقاضای چین درنتیجه بازگشایی قرنطینه‌های کووید و امید به کاهش دلار با پایان چرخه افزایش نرخ فدرال رزرو.
مس پیش‌ازاین در 7 مارس 2022، پس از رشد 150 درصدی بازار صعودی از مارس 2022، درحالی‌که اقتصاد جهان از پاندمی بهبودیافته بود، به بالاترین سطح خود یعنی 5.03 دلار رسید. برای اینکه مس این سطوح را در سال 2023 دوباره آزمایش کند، عوامل صعودی قابل‌توجهی باید به طور هم‌زمان رخ دهد.
مس در ژوئیه سال 2022 به 3.13 دلار یعنی پایین‌ترین سطح خود طی سال گذشته رسید. این سطوح با اعلام تمایل فدرال رزرو برای تسریع افزایش نرخ‌ها و همچنین افزایش قرنطینه‌های کووید در چین و آشفتگی بخش املاک و مستغلات هم‌زمان شد. آن دوره احتمالاً با بدبینی شدید بازار نسبت به مس رُخ داد. برای اینکه این اتفاق دوباره رُخ دهد باید رکود بزرگ جهانی اتفاق بیافتد.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.