فرمول محاسبه سود مرکب در بورس | جذب چند برابری سود

فهرست مطالب

ثروتمند شدن دغدغه بی پایان جامعه بشریت است. حتما تا کنون با عبارت معجزه سود مرکب برخورد کرده‌اید. سود مرکب یکی از هوشمندانه‌ترین روش‌ها جهت ثروتمند شدن است. استراتژی سود مرکب روشی جهت به دست آوردن سرمایه‌های کلان با چاشنی صبر و گذر زمان است. برای به دست آوردن ثروت، باید بدانیم که چگونه سرمایه خود را چند برابر کنیم. اینکه سود مرکب چه مفهومی دارد و چگونه محاسبه می‌شود، مفاهیمی است که ما قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

سود مرکب چیست؟

سود مرکب، سود ترکیب شده و مضاعف است. می‌توان برای درک بهتر از سود مرکب به ضرب‌المثل "پول، پول می‌آورد" اشاره کرد. این روش به شما کمک می‌کند تا سرمایه در حال گردش خود را افزایش دهید. اگر در هر دوره را به سرمایه اولیه خود اضافه کنید و این روند را در یک بازه زمانی مشخص ادامه دهید، با زیاد شدن سرمایه اولیه سود دوره‌های بعدی نیز افزایش می‌یابد. بنابراین، سود مرکب عبارت است از: اصل سرمایه به علاوه سود ساده و سودی که به سود سرمایه تعلق می‌گیرد. از سود مرکب تحت عنوان بهره مرکب و بهره بر سود نیز یاد می‌شود.

برای مثال:

فرض کنید که یک سرمایه‌گذار 1 میلیون تومان سرمایه اولیه دارد و آن را با سود 20% در ماه سرمایه‌گذاری کند و هر ماه 20% سود دریافت کند. اگر از سرمایه و سود آن برداشت نداشته باشد بعد از پنج ماه سرمایه او دو برابر می‌شود.

سرمایه‌گذار دیگری را در نظر بگیرید که همان 1 میلیون تومان را با سود 20% در ماه سرمایه‌گذاری می‌کند و بعد از یک ماه که سرمایه او تبدیل به 1 میلیون و 200 هزار تومان شده است. مجددا او مجموع یک میلیون دویست را سرمایه‌گذاری می‌کند. اگر همین روند را طی پنج ماه ادامه دهد، بعد از پنج ماه مجموع سرمایه این سرمایه‌گذار حدود 2 میلیون و 500 هزار تومان می‌شود. یعنی پانصد هزار تومن بیشتر از سرمایه‌گذار اول سود می‌کند. این پانصد هزار تومان همان سود مرکب است.

 

فرمول محاسبه سود مرکب

برای محاسبه سود مرکب در بورس، فرمول‌های متعددی وجود دارد که تمامی آنها نیز درست عمل می‌کنند. اما، ما برای محاسبه سود مرکب، این فرمول‌ها را به شما پیشنهاد می‌دهیم، چرا که از پیچیدگی کمتری متناسب با فرمول‌های دیگر برخوردار هستند.

P= اصل سرمایه

i= نرخ سود سالیانه اسمی بر حسب درصد

n= تعداد دوره‌های ترکیب

〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️

محاسبه سود مرکب به این صورت است که؛ اصل سرمایه اولیه و سود حاصل از آن در یک بازه زمانی مشخص منهای مجموع مبلغ سپرده در زمان حال

(برای محاسبه سود مرکب کلیک کنید)

〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️〰️

* دقت داشته باشید که، هرچه عدد n (تعداد دوره‌های ترکیب یا به عبارت دیگر زمان سرمایه‌گذاری شما) بیشتر باشد، عدد سود شما بیشتر خواهد بود. این افزایش رقم به این دلیل است که، تعداد دفعات مرکب شدن سرمایه بیشتر بوده است. 

فرمول دیگری که برای محاسبه سود مرکب وجود دارد فرمول زیر است:

A= کل مبلغ حاصل از سرمایه‌گذاری

P= سرمایه اولیه

r= نرخ سود سالیانه به اعشار

n= تعداد دفعاتی که سود در طی سال مرکب می‌شود

nt= زمان یا تعداد سال

شما با این فرمول سرمایه اولیه خود را از کل مبلغ جدا می‌کنید و تنها سود حاصل از سرمایه گذاری را محاسبه می‌کنید. 

با استفاده از این فرمول ها می‌توانید به صورت دستی میزان سود مرکب را محاسبه کنید ولی جهت سهولت بیشتر به شما توصیه می‌کنیم که از نرم‎افزارهای محاسبه سود مرکب استفاده کنید.

باید در نظر داشته باشید که، همانطور که در بازار بورس، سود مرکب وجود دارد، ضرر مرکب هم نیز وجود دارد. پس، اگر سهامی که به روش سود مرکب روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید متحمل ضرر شود، منطقی است که شما هم با ضرر مواجه شوید که این ضرر، ضرر مرکب است. در واقع، همانطور که سود مرکب از کل موجودی (اصل سرمایه + سود سرمایه) حساب می‌شود، ضرر مرکب نیز از کل موجودی (اصل سرمایه + سود سرمایه) کسر می‌‌شود و به کل موجودی تا آن روز تعلق می‌گیرد‌.

 

ایجاد سود مرکب با سرمایه های کوچک ممکن است؟

یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای ایجاد یک سرمایه‌گذاری مرکب، استفاده از سرمایه‌های اولیه کم است. در این روش، ابتدا باید فرد سرمایه‌ای هرچند کوچک را تهیه کند و سپس، با استفاده از روش سود مرکب میزان سرمایه اولیه را که از طریق ایجاد کسب و کار جدید یا از راه‌های دیگر به دست آورده‌، بیشتر کند. سپس، بعد از گذراندن بازه زمانی مشخصی سرمایه تبدیل به یک سرمایه چشمگیر می‌شود. هرچه سرمایه اولیه شما کمتر باشد، باید چشم‌انداز بلندتری برای کسب سود زیاد داشته باشید.

 

سود مرکب در بورس چیست؟

همانطور که می‌دانید، با سرمایه‌گذاری در بانک نمی‌توانید سود مرکب دریافت کنید. چرا که اگر بانکی بخواهد برای یک مشتری خود سود مرکب محاسبه کند تقریبا باید اعلام ورشکستگی کند. سوددهی بانک ضمانت داشته و باید بر اساس این ضمانت رفتار کند. 

اما اگر فرد دانش کافی داشته باشد، می‌تواند با خرید و فروش در بازار بورس به سود مرکب برسد. برای این کار کافیست تا هربار سودی را که از فروش سهام به دست می‌آورید به سرمایه اولیه خود اضافه کرده و اقدام به خرید سهام دیگری کنید. اینگونه سرمایه خود را با استفاده از سود مرکب در بورس چند برابر می‌کنید. پس یکی از بسترهای مطمئن برای ایجاد سود مرکب بازار بورس است.

 

ضرر مرکب چیست؟

باید در نظر داشته باشید که در بازار بورس علاوه بر سود مرکب، ضرر مرکب هم وجود دارد. پس اگر سهامی که به روش سود مرکب روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اید متحمل ضرر شود، منطقی است که شما هم با ضرر مواجه شوید که این ضرر، ضرر مرکب است. در واقع، همانطور که سود مرکب از کل موجودی (اصل سرمایه + سود سرمایه) حساب می‌شود، ضرر مرکب نیز از کل موجودی (اصل سرمایه + سود سرمایه) کسر می‌‌شود و به کل موجودی تا آن روز تعلق می‌گیرد‌.

 

در بازارهای مالی چگونه سود مرکب داشته باشیم؟

با این که اغلب مفهوم سود مرکب را با بورس می‌شناسیم، در مورد سایر بازارها نیز سود مرکب وجود دارد. اما در دیگر بازارهای مالی چگونه سود مرکب داشته باشیم؟ در بحث تفاوت بازارهای مالی برای کسب سود یا بهره مرکب، مطلب اصلی زمان خواب سرمایه تا رسیدن به سود است. اغلب می‌توانید سود مرکب در دیگر بازارها را در بلندمدت بهتر درک کنید. دقت داشته باشید که این بازارها معمولا به اندازه بورس نقدشوندگی ندارند.

از طرفی در بورس به‌صورت لحظه‌ای میزان سودآوری از زمان خرید محاسبه شده که این مسئله میزان سود مرکب در بورس را ساده‌تر نمایش داده و لذت آن را به مراتب بیشتر می‌کند.

هر چه کالا یا خدمات بازار مالی سنگین‌تر باشد، احتمال فروش کمتر بوده و خود به خود باید زمان بیشتری برای لمس سرمایه صرف کنید. مانند بازار مسکن. بنا به همین دلایل است که بحث سود مرکب در بورس بیشتر نمایان می‌شود. البته فراموش نکنید که در بازار بورس نیز برای کسب سود مرکب باید دید بلندمدتی داشته باشید.

 

نکات استفاده از سود مرکب

سود مرکب روشی برای چند برابر کردن سرمایه است. برای استفاده از سود مرکب باید چند نکته را در نظر بگیرید:

_ برای ایجاد سود مرکب باید یک سرمایه و سود پایدار وجود داشته باشد. وجود درآمد پایدار و اضافه شدن آن به سرمایه اولیه موجب افزایش سرمایه می‌شود. این روش برای سرمایه‌های متغیر و سودهای مقطعی مناسب نیست.

 _ نتیجه سود مرکب در دراز مدت نمایان می‌شود. در واقع، هر چقدر در این نوع سرمایه‌گذاری صبر بیشتری داشته باشید، نتیجه بهتری دریافت می‌کنید.

_ نکته اساسی و بسیار مهم این است که نباید به سرمایه اولیه و سودهای حاصل از آن دست بزنید. این امر اساسی‌ترین نکته سود مرکب است.

_ چه سرمایه اولیه شما اندک باشد یا زیاد، شما باید به بازاری که در آن سرمایه‌گذاری می‌کنید دقت کنید. چرا که اگر سرمایه‌گذاری مناسبی انجام ندهید سودی جهت مرکب کردن وجود نخواهد داشت.

 

تفاوت سود مرکب با سود ساده چیست؟

از نظر محاسبه‌ای دو نوع سود ساده و سود مرکب وجود دارد.

سود ساده: اگر بازدهی تنها بر روی اصل سرمایه باشد، این نوع سود‌دهی، سود ساده است.

سود مرکب: اگر بازدهی سود، هم بر اصل سرمایه و هم بر سود حاصله از سرمایه باشد، این نوع سود‌دهی، سود مرکب است.

حال که با مفاهیم سود ساده و سود مرکب آشنا شدید، قطعا متوجه این مسئله شدید که این دو نوع سود‌دهی کاملا ساختار متفاوتی دارند.

بارزترین ویژگی سود مرکب نسبت به سود ساده این است که، به علت افزایش تصاعدی سود در این روش، بهره بیشتری نسبت به سود‌دهی ساده به سرمایه شما تعلق می‌گیرد. پس سود مرکب نسبت به سود ساده دارای اهمیت بیشتری است و روند رسیدن به سرمایه کلان در سود مرکب سریع‌تر از سود ساده اتفاق می‌افتد.

از دیگر دلایل اهمیت سود مرکب این است که، این روش برای هر میزان سرمایه‌ای مناسب است. پس، بدون در نظر گرفتن محدودیت در سرمایه اولیه، حتی اگر شما سرمایه کمی هم داشته باشید، می‌توانید از این روش استفاده کنید. هر چند در ابتدا شما سود‌دهی کمی از سرمایه خود دارید. اما در دراز مدت و در اثر مرکب شدن سرمایه اولیه، شما سودهای بیشتری دریافت خواهید کرد.

 

سخن پایانی 

سود مرکب یکی از روش‌های افزایش سرمایه بوده که با سود اصل سرمایه متفاوت است. امروزه با تنوع زیاد در روش‌های سرمایه‌گذاری اهمیت دانستن بهره یا سود مرکب بیشتر خواهد بود. سود مرکب این امکان را برای شما فراهم می‌کند که علاوه بر افزایش سرمایه خود، از نرخ تورم نیز پیشی بگیرید. با وجود کارایی زیاد این مفهوم برای استفاده از سود مرکب نیاز به دانش و اطلاعات در این زمینه دارید.

سوالات متداول

 • سود مرکب چیست؟

  سود مرکب یعنی اصل سرمایه به علاوه سود سرمایه و سودهایی که از سود سرمایه حاصل می شود.

 • بهره مرکب چیست؟

  از سود مرکب تحت عنوان بهره مرکب و بهره بر سود نیز یاد می‌شود.

 • برای استفاده از سود مرکب باید در کدام بازارهای مالی فعالیت کنیم؟

  برای استفاده از سود مرکب می‌توانید در بازار‌هایی همچون بورس، ارز، طلا، ملک ، خودرو و … سرمایه‌گذاری کنید.

 • پس از چه زمانی سود مرکب تولید می شود؟

  نکته کلیدی برای دریافت بهره‌هایی با نرخ‌های چشمگیر در بحث سود مرکب صبر است. هر چه دید به سرمایه‌گذاری بلندمدت تر باشد، می‌تواند به نتایج مثبت بزرگ در آینده منتهی شود.

 • چطور سود مرکب به دست آوریم؟

  در ابتدا مواجه با این مبحث به نظر آسان می‌آید. اما دقت داشته باشید که این روش دارای پیچیدگی‌ها و قوانین خاص خود نیز است. شما با فراگیری علم سود مرکب و انتخاب بازار مالی مناسب با کمی چاشنی صبر و هوشمندی می‌توانید در افزایش سرمایه خود موفق عمل کنید.

نویسنده: زهرا هادی زاده
04 اسفند 1401
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 سال پیش