موضوعات برتر

صفحه اصلی
وبلاگ
بورس
بورس یا ارز دیجیتال؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟
3 دقیقه
26 مهر 1400
اشتراک

بورس یا ارز دیجیتال؟ کدام یک برای سرمایه گذاری بهتر است؟

فهرست مطالب

بازار بورس و بازار ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی)، دو نمونه از بازارهای مالی پرطرفدار و پر سود هستند. هر کدام از بازارهای مالی تفاوت‌ها و شباهت‌هایی دارند که افراد را برای سرمایه‌گذاری بر سر دو راهی قرار می‌دهند. بازار بورس و بازار ارز دیجیتال نیز دارای این شباهت‌ها و تفاوت‌ها هستند و افراد را با این مسئله که کدام یک نوسان‌گیری بهتری دارد رو به رو می‌کند. 
بازار بورس و ارز دیجیتال تفاوت‌ها و شباهت‌های بسیار جزئی دارند. اگر بخواهیم به طور کلی به این مسئله نگاه کنیم، به این نتیجه می‌رسیم که هر دوی این بازارها، بازار مالی هستند، دارای ریسک زیاد و امکان نوسان‌گیری در آنها وجود دارد. در این دو بازار می‌توان سرمایه‌گذاری بلند مدت داشت و به سودهای چشمگیری رسید. با توجه به شباهت‌هایی که نام برده شد، این دو بازار تفاوت‌هایی نیز با هم دارند که در این مقاله، به بررسی هر کدام از این تفاوت‌ها و شباهت‌ها خواهیم پرداخت.

شباهت های بازار بورس و بازار ارز دیجیتال

اغلب افراد با توجه به ظاهر بازار ارز دیجیتال و بازار بورس، به اشتباه این دو بازار را کاملا از هم جدا و بدون شباهت می‌پندارند. اما کسانی که در این دو بازار معاملاتی را انجام داده‌اند، متوجه چند شباهت در این بازارها شده‌اند. این چند شباهت در ادامه، به طور کامل توضیح داده خواهد شد.

عملکرد این دو بازار بر اساس میزان تقاضا می باشد؛

در بازار بورس و بازار ارز دیجیتال، قیمت بر اساس میزان تقاضا تعیین می‌شود. این عملکرد آنها، از مهمترین تشابهی است که بین این دو بازار وجود دارد. بنابراین، قیمت یک سهم یا یک ارز به تعداد افرادی که برای خرید یا فروش حاضر می‌شوند بستگی دارد. در صورتی افزایش قیمت صورت می‌گیرد، که تعداد خریداران با همان قیمت پیشین بیشتر شود. اما زمانی که افرادی حاضر نباشند که در زمان معینی برای ارز یا سهام پولی را بپردازند، قیمت آن ارز یا سهام کاهش پیدا می‌کند و صف‌های فروش تشکیل می‌شود. بنابراین، قیمت در این دو بازار بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. 

ارزش گذاری این دو بازار بر اساس ایده می باشد؛

ارزش‌گذاری مبتنی بر ایده؛ به این معنی که، هر سهام بر اساس کسب و کاری که دارد ارزش‌گذاری می‌شود و هر ارز دیجیتالی بر اساس ایده‌ای که در وایت پیپر مربوط به آن نوشته شده ارزش‌گذاری می‌شود. بنابراین، هر کدام از این بازارها بر اساس کاربردپذیری آن در صنایع مختلف و ماهیت ایده ارزش‌گذاری می‌شوند. 

قیمت گذاری این دو بازار بر اساس ارزهای فیات می باشد؛

قیمت‌گذاری بازار بورس و بازار ارز دیجیتال بر اساس ارزهای فیات (دلار، یورو و …) می‌باشد. در حال حاضر، اکثر سرمایه‌گذاران، ارزش را بر اساس ارزهای فیات اندازه می‌گیرند. اگر شما جزء سرمایه‌گذاران در بازار بورس می‌باشید و خرید و فروش سهام را کاری آسان می‌دانید، خرید و فروش ارزهای دیجیتال نیز برای شما بسیار ساده و راحت خواهد بود. 

پول فیات: پول قانونی مثل دلار، یورو یا ریال است که ارزش خود را از دولت می‌گیرد.

کسب اطلاعات امری ضروری در این دو بازار محسوب می شود؛

بهتر است بدانید، ورود به بازارهای مالی از جمله؛ بازار بورس و ارزهای دیجیتال، مستلزم دانش و اطلاعات کافی می‌باشد. افرادی که قصد سرمایه‌گذاری و تجارت در این بازارها را دارند کسب اطلاعات برای آنها امری ضروری محسوب می‌شود. زیرا، هرگونه بی‌احتیاطی ممکن است باعث ضرر و خساراتی جبران‌ناپذیر شود. بنابراین، بدون کسب اطلاعات کافی وارد بازارهای مالی نشوید. 

تفاوت های بازار بورس و بازار ارز دیجیتال

همانطور که پیش‌تر گفته شد، ارزش بازارهای بورس و ارز دیجیتال مبتنی بر ایده است. در حقیقت، در بازار بورس، شما روی یک شرکت یا کمپانی سرمایه‌گذاری می‌کنید و با خرید تعدادی از سهام آن مالک بخشی از آن شرکت خواهید شد. اما در بازار ارز دیجیتال، شما روی یک ارز دیجیتال یا یک فناوری سرمایه‌گذاری می‌کنید. 
به جرات می‌توان گفت، سرعت خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال 10 برابر بازار بورس می‌باشد، این عمل، می‌تواند همه چیز را، از جمله؛ میزان نوسان، کاهش و افزایش قیمتها را به سرعت تحت تاثیر قرار دهد. 
مورد بعد، دستکاری می‌باشد؛ دستکاری در بازار سهام به ندرت پیش می‌آید و بسیار کم می‌باشد. اما در بازار ارزهای دیجیتال جنبه‌های منفی و دستکاری، افراد زیادی را درگیر خود کرده است. ورود رقبا به بازار ارز دیجیتال، بسیار راحت از بازار بورس است و همین امر باعث می‌شود که ارزهای قدیمی از دور خارج شوند و ارزهای جدید جای آنها را بگیرند. در حقیقت، هیچگونه توجیهی برای حضور صدها ارز دیجیتال در بازار وجود ندارد. 

اگر فرد ریسک‌پذیری هستید، شانس خود را برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال امتحان کنید، شاید به سود برسید. 

دامنه نوسان در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ در این بازار معمولا دامنه نوسان بین 3 تا 5 درصد می‌باشد.  

ارز دیجیتال؛ در بازار ارز دیجیتال، چیزی به نام دامنه نوسان وجود ندارد. سرعت انجام معاملات در این بازار 10 برابر بیشتر از سرعت انجام معاملات در بازار بورس است و تقریبا همه چیز را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. در این بازار سرعت کاهش و افزایش قیمتها نسبت به سایر بازارها بسیار بالاست. 

ثبت نام در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ جهت ثبت نام در بورس، ابتدا دریافت کد بورسی، انتخاب کارگزاری و ارائه مدارک لازم به کارگزاری جهت انجام معاملات در بازار بورس الزامی می‌باشد.

ارز دیجیتال؛ در این بازار، تنها با یک ایمیل می‌توان معاملات آنلاین خود را آغاز کرد. به طور مثال؛ در صرافی بایننس به راحتی با وارد کردن ایمیل، معاملات آنلاین ارز دیجیتال را انجام دهید. 

سودآوری در سرمایه گذاری های بلند مدت و کوتاه مدت در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ سرمایه گذاری در بازار بورس کاملا متفاوت با سرمایه گذاری در بازار ارز دیجیتال است. به این صورت که، بازار بورس استراتژی کاملا متفاوتی دارد. در بازار بورس، شما با خرید سهام، صاحب بخشی از یک شرکت می‌شوید که بر اساس بازدهی شرکت، درصد سود شما کم یا زیاد می‌شود. به همین دلیل، برای ورود به این بازار، بهتر است از دانش و اطلاعات کافی و همینطور تحلیل (فاندامنتال و تکنیکال) برخوردار باشید. 

ارز دیجیتال؛ همانطور که در سایر مقالات سایت نظارت بارها تکرار شده است، تحلیل از الزامات بازارهای سرمایه گذاری است. یادگیری و دانش در حوزه تحلیل می‌تواند شما را در سرمایه گذاری‌های بلند مدت و کوتاه مدت به سود برساند. علاوه بر آن، در سرمایه گذاری بلند مدت بهتر است، سبد خود را متنوع بچینید و سود کنید. به این دلیل که، بازار ارز دیجیتال، بسیار پر نوسان است و هیچگونه همبستگی با سایر بازارها ندارد. بنابراین، بهتر است سرمایه گذاری خود را روی ارزهایی که ثبات بیشتری دارند انجام دهید. 

ریسک در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ سرمایه گذاری در بازارهای مالی بدون دانش و اطلاعات، دارای ریسک است. پس، باید قدرت ریسک‌پذیری بالایی داشته باشید. زیرا، در هر بازاری ریسک سرمایه گذاری وجود دارد. 

ارز دیجیتال؛ با توجه به عدم وجود زمان مناسب برای انجام معاملات (شبانه روز بودن انجام معاملات) سرمایه گذاری در این بازار با ریسک زیادی همراه است. به این دلیل که، ممکن است در این بازه زمانی شبانه روز نوسان‌های شدیدی رخ دهد که سبب افت و یا رشد ارز شما شود. ارزهای دیجیتال، به این دلیل که نرخ مصوبی ندارند از ریسک بالاتری برخوردارند. 

ساعت کار در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ در همه کشورهای جهان، برای بازار بورس ساعت کاری مشخص وجود دارد. در ایران ساعت کاری در این بازار (09:00 تا 12:30) می‌باشد. 

ارز دیجیتال؛ در بازار ارز دیجیتال هیچ ساعت مشخصی برای انجام معاملات وجود ندارد و سرمایه گذاران می‌توانند در 24 ساعت شبانه روز معاملات خود را انجام دهند. 

تصمیمات احساسی تریدرها در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ بازار بورس، برخلاف بازار ارز دیجیتال که تحلیل تکنیکال نقش مهمی در آن دارد، بیشتر تحت تاثیر اخبار می‌باشد. در صورت داشتن علم به استراتژی‌های بازار بورس و بررسی وضعیت شرکت مورد نظر (حوزه فعالیت، گزارش عملکرد، روزمه اعضای تیم کاری، هیئت مدیره و …) می‌توانید انتخاب درستی داشته باشید. همینطور، با کسب دانش و اطلاعات کافی درباره تحلیل در این بازار کسب سود را تجربه کنید.   

ارز دیجیتال؛ با توجه به نو بودن بازار ارز دیجیتال (کریپتوکارنسی) و به دلیل سهولت در ورود به این بازار، اکثر تریدرها احساسی بوده و بدون داشتن مدرک اعتقاد دارند که همواره قیمت بالاتر خواهد رفت. علاوه بر آن، به دلیل محدود بودن ابزار تحلیل در این بازار، تحلیل آن بسیار دشوارتر از بازار بورس می‌باشد. بنابراین، تریدرهایی که بر اساس احساسات خود تصمیم‌گیری می‌کنند، نوسان قیمت‌های پیش‌بینی نشده‌ای را به وجود می‌آورند. 

زمان خرید و فروش در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ خرید و فروش در بازار بورس بر اساس تحلیل فاندامنتال صورت می‌گیرد. با ارزیابی شرایط شرکت و همینطور بالا و پایین رفتن قیمت ارزهایی مثل دلار به خرید یا فروش سهام می‌پردازند. 

ارز دیجیتال؛ تشخیص زمان خرید و فروش در بازار ارز دیجیتال نیاز به یادگیری تحلیل دارد که امری حیاتی برای جلوگیری از متضرر شدن است. از دست رفتن زمان خرید و فروش، نشانه از دست رفتن مقدار زیادی پول است. همانطور که پیش‌تر اشاره شد، با توجه به عدم محدودیت در خرید و فروش بازار ارز دیجیتال و نوسان‌های با سرعت زیاد، ممکن است حتی تریدرهای حرفه‌ای نیز زمان خرید و فروش را از دست بدهند. این بازار نسبت به بازار بورس از پیچیدگی خاصی برخوردار است. بهترین راهکار برای این کار، آنالیز پیوسته بازار و تحلیل تکنیکال است.    

سود مرکب در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ در بازار بورس ایران، به دلیل مبادله انواع سهام با ریال، افزایش قیمت دلار هیچ تاثیری در کسب سود شما ندارد.  

ارز دیجیتال؛ در این بازار، به دلیل استفاده از دلار، علاوه بر نوسان‌گیری می‌توانید از افزایش قیمت دلار هم سود کنید. 

دستکاری قیمت ها در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ وجود اخبار و شایعات برای ثبت سفارشات با وجود افزایش شبکه‌های اجتماعی و سیگنال‌های غلط، بسیاری از سرمایه گذاران را به اشتباه می‌اندازد. البته، دستکاری در بازار بورس و فرابورس وجود دارد اما، نسبت به بازار ارز دیجیتال بسیار کمتر است. 

ارز دیجیتال؛ همانطور که بیان شد، دستکاری در این بازار نسبت به بازار بورس بسیار بیشتر است. به طور مثال، هماهنگی تریدرها بر سر یک قیمت می‌تواند نوسان‌های زیادی به وجود آورد. همینطور، حجم معاملات جعلی در برخی صرافی‌ها گزارش شده است که این آمار کاذب، سرمایه گذاران تازه وارد را با اشتباه رو به رو می‌کند. بنابراین، برای ورود به این بازار برای مواجه شدن با نوسان‌های زیاد آماده شوید.

قانونی بودن در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ تمامی معاملات در بازار بورس کاملا قانونی است و زیر نظر سازمان بورس و اوراق بهادار صورت می‌گیرد. انجام هرگونه تخلف در این بازار پیگرد قانونی دارد.

ارز دیجیتال؛ مشکل قانونی نبودن بازار ارز دیجیتال همچنان در میان مردم مطرح است. مثلا در هر زمانی که دولت غیرقانونی بودن معاملات ارز دیجیتال در کشور را اعلام کند قیمتها نیز کاهش پیدا می‌کند. بنابراین، خرید و فروش ارزهای دیجیتال در کشور کاملا غیرقانونی است. اما اگر در راستای اهداف مفیدی به فعالیت خود ادامه دهد، ممکن است بتواند به رفع تحریم‌ها کمک کند. 

نقدشوندگی در بورس و ارز دیجیتال

بورس؛ در بازار بورس، پدیده‌ای به نام صف خرید و صف فروش وجود دارد که سرمایه گذاران برای خرید یا فروش خود باید در این صف‌ها قرار بگیرند. 

ارز دیجیتال؛ در بازار ارز دیجیتال چیزی به نام صف خرید و صف فروش وجود ندارد و شما در هر زمان می‌توانید معاملات خود را انجام داده و به نقدینگی برسید. 

خلاصه مطلب

اگر به دنبال بازارهای مالی برای سرمایه گذاری و بازار ارز دیجیتال و بورس را انتخاب کرده‌اید، بهتر است بدانید، بدون دانش و اطلاعات کافی در این زمینه وارد بازارهای مالی نشوید. این نکته را فراموش نکنید که، همیشه سودهای کلان نصیب افراد حرفه‌ای در بازارهای مالی می‌شود. برخی افراد، بدون توجه به ریسکی که در این بازارها وجود دارد، وارد آنها می‌شوند و با ضرر جبران‌ناپذیری مواجه می‌شوند. پس، قبل از هر اقدامی باید با ابزارهای این دو بازار آشنایی کامل پیدا کنید و بدون مشاوره به انجام معاملات نپردازید. 

 

سوالات متداول

 • بازار بورس برای سرمایه گذاری بهتر است یا ارز دیجیتال؟

  برای سرمایه گذاری در هر کدام از این بازارها نیاز است دانش و اطلاعات خود را افزایش دهید.

 • برای ثبت نام توی صرافی چه مدارکی لازم است؟

  برای این ثبت نام مدارک خاصی لازم نیست و با یک ایمیل شما می توانید در صرافی مورد نظر ثبت نام کنید.

 • برای ثبت نام در بورس چه مدارکی لازم است؟

  شناسنامه، کارت ملی و کد بورسی

 • بازار ارز دیجیتال قانونی است؟

  خیر، در کشور ما انجام معاملات ارز دیجیتال به دلیل مسائل شرعی ، سیاسی و ...کاملا غیر قانونی است.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش فریده مهدور و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط