مقایسه صرافی‌های رمز ارز ایرانی و خارجی

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
مقایسه صرافی‌های رمز ارز ایرانی و خارجی
گسترش روزافزون بازار کریپتو نه تنها سرمایه گذاران بسیاری را به ورود در دنیای رمز ارزها تشویق می‌کند، فرصت مناسبی برای فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال نیز فراهم کرده است. صرافی‌های ایرانی و خارجی بسیاری با هدف بهره مندی از این فرصت‌های بالقوه در بازار فعالیت خود را اغاز می‌کنند. به این ترتیب انتخاب یک صرافی ارز دیجیتال از بین تعداد زیاد صرافی‌های فعال، به یکی از چالش‌های مهم فعالان بازار کریپتو بدل شده است. 
مقایسه صرافی‌های رمز ارز ایرانی و خارجی، می‌تواند کمک موثری در انتخاب آگاهانه صرافی ارز دیجیتال باشد. کاربر پس از مرور ویژگی‌ها و امکانات ارائه شده در صرافی‌ها می‌تواند در مورد انتخاب یک صرافی رمز ارز مطابق با نیاز‌ها و شرایط خود اقدام کند.
 

صرافی ایرانی یا خارجی ؟

صرافی ایرانی را برای افتتاح حساب انتخاب کنم یا صرافی خارجی؟ این موضوعی است که در ابتدای مسیر ورود به بازار کریپتو در ذهن بسیاری از معامله گران شکل می‌گیرد. بین صرافی‌های ایرانی و خارجی تفاوت‌های متعددی می‌توان برشمرد. به منظور مقایسه صرافی‌های رمز ارز ایرانی و خارجی نکات زیر را مد نظر قرار دهید.
  • ریسک مسدود شدن حساب کاربران ایرانی. همواره این احتمال وجود دارد که به دلایل مختلفی، صرافی‌های خارجی قوانین و مقررات خود را تغییر داده و محدودیت‌هایی را روی حساب کاربران ایرانی اعمال کنند. به این ترتیب مسدود شدن حساب کاربری از محتمل ترین نتایج این تغییرات است. به عنوان مثال صرافی بایننس که مدت‌ها میزبان سرمایه‌های کاربران ایرانی بود، با تغییر مقررات خود، محدودیت‌هایی اعمال کرد. این در حالی است که در صرافی‌های ایرانی، این خطر برای کاربران ایرانی وجود ندارد و معامله گران به آسانی به امکانات صرافی دسترسی دارند.
  • اعتبار بالاتر صرافی‌های خارجی. تعداد کاربران در صرافی‌های خارجی بسیار بیشتر از صرافی‌های ایرانی است. این امر عاملی برای اعتبار بیشتر صرافی‌های خارجی است.
  • حجم معاملات بالاتر و نقدینگی بیشتر در صرافی‌های خارجی. تعداد زیاد کاربران به تبع حاکی از فعالیت بیشتر و حجم معاملات بالا در صرافی‌های خارجی است. به همین دلیل حجم نقدینگی در گردش در این صرافی‌ها نیز به مراتب بیشتر است و اجرای سفارش‌ها سریعتر و با کارمزد کمتر انجام می‌شود.
  • تنوع ارز دیجیتال و ابزار‌های معاملاتی. صرافی‌های رمز ایرانی در مقایسه با صرافی‌های خارجی از تعداد رمز ارزهای کمتری پشتیبانی می‌کنند و کاربران در صرافی‌های خارجی به فرصت‌های بیشتری دسترسی دارند. 
به علاوه معامله گران ایرانی اگر قصد اجرای معاملات فیوچرز و معاملات اهرمی را داشته باشند باید از صرافی‌های خارجی استفاده کنند زیرا در صرافی ایرانی در این موارد محدودیت‌هایی وجود دارد. در عین حال صرافی‌های ایرانی برای خرید و نگهداری رمز ارزها یا نوسانگیری بدون استفاده از اهرم می‌تواند گزینه مناسبی برای کاربران ایرانی باشد. 
علی رغم تفاوت‌هایی که در مقایسه صرافی‌های رمز ارز ایرانی و خارجی آشکار می‌شود، باید به این نکته توجه داشته باشید که صرافی‌های خارجی از ارز فیات ایرانی پشتیبانی نمی کنند. به همین دلیل کاربران ایرانی به منظور فعالیت در صرافی‌های خارجی، برای تبدیل ارز فیات به تتر یا سایر رمز ارزهای قابل معامله در صرافی‌های خارجی لازم است از امکانات صرافی‌های ایرانی استفاده کنند.
 

صرافی برای خرید و فروش تتر 

نوبیتکس، بیت پین و آبان تتر، از جمله صرافی‌های ایرانی هستند که امکانات متنوعی را برای معاملات تتر و رمز ارزهای دیگر به کاربران ایرانی ارائه می‌دهند. 
  • نوبیتکس

صرافی نوبیتکس، یکی از پلتفرم‌های آنلاین معاملاتی ارز دیجیتال است. احراز هویت در نوبیتکس به منظور دسترسی به امکانات کامل این صرافی الزامی است. استفاده از ابزارهای افزایش امنیت اطلاعات و دارایی‌های کاربران، از جمله کیف پول‌های سرد و تایید دو عاملی، از ویژگی‌های این صرافی است. در نوبیتکس رمز ارزهای متنوعی در دسترس معامله گران قرار دارد و کارمزد معاملات به صورت درصدی از مبلغ معامله اعمال می‌شود. روش‌های شارژ حساب با تومان، تتر یا انتقال با کارت‌های بانکی امکان پذیر است. علاوه بر وب سایت، کاربران می‌توانند با استفاده از اپلیکیشن اختصاصی نوبیتکس به امکانات آن دسترسی داشته باشند. 
  • بیت پین

پلتفرم معاملاتی آنلاین بیت پین، پشتیبانی آنلاین 24 ساعته، کیف پول اختصاصی و اپلیکیشن موبایل را به کاربران خود ارائه می‌دهد. شروع فعالیت در بیت پین بدون احراز هویت امکان پذیر است اما برای دسترسی بدون محدودیت به امکانات این صرافی، تکمیل فرایند احراز هویت الزامی است. کد دوعاملی، روشی برای افزایش امنیت حساب کاربران است. سطح کارمزد‌ها در بیت پین بر اساس حجم معاملات 30 روزه محاسبه می‌شود و حداقل سفارش در این صرافی 100000 تومان است. امکان تعیین حد ضرر در سفارشات در این صرافی فراهم شده است. بیت بین با ضمانت دارایی‌های دیجیتال، وام آنی به کاربران خود ارائه می‌دهد. 
  • ابان تتر

صرافی آبان تتر، پلتفرم معاملاتی با پشتیبانی آنلاین 24 ساعته است. پس از تکمیل فرایند احراز هویت در این صرافی، به امکانات متنوع ان دسترسی خواهید داشت. به علاوه برای امنیت بیشتر می‌تواند از کد دو عاملی استفاده کنید. چت آنلاین، تماس تلفنی از روش‌های ارتباطی با تیم پشتیبانی آبان تتر است. این صرافی بیش از 400 رمز ارز را پشتیبانی می‌کند و کارمزدهای پایینی دارد. از دیگر مزایای ابان تتر می‌توان به واریز و برداشت ریالی و ارز دیجیتال اشاره کرد. کاربران آبان تتر برای مدیریت ریسک بهتر می‌تواند برای معاملات خود حد ضرر تعیین کنند. امکان مراجعه حضوری به صرافی برای کاربران فراهم است.
 

مقایسه صرافی خارجی و ایرانی برای معاملات اهرمی

اهرم‌ها از ابزارهای معاملاتی پر استفاده در معاملات ارزهای دیجیتال است. از تفاوت‌های صرافی‌های رمز ارز ایرانی و خارجی، امکان استفاده از اهرم در معاملات است. در صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، امکان استفاده از اهرم برای کاربران وجود ندارد یا در برخی دیگر به صورت محدود ارائه می‌شود. در ادامه اهرم معاملاتی که در سه صرافی بینگ ایکس، مکسی و تبدیل در اختیار معامله گران قرار می‌گیرید را بررسی می‌کنیم. 
در صرافی تبدیل کاربران با استفاده از وب سایت یا اپلیکیشن تبدیل، می‌توانند از اهرم 10 در معاملات خود استفاده کرده و تا 10 برابر بیشتر از سود بالقوه بازار بهره مند شوند. در این صرافی اهرم معاملاتی در بیش از 60 بازار، از جمله بیت کوین، اتریوم، شیبا، دوج کوین، ریپل و پکس گلد، ارائه می‌شود. به علاوه این امکان در بازارهای تومانی بیت کوین، فانتوم، شیبا، دوج کوین و تتر نیز وجود دارد. 
معاملات اهرمی در صرافی بینگ ایکس ارائه می‌شود. بسته به ارز دیجیتال مورد معامله اهرم ارائه شده در این صرافی از 10 تا 125 برابر متغیر است. در صرافی مکسی نیز توکن‌های اهرم دار ارائه می‌شود. این صرافی اهرم تا سطح 200 برابری نیز به کاربران خود ارائه می‌دهد. 
 

مزایا و معایب صرافی خارجی و ایرانی

از اولین امتیازاتی که می‌توان برای صرافی‌های رمز ارز ایرانی برشمرد، زبان فارسی و امکان واریز و برداشت ریالی است. به علاوه صرافی‌های داخلی مقرراتی برای اعمال محدودیت در حساب‌های کاربری ندارند و ریسک مسدود و بلوکه شدن سرمایه کاربران در این صرافی‌ها وجود ندارد. کاربران در صرافی‌های ایرانی از پشتیبانی 24 ساعته انلاین بهره مند هستند. 
در مقابل در صرافی‌های خارجی امکانات متنوع تر معاملاتی در اختیار کاربران قرار دارد. همچنین تنوع ارزهای دیجیتال در این صرافی‌ها بالاتر است. حجم معاملات در صرافی‌های خارجی بالاست و این به دلیل تعداد کاربران بیشتر این صرافی‌ها است. فعالیت بیشتر در صرافی‌های خارجی باعث شده است که معاملات با نقد شوندگی بیشتری همراه باشند. 
در عین حال نباید فراموش کرد که این صرافی‌های از ریال پشتیبانی نمی کنند به دلیل قوانین و مقررات محدود کننده، حساب کاربران ایرانی با خطر بلوکه شدن مواجهه باشد. این از معایب صرافی‌های خارجی برای کاربران ایرانی است. 
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.