آموزش سواد مالی به کودکان با فعالیت‌های روزمره والدین

فهرست مطالب

تحقیقات نشان می‌دهد که خیلی از عادات مالی تا سن 7 سالگی شکل می‌گیرند.

در مقطعی از زندگی بزرگ‌سالی خود، ممکن است عواقب سخت مدیریت ضعیف پول را تجربه کرده باشید. این اتفاق ممکن است زمانی رخ‌داده باشد که شما از پرداخت اجاره منزل خود را به‌موقع پرداخت نکرده‌اید یا بدهی‌های مختلفی داشته باشید.

اگر شما می‌خواهید فرزندانتان از چنین تله هایی دوری کنند باید هر چه زودتر آموزش سواد مالی را به آن‌ها شروع کنید.

تحقیقات در این زمینه که به کمک افراد تأثیرگذاری مانند دیوید وایت برد و سو بینگهام از دانشگاه کمبریج صورت گرفته ، نشان می‌دهد که بسیاری از عادات مالی ما تا سن 7 سالگی شکل می‌گیرند. اگر عادت‌های خوب در سنین پایین شکل نگیرند، هدایت فرزندان در مسیر درست سخت و سخت‌تر می‌شود.

پس چگونه والدین ارزش یک هزار تومان و سایر درس‌های کلیدی مالی را آموزش دهند؟

در اینجا چند گام اساسی وجود دارد که می‌تواند باعث شود فرزندان شما در مسیر درست و صحیح قرار بگیرند و گام بردارند.

 

نکات کلیدی

 • زمانی که فرزندان شما پول‌توجیبی خود را از طریق انجام کارهای خانه به دست بیاورند ، این موضوع به آن‌ها کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفسی که بعداً در زندگی به آن نیاز پیدا خواهند کرد را به دست آورند.
 • افتتاح حساب پس‌انداز یا کارت عابر مخصوص کودکان ارزش پس‌انداز کردن را به آن‌ها آموزش می‌دهد و می‌تواند مقدمه‌ای برای آشنایی آن‌ها با سیستم بانکی باشد.
 • زمانی که به فرزندان خود اجازه دهید تا بحث‌های مربوط به هزینه‌های منزل را مشاهده کند، این مسئله به آن‌ها کمک می‌کند تا یاد بگیرند چطور با مسئولیت پول خود را خرج کنند و به راه‌حل‌های مشارکتی برسند.
 •  

کاری کنید تا پول‌توجیبی خود را با انجام فعالیتی به دست آورند

صرف‌نظر از سن آن‌ها، یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که می‌توانید به کودکان آموزش دهید این است که پول یک منبع محدود است. زمانی که آن‌ها مجبور شوند تا برای دریافت پول کار کنند – همان‌طور که فرد بزرگ‌سالی این کار را انجام می‌دهد- آن‌ها نیز یاد می‌گیرند تا با دقت بیشتری پول خود را خرج کنند.

خیلی از خانواده‌ها عادت دارند برای فرزند خود پول‌توجیبی هفتگی در نظر بگیرند که این موضوع خود می‌تواند به آموزش مهارت‌های بودجه‌بندی کمک کند. چه‌بهتر اگر از آن‌ها بخواهید برای کسب این پول باید در انجام کارهای خانه به شما کمک کنند.

ترسیم ارتباط ذهنی بین درآمد و تلاش شخصی زمانی که به فردی بزرگ‌سال تبدیل و مستقل می‌شوند می‌تواند برای آن‌ها بسیار سودمند باشد.

این روزها برای جبران کارهای عجیب‌وغریبی که در خانه انجام می‌دهند نیازی به یک دسته بزرگ پول نقد در کیف پول خود ندارید.

 

از آن‌ها بخواهید تا در خریدها مشارکت کنند

تقریباً هر والدینی تجربه‌ی بردن فرزندان به فروشگاه و سرازیرشدن درخواست‌های آن‌ها اعم از اسباب‌بازی‌های مختلف یا بازی‌های ویدئویی را داشته است. شاید این موضوع اصلاً تعجب‌آور نباشد.

بچه‌های با سن پایین‌تر هنوز از این مسئله مطلع نیستند که افراد بزرگ‌سال هرماه مقدار مشخصی پول‌دارند و باید این مبلغ را صرف مخارج مهم کنند.

یکی از راه‌های خوب در این زمینه این است که آن‌ها را وادار کنیم که در این موارد به والدین خود کمک کنند. اگر روز تولد آن‌ها یا عید نیست ، به آن‌ها بگویید که باید نیمی از هزینه اسباب‌بازی جدید خود را بپردازند. این روش به فرزندان شما کمک می‌کند تا درک بهتری از هزینه واقعی اقلام داشته باشند.

آن‌ها همچنین یاد می‌گیرند که برای انجام خریدهای بزرگ‌تر باید پول خود را پس‌انداز کنند و مثل شما اولیت بندی داشته باشند.

 

آن را به یک بازی تبدیل کنید

چه کسی گفته است که یادگیری در مورد امور مالی باید خسته‌کننده باشد؟ حتی بازی‌های فکری می‌تواند به کودکان کمک کند تا اهمیت صرفه‌جویی را یاد بگیرند.

بازی مونوپولی یکی از بازی‌هایی است که می‌تواند درس‌های مهمی به کودکان آموزش دهد. بازیکنان می‌توانند با انتخاب ملک مناسب و استراتژی‌های خرید بیشترین سود را داشته باشند و با هر حرکتی که انجام می‌دهند ریسک در برابر پاداش را اندازه‌گیری می‌کنند.

 

یک حساب بانکی بازکنید

قلک‌ها یک وسیله پس‌انداز خوب و مفید برای کودکان کوچک محسوب می‌شود اما زمانی که آن‌ها وارد دوران ابتدایی می‌شوند بهتر است که برای آن‌ها یک حساب پس‌انداز مناسب در یک بانک افتتاح کنید. این یک راه خوب برای آموزش اهمیت تعادل در آن‌ها است و صنعت بانکداری را هم به آن‌ها معرفی می‌کند.

 

آن‌ها را با سهام آشنا کنید

یکی از رازهای سلامت مالی در درازمدت، دانستن نحوه سرمایه‌گذاری عاقلانه در سهام و اوراق قرضه است. اگر فرزندان شما بتوانند برخی از این ابزارها را قبل از شروع در اولین کار تمام‌وقت خود یاد بگیرند، بسیار ارزشمند است.

یکی از راه‌های انجام این کار، باز کردن یک حساب کوچک در کارگزاری‌های معتبر است که می‌توانند به هدایت سرمایه‌گذاری آن‌ها کمک شایانی کنند. هیچ‌چیز مانند تجربه واقعی و عملی نمی‌تواند به آن‌ها در مورد نوسانات سرمایه‌گذاری مختلف و چشم‌انداز بلندمدت آموزش لازم را ارائه دهد.

درنهایت زمانی که کودکان به سن بلوغ می‌رسند آن دارایی‌ها تحت کنترل دائمی آن‌ها قرار می‌گیرد.

 

گفتگوهای صادقانه در مورد پول داشته باشید

شاید مهم‌ترین کاری که می‌توانید برای تقویت سواد مالی فرزندان خود انجام دهید این است که در مورد امور مالی خانواده خود صادق باشید. والدین اغلب نگران این موضوع هستند که رک بودن بیش‌ازحد باعث نگرانی آن‌ها شود ، به‌خصوص اگر آن‌ها در معرض از دست دادن شغل یا سایر عوامل استرس‌زا باشند.

واقعیت این است که درجایی دیگر، فرزندان شما با سختی‌های خودشان روبرو خواهند شد. در این موارد اگر بدانند چطور با این مسائل برخورد کنند، قطعاً به‌خوبی مشکلات خود را حل خواهند کرد.

این بدین معنی نیست که باید صورت‌حساب‌های بانکی خود را با فرزندانتان به اشتراک بگذارید اما صحبت در مورد پایبندی به بودجه و کاهش هزینه‌های غیرضروری در زمان‌های خاص می‌تواند بسیار مؤثر باشد. بچه‌ها خیلی بیشتر ازآنچه والدین تصور می‌کنند باهوش تر هستند.

اگر آن‌ها این موضوع را ببیند که شما در تصمیمات خود محتاط هستید، احتمالاً در آینده و در زندگی شخصی خود از این رفتارها تقلید خواهند کرد.

 

بچه‌ها از چه زمانی شروع به یادگیری در مورد عادت‌های مالی می‌کنند؟

زودتر ازآنچه که شما فکر کنید. دیوید وایت برد و سو بینگهام محققان دانشگاه کمبریج ، کشف کرده‌اند که بسیاری از عادات مالی کودکان تا سن 7 سالگی شکل می‌گیرند. یعنی اینکه والدین باید آموزش مفاهیمی مانند صرفه‌جویی و صبور بودن در راستای رسیدن به خوشبختی را زودتر شروع کنند.

 

راه‌های آموزش سهام به کودکان چیست؟

اگر شما به دنبال روشی عملی برای یادگیری آن‌ها در مورد خطرات و مزایای سرمایه‌گذاری هستید، می‌توانید از طریق یک کارگزاری یک حساب مخصوص برای آن‌ها افتتاح کنید. یعنی اینکه روی معاملات آن‌ها نظارت داشته باشید ولی آن‌ها بتوانند در سن قانونی به‌حساب دسترسی پیدا کنند.

 

جمع‌بندی

عادات خوب مالی ناخودآگاه به وجود نمی آیند و باید این موارد یا آموزش داد. شما می‌توانید این کار را زمانی که فرزندان شما هنوز در سنین پایین قرار دارند شروع کنید و این موارد به آن‌ها در زمان بزرگ‌سالی کمک شایانی خواهد کرد.

سوالات متداول

 • آیا آموزش سواد مالی به کودکان در سنین پایین ضروری است؟

  بله، سواد مالی یکی از مهم‌ترین مسائل اساسی در زندگی آن‌ها محسوب می‌شود و این آموزش‌ها به آن‌ها کمک می‌کند تا در آینده تصمیم‌های بهتری برای زندگی خود اتخاذ کنند.

 • آیا پول‌توجیبی باید به‌صورت مشخص به کودکان داده شود؟

  تعیین میزان پول‌توجیبی بستگی به سبک زندگی هر خانواده دارد و اگر شما بتوانید راه و روشی برای فرزندان خود تعیین کنید تا آن‌ها این مبالغ را با انجام فعالیت‌هایی به دست آورند می‌تواند در نوع خود جالب‌توجه و خوب باشد.

 • عادات مالی اصولاً در چه سنی باید آموزش داده شود؟

  بر اساس تحقیقات صورت گرفته و گفته محققان اگر این عادات مالی در سنین پایین‌تر به کودکان آموزش داده شود مسیر یادگیری بهتر خواهد بود و آن‌ها در سنین بالاتر بهتر به آن عمل خواهند کرد.

 • آیا باز کردن حساب پس‌انداز برای کودکان ضروری است؟

  اگر شما بتوانید یک حساب پس‌انداز برای فرزندان خود افتتاح کنید قطعاً نتایج خوبی را شاهد خواهید بود. یکی از موارد مهم در این زمینه آشنایی آن‌ها با راه و روش بانکداری و یادگیری پس‌انداز در دوران زندگی خود است.

نویسنده: آرمین ثنایی
19 مهر 1401
آخرین بروزرسانی: آرمین ثنایی
1 سال پیش