صفحه اصلی
وبلاگ
آموزش بورس
بهترین سهام خودرویی در مهر 1401 - 3 سهام خوب که ارزش خرید دارند
4 دقیقه
02 مهر 1401
اشتراک

بهترین سهام خودرویی در مهر 1401 - 3 سهام خوب که ارزش خرید دارند

فهرست مطالب

شرکت های زیادی در بازار بورس اوراق بهادار در حال فعالیت هستند که در زمینه های مختلفی کار می‌کنند و سهام خود را مورد دادوستد قرار می‌دهند. هر سرمایه گذاری برای فعالیت در بورس باید هر گروه فعال در بازار و شرکتهای زیر مجموعه آن را بشناسد. یکی از صنعت های بزرگ در بازار بورس صنعت خودروسازی می‌باشد که اهمیت زیادی برای فعالان بازار بورس دارد. در ادامه به توضیح سهام خودرو و چند نمونه از سهام های پر سود خودرو در بازار اوراق بهادار می‌پردازیم.

منظور از بورس خودرو چیست؟

بورس خودرو

خودروسازی به عنوان یکی از صنایع بزرگ در کشور، دارای شرکت های مختلفی در بازار بورس اوراق بهادار است. منظور از بورس خودرو یعنی صنعت خودروسازی و ساخت قطعات آن می‌باشد. شرکت هایی که در این زمینه فعالیت دارند و سهام آنها در معرض خرید و فروش قرارگرفته است در این مجموعه جای می‌گیرد. به همه ی شرکت هایی که وارد بازار بورس می‌شوند، نمادی اختصاص داد خواهد شد. هر نمادی حرف اول گروه صنعتی خود را که در آن قرار دارد، قبل از نام خودش یدک می‌کشد. حرف اول گروه صنعتی خودرو «خ» می‌باشد. تمام شرکتهای گروه خودرو در بازار بورس با حرف «خ» شروع می‌شوند.

 نمادهای معروف گروه صنعتی خودرو

ردیف

نماد

شرکت

ردیف

نماد

شرکت 

1

خساپا 

سایپا

1

خزامیا

زامیاد

2

خودرو 

ایران خودرو

2

خاور

ایران خودرو دیزل

3

خپارس

پارس خودرو

3

خکاوه

سایپا دیزل 

4

خکرمان

کرمان خودرو

4

خمهر

شرکت مهرکام پارس

5

خگستر

شرکت گسترش سرمایه گذاران ایران خودرو

5

   

معرفی نماد خودرو

شرکت ایران خودرو در سال 1341 با سرمایه 100 میلیون ریال تاسیس و به ثبت رسید. در سال 1345 قراردادی برای تولید پیکان با شرکت روتس انگلیس منعقد گردید. در سال 1352 هدف و سیاست اصلی شرکت، تولید داخلی قطعات و خودکفایی در نظر گرفته شد که در این راستا شرکت های بلبرینگ، پیستون و ایدم تبریز در شرکت رضای مشهد و ریخته گری تاسیس شد. شرکت ایران خودرو با سرمایه فعلی ثبت شده 301656 میلیارد ریالی یکی از شرکت های بزرگ در بورس تهران می‌باشد. در 9 ماه سال 1399 زیان خالص برای هر سهم 380 ریال ثبت کرده است که در مدت مشابه به ازای هر سهم 265 ریال ثبت شده بود.

این شرکت کارخانه های متعددی در داخل ایران و در شهرهای خراسان، تبریز، سمنان، فارس، مازندران، کرمانشاه دارد که هر کدام تولید محصول خاصی را انجام می‌دهند که در زیر به آنها اشاره می‌کنیم. همچنین ایران خودرو در کشورهای دیگر نیز کارخانه دارد.

ایران خودرو خراسان: این شرکت در سال ۱۳۷۹ برای تولید انواع خودروی سواری و تجاری نظیر سدان، SUV، ون، وانت و کامیونت تاسیس شد.

ایران خودرو تبریز: وانت آریسان و سمند و سمند سورن در ایران خودرو تبریز ساخته می‌شود.

ایران خودرو سمنان

ایران خودرو فارس: هم‌اکنون در این واحد پژو پارس تولید می‌گردد.

ایران خودرو مازندران: شرکت ایران خودرو مازندران در سال ۱۳۸۹ با تولید تعداد ۱۹۱۷ دستگاه سمند سریر فعالیت خود را آغاز کرد.

ایران خودرو کرمانشاه: ظرفیت ساخت خودرو در این واحد تولیدی ۳۰ هزار دستگاه در سال می‌باشد.

سهامداران شرکت ایران خودرو

سهامداران عمده این سهم تا تاریخ 16/12/1399 به شرح زیر است:

شرکت تدبیر سرمایه آراد با مالکیت 15%                

شرکت گسترش سرمایه گذاری ایران خودرو با مالکیت 10.78%            

شرکت سپهر کیش ایرانیان بخش 1 با مالکیت 10.21%            

شرکت سرمایه گذاری ملی ایران با مالکیت 5.01 %

شرکت سرمایه گذاری آتیه صبا با مالکیت 4.98 % 

سازمان گسترش و نوسازی ایران با مالکیت 3.97 % 

بانک صادرات ایران با مالکیت 3.36 %                      

شرکت سرمایه گذاری سمند با مالکیت 3.16 %

بانک تجارت با مالکیت 3.08%             

شرکت. س. صندوق بازنشستگی کشوری با مالکیت 3.03 %             

شرکت سرمایه گذاری و توسعه راهبردی راز با مالکیت 2.28 %           

سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران بخش ۰ با مالکیت 1.73 %

بانک ملت با مالکیت 1.68 %             

شرکت سرمایه گذاری مانا نوین با مالکیت 1.42 %   

شرکت گروه مالی پارسیان با مالکیت 1.21 %  

معرفی نماد خگستر

خگستر نماد شرکت گسترش سرمایه گذاران ایران خودرو در بورس اوراق بهادار می‌باشد که هدف آن سرمایه گذاری در شرکت های تولید قطعات خودرو، فروش و صادرات انواع محصولات خودرویی توسط ایران خودرو تاسیس گردیده است. شرکت خگستر یکی از بزرگترین شرکت های موجود در بورس تهران است که با سرمایه ی 39605.14 ثبت شده است. حدود 65 درصد از پرتفوی سرمایه گذاری این شرکت بورسی می‌باشد. بهترین سهام های بورسی این شرکت، بانک پارسیان(و پارس)، مهرکام پارس(خمهر)، صنعتی نیرو محرکه(خمحرکه) می‌باشد. همچنین مهم ترین شرکت های غیر بورسی خگستر، سرمایه گذاری سمند، صنایع ریخته گری ایران خودرو و ریخته گری آۀومینیوم ایران خودرو می‌باشد.

تغییرات قیمت دلار برای این سهم تاثیری ندارد چون اکثر زیرمجموعه های این شرکت به واردات قطعات از خارج از کشور وابستگی دارد. برای همین باعث می‌شود سودآوری شرکت دستخوش عوامل غیر سیستماتیک شود.

سهامداران شرکت خگستر

سهامداران اصلی شرکت خگستر تا تاریخ 1399/9/5 شامل:

شرکت ایران خودرو با مالکیت 45.15 %

شرکت گروه مالی پارسیان با مالکیت 2.77 %

شرکت سرمایه گذاری سمند با مالکیت 2.08 %

معرفی نماد خساپا

نماد خساپا متعلق به شرکت خودروسازی سایپا می‌باشد. این شرکت در سال 1344 در تهران ایجاد شده است. با توافق این شرکت در سال 1352 با شرکت خودروسازی فرانسوی رنو، رنو 5 در مدل های 2 و 4 توسط سایپا به بازار عرضه شد. این شرکت یکی از پرفروش ترین خودروهای تاریخ ایران به نام پراید را در ایران تولید کرد. شرکت سایپا در دهه های 80 و 90 چندین خودرو انحصاری را طراحی کرد و به تولید رساند. تیبا 2، ساینا، کوییک و شاهین از خودروهای انحصاری این شرکت می‌باشد. شرکت خودرو سازی سایپا با سرمایه فعلی 195510 ثبت شده و یکی از شرکت های بزرگ بورس به حساب می‌آید. خساپا در در صورت سود و زیان 9 ماه سال 1399 زیان 197 را برای هر سهم ثبت کرده است که در مدت مشابه به ازای هر سهم 166 ریال زیان ثبت شده بود.این شرکت جز سهام های نسبتا ریالی بازار شناخته می‌شود و با کم شدن نرخ دلار سهامداران بیشتری به این گروه از سهام توجه می‌کنند.

سهامداران شرکت خساپا

سهامداران عمده این سهم تا تاریخ 26/03/1400 به شرح زیر است:

سازمان گسترش و نوسازی ایران با مالکیت 15.09 %

موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارک. فولاد با مالکیت 15.6 %

شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با مالکیت 15.11%

شرکت پیشگامان بازرگانی ستاره تابان با مالکیت 9.73%

شرکت گروه سرمایه گذاری سایپا با مالکیت 8.82 %

شرکت تجارت الکترونیک خودرو تابان با مالکیت 2.98%

سازمان گسترش ونوسازی صنایع ایران بخش ۰ با مالکیت 1.4%

شرکت سرمایه گذاری توسعه صنعتی نیوان ابتکار. ع با مالکیت 1.27%

شرکت سرمایه گذاری گروه صنعتی رنا با مالکیت 1.26%

لیدر گروه در سهام خودرویی

لیدر در لغت به معنای راهنما است و در بازار بورس در هر صنعت یکی از شرکت ها به عنوان لیدر در آن گروه شناخته می‌شود. شرکت سایپا با نماد خساپا در گروه صنعتی خودرو و ساخت قطعات خودرویی، لیدر گروه می‌باشد. خساپا بیشترین حجم معاملات را در اختیار دارد حتی اختلاف این نماد با نماد بعد از خود یعنی نماد خودرو بسیار چشمگیر است. از آنجایی که حجم معاملات رابطه مستقیمی با ارزش آن دارد با در نظر گرفتن قیمت سهام، خساپا لیدر گروه خود محسوب می‌شود.

کدام سهام در بورس خودرو پرسودتر است؟

به این سوال نمی‌توان جواب دقیقی در نظر گرفت. در بورس تمام اعداد و ارقام در حال تغییر هستند و اتفاقات غیر منتظره و پیش بینی نشده، جزئی جدانشدنی از تمام جریانات در این کشور هستند. در هر لحظه ممکن است یک اتفاق باعث به هم خوردن تمام معادلات شود پس به طور دقیق نمی‌توان یک سهم را به عنوان بهترین سهم معرفی کرد. اما در انتخاب یک سهم به این نکات توجه کنید. اگر قصد انجام معاملات در بازار بورس را دارید حتما تحلیل تکنیکال را آموخته و با اطلاعات کامل در بورس معامله کنید. اگر در یک سهمی افزایش تقاضا رخ داد به معنای افزایش قیمت سهم و در نتیجه رسیدن به سود است. اتفاقاتی از جمله رشد شاخص صنعت، نشر اخبار مثبت، وارد کردن پول هوشمند به گروه و اخبار مربوط به افزایش سرمایه در نمادهای مختلف گروه ها باعث افزایش تقاضا در یک سهم می‌شود. 

کلام آخر

نماد گروه خودرویی جز بزرگترین نمادهای کل بورس اوراق بهادار هستند و به همین خاطر این گروه نقش مهمی در روند کل بازار دارد. برای انتخاب یک سهم مناسب و کسب سود از گروه خودرویی حتما اطلاعات خود را در زمینه تحلیل تکنیکال بالا ببرید تا در زمان مناسب با توجه به اطلاعات کسب شده از نمادها یکی از سهم های مناسب گروه خودرویی مثل خساپا، خودرو و … را که سهم های بزرگ گروه خودرویی هستند را خریداری کنید.

سوالات متداول

  • لیدر گروه خودرویی کدام نماد است و متعلق به کدام شرکت می‌بلشد؟

    نماد خساپا که متعلق به شرکت سایپا می‌باشد لیدر گروه خودرویی می‌باشد.

  • نماد خگستر متعلق به چه شرکتی است؟

    خگستر نماد شرکت گسترش سرمایه گذاران ایران خودرو در بورس اوراق بهادار می‌باشد.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش سمانه اطراف و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط