بهترین سهام خودرویی در مهر 1402| معرفی 5 سهام بنیادی

فهرست مطالب

تمام شرکت‌هایی که در بازار بورس فعالیت می‌کنند، متعلق به صنعت خاصی بوده و در یکی از دسته‌های صنایع مختلف بازار سرمایه قرار می‌گیرند. تمام شرکت‌هایی که در حوزه یکسانی فعالیت دارند، در کنار یکدیگر قرار گرفته و صنعت خاص خود را تشکیل می‌دهند. صنعت خودروسازی یکی از مهمترین و البته نام آشناترین صنایع بازار سرمایه است. صحبت از صنعت خودرو در بورس به صنعت خودروسازان و ساخت قطعات مربوط شده و تمام شرکت‌های بورسی و فرابورسی که در این دو زمینه فعالیت دارند را شامل می‌شود. دقت داشته باشید که بین صنعت خودرو با فروش خودرو در بورس کالا تمایز قائل شوید. این دو شاخه کاملا مجزا و متفاوت از یکدیگر هستند. نماد صنعت خودرو با اتصال حرف «خ» مشخص می‌شود. این صنعت نمادهایی زیادی با حجم بازار بزرگ یا کوچک دارد. بنابراین برای فعالیت سودمند در آن باید ابتدا با بهترین سهام خودرویی آشنا باشیم. با ما همراه باشید تا در خصوص نمادهای پرسود شرکت‌های خودروسازی در بورس صحبت کنیم.

معرفی 5 سهم بنیادی از گروه خودرویی :

 

نماد خاور | تحلیل ایران خودرو دیزل

تحلیل بنیادی سهم : شرکت ایران خودرو دیزل تولید کننده وسایل نقلیه تجاری و سنگین با مجوز در بازار ایران و در بازار چند کشور دیگر تحت لیسانس دایملرآگ آلمان است.
این شرکت تقریبا تمام قطعه سازان زیر مجموعه خود مانند ایدم را تحت عناوینی مانند خروج از زیان، به فروش رسانده و به یک شرکت مونتاژ کار تبدیل شده است.
p/e شرکت 4 است و درآمد های عملیاتی آن مبلغ 35.5 هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت سال گذشته 300 درصد افزایش یافته است.
سود خالص شرکت مبلغ 6.75 هزار میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 470 درصد افزایش پیدا کرده است.

تحلیل نماد خاور

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بر روی حمایت خوبی قرار دارد و با شکست روند نزولی میتواند اهداف خوبی را تاچ کند.
سهم در وضعیت بنیادی و تکنیکال خیلی خوبی قرار داشته و ارزش بررسی بیشتر را دارد.

 

نماد خزر | تحلیل فنر سازی زر

تحلیل بنیادی سهم : شرکت فنر سازی زر در سال 1342 به صورت شرکت سهامی خاص با ظرفیت تولید هزار تن انواع فنر تخت تاسیس شد. محصولات شرکت در ابتدای امر جهت برطرف نمودن نیاز بازار قطعات یدکی کفایت مینمود.
اما با توجه به نیاز روزافزون بازار یدکی و کارخانجات تولید کننده خودرو، در سال 1355 شرکت ظرفیت تولیدی سالانه خود را به سطح 12 هزار تن ارتقا بخشید.
p/e شرکت 8 است و درآمد های عملیاتی آن مبلغ 623 میلیارد تومان بوده که به نسبت سال گذشته 100 درصد افزایش داشته است.
سود خالص شرکت نیز 160 میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 100 درصد افزایش پیدا کرده است.

تحلیل نماد خزر

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بر روی حمایت بلند مدت معتبری قرار دارد، همچنین واگرایی مثبت در حجم مشاهده میشود و با شکست روند نزولی خود میتواند تا هدف 950 تومان صعود داشته باشد.
محدوده کم ریسک : 520 الی 460 تومان

 

نماد خپویش | تحلیل سازه پویش

تحلیل بنیادی سهم : شرکت سازه پویش بزرگترین واحد تولیدی گروه قطعات خودروعظام و با تولید محصولات متنوع، بزرگترین تامین کننده قطعات الکترونیکی و مکاترونیکی برای خطوط oem میباشد. این شرکت در مسیر جهانی شدن با بهره برداری از دانش فنی و استاندارد های بین المللی طراحی و ساخت است.
p/e شرکت 6.7 است و جمع درآمد های عملیاتی آن مبلغ 4 هزار میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 60 درصد و سود خالص آن مبلغ 570 میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 150 درصد افزایش یافته است.

تحلیل نماد خپویش

تحلیل تکنیکال سهم : روند قیمتی صعودی به نظر میرسد و بر روی حمایت خوبی قرار دارد. اما در صورت نفوذ قیمت به زیر 1900 تومان ممکن است تا محدوده حمایت کم ریسک 1400 تومان نزول کند.
با شکست و عبور از مقاومت 2300 تومان اهداف خوبی در دسترس خواهد بود.

 

نماد خشرق | تحلیل الکتریک خودرو شرق

تحلیل بنیادی سهم : شرکت الکتریک خودرو شرق یکی از شرکت های تحت پوشش قطعات اتومبیل ایران و وابسته به گروه صنعتی ایران خودرو میباشد که در راستای سیاست استقلال و اعطای شخصیت حقوقی به کارخانجات تابعه ی گروه صنعتی قطعات اتومبیل ایران در تاریخ 1376 به ثبت رسیده است.
p/e شرکت 9 است که جمع درآمد های عملیاتی آن مبلغ 2.8 هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت سال گذشته 90 درصد افزایش یافته و سود خالص شرکت مبلغ 150 میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 120 درصد افزایش داشته است.

تحلیل تکنیکال خشرق

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بر روی ناحیه حمایتی بسیار خوبی قرار دارد و با شکست روند نزولی میتواند تا اهداف 1600 و 3000 تومان صعود بلند مدت داشته باشد.

 

نماد ختراک | تحلیل ریخته گری تراکتور

تحلیل بنیادی سهم : شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران با بهره گیری از ظرفیت بالای تولید و منابع انسانی توسعه یافته در تولید قطعات چدنی تراکتور و خودرو در سطح ملی پیشتاز میباشد.
p/e شرکت 7.6 است و جمع درآمد های عملیاتی آن مبلغ 2.46 هزار میلیارد تومان بوده که به نسبت سال گذشته 95 درصد افزایش یافته و سود خالص آن نیز 400 میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 280 درصد و دو سال گذشته 420 درصد افزایش داشته است.

تحلیل تکنیکال ختراک

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بر روی حمایت بلند مدتی خوبی قرار گرفته که با کمی اصلاح میتواند دوباره روند صعودی را آغاز کند.
زنجیره واگرایی مثبت در حجم و شکست مقاومتی در rsi مشاهده میشود که میتواند به شکل گیری سایکل صعودی کمک کند.
عبور از ناحیه 570 تومان میتواند به ادامه روند صعودی قوت بدهد.

پایین ترین p/e در گروه خودرو

نام سهم

قیمت فعلی (تومان)

p/e

خاور

375

4

خزر

530

8

خپویش

2230

6.7

خشرق

1230

9

ختراک

540

7.6

 

روش شناسایی بهترین سهام خودرویی برای خرید

از راه‌های مختلفی می‌توان به ارزشمندی سهام شرکت‌ها پی برد. قطعا سهامی که تمام آیتم‌های ارزشمندی را با خود به دوش می‌کشد، برای سرمایه‌گذاری طرفداران بیشتری خواهد داشت. برای شناخت سهام مستعد رشد باید از تلفیق روش‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال با روانشناسی بازار و البته تجربه معاملاتی استفاده کرد. بنابراین تنها راه مطمئن برای موفقیت در انتخاب افزایش دانش و آگاهی در کنار استفاده از مهارت‌های تجربی در این زمینه است. قیمت سهام تابع شرایط اقتصادی و سیاسی بوده و می‌تواند به سادگی دستخوش تغییرات شود. بنابراین هیچ تضمینی در این راه وجود ندارد. تقاضای قوی به سادگی می‌تواند منجر به تشکیل صف خرید شده و قیمت سهم را به سمت قله‌ قیمتی حرکت دهد. اما باید جهت عکس این عملکرد را نیز در نظر گرفت. سنگینی قدرت فروشندگان و عرضه بیشتر از تقاضا می‌تواند روند قیمت سهم را به سمت عقب حرکت دهد.

در این متن برای معرفی سهام مستعد رشد از روش‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال استفاده شده است. این نتایج حاصل دقت و نظارت روی سهام موجود در بازار بوده تا نتیجه موفقی برای خریداران داشته باشد. با این وجود در کنار سهام اعلام شده، سعی کنید تا با پرورش مهارت‌های تحلیلی قبل از نهایی کردن انتخاب خود، شخصا بررسی لازم را انجام داده و در نهایت برای معامله اقدام کنید.

 

استفاده از تحلیل تکنیکال برای یافتن بهترین سهام

تحلیل تکنیکال به نوعی علم استفاده از نمودارهای قیمتی است و به سرمایه‌گذار اطلاعاتی می‌دهد که برای تصمیم‌گیری بر اساس وقایع حاضر در بازار استفاده می‌شود. با استفاده از نمودارها تحلیلگر می‌تواند مشاهده کند که چه چیزی بیش از حد خرید و فروش داشته است. حال تصمیم می‌گیرد که آیا می‌خواهند روندها را دنبال کنند یا قصد دارد تا خلاف آن حرکت کند.
نمودارها می‌توانند بسیاری از ویژگی‌ها را ردیابی کنند. بنابراین با توجه به زمان سرمایه‌گذاری خود تعیین کنید که از کدام بازه زمانی برای نمودار استفاده می‌کنید. برخی از نمودارها معاملات روزانه و برخی دیگر ممکن است هفته‌ها یا ماه‌ها را برای ردیابی هدف قرار دهند. نمودار قیمتی یک تصویر بزرگ و جامع برای یک سرمایه‌گذار است. به این ترتیب با تحلیل تکنیکال می‌توانید قبل از تصمیم گیری، نمودارهای مختلف را برای مشاهده تغییرات در دوره‌های کوتاه مدت و بلندمدت بررسی کرده و با دید گسترده انتخاب کنید.

 

استفاده از تحلیل بنیادی برای یافتن بهترین سهام

سرمایه‌گذاری موفق بدون شناخت موقعیت سرمایه‌گذاری ممکن نیست. به همین دلیل نباید شرکتی را که بر آن شناخت کامل اطلاعاتی ندارید برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنید. شاید بتوان تحلیل بنیادی یا فاندامنتال را به عنوان اولین راه برای شناخت کامل شرکت و وقایع آن معرفی کرد. روشی که با استفاده از آن می‌توان به اطلاعات دست یافت و عوامل متعددی مانند وضعیت مالی، سودآوری، محصولات تولیدی، چشم‌انداز رشد در آینده، حرکت درست تیم مدیریتی، ارزیابی تامین‌کنندگان و … را برای هر شرکت بررسی کرد تا در نهایت نسبت به سرمایه‌گذاری در سهام شرکت تصمیم‌گیری ‌شود. به عبارتی ارزش ذاتی سهام از طریق بررسی آیتم‌های مختلف تحلیل بنیادی ممکن می‌شود. داده‌های مورد نیاز برای ارزش‌گذاری و محاسبه نسبت‌های مالی شرکت باید از صورت‌های مالی آن استخراج ‌شود. صورت‌های مالی شرکت‌ها در سامانه کدال منتشر شده و به همین دلیل هم این سایت به عنوان مرجع اصلی استخراج داده‌های مورد نیاز برای تحلیل بنیادی شناخته می‌شود.

برخی از روش‌های مورد استفاده در تحلیل بنیادی برای شناسایی و یافتن سهام خوب بازار بورس را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

نسبت قیمت به درآمد: ارزش نسبی سهام در بازار با نسبت قیمت به درآمد نشان داده می‌شود. با نسبت قیمت به درآمد یا P/E، می‌توان به مقایسه قیمت و درآمد شرکت پرداخت و برای تعیین ارزش سهام تصمیم‌گیری کرد. عدد بالاتر حاصل یعنی قیمت هر سهم نسبت به سود آن بالاتر بوده و به همین دلیل باید برای انتخاب آن تردید به خرج دهیم. بنابراین سهامی با P/E پایین نشانه خوبی برای انتخاب خواهد بود. این نسبت گاهی می‌تواند به دلیل اعلام اعداد و ارقام دور از واقعیت توسط شرکت‌ها، نادرست محاسبه شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا از این آیتم در کنار دیگر آیتم‌های بررسی ارزش یک سهم استفاده کنید.

سود تقسیمی سهم:  DPS یا سود تقسیمی علاوه بر این که یکی از آیتم‌های بررسی و انتخاب سهام خوب بازار است، جزو روش‌های کسب درآمد از خرید و نگهداری سهام یک شرکت نیز برشمره می‌شود. شرکت‌ها با عملکرد مناسب می‌توانند وضعیت سودآوری خود را ارتقا ببخشند. اقتصادی مطلوب درآمد شرکت را افزایش داده و می‌تواند درصد بیشتری از درآمد حاصل را به عنوان سود تقسیمی در حساب شرکت ذخیره نگه دارد. برای محاسبه این نسبت، باید درآمد خالص شرکت بر تعداد سهام عادی موجود آن در طول سال تقسیم ‌شود. استفاده درست از نتایج حاصل از این نسبت نیز می‌تواند منجر به انتخاب موفق‌تری شود.

نسبت سرمایه در گردش: نسبت سرمایه در گردش یا نسبت جاری از ﺗﻘﺴﯿﻢ دارایی‌های ﺟﺎری ﺑﻪ بدهی‌های ﺟﺎری به دست می‌آید. این نسبت مالی نشان‌دهنده توانایی شرکت در پرداخت بدهی‌های جاری خود با استفاده از دارایی‌های جاری بوده و به همین دلیل نسبت سرمایه در گردش نیز معیار مهمی برای بررسی و سنجش سلامت مالی شرکت است. با بررسی این نسبت، توانایی شرکت در پرداخت بدهی‌های خود طی یک سال اندازه‌گیری خواهد شد.

میزان نقدشوندگی سهم: نقدشوندگی ویژگی بسیار مهمی برای هر نوع دارایی مالی محسوب می‌شود. این حقیقت است که سهام شرکت‌های بورسی در مقابل دارایی‌های سنگین و فیزیکی مانند املاک افزایش قیمت کمتری را تجربه می‌کنند، اما در مقایسه با دارایی‌های سنگین قدرت نقدشوندگی بیشتری دارند. البته بین قدرت نقدشوندگی سهام شرکت‌های مختلف بازار سرمایه نیز تفاوت زیادی وجود دارد. سهمی با قدرت نقدشوندگی بیشتر جایگاه ارزشمندتری خواهد داشت. به همین دلیل قبل از معامله باید میزان نقدشوندگی سهام شرکت را مورد بررسی قرار داد.

 

کدام سهام در گروه خودرو پرسودتر است؟

برای این که پاسخ این سوال را پیدا کنید، بهتر است تا قبل از هر چیز به شخصه دست به کار شوید. در حقیقت به قطع یقیین نمی‌توان ادعا کرد که سهام خاصی در بازار بورس روز معاملاتی آتی مثبت یا منفی دارد. در بازار بورس نیز به مانند تمام بازارهای مالی اعداد و ارقام هیچ ضمانتی برای حرکت در یک راستای مشخص ندارند. گاهی حوادثی کوچک تاثیرات بزرگی در معاملات بازار بورس داشته و روند مورد انتظار را به سرعت تغییر می‌دهند. با این حال می‌توان نقشه کوچکی برای تعیین افق سرمایه‌گذاری خود ترسیم کرد. برای انتخاب بهترین سهام خودرویی بهتر است در کنار استفاده از نتایج تحلیلی دیگران، روی مهارت‌های مورد نظر برای انتخاب درست تمرکز کنید. برای انتخاب یک سهم باید با تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال آشنا بوده و روش استفاده از آن‌ها را فرا بگیرید. با استفاده از این دو روش تحلیلی می‌توانید نسبت به آینده تمام بازارهای مالی دور نگاهی داشته باشید و با تردید کمتری حرکت کنید. در ادامه همراه ما باشید تا نحوه استفاده از تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال در انتخاب سهام ارزشمند صنعت خودرویی را بررسی کنیم.

 

لیدر گروه در سهام خودرویی

لیدر در لغت به معنای راهنما است و در بازار بورس در هر صنعت یکی از شرکت ها به عنوان لیدر در آن گروه شناخته می‌شود. شرکت سایپا با نماد خساپا در گروه صنعتی خودرو و ساخت قطعات خودرویی، لیدر گروه می‌باشد. خساپا بیشترین حجم معاملات را در اختیار دارد حتی اختلاف این نماد با نماد بعد از خود یعنی نماد خودرو بسیار چشمگیر است. از آنجایی که حجم معاملات رابطه مستقیمی با ارزش آن دارد با در نظر گرفتن قیمت سهام، خساپا لیدر گروه خود محسوب می‌شود.

 

سخن پایانی

نمادهای گروه خودرویی را می‌توان در دسته نمادهای با ارزش همراه با حجم معاملات بالا دسته بندی کرد. نمادهای گروه خودرویی در تغییر روند شاخص و به طور کلی در روند کل بازار تاثیر بسیاری دارند. برای انتخاب یک سهم مناسب از این گروه بهتر است با مهارت‌های تحلیلی بازار آشنا باشید تا بتوانید به سادگی وضعیت سهام را سبک و سنگین کرده و در نهایت بهترین انتخاب را داشته باشید. در این متن بهترین سهام گروه خودرویی به شما معرفی شد تا بتوانید با سرعت و کیفیت بیشتری در بازار بورس قدم بردارید.

 

سوالات متداول

  • بهترین سهام گروه خودرو کدام سهم است؟

    گروه خودرو یکی از بزرگترین و تاثیرگذارترین صنایع در بورس تهران است که نمادهای مختلفی در آن مشغول به فعالیت هستند. برای انتخاب بهترین سهام گروه خودرو باید با استفاده از تحلیل بنیادی ارزش ذاتی سهام شرکت را محاسبه کنید. پس از آن با استفاده از تحلیل تکنیکال می‌توانید برای تعیین بهترین نقطه ورود و خروج به سهم اقدام کنید. با تلفیق این دو روش تحلیلی می‌توان استوارتر قدم برداشت. در متن مقاله می‌توانید بهترین سهام گروه خودرویی را مشاهده کنید.

  • یادگیری تحلیل تکنیکال چقدر زمان نیاز دارد؟

    یادگیری تحلیل تکنیکال بر خلاف تصور پیچیده نیست. حتی یک سرمایه‌گذار تازه‌کار نیز پس از گذشت زمان کوتاهی با آموزش می‌تواند نمودارها را درک کند. پس از شروع یادگیری تحلیل تکنیکال با استفاده از الگوهای نموداری می‌توانید سهام مختلف را تحلیل کرده و با تمرین و تکرار تحلیلگر تکنیکال ماهری شوید. زمان یادگیری این روش تحلیلی بستگی به فرد داشته و برای تمام افراد یکسان نیست. اما آن چیز که مشخص است این است که با تمرین و تکرار در مدت کوتاهی می‌توانید برای معاملات خود به شخصه تصمیم بگیرید.

  • کدام سهم خودرویی برای سرمایه‌گذاری کوتاه مدت خوب است؟

    هر سرمایه‌گذار به نسبت روحیات سرمایه‌گذاری خود بازه زمانی مختلفی را برای سرمایه گذاری انتخاب می‌کند. برای سرمایه گذاری کوتاه مدت در بازار بورس باید نمودارهای قیمتی که بازه زمانی روزانه یا ماهانه را هدف قرار می‌دهند انتخاب کنید. در متن مقاله پس از بررسی‌های تحلیلی بهترین سهام خودرویی برای سرمایه گذاری در بورس معرفی شده است. شما می‌توانید به نسبت بازه سرمایه گذاری منتخب خود این سهام را برای خرید و فروش بررسی کنید.

نویسنده: هادی بهرامی
01 مهر 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 هفته پیش