طلا یا زمین | برای سرمایه گذاری کدام بهتر است؟

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
طلا یا زمین | برای سرمایه گذاری کدام بهتر است؟

سرمایه گذاری در طلا بهتر است یا زمین و ملک؟ طلا و املاک دوبازار پرطرفدار سرمایه گذاری هستند و طی سالیان گذشته، علی رغم شرایط ناپایدار اقتصادی، بازدهی خوبی را برای سرمایه گذاران به ارمغان آورده اند. تورم و کاهش قدرت خرید، همگان را به سمت روش‌هایی برای حفظ ارزش پول متمایل می‌کند و سرمایه گذاری در طلا و زمین، یکی از این روش‌هاست.

هر کدام از این دارایی‌ها ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و برای تمام افراد با شخصیت سرمایه گذاری متفاوت، مناسب نیستند. آگاهی از سطح ریسک پذیری، میزان سرمایه اولیه و چشم انداز بلند مدت یا کوتاه مدت برای سرمایه گذاری، می‌تواند پارامتر موثری برای تصمیم گیری و خرید طلا یا زمین باشد. 

به علاوه آگاهی از عوامل کلان اقتصادی می‌تواند سود آوری سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار دهد. در این مقاله به مقایسه سرمایه گذاری در طلا یا زمین می‌پردازیم و مزایا و معایب هرکدام و عوامل موثر بر سرمایه گذاری را مرور می‌کنیم.

 

طلا بهتر است یا زمین و ملک

دلایل بسیاری وجود دارد که افراد را به سرمایه گذاری در طلا و زمین ترغیب می‌کند. در ادامه مزایا و معایب هر یک از این دارایی‌ها اشاره می‌کنیم. 

مزایا و معایب طلا

1. حفظ ارزش پول

با گذشت زمان و تحت تاثیر عوامل مختلف، پول همیشه با کاهش ارزش مواجه بوده است. اما طلا در تمام ناملایمات اقتصادی مقاومت و ارزش خود را حفظ کرده است. به همین دلیل به عنوان دارایی امن برای پوشش کاهش ارزش پول مورد استقبال مردم قرار گرفته است. 

2. پوشش در برابر تورم:

طی سالیان طولانی، طلا همراه با افزایش هزینه‌ها و تورم، با افزایش ارزش همراه بوده است و ثابت کرده است که یک پوشش قدرتمند در برابر تورم است. 

3. متنوع سازی سبد سرمایه گذاری:

یک پرتفوی سرمایه گذاری از فرصت‌های متنوعی تشکیل شده که ممکن است ارتباط نزدیکی با هم نداشته باشند. همبستگی منفی طلا با سایر فرصت‌های سرمایه گذاری، کاهش ارزش سایر گزینه‌های سرمایه گذاری را جبران می‌کند و به این ترتیب به عنوان ابزاری برای متنوع سازی پرتفوی سرمایه گذاری متداول شده است. 

4. قابلیت حمل و نقدینگی بالا:

طلا نقدشوندگی بالایی دارد و در هر زمان و مکانی امکان تبدیل آن به وجه نقد وجود دارد. به علاوه به راحتی قابل جابجا شدن است و حمل و نقل آسانی دارد.

هنگام سرمایه گذاری در طلا توجه داشته باشید که ارزش طلا تحت تاثیر نرخ دلار قرار دارد. به علاوه سرمایه گذاری در طلا همیشه با ریسک مواجهه با طلای تقلبی همراه است. هنگام خرید طلا علاوه بر ارزش ان هزینه‌های مازاد نیز باید پرداخت کنید.

 

مزایا و معایب املاک و مستغلات

1. نوسانات کم:

در مقایسه با طلا، املاک و مستغلات با نوسانات روزانه همراه نیست و سرمایه گذاری قابل اعتمادتری است.

2. ارزش افزوده به همراه دارد:

از طریق بازسازی و تعمیر املاک، ارزش ملک افزایش می‌یابد. 

3. اجاره دادن:

با اجاره املاک بلااستفاده می‌توانید درآمد ثابت جانبی برای خود ایجاد کنید. 

4. ارزش املاک و مستغلات همیشه در طول زمان افزایش می‌یابد:

با نگهداری املاک برای مدت بیشتر، بازدهی بیشتری کسب خواهید کرد. 

در مقابل سرمایه گذاری در املاک و مستغلات به سرمایه بالایی نیاز دارد. برای انتخاب ملک مناسب سرمایه گذاری به تجربه بالایی نیاز دارید. به استثنای زمین، املاک با مرور زمان مستهلک می‌شوند و نیاز به تعمیر خواهند داشت و در مقابل بلایای طبیعی آسیب پذیر هستند. برای سرمایه گذاری‌های کوتاه مدت مناسب نیست.

 

مقایسه سرمایه گذاری در طلا و املاک و مستغلات

 

 

طلا

زمین و ملک

اندازه سرمایه گذاری

اندازیه سرمایه گذاری در طلا کاملا وابسته به سرمایه گذار و میزان سرمایه اولیه وی، است. سرمایه گذاری خود را می‌توانید با 1 گرم طلا اغاز کنید و برای اجتناب از هزینه‌های اضافی، شمش یا سکه خریداری کنید. 

سرمایه گذاری در املاک و مستغلات مستلزم سرمایه زیاد است. به دلیل افزایش تقاضا و منابع محدود زمین، قیمت زمین و ملک در حال افزایش است. 

دوره سرمایه گذاری

طلا هم می‌تواند یک سرمایه گذاری کوتاه مدت تلقی شود هم بلند مدت. در عین حال که چشم انداز بلند مدت با سود و بازدهی بیشتری همراه خواهد بود

املاک و مستغلات گزینه ایده الی برای سرمایه گذاری‌های بلند مدت هستند. 

نقدشوندگی دارایی

طلا یک دارایی نقدشونده است و به راحتی و رد زمانی می‌توانید به خرید یا فروش اقدام کنید. 

زمین و ملک، نقدشوندگی کمتری دارند. فروش املاک به زمان نسبتا طولانی نیاز دارد و با فرایند پیچیده و تبادل اسناد همراه است. 

پتانسیل سرمایه گذاری

بسته به بازار، بازدهی متفاوت است. ارزش سرمایه گذاری با تغییرات قیمت طلا، تغییر می‌کند. 

سرمایه گذاری در املاک می‌تواند منبع درآمد جانبی برای سرمایه گذار ایجاد کند. با اجاره ساختمان یا زمین کشاورزی می‌توانید منبع درآمد ثابت و مازاد داشته باشید. 

نوسانات دارایی

در مقایسه با املاک و مستغلات، طلا غیرقابل پیش بینی تر است. روزانه قیمت طلا نوسان زیادی را تجربه می‌کند.

در مقایسه با سایر گزینه‌های سرمایه گذاری مانند طلا، املاک و مستغلات نوسانات کمتری دارد.

شفافیت قیمت دارایی‌ها

در بازار طلا، معاملات به طور مکرر و مداوم ادامه دارند. قیمت مصنوعات طلا مانند شمش و سکه طلا بسیار شفاف است.

ا قیمت املاک و مستغلات به اندازه قیمت طلا شفاف نیست. 

 

نکات مهم برای سرمایه گذاری در طلا یا زمین

از جمله پارامترهایی می‌تواند سرمایه گذاری در طلا یا زمین و مستغلات را تحت تاثیر قرار دهد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • سطح ریسک پذیری سرمایه گذار و چشم انداز سرمایه گذاری و سایر ویژگی‌های شخصیتی می‌تواند تصمیم گیری برای خرید طلا یا زمین را تحت تاثیر قرار دهد.
  • کسب بازده هدف اصلی هر سرمایه گذاری است. بنابراین پتانسیل رشد دارایی در بازه زمانی مشخص می‌تواند سرمایه گذاری را تحت تاثیر قرار دهد. 
  • خطر کلاهبرداری و ریسک دعاوی حقوقی از خطراتی است که همواره برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات وجود دارد. لازم است برای خرید املاک به مباحث حقوقی تسلط داشته یا از افراد خبره در این حوزه کمک بگیرید.
  • در بازار طلا مصنوعات تقلبی بسیاری وجود دارد. برای اجتناب از خطر طلا تقلبی و کلاهبرداری به فروشگاه‌های معتبر مراجعه کنید.
  • بازار طلا نسبت به املاک نوسانات ناگهانی بیشتری را تجربه می‌کند و ممکن است سرمایه گذار را با ضرر قابل توجهی مواجهه کند. 
  • طلا نسبت به ملک امنیت پایین تری دارد و کمتر در معرض خطر سرقت قرار دارد. به همین دلیل حفاظت و نگهداری طلا از اصلی ترین نکات در سرمایه گذاری در طلا است.

 

سخن پایانی

در شرایط تورم و بحران اقتصادی، افراد برای حفظ ارزش پول خود به سرمایه گذاری در دارایی‌های امن روی می‌آورند. روند رو به رشد و بازدهی بالای طلا و ملک، باعث شده این دو دارایی به عنوان پوششی در برابر کاهش ارزش پول، با استقبال سرمایه گذاران روبرو شود. اینکه برای سرمایه گذاری طلا بهتر است یا زمین و املاک، وابسته به شخصیت سرمایه گذار است. سرمایه اولیه، میزان ریسک پذیری و چشم انداز سرمایه گذاری از جمله عواملی است که در انتخاب طلا و املاک برای سرمایه گذاری موثر خواهد بود.

اگر چشم انداز بلند مدت برای سرمایه گذاری در نظر دارید و سرمایه اولیه بالایی در اختیار دارید زمین می‌تواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در مقابل اگر سرمایه اولیه پایینی دارید و بازدهی کوتاه مدت از سرمایه گذاری انتظار دارید، طلا گزینه بهتری خواهد بود. اما آنچه که می‌تواند به سرمایه گذاری مناسب تر و کم ریسک تر منجر شود، تشکیل سبدی از دارایی‌های متنوع برای سرمایه گذاری است. 

 

سوالات متداول

هر دارایی ویژگی‌های منحصر به فرد خود را دارد و سرمایه گذار با توجه به میزان سرمایه، ریسک پذیری و استراتژی سرمایه گذاری خود، باید نسبت به انتخاب طلا یا زمین اقدام کند.
نقدشوندگی بالا، بازدهی کوتاه مدت، حمل و نقل آسان، از مزایای سرمایه گذاری در طلا است. در مقابل با خطر سرقت مواجه است و در برابر نرخ دلار دستخوش نوسان است.
بازدهی بالا در بلند مدت، امنیت بالا در نگهداری، نوسانات پایین قیمت. 
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.