خرید یا فروش سهام خودرو ؟ | جدیدترین تحلیل سهام ایران خودرو
جستجو
صفحه اصلی
وبلاگ
مقالات نقد و بررسی بورسی
خرید یا فروش سهام خودرو ؟ | جدیدترین تحلیل سهام ایران خودرو

خرید یا فروش سهام خودرو ؟ | جدیدترین تحلیل سهام ایران خودرو

آخرین بروزرسانی : خرداد 1401

شرکت خودروسازی ایران خودرو در سال 1341 با سرمایه مالی 100 میلیون ریالی تاسیس شد. نام قبلی این شرکت، ایران ناسیونال بود و در حال حاضر، در خارج از ایران با نماد تجاری ایکو (IKCO) شناخته می‌شود. ایران خودرو یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ایرانی است، به‌طوریکه توقف فعالیت آن زیان مالی سنگینی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد. این شرکت خودروسازی، ‌با همکاری شرکت‌های خارجی یا از روش مونتاژ، انواع خودروهای سبک و سنگین را تولید می‌کند. تعداد خودروهای تولید شده توسط این شرکت در طی یک سال، به 600 هزار و به‌طور ماهانه به 40 هزار دستگاه می‌رسند. سهام این شرکت از اواخر سال 1371 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

سهام خودرو

 تحلیل تکنیکال سهام ایران خودرو

خودرو در آغاز سال 1400، رشد درآمد فروش بیش از 20 درصدی نسبت به میانگین ماهانه سال 99 را تجربه کرده است. این شرکت، در فروردین ماه امسال حدود 33 هزار دستگاه انواع خودرو تولید کرد که این میزان نسبت به سال گذشته شامل سود 110 درصدی می‌شود.

همانطور که در تصویر مشاهده می‌شود، قیمت اگر از خط آبی رنگ احتمال رشد تا قیمت 410 تومان وجود دارد.

** تحلیل در فروردین 1401 بروز شده است. **

تحلیل سهام خودرو

میزان فروش و مقدار سود نقدی

درآمد فروش شرکت ایران خودرو در فروردین 1400 بیش از 4470 میلیارد تومان بوده، در حالی‌که این عدد برای مدت مشابه سال گذشته 386 میلیارد تومان بوده است. براساس اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو که با نماد «خگستر» در بورس معامله می‌شود مجمع عمومی سالیانه خود را برگزار کرد.

در این مجمع، سود خالص این شرکت هزار و 567 میلیارد تومان به تصویب رسید که معادل سود 396 ریالی به ازای هر سهم بود. این شرکت، تنها 11 درصد از این سود را که معادل 4 تومان است به سهامدارانش می‌دهد.

 پیش بینی آینده خودرو

شایعاتی در مورد افزایش سرمایه بیش از دو هزار درصدی شرکت ایران خودرو به‌وجود آمده است. گرچه حقیقت این موضوع هنوز آشکار نشده است، اما افزایش سرمایه می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر خرد شدن قیمت سهام داشته باشد.

معاون اقتصادی ایران خودرو، شهاب‌الدین شمس، باور دارد که عملکرد شش ماهه امسال ایران‌خودرو دیزل، نشان دهنده رشد سودآوری و خروج از زیان‌دهی این شرکت است. او افزایش سرمایه این شرکت را عاملی برای بهبود و افزایش ارزش بازار و همچنین سودآوری این سهم در نظر می‌گیرد.

البته، بسیاری از سهامداران رویه معاملات خود را براساس افزایش احتمالی سرمایه ایران خودرو قرار داده‌اند که کاملا اشتباه است. برخی از رسانه‌ها حتی این شایعات را جهت داغ کردن بازار سهام معرفی کرده‌اند تا بهانه‌ای برای صعود آن باشد. درصورتی‌که افزایش سرمایه به مقدار گفته شده انجام نگیرد، احتمال افت سهام این شرکت وجود دارد.

خودرو بخریم یا نخریم؟

اگر بخواهیم نگاه کلی به نماد خودرو در بازار بورس داشته باشیم، سهام این شرکت به‌هیچ وجه ارزنده نیستند. اما با وجود این موضوع، این سهام به‌خوبی در بازار خرید و فروش می‌شوند و از آنجایی که در بازار بورس، نقدینگی بسیار اهمیت دارد، معاملات این سهام بسیار سرو صدا می‌کنند. برای خرید سهام خودرو درحال حاضر، باید ریسک عدم تحقق شایعات مربوط به افزایش سرمایه ایران خودرو را هم در نظر داشته باشید.

آیا نماد خودرو افزایش سرمایه دارد؟
نماد ایران خودرو در حال حاضر افزایش سرمایه ندارد.
آیا سهام ایران خودرو برای خرید بلند مدت مناسب است؟
بله، میتوانید بخشی از سبد سرمایه گذاری را به این سهم اختصاص دهید.
اشتراک گذاری:
0

مطالب مرتبط

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش الهه سلوکی و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.
از اخبار به روز و مقاله های آموزشی باخبر شوید
موضوعات مرتبط
فهرست مطالب
مجید عزیززاده | تحلیلگر بورس و ارز دیجیتال