موضوعات برتر

صفحه اصلی
وبلاگ
بورس
تحلیل سهام خودرو بهمن 1401 | بهترین زمان خرید سهام ایران خودرو
1 دقیقه
06 بهمن 1401
اشتراک

تحلیل سهام خودرو بهمن 1401 | بهترین زمان خرید سهام ایران خودرو

فهرست مطالب

شرکت خودروسازی ایران خودرو در سال 1341 با سرمایه مالی 100 میلیون ریالی تاسیس شد. نام قبلی این شرکت، ایران ناسیونال بود و در حال حاضر، در خارج از ایران با نماد تجاری ایکو (IKCO) شناخته می‌شود. ایران خودرو یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ایرانی است، به‌طوریکه توقف فعالیت آن زیان مالی سنگینی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد. این شرکت خودروسازی، ‌با همکاری شرکت‌های خارجی یا از روش مونتاژ، انواع خودروهای سبک و سنگین را تولید می‌کند. تعداد خودروهای تولید شده توسط این شرکت در طی یک سال، به 600 هزار و به‌طور ماهانه به 40 هزار دستگاه می‌رسند. سهام این شرکت از اواخر سال 1371 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

 

تحلیل تکنیکال سهام ایران خودرو

درحال حاضر باتوجه به عرضه خودرو با قیمت واقعی نزدیک به قیمت بازار در بورس کالا، احتمال اینکه شرکت وارد چرخه سوددهی شود زیاد است. از طرفی تحلیل تکنیکال قیمت سهام خودرو نشان میدهد که محدوده 2100 ریال میتوانید برای خرید مناسب باشد . بنظر میرسد اینسری محدوده مقاومت 2700 ریال را رد کند و تا محدوده 4000 ریال به رشد خود ادامه دهد.

** تحلیل در دی 1401 بروز شده است **

تحلیل ایران خودرو دی ماه

میزان فروش و مقدار سود نقدی

درآمد فروش شرکت ایران خودرو در فروردین 1400 بیش از 4470 میلیارد تومان بوده، در حالی‌که این عدد برای مدت مشابه سال گذشته 386 میلیارد تومان بوده است. براساس اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو که با نماد «خگستر» در بورس معامله می‌شود مجمع عمومی سالیانه خود را برگزار کرد.

در این مجمع، سود خالص این شرکت هزار و 567 میلیارد تومان به تصویب رسید که معادل سود 396 ریالی به ازای هر سهم بود. این شرکت، تنها 11 درصد از این سود را که معادل 4 تومان است به سهامدارانش می‌دهد.

 پیش بینی آینده خودرو

شایعاتی در مورد افزایش سرمایه بیش از دو هزار درصدی شرکت ایران خودرو به‌وجود آمده است. گرچه حقیقت این موضوع هنوز آشکار نشده است، اما افزایش سرمایه می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر خرد شدن قیمت سهام داشته باشد.

معاون اقتصادی ایران خودرو، شهاب‌الدین شمس، باور دارد که عملکرد شش ماهه امسال ایران‌خودرو دیزل، نشان دهنده رشد سودآوری و خروج از زیان‌دهی این شرکت است. او افزایش سرمایه این شرکت را عاملی برای بهبود و افزایش ارزش بازار و همچنین سودآوری این سهم در نظر می‌گیرد.

البته، بسیاری از سهامداران رویه معاملات خود را براساس افزایش احتمالی سرمایه ایران خودرو قرار داده‌اند که کاملا اشتباه است. برخی از رسانه‌ها حتی این شایعات را جهت داغ کردن بازار سهام معرفی کرده‌اند تا بهانه‌ای برای صعود آن باشد. درصورتی‌که افزایش سرمایه به مقدار گفته شده انجام نگیرد، احتمال افت سهام این شرکت وجود دارد.

خودرو بخریم یا نخریم؟

اگر بخواهیم نگاه کلی به نماد خودرو در بازار بورس داشته باشیم، سهام این شرکت به‌هیچ وجه ارزنده نیستند. اما با وجود این موضوع، این سهام به‌خوبی در بازار خرید و فروش می‌شوند و از آنجایی که در بازار بورس، نقدینگی بسیار اهمیت دارد، معاملات این سهام بسیار سرو صدا می‌کنند. برای خرید سهام خودرو درحال حاضر، باید ریسک عدم تحقق شایعات مربوط به افزایش سرمایه ایران خودرو را هم در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

  • آیا نماد خودرو افزایش سرمایه دارد؟

    نماد ایران خودرو در حال حاضر افزایش سرمایه ندارد.

  • آیا سهام ایران خودرو برای خرید بلند مدت مناسب است؟

    بله، میتوانید بخشی از سبد سرمایه گذاری را به این سهم اختصاص دهید.

تیم تحریریه نظارت
این مقاله به کوشش الهه سلوکی و دیگر اعضای تیم نظارت تولید شده است. تک‌تک ما امیدواریم که با تلاش خود، تاثیری هر چند کوچک در بهبود کیفیت وب فارسی داشته باشیم.

مطالب مرتبط