تحلیل سهام خودرو 1402 | بهترین زمان خرید سهام ایران خودرو

فهرست مطالب

شرکت خودروسازی ایران خودرو در سال 1341 با سرمایه مالی 100 میلیون ریالی تاسیس شد. نام قبلی این شرکت، ایران ناسیونال بود و در حال حاضر، در خارج از ایران با نماد تجاری ایکو (IKCO) شناخته می‌شود. ایران خودرو یکی از مهم‌ترین شرکت‌های ایرانی است، به‌طوریکه توقف فعالیت آن زیان مالی سنگینی به اقتصاد کشور وارد خواهد کرد. این شرکت خودروسازی، ‌با همکاری شرکت‌های خارجی یا از روش مونتاژ، انواع خودروهای سبک و سنگین را تولید می‌کند. تعداد خودروهای تولید شده توسط این شرکت در طی یک سال، به 600 هزار و به‌طور ماهانه به 40 هزار دستگاه می‌رسند. سهام این شرکت از اواخر سال 1371 در سازمان بورس اوراق بهادار تهران پذیرفته شده است.

 

تحلیل تکنیکال سهام ایران خودرو

درحال حاضر باتوجه به عرضه خودرو با قیمت واقعی نزدیک به قیمت بازار در بورس کالا، احتمال اینکه شرکت وارد چرخه سوددهی شود زیاد است. از طرفی تحلیل تکنیکال قیمت سهام خودرو نشان میدهد که محدوده 3500 ریال میتوانید برای خرید مناسب باشد . بنظر میرسد اینسری محدوده مقاومت 4300 ریال را رد کند و تا محدوده 7100ریال به رشد خود ادامه دهد.

** تحلیل در فروردین 1402 بروز شده است **

تحلیل ایرانخودرو

میزان فروش و مقدار سود نقدی

درآمد فروش شرکت ایران خودرو در فروردین 1400 بیش از 4470 میلیارد تومان بوده، در حالی‌که این عدد برای مدت مشابه سال گذشته 386 میلیارد تومان بوده است. براساس اطلاعات منتشر شده در سامانه کدال، شرکت گسترش سرمایه‌گذاری ایران خودرو که با نماد «خگستر» در بورس معامله می‌شود مجمع عمومی سالیانه خود را برگزار کرد.

در این مجمع، سود خالص این شرکت هزار و 567 میلیارد تومان به تصویب رسید که معادل سود 396 ریالی به ازای هر سهم بود. این شرکت، تنها 11 درصد از این سود را که معادل 4 تومان است به سهامدارانش می‌دهد.

 

بهترین کارگزاری بورس برای خرید سهام خودرو

انتخاب کارگزاری یکی از مهمترین گام‌های شروع کار در بورس است. بهترین کارگزاری بورس با بررسی خدمات کارگزاری و نحوه برخورد و پشتیبانی از مشتریان مشخص می‌شود. بهترین کارگزاری بورس در تمامی حوزه‌های بازار سرمایه به مشتریانش خدمات ارائه می‌دهد.

 

کارگزاری هوشمند رابین

4.1
نظر کارشناسی
ویژگی ها:
ثبت نام با 5 کلیک ! پنل معاملاتی اختصاصی تسویه آنی
ثبت‌نام خرید سهام در سایت کارگزاری بورس هوشمند رابین
چرا کارگزاری هوشمند رابین را انتخاب کردیم؟

دریافت اعتبار از این کارگزاری تا سقف 1 میلیارد تومان امکان پذیر است. البته بستگی به گردش حساب شما دارد که چقدر درماه خرید و فروش انجام میدهید.

کارگزاری بورس هوشمند رابین سیستم معاملاتی اختصاصی دارد که هم سرعت بالا و هم گرافیک متفاوتی نسبت به سایر کاگزاری‌ها دارد.

یکی از امکانات جالب این کارگزاری تسویه آنی است، یعنی شما میتوانید هرساعتی از شبانه روز درخواست وجه بدید و تا چنددقیقه بعد به حساب بانکیتان واریز شود .


مزایا و معایب
اعطای اعتبار مذاکره‌ای
تسویه آنی
سیستم معاملات اختصاصی
پشتیبانی تلفنی و واتساپ

 

آخرین اخبار ایران خودرو

اطلاعیه شورای رقابت: عدم افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو سبب تعطیلی تولید می‌شود

اطلاعیه شورای رقابت:

سعی شده با اصلاح قیمت‌ها، رشد تولید به مخاطره نیفتد زیرا از منظر اقتصادی، کاهش تولید و یا تعطیلی آن موجب افزایش تورم شده و بر اشتغال و رشد اقتصادی اثرات منفی دارد.

قیمت‌های پیشنهاد شده از سوی سازمان حمایت برای دو شرکت ایران‌خودرو و سایپا، بر اساس صورت‌های مالی شش ماهه اوّل سال ۱۴۰۱ این دو شرکت بوده است. 

رشد قیمت‌های پیشنهادی سازمان حمایت از نرخ تورم در دوره مذکور بالاتر نبوده است.

برای تضمین منافع و حقوق مصرف کنندگان خودرو بدین واسطه از افزایش نامتعارف قیمت جلوگیری شده است. بنابراین فرآیندهای اصلاحی مانند واقعی کردن قیمت‌ها با توجه به شرایط تحریم و نوسانات ارزی و دیگر چالش‌های اقتصادی- سیاسی کشور، می‌تواند تسهیل‌کننده افزایش تولید باشد که به کاهش واسطه‌گری در بازار خودرو کمک خواهد کرد./ ایرنا - فروردین 1402

 

 پیش بینی آینده خودرو

شایعاتی در مورد افزایش سرمایه بیش از دو هزار درصدی شرکت ایران خودرو به‌وجود آمده است. گرچه حقیقت این موضوع هنوز آشکار نشده است، اما افزایش سرمایه می‌تواند تاثیر قابل توجهی بر خرد شدن قیمت سهام داشته باشد.

معاون اقتصادی ایران خودرو، شهاب‌الدین شمس، باور دارد که عملکرد شش ماهه امسال ایران‌خودرو دیزل، نشان دهنده رشد سودآوری و خروج از زیان‌دهی این شرکت است. او افزایش سرمایه این شرکت را عاملی برای بهبود و افزایش ارزش بازار و همچنین سودآوری این سهم در نظر می‌گیرد.

البته، بسیاری از سهامداران رویه معاملات خود را براساس افزایش احتمالی سرمایه ایران خودرو قرار داده‌اند که کاملا اشتباه است. برخی از رسانه‌ها حتی این شایعات را جهت داغ کردن بازار سهام معرفی کرده‌اند تا بهانه‌ای برای صعود آن باشد. درصورتی‌که افزایش سرمایه به مقدار گفته شده انجام نگیرد، احتمال افت سهام این شرکت وجود دارد.

خودرو بخریم یا نخریم؟

اگر بخواهیم نگاه کلی به نماد خودرو در بازار بورس داشته باشیم، سهام این شرکت به‌هیچ وجه ارزنده نیستند. اما با وجود این موضوع، این سهام به‌خوبی در بازار خرید و فروش می‌شوند و از آنجایی که در بازار بورس، نقدینگی بسیار اهمیت دارد، معاملات این سهام بسیار سرو صدا می‌کنند. برای خرید سهام خودرو درحال حاضر، باید ریسک عدم تحقق شایعات مربوط به افزایش سرمایه ایران خودرو را هم در نظر داشته باشید.

سوالات متداول

  • آیا نماد خودرو افزایش سرمایه دارد؟

    نماد ایران خودرو در حال حاضر افزایش سرمایه ندارد.

  • آیا سهام ایران خودرو برای خرید بلند مدت مناسب است؟

    بله، میتوانید بخشی از سبد سرمایه گذاری را به این سهم اختصاص دهید.

نویسنده: الهه سلوکی
17 آبان 1402
آخرین بروزرسانی: محمد غفاری
3 ماه پیش