نحوه خرید برنج از بورس کالا {حتی 1 کیلوگرم } |مستقیم و ارزان تر، از کشاورزان خرید کنید!

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
نحوه خرید برنج از بورس کالا {حتی 1 کیلوگرم } |مستقیم و ارزان تر، از کشاورزان خرید کنید!
بازار بورس در ایران به 4 دسته کلی تقسیم می‌شود. این بازارها شامل:
در مطالب فوق، انواع بازارهای بورس را مشاهده نمودید. در این مقاله قصد داریم، بورس کالا و کالاهایی که به تازگی وارد این بازار شده‌اند را بررسی نماییم. چندی پیش، شنیده‌ها حاکی از وارد شدن سیمان به بورس کالا بود و این امر نیز اتفاق افتاد و سیمان وارد بورس کالا شد و مورد معامله قرار گرفت. پس از ورود سیمان به بورس کالا، برنج وارد این بازار شد و مورد معامله قرار گرفت. در این مقاله، می‌خواهیم به بررسی برنج و انجام معاملات آن در بازار بورس کالا بپردازیم. 

بورس کالا چیست؟

بازار بورس کالا، بازاری منسجم که فروشندگان کالاهای خود را در آن عرضه می‌کنند. این کالاها توسط کارشناسان قیمت گذاری می‌شوند و مورد عرضه قرار می‌گیرند. از اهداف این بازار می‌توان به، ایجاد سازوکار مناسب برای انجام معاملات و حذف نقص‌ها و کاستی‌های بازار سنتی اشاره کرد. فعالان در این بازار بورس کالا به 2 دسته تقسیم می‌شوند:
 1. تولیدکنندگان و فروشندگانی که می‌خواهند از نوسانات بازار در امان باشند. 
 2. افرادی که از نوسانات موجود در بازار استقبال می‌کنند و از این طریق به سود می‌رسند.

نحوه خرید در بورس کالا

خرید در بورس کالا شامل مراحلی به شرح ذیل می‌باشد: 

 دریافت کد مشتری در بورس کالا

اولین قدم در این راستا، دریافت کد مشتری است؛ به این صورت که، خریدار برای خرید هر نوع کالای عرضه شده در بورس کالا باید مشخصات خود را جهت دریافت کد مشتری تکمیل نماید. این اقدام فقط یک بار صورت می‌گیرد و برای هر خریدار ضروری است از طریق کارگزار خود اقدام به دریافت کد مشتری برای خرید کالا در بورس کالا اقدام کند.

مدارک لازم برای دریافت کد مشتری در بورس کالا:

برای اشخاص حقیقی:
 • شناسنامه
 • کارت ملی
 • تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقیقی، شامل اطلاعاتی چون کد ملی، شماره حساب، کد پستی، آدرس، شماره تلفن و … 
برای اشخاص حقوقی:
 • روزنامه رسمی ثبت شرکت
 • روزنامه رسمی آخرین تغییرات شرکت
 • کارت ملی اعضای هیئت مدیره شرکت
 • تکمیل فرم درخواست کد مشتریان حقوقی، شامل اطلاعاتی چون آخرین ترکیب اعضای هیئت مدیره، لیست سهامداران دارای سهام 10% و بالاتر، صاحبان امضای مجاز، شماره حساب جاری شخص حقوقی و ... 

مراحل خرید در بورس کالا

 • تکمیل فرم درخواست خرید
 • بررسی امکان خرید
 • واریز پیش پرداخت
 • خرید کالا
 • ارسال اطلاعیه خرید
 • واریز مابقی وجه
 • تسویه حساب با پایاپای
 • تعیین پیمانکار حمل بار
 • پیگیری دریافت ثبت سفارش از فروشنده
 • دریافت حواله
 • پیگیری خریدار برای حمل کالا
 • پیگیری خریدار در خریدهای سلف

برنج در بورس کالا

با توجه به گفته‌های مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران؛ امکان عرضه برنج در بورس کالا فراهم شده است و کشاورزان می‌توانند به طور مستقیم، محصولات خود را به فروش برسانند. در ادامه، به روند معاملات برنج در بورس کالای ایران و همینطور، قیمت آن پرداخته شده است.

روند معاملات برنج در بورس کالا

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا اعلام داشت که، گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا آغاز شده است. کلیه افرادی که دارای کد سهامداری در بورس کالا می‌باشند، می‌توانند برنج را در بورس کالا خریداری نمایند. معاملات برنج در بورس کالا به این صورت است که، هر فرد می‌تواند حتی 1 کیلوگرم برنج را خریداری کند. 
 • معاملات گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا از 21 شهریور ماه سال 1400 آغاز شده است.
گواهی‌های سپرده کالایی مبتنی بر قبض انبار می‌باشد. انبار پذیرش شده برای معاملات برنج در شهرستان آمل قرار دارد و برنجی که مورد معامله قرار می‌گیرد برنج طارم می‌باشد. همینطور، مشخصات کامل آن به هنگام گشایش نماد مشخص شده است.
خرید برنج در بورس کالا بسیار راحت می‌باشد و هر شخص با استفاده از کد سهامداری خود می‌تواند حتی 1 کیلو برنج را خریداری نماید. اما، اگر شخصی بخواهد برنج را از انبار تحویل بگیرد باید به مقدار 100 کیلوگرم برنج خریداری کند تا بتواند درخواست ترخیص کالا را اعلام و برنج خود را دریافت کند. 
برنجی که در بورس کالا مورد معامله قرار می‌گیرد برنج بعد از شالیکوبی می‌باشد که در کیسه‌های 70 و 80 کیلوگرمی با 14 درصد شکستگی و قبل از سورت است. اما، انبار بورس کالا این موضوع را که هر کس تمایل داشته باشد، می‌تواند مطابق با استاندارد ملی شماره 127 سورت و در بسته‌بندی‌های 10 کیلوگرمی به او تحویل دهد. حال اگر مشتری چنین درخواستی را داشته باشد، 16 درصد به قیمت روی تابلوی برنج اضافه می‌شود و یا به جای 100 کیلوگرم، می‌تواند 86 کیلوگرم برنج را دریافت کند.
از مزیت‌های گواهی سپرده کالایی این است که؛ کلیه کشاورزانی که تمایل دارند، می‌توانند برنج خود را به انبار تحویل دهند و پس از بررسی‌های کیفی و تامین استانداردهای مشخص شده توسط بورس، قبض انبار صادر می‌شود و بر همین اساس، در روز کاری بعد قبض انبار تبدیل به گواهی سپرده کالایی می‌شود و به دنبال آن، کشاورز می‌تواند برنج خود را در بازار سرمایه به فروش برساند.
همینور، 
نکته قابل توجه اینکه، در معاملات از طریق بازار سرمایه، این امکان فراهم شده است که، کشاورزان بدون هیچگونه واسطه‌ای می‌توانند به صورت مستقیم، خود، برنج خود و یا محصولات دیگری که در بورس کالا معامله می‌شوند را به کل کشور عرضه نمایند. به طور مثال، خانواده 4 نفری که میانگین مصرف سالیانه آنها 100 کیلوگرم برنج می‌باشد، بورس کالا می‌تواند بستری باشد که این خانواده بدون وجود واسطه و خرید مستقیم از کشاورزان، برنج مصرفی خود را تهیه کنند. 

قیمت برنج در بورس کالا

قیمت برنج در بورس کالا را کشاورزان مشخص می‌کنند. همانطور که می‌دانید، قیمت‌ها در بورس بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شوند و بورس در مکانیزم کشف نرخ قیمت هیچگونه دخالتی ندارد. در بورس کالا نیز به همین شکل است، کشاورزان و مصرف کنندگان تعیین کننده قیمت عرضه و تقاضا می‌باشند و زمانی که قیمت عرضه و تقاضا برابر شد، معامله بین خریدار و فروشنده انجام می‌گیرد.

بورس کالای کشاورزی

بورس کالای کشاورزی با توجه به قانون توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مورد تصویب قرار گرفت. به همین دلیل، وزارت جهاد کشاورزی با همکاری سازمان بورس اوراق بهادار و بانک کشاورزی اقدام به راه‌اندازی بورس کالای کشاورزی کردند. در معاملات بورس کالای کشاورزی، معاملات نقدی، اختیار معامله و آتی وجود دارد. بورس کالای کشاورزی، به دلیل ایجاد شرایط رقابتی در بازار، کمک به استانداردسازی محصولات، توسعه عملیات بازاریابی، شفاف سازی اطلاعات، انتقال ریسک قیمت، تضمین معاملات توسط ابزارهای مشتقه و نهایتا توسعه بازاریاب محصولات کشاورزی ایجاد شد. 
 • برای دیدن محصولات کشاورزی در بورس کالای کشاورزی کلیک کنید.
چکیده مطلب
با توجه به سوال پیش آمده در خصوص اینکه، بورس کالای ایران فقط مخصوص برنج‌های داخلی است یا برنج‌های وارداتی را نیز شامل می‌شود؛ سرپرست مدیریت توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران در این باره گفته است: سازوکاری که در بورس کالای ایران وجود دارد برای سیستم تولیدات داخلی است و وارداتی را شامل نمی‌شود. اما نکته‌ای که باید درباره برنج در بورس کالای ایران به آن توجه داشت این است که، برنج‌های وارداتی در صورت دریافت مجوزهای لازم می‌توانند مورد معامله در بورس کالای ایران قرار گیرند.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.