ساعت باز شدن بازار فارکس | بهترین زمان معامله در Forex

فهرست مطالب

فارکس یک بازار آنلاین بین‌المللی است که 24 ساعت از شبانه روز در 5 روز هفته فعال است. این بدان معنی است که معامله‌گران می‌توانند در هر ساعت از شبانه روز وارد پلتفرم معاملاتی خود شده و مبادلات ارزی مورد نظر خود را انجام دهند. برخلاف بازار سهام که در ساعات کاری معمول روزانه فعال است، بازار فارکس مطابق با ساعات کاری 4 مرکز مهم تجاری جهان فعالیت می‌کند و به‌همین دلیل در کل شبانه روز فعال است.

این ویژگی خاص فارکس باعث شده است کاربران بسیاری به فعالیت در این بازار جذب شوند. معامله‌گران تازه کار به دنیای بی انتهای فارکس قدم می‌گذارند، با رویدادهای اقتصادی همراه می‌شوند و با هر نشانه ای از بازار اقدام به معامله می‌کنند. فعالیت در تمام ساعات کاری بازار را ویژگی جادویی ان برای ثروتمند شدن می‌دانند. اما در واقعیت چیز دیگری اتفاق می‌افتد. این استراتژی نتیجه‌ای به جز نابودی سریع سرمایه معامله‌گر ندارد و حتی فعالیت به این شیوه باسابقه‌ترین معامله‌گران را نیز با ورشکستگی روبرو می‌کند.

با این اوصاف آیا فعالیت در تمام ساعات بازار فارکس، استراتژی مفیدی خواهد بود؟ طبیعتاً فعالیت 24 ساعته بدون داشتن استراتژی معاملاتی درست نتیجه مطلوبی به‌همراه نخواهد داشت. فعالیت موثر در بازار فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گر بتواند اهداف مناسبی برای خود تعیین کند و نسبت به ساعات فعالیت بازار به درک درستی دست یابد. بر این اساس می‌تواند شانس خود را برای تحقق سود در یک برنامه زمانی منظم افزایش دهد. 

زمان بندی از عوامل مهم موثر بر فعالیت در فارکس است. در کنار زمان‌های مناسب برای فعالیت، ساعاتی نیز وجود دارد که برای معامله مناسب نیستند. در این مقاله با بازه‌های زمانی فعالیت بازار فارکس آشنا می‌شویم و بهترین زمان برای معامله یا فاصله گرفتن از بازار را بررسی می‌کنیم.

 

ساعت کار بازارهای فارکس

فارکس یک بازار بین المللی است که با چهار مرکز تجاری مهم جهان منطبق است. در ابتدا مروری کوتاه بر این بازارها داریم. 

نیویورک

نیویورک دومین بازار بزرگ جهانی است که به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار دارد. طبق بررسی‌های انجام شده در سال 2006 توسط کتی لین، دلار آمریکا در بیش از 90 درصد معاملات بازار شرکت دارد. 

نوسانات بورس نیویورک (NYSE)، می‌تواند تاثیر قابل توجه و سریعی بر دلار داشته باشد. با تغییرات سیاست در شرکت‌ها مثل ادغام شرکت یا تایید نهایی خرید‌ها، دلار به سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و به سرعت با افزایش یا کاهش ارزش روبرو می‌شود. 

توکیو

ژاپن اولین مرکز تجاری آسیایی است که فعالیت روزانه خود را قبل از بازار هنگ کنگ و سنگاپور آغاز می‌کند و بیشترین حجم معاملات آسیایی را به خود اختصاص می‌دهد. در بازه زمانی فعالیت این بازار جفت ارزهایی مانند USD/JPY (یا دلار آمریکا در برابر ین ژاپن)، GBP/USD (پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا) و GBP/JPY (پوند انگلیس در برابر ین ژاپن) عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. زمان شروع فعالیت بازار توکیو، معاملات جفت ارز USD/JPY می‌تواند بیشترین بازدهی را داشته باشد زیرا در این زمان بانک مرکزی ژاپن تاثیر زیادی بر بازار داشته و می‌تواند تحرکات شدیدی در بازار ایجاد کند. 

به‌علاوه انتشار گزارش‌های اقتصادی مهم در ژاپن نیز در این ساعات انجام می‌شود و معامله‌گر باید به تاثیر انتشار اخبار و رویدادهای اقتصادی این ساعات نیز توجه کاملی داشته باشد. تمرکز بر این موارد می‌تواند به معامله‌گر کمک کند تا قبل از باز شدن بازار اروپا، از نوسانات و تغییرات قیمت بهره‌مند شود. 

سیدنی

سیدنی، با آغاز فعالیت استرالیا، روز معاملاتی به طور رسمی آغاز می‌شود. با بازگشایی کوچکترین عضو بازار جهانی در روز یکشنبه، فعالیت فارکس آغاز شده و معامله‌گران و موسسات مالی پس از یک وقفه طولانی از بعد از ظهر جمعه، دوباره فعالیت خود را شروع می‌کنند و اقدامات و نوسانات در بازار ایجاد می‌شود. 

لندن

بریتانیا مرکز بزرگ جهانی است که بر بازارهای ارز در سراسر جهان تسلط دارد. بازار لندن یکی از مراکز مهم تاثیرگذار بر بازار جهانی است. لندن پایتخت تجاری جهانی شناخته می‌شود و بر اساس گزارش BIS، تقریباً 43 درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است. به‌علاوه این شهر را می‌توان تاثیرگذارترین شهر بر نوسانات ارز بر شمرد زیرا بانک مرکزی بریتانیا که نرخ‌های بهره را تعیین می‌کند و سیاست‌های پولی پوند را کنترل می‌کند، در لندن مستقر است.

همچنین منشا بسیاری از روند‌های فارکس از بازار لندن آغاز می‌شود. از آنجا که تحلیل تکنیکال بر اساس تجزیه و تحلیل‌های حرکت قیمت برای شناسایی فرصت‌ها با استفاده از روند‌ها و حرکات قیمت انجام می‌شود، این موضوع می‌تواند نکته قابل توجهی برای معامله‌گران تکنیکال باشد.

 

بهترین ساعات برای معاملات فارکس

ساعات فعالیت فارکس از ویژگی‌های منحصر به فرد این بازار است. هفته کاری از ساعت 5 بعد از ظهر روز یکشنبه آغاز و تا ساعت 5 بعد از ظهر روز جمعه ادامه دارد. اما این موضوع به این معنا نیست انجام معامله در تمامی ساعات کار بازار سود آور و مفید است. بهترین زمان برای انجام مبادلات در فارکس زمانی است که بازار به بیشترین حجم فعالیت خود می‌رسد. ساعاتی از روز معاملاتی که بیش از یک مرکز تجاری جهانی فعال است، کاربران بیشتری در بازار حضور داشته و جو معاملاتی فعال‌تر خواهد بود و می‌توان در این ساعات نوسانات قابل توجهی را در بازار مشاهده کرد. 

ساعاتی که فقط یک بازار فعال است، نوسان جفت ارزها در یک بازه محدود، تقریبا 30 پیپ، حرکت می‌کند. ساعات فعالیت همزمان دو بازار، حرکات شدت بیشتری گرفته و حتی نوساناتی بیش از 70 پیپ نیز ایجاد می‌شود، به ویژه زمانی که اخبار مهمی در حال انتشار است.

تایم utc در فارکس

 

همپوشانی در سشن‌های معاملاتی فارکس

در بازار فارکس ساعاتی وجود دارد که بیش از یک بازار جهانی، فعال است. در این بازه زمانی فعالیت بازار افزایش یافته و بیشترین حجم معاملات را ثبت می‌کند. در این ساعات قیمت تحرک بیشتری داشته و فرصت‌های معاملاتی بیشتری در بازار به چشم می‌خورد. این امر دلیل اهمیت ساعات همپوشانی بازارها در فارکس را نشان می‌دهد. 

ایالات متحده / لندن

بازارهای ایالات متحده و لندن، بزرگترین و تاثیرگذارترین مراکز تجارت جهانی هستند. در ساعات فعالیت این دو بازار بیشترین حجم کاربران در فارکس حضور دارند. به‌همین دلیل ساعات همپوشانی این دو بازار از فعال‌ترین ساعات بازار است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بیش از 70 درصد از کل معاملات بازار در این ساعات انجام می‌شود. 

دلار آمریکا و یورو محبوب ترین ارزهای معاملاتی در بازار فارکس هستند، این موضوع می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ساعات همپوشانی بازار امریکا و لندن، بازه زمانی بین ساعت 16:30 تا 19:30 به وقت تهران، از پرحجم ترین ساعات مبادلاتی در بازار فارکس شناخته شده است. در این ساعات که حجم نقدینگی بالایی در بازار جابجا می‌شود و نوسانات قیمت افزایش می‌یابد، زمان بسیار خوبی برای شناسایی و بهره‌مندی از فرصت‌های معاملاتی است. 

سیدنی/توکیو

ساعت 3:30 بامداد تا 9:30 صبح به وقت تهران، ساعات مشترک فعالیت بازارهای سیدنی و توکیو است.نوسانات قیمت در این ساعات به اندازه همپوشانی بازار امریکا و لندن نیست اما همچنان فرصت‌های معاملاتی زیادی برای معامله‌گران در این ساعات وجود دارد. در این ساعات فرصت‌های معاملاتی روی جفت ارز EUR/JPY می‌تواند سودآور باشد زیرا این دو ارز تحت تاثیر بازار در این ساعات قرار دارند. 

لندن/توکیو

همپوشانی بازارهای لندن و توکیو از ساعت 10:30 صبح الی 12:30 ظهر به وقت تهران، انجام می‌شود. بازه زمانی این همپوشانی کوتاه است و معامله‌گران سایر بازارها فعالیت نداشته و آغاز فعالیت بازار لندن است به‌همین دلیل در این بازه زمانی فعالیت معاملاتی زیادی مشاهده نمی‌شود.

 

بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس چه زمانی است؟

عوامل بسیاری می‌تواند روی تعیین بهترین زمان برای معاملات فارکس موثر باشد. حجم مبادلات، کاربران فعال در بازار، نوسانات قیمت، رویدادهای اقتصادی، همگی از جمله عوامل تاثیرگذار بر فرایند معاملاتی و زمانبندی معاملات در بازار فارکس هستند. در ادامه برخی زمان‌های مناسب برای فعالیت در بازار فارکس را بررسی می‌کنیم.

بعد از ظهر دوشنبه

طبیعتاً صبح دوشنبه زمان ایده‌الی برای فعالیت در فارکس نیست. اما در بعدازظهر‌های دوشنبه داستان کمی متفاوت می‌شود. روز دوشنبه بازار فعالیت رسمی خود را آغاز می‌کند و تا بعد از ظهر رفته رفته بر تعداد معامله‌گران و حجم معاملات افزوده می‌شود. علی‌رغم اینکه در این مدت بازار به اوج نقدینگی خود نرسیده اما می‌توان انتظار داشت فرصت‌های معاملاتی مناسبی در بعد از ظهر دوشنبه نمایان شوند. 

هنگامی که چندین سشن معاملاتی با هم همپوشانی دارند

لندن، شلوغ ترین سشن معاملاتی بازار محسوب می‌شود. به‌علاوه اینکه با آغاز به کار بازار نیویورک نیز فاصله چندانی ندارد. به‌همین دلیل می‌توان انتظار داشت که همپوشانی این دو بازار یکی از شلوغ ترین ساعات فارکس باشد و فرصت‌های معاملاتی بسیاری را در این ساعات نمایان می‌کند. 

بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای چند ساعت پایانی بازار لندن را بهترین زمان برای ورود به بازار می‌دانند، زیرا معامله‌گران بازار لندن در حال آماده شدن برای خروج از بازار و در مقابل معامله‌گران نیویورک در انتظار ورود به بازار هستند. به‌همین دلیل تلاطم و نوسانات بسیاری در این ساعات شکل می‌گیرد که بعضاً غیرقابل پیش‌بینی هستند و می‌توانند فرصت‌های معاملاتی بزرگ و سودآوری را ایجاد کنند. 

در زمان نقدینگی بالا (یعنی سه شنبه تا پنجشنبه)

حجم معاملات در بعد از ظهر‌های دوشنبه رفته رفته افزایش می‌یابد و تا روز سه شنبه به اوج خود می‌رسد. فارکس از صبح سه شنبه تا پنج شنبه حجم بالایی از معاملات را ثبت می‌کند و فعالیت بالایی دارد. پس اگر به دنبال نقدینگی هستید، می‌توانید از فرصت معاملات در اواسط هفته بهره‌مند شوید. 

سشن لندن

هر سشن معاملاتی پتانسیل تجربه بیشترین حجم کاربر و فعالیت را دارد، اما در بین تمام سشن‌های معاملاتی، سشن لندن از شلوغ ترین ساعات فارکس است. سشن لندن که گاهی با نام سشن اروپا نیز معرفی می‌شود، تقریبا 30 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص می‌دهد و به‌همین دلیل به‌عنوان یکی از ساعات اوج معاملات شناخته می‌شود.

 

بدترین زمان برای فعالیت در فارکس چه زمانی است؟

در ساعاتی که فعالیت کاربران رو به کاهش می‌گذارد و حجم معاملات کم می‌شود و نقدینگی کمی در بازار گردش دارد، می‌توان گفت زمان‌های نامناسب برای فعالیت در فارکس است. 

اواخر یکشنبه / اوایل دوشنبه

اواخر یکشنبه تا اوایل دوشنبه یکی از بدترین زمان برای فعالیت در فارکس است. در این مدت همه چیز به کندی حرکت می‌کند. این بازه زمانی بیشتر به‌عنوان یک دوره ارزیابی مجدد عمل می‌کند و بسیاری از معامله‌گران به جای معامله، این بازه زمانی را برای برنامه ریزی هفته آینده در نظر می‌گیرند. بسیاری از سرمایه‌گذاران ساعات آغازین هفته جدید را از انجام معاملات اجتناب می‌کنند. 

تعطیلات رسمی

تعطیلات رسمی، سکون و آرامش را در بازار ایجاد می‌کند. بانک‌ها که از بزرگترین عاملان تاثیرگذار در بازار فارکس هستند، در تعطیلات فعالیت ندارند. تعطیلی بانک‌ها، تعداد تراکنش‌های فعال در بازار را کاهش می‌دهد و به این ترتیب تاثیر قابل توجهی بر بازار خواهند داشت. زیرا می‌تواند بازار ثابت یا رفتار نامنظم قیمت را در پی داشته باشد. به‌همین دلیل اجتناب از فعالیت در روزهای تعطیل می‌تواند به سود معامله‌گر باشد. 

در زمان انتشار اخبار مهم

گزارش‌های مالی، رویدادهای اقتصادی و به روز رسانی‌های سیاسی بازار فارکس را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. بدون شک نوسانات شدید ایجاد شده در زمان انتشار اخبار وسوسه انگیز خواهد بود، اما بهتر است از آن اجتناب کنید مگر اینکه درک درست و دقیقی از ترید در زمان خبر داشته باشید. این موضوع اهمیت دارد که رویدادهای خبری مهم را دنبال کنید و از زمان انتشار آنها از قبل مطلع باشید تا برنامه صحیحی برای فعالیت در زمان انتشار اخبار تنظیم کنید.

 

تاثیر انتشار اخبار بر بازارهای فارکس

عامل موثر دیگری که در کنار زمانبندی و همپوشانی در بازار می‌تواند به معامله‌گر در طراحی برنامه معاملاتی کمک کند، انتشار اخبار است. انتشار اخبار این قدرت را دارد که یک دوره معاملاتی پایدار و ثابت را به بازاری پر نوسان تبدیل کند. هنگامی که یک گزارش خبری در مورد رویداد اقتصادی منتشر می‌شود، به خصوص زمانی که گزارش خلاف پیش‌بینی‌ها ارائه شود، بازار ارز می‌تواند در عرض چند ثانیه دگرگون شده و تغییرات شدیدی را تجربه کند. 

معامله‌گر باید بر اساس استراتژی و زمانبندی معاملاتی خود معیاری برای اولویت بندی اخبار در نظر بگیرد و نیازی به پیگیری و دنبال کردن تمام اخبار و رویدادهای اقتصادی موثر بر بازار در کل ساعات فعالیت آن ندارد. 

به طور کلی هرچه یک کشور با رشد اقتصادی بیشتری روبرو باشد، مقصدی ایده‌آل‌تر برای سرمایه‌گذاران بین‌المللی خواهد بود. سرمایه‌های جهانی به سمت کشورهایی حرکت می‌کند که چشم انداز رشد خوبی برای آنها ترسیم شده باشد و به دنبال فرصت‌های سرمایه‌گذاری مطلوبی که دارند، بهبود مراودات کشور را نیز در پی دارد. به‌علاوه نرخ بهره بالاتر اوراق قرضه دولتی، تمایل به جذب سرمایه را در کشور نشان می‌دهد. زیرا سرمایه‌گذاران خارجی به دنبال فرصت‌های بازدهی بالا تر هستند. بر این اساس رشد اقتصادی با ثبات و بازده یا نرخ بهره مطلوب را می‌توان در کنار هم در نظر گرفت. 

در ادامه به رویدادهای خبری اشاره می‌کنیم که می‌توانند روند بازار را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز تغییرات در بازار شوند. 

گزارش‌های CPI

گزارش شاخص قیمت مصرف کننده (CPI)، میانگین وزنی کالاها و خدماتی است که مصرف کنندگان استفاده می‌کنند. این گزارش شامل عوامل متعددی مانند غذا، حمل و نقل، مراقبت‌های پزشکی و حتی داروها می‌شود. CPI با ارزیابی تغییرات قیمت برای اقلام "سبد" کالاها و خدمات و محاسبه میانگین آنها تعیین می‌شود. هرگونه تغییر در CPI برای ارزیابی هزینه زندگی استفاده می‌شود. CPI یکی از آمارهایی است که اغلب برای شناسایی تورم و اندازه گیری آن استفاده می‌شود و بر سیاست‌های بانک مرکزی تاثیر گذار است.

کسری‌های تجاری

کسری تجاری زمانی رخ می‌دهد که واردات یک کشور از تعداد کل صادرات آن بیشتر شود. کسری‌های تجاری که به جریان‌های فرامرزی سرمایه اشاره دارد می‌تواند نرخ ارز را تحت تاثیر قرار دهد. در حالی که کسری تجاری از دیدگاه تکنیکال یک اتفاق خنثی است، کسری‌های بزرگ می‌تواند تأثیر منفی بر اقتصاد داشته باشد. با این حال، کسری تجاری می‌تواند نشان دهنده یک اقتصاد قوی نیز، باشد و گاهی اوقات می‌تواند منجر به رشد اقتصادی شود.

شاخص مصرف کننده

شاخص مصرف کننده که می‌تواند به‌عنوان محرک اصلی رشد اقتصادی در سطح جهان باشد، نشان دهنده کل پولی است که خانوارها برای کالاهای بی دوام و بادوام خرج می‌کنند. سطح هزینه اغلب برای نشان دادن اعتماد کلی مصرف کننده استفاده می‌شود. به‌علاوه اعتماد مصرف کننده، که میزان احساس مصرف کننده متوسط در مورد اقتصاد را اندازه گیری می‌کند و بر هزینه‌های مصرف کننده تأثیر می‌گذارد، نیز می‌تواند عامل بروز تغییرات در بازار شود. 

تولید ناخالص ملی

تولید ناخالص داخلی (GDP) نشان دهنده ارزش کل بازار کالاها و خدمات تولید شده در یک اقتصاد خاص است. گزارش‌های تولید ناخالص داخلی معمولاً برای سنجش رشد و سطوح فعالیت اقتصادی در اقتصاد یک کشور استفاده می‌شود. تولید ناخالص داخلی به اقتصاددانان کمک می‌کند تا روندهای فعلی و گذشته را شناسایی کرده و پیش‌بینی‌های مالی بهتری انجام دهند.

نرخ بیکاری

نرخ بیکاری روش رایجی است که اقتصاددانان برای درک وضعیت فعلی اقتصاد یک کشور از آن استفاده می‌کنند. نرخ بیکاری، که نیروی کار بیکار را اندازه‌گیری می‌کند، معمولاً حتی پس از بهبود اقتصاد افزایش می‌یابد و کاهش آن مدتی طول می‌کشد. نرخ بیکاری از تقسیم تعداد کل شهروندان بیکار بر تعداد بزرگسالان شاغل محاسبه می‌شود.

سیاست‌های بانک مرکزی

جلسات بانک مرکزی و تصمیمات اتخاذ شده در این جلسات مبنی بر تغییرات نرخ بهره در آینده، می‌تواند از عوامل تاثیر گذار بر روند بازار باشد. بانک مرکزی نهاد تصمیم گیرنده در مورد تغییرات نرخ بهره است. نرخ‌های بهره بالاتر تمایل به جذب سرمایه‌گذاری خارجی را نشان می‌دهد و جریان‌های سرمایه بیشتر تقویت نرخ ارز را به دنبال خواهد داشت. 

حرکات عجیب قیمت

مواقعی وجود خواهد داشت که یک جفت فارکس بدون هیچ دلیلی حرکات عجیبی در قیمت ایجاد می کند. حرکات تصادفی می‌تواند احساسات بازار را برانگیزد و در بازار هیجان ایجاد کند، اما به طور کلی یک محیط معاملاتی سخت ایجاد می‌کنند. درک اینکه چه چیزی باعث چنین تغییرات قیمتی و احساسات عمومی بازار می‌شود بسیار دشوار است. به‌همین دلیل، هنگامی که اقدام عجیبی در قیمت رخ می‌دهد، بهتر است منتظر بمانید.

جلسات آسیایی زمانی که نقدینگی کمتر است، به ویژه نزدیک به زمان پایان روز

سطوح پایین نقدینگی، که گریبان جلسات آسیایی را می‌گیرد، به درستی نشان دهنده یک هشدار است. تعداد منابع معامله شده در طول جلسات بازار آسیا اغلب بسیار کم است و میانگین حرکت پیپ را برای پوشش اسپردهای بالای ارزهای آسیایی بسیار کم می‌کند. این امر به ویژه در نزدیکی زمان جابجایی پایان روز صادق است.

 

جفت ارزهای رایج فارکس برای معامله کدامند؟

پس از آشنایی با سشن‌های مختلف بازار فارکس و بررسی زمان‌های مناسب برای فعالیت معاملاتی، نوبت به آشنایی با جفت ارزهای محبوب در بازار می‌رسد. جفت ارزهای بسیاری در بازار فارکس قابل معامله هستند اما در این بین برخی از این جفت ارزها در بین معامله‌گران محبوبیت بیشتری داشته و حجم معاملاتی بیشتری را برای خود ثبت می‌کنند. آشنایی با این جفت ارزها می‌تواند به معامله‌گر کمک کند تا استفاده موثرتری از آنها در استراتژی معاملاتی خود داشته باشد. برخی از محبوب ترین جفت ارزها عبارتند از:

EUR/USD: محبوب ترین جفت در فارکس از نظر حجم است و ارزهای مورد معامله، نشان دهنده دو اقتصاد بزرگ در جهان هستند. اندازه و نقدینگی بسیار آن باعث می‌شود EUR/USD نسبت به سایر جفت‌های ارزی با نقدینگی پایین‌تر، باثبات‌تر باشد، و زمانی که معامله‌گران به دنبال جابه‌جایی وجوه از موقعیت‌های بی‌ثبات هستند، این جفت ارز گزینه ای امن محسوب می‌شود.

USD/JPY: برای معامله‌گرانی که به دنبال جفت ارزی امن هستند که در اقتصادهای شرقی جای پایی داشته باشد، USD/JPY یک انتخاب عالی است. مانند EUR/USD، نقدینگی و ثبات خوبی را ارائه می‌دهد و می‌تواند از رویدادهای اقتصادی کشورهای غربی، مصون بماند. در عین حال، موقعیت این جفت در آسیا می‌تواند تحت تاثیر زیاد اخبار اقتصادی و رویدادهایی را که در کشورهای شرقی رخ می‌دهد، باشد.

GBP/USD: در حالی که GBP/USD از نظر محبوبیت، حجم و اقتصاد ارزها همیشه یک جفت ارز اصلی بوده است، خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، باعث ایجاد فاصله ای بین پوند بریتانیا از یورو شده و نوسانات آن را افزایش داده است اما فرصت‌هایی را برای تنوع بخشیدن و کسب سود ایجاد کرده است.

EUR/GBP: اگرچه این عدم دخالت دلار در این جفت ارز آن را در گروه جفت ارزهای فرعی قرار داده است، EUR/GBP همچنان برای معامله‌گران مهم بوده و پتانسیل سود بالایی دارد، به خصوص با توجه به جدایی بریتانیا از اتحادیه اروپا و فاصله اقتصادی بین ارزها، این موضوع بیشتر نمایان شده است. شکاف‌های سیاسی و اقتصادی بین بریتانیای کبیر و اروپا، نوسانات و حجم معاملات این جفت ارز را افزایش داده است، که می‌تواند برای معامله‌گرانی که به دنبال فرصت‌های معاملاتی و موقعیت‌های زمانی تحت تاثیر اخبار و رویدادها پیرامون این تحولات هستند، جذاب باشد.

 

منابع خبری مفید و گزارش اقتصادی فارکس چیست؟

اگر به دنبال دست‌یابی به حداکثر سود هستید علاوه‌بر زمانبندی مناسب باید اخبار و گزارش‌های اقتصادی که می‌تواند بر قیمت جفت ارزهای انتخابی شما تاثیر گذار باشد را نیز پیگیری کنید. گزارش‌های منتشر شده هر کدام مربوط به یک ارز جداگانه است یا داده‌هایی را نمایان می‌کند که می‌تواند در استراتژی معاملاتی موثر باشد. به منظور دسترسی به موقع به اخبار و رویدادها باید با منابع مناسب آشنا باشید. در ادامه با برخی از رایج ترین و تاثیرگذارترین منابع خبری آشنا می‌شویم. 

سازمان‌های خبری مالی: این شامل رویترز، وال استریت ژورنال، مارکت واچ و سایر نشریات متمرکز بر اخبار اقتصادی و مالی است.

گزارش تراز تجاری ایالات متحده: این گزارش داده‌هایی را در مورد تراز واردات و صادرات در ایالات متحده ارائه می‌دهد که به شدت ارز USD و سایر ارزهای مرتبط را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

گزارش اشتغال حقوق و دستمزد غیرکشاورزی: این گزارش مشاغل اضافه یا از دست رفته در ایالات متحده را برای یک ماه معین ارائه می‌دهد.

گزارش‌های اقتصادی خارجی: اگر موقعیت‌های معاملاتی روی ارزهای یک کشور خاص را شناسایی کرده یا پیگیری می‌کنید، گزارش‌های خاص و تاریخ انتشار آنها را پیگیری کنید زیرا می‌تواند ارز مورد نظر را به شدت تحت تاثیر قرار دهد.

برای داشتن یک ابزار همه جانبه خوب برای ردیابی اخبار اقتصادی در سراسر جهان، از یک تقویم اقتصادی استفاده کنید. این منبع اطلاعات را سازماندهی می‌کند و به شما کمک می‌کند اخبار اقتصادی را که برای تجارت فارکس شما مهم است، پیگیری کنید.

 

چرا زمانبندی بازار فارکس سخت است؟

موفقیت در بازار فارکس تا حد زیادی به زمان بندی درست بستگی دارد. اما بر خلاف ظاهر آسان آن، در عمل بسیار دشوار است. اگر در بازار سهام فعالیت کرده باشید با این مسئله روبرو شده اید که تلاش برای تنظیم معاملات در زمان رکود و محدوده‌های کف قیمت همیشه در بلند مدت سودمند نیست. علی رغم اینکه تغییرات قیمت و اصلاحات اجتناب ناپذیر است اما همیشه پیش‌بینی زمان دقیق آن امکان پذیر نیست. 

یک استراتژی معاملاتی خوب به معامله‌گر کمک می‌کند تا زمان مناسب انجام معاملات را با دقتی نسبی پیش‌بینی کند، اما هیچ استراتژی معاملاتی به طور کامل قابل اعتماد نیست. متغیرهای زیادی بر حرکت قیمت و زمان این تغییرات تاثیر گذار است. تاثیر بروز برخی از این متغیرها مانند رویدادها و گزارش‌های اقتصادی، قابل پیش‌بینی است و می‌تواند زمان مناسبی برای معاملات را شکل دهد، اما متغیرهای بسیاری مانند اخبار اقتصادی، وجود دارند که منجر به بروز تغییرات ناگهانی در احساسات تریدرها می‌شوند و واکنش به این متغیرها دشوار و غیرقابل پیش‌بینی است. 

بهترین رویکرد برای یک معامله‌گر موفق، طراحی و تدوین یک استراتژی معاملاتی است که تا حد ممکن متغیرها را در نظر گرفته و به شناسایی فرصت‌های معاملاتی مطمئن‌تر و پیش‌بینی دقیق تر تغییرات قیمت، کمک می‌کند.

 

به یک استراتژی معاملاتی پایبند باشید

به‌همان اندازه که زمان بندی در انجام معاملات نقش مهمی بر سودآوری و بازده در بازار فارکس دارد، نظم و انضباط در اجرای استراتژی معاملاتی بر موفقیت در بازار فارکس موثر است. استراتژی معاملاتی هر معامله‌گر، طرحی شخصی سازی شده برای ایجاد موفقیت پایدار است که با اهداف تجاری وی همسو شده است. استراتژی هر فرد برای خودش منحصر به فرد بوده و بر اساس معیارهای شخصی خود الگوها و شاخص‌های مناسب را ترکیب می‌کند با شناسایی فرصت‌های معاملاتی، بر اساس آستانه ریسک فردی، به معامله وارد می‌شود. 

یک استراتژی معاملاتی موثر برای موفقیت پایدار در بلندمدت تنظیم می‌شود. اما این بدان معنا نیست که تمامی معاملات انجام شده با استفاده از آن نتیجه مطلوب خواهد داشت. مشکل از جایی آغاز می‌شود که با معامله‌گر با مشاهده نتایج ضعیف، نسبت به استراتژی معاملاتی خود متزلزل می‌شود. در این شرایط اغلب معامله‌گران کنترل خود را از دست می‌دهند و به تکرار معاملات روی می‌اورند. علی رغم اینکه فرصت‌های معاملاتی را پیدا می‌کنند که بر اساس استراتژی معاملاتی تایید نشده است، اما آنها را پیگیری کرده و اقدام به معامله می‌کنند. 

به عبارت دیگر، معامله‌گر با عملکرد نامطلوب با احساسات درگیر شده و به امید جبران ضررهای ایجاد شده استراتژی معاملاتی خود را رها می‌کنند. نتیجه این امر چیزی جز فرورفتن در ضررهای بیشتر نخواهد بود. 

بدون شک یکی از عوامل موفقیت برای فعالیت در بازار فارکس، تعهد و پایبندی به اموخته‌ها و توسعه استراتژی معاملاتی است. به‌علاوه زمانبندی نیز نقشی کلیدی در این مسیر ایفا می‌کند و این امکان را به معامله‌گر می‌دهد که زمان درست و مناسب را برای فعالیت انتخاب کند.

 

سخن پایانی

فارکس یک بازار بین المللی است منطبق با ساعات کاری مراکز مهم تجاری جهان فعالیت می‌کند. در این بازار که ارزهای مختلف در معرض معامله قرار می‌گیرند، 24 ساعت شبانه در 5 روز هفته فعالیت می‌کند. اشتباه رایج در بین اکثر مبتدیان بازار فارکس، فعالیت مداوم در تمام ساعات فعالیت بازار است. این امر نه تنها مفید نبوده بلکه می‌تواند به از بین رفتن سرمایه و نابودی فعالیت معامله‌گر منتهی شود. به‌همین دلیل شناسایی سسشن‌های معاملاتی مختلف در فارکس می‌تواند به معامله‌گر برای فعالیت معاملاتی موفق یاری رساند. 

معامله‌گر بر اساس معیارها و شخصیت معاملاتی خود باید زمان مناسب خود را شناسایی و استراتژی‌های معاملاتی خود را برای این زمان تنظیم کند. عوامل مختلفی می‌تواند بر تعیین بهترین زمان معامله در فارکس تاثیر گذار باشد. حجم معاملات، گردش نقدینگی، میزان فعالیت کاربران، همگی از عوامل تاثیرگذار در تعیین بهترین زمان معامله در فارکس هستند.

زمان همپوشانی بازارهای جهانی، به‌علت افزایش حجم معاملات و نقدینگی و فعالیت کاربران، از زمان‌های مطلوب برای فعالیت معاملاتی محسوب می‌شود. معامله‌گر می‌تواند استراتژی معاملاتی خود را مطابق با این زمان‌ها طراحی کرده و با در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند اخبار و گزارش‌های اقتصادی، نسبت به انجام معامله اقدام کند. در این مقاله با بازه‌های زمانی مختلف فعالیت بازار فارکس آشنا شدیم و عوامل تاثیر گذار بر حرکات بازار را برشمردیم. این اطلاعات از آن جهت سودمند است که به معامله‌گر کمک می‌کند استراتژی بهینه ای را برای انجام معاملات تنظیم کند.

 

ترجمه شده از منابع :

سوالات متداول

 • فارکس چیست ؟

  بازار آنلاین بین المللی که بستری برای خرید و فروش ارز کشورهای مختلف فراهم کرده است.

 • ساعت کاری بازار فارکس کدام است؟

  فارکس در 24 ساعت شبانه روز و در 5 روز هفته فعال است

 • ساعات فعالیت در بازار فارکس منطبق با کدام بازارهای جهانی است؟

  ساعات فعالیت در بازار فارکس منطبق بر ساعات کاری مناطق مهم تجاری جهانی است. سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک، 4 سشن مهم معاملاتی در بازار فارکس هستند.

 • بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس کدام است؟

  بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس زمانی است که فعالیت در بازار به بیشترین مقدار خود رسیده و حجم معاملات افزایش یافته و نقدینگی بالایی در بازار در جریان است. براین اساس ساعات همپوشانی سشن‌های معاملاتی که این شرایط برقرار است بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس محسوب می‌شود.

 • بدترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس کدام است؟

  زمانی که حجم معاملات رو به کاهش است و معامله‌گران رفته رفته از بازار خارج می‌شوند یا شرایطی که در اثر انتشار اخبار و رویدادهای مهم نوسان و هیجان بالایی در بازار حاکم است از بدترین زمان‌ها برای فعالیت در فارکس است.

نویسنده: منصوره قاسمی
19 شهریور 1402
آخرین بروزرسانی: توحید عزیززاده
1 هفته پیش