بهترین زمان فعالیت در فارکس

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
بهترین زمان فعالیت در فارکس
زمان بندی از عوامل مهم موثر بر فعالیت در فارکس است. در کنار زمان‌های مناسب برای فعالیت، ساعاتی نیز وجود دارد که برای معامله مناسب نیستند. در این مقاله با بازه‌های زمانی فعالیت بازار فارکس آشنا می‌شویم و بهترین زمان برای معامله یا فاصله گرفتن از بازار را بررسی می‌کنیم.

فارکس یک بازار آنلاین بین‌المللی است که 24 ساعت از شبانه روز در 5 روز هفته فعال است. این بدان معنی است که معامله‌گران می‌توانند در هر ساعت از شبانه روز وارد پلتفرم معاملاتی خود شده و مبادلات ارزی مورد نظر خود را انجام دهند. برخلاف بازار سهام که در ساعات کاری معمول روزانه فعال است، بازار فارکس مطابق با ساعات کاری 4 مرکز مهم تجاری جهان فعالیت می‌کند و به‌همین دلیل در کل شبانه روز فعال است.

این ویژگی خاص فارکس باعث شده است کاربران بسیاری به فعالیت در این بازار جذب شوند. معامله‌گران تازه کار به دنیای بی انتهای فارکس قدم می‌گذارند، با رویدادهای اقتصادی همراه می‌شوند و با هر نشانه ای از بازار اقدام به معامله می‌کنند. فعالیت در تمام ساعات کاری بازار را ویژگی جادویی ان برای ثروتمند شدن می‌دانند. اما در واقعیت چیز دیگری اتفاق می‌افتد. این استراتژی نتیجه‌ای به جز نابودی سریع سرمایه معامله‌گر ندارد و حتی فعالیت به این شیوه باسابقه‌ترین معامله‌گران را نیز با ورشکستگی روبرو می‌کند.

با این اوصاف آیا فعالیت در تمام ساعات بازار فارکس، استراتژی مفیدی خواهد بود؟ طبیعتاً فعالیت 24 ساعته بدون داشتن استراتژی معاملاتی درست نتیجه مطلوبی به‌همراه نخواهد داشت. فعالیت موثر در بازار فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که معامله‌گر بتواند اهداف مناسبی برای خود تعیین کند و نسبت به ساعات فعالیت بازار به درک درستی دست یابد. بر این اساس می‌تواند شانس خود را برای تحقق سود در یک برنامه زمانی منظم افزایش دهد. 

زمان بندی از عوامل مهم موثر بر فعالیت در فارکس است. در کنار زمان‌های مناسب برای فعالیت، ساعاتی نیز وجود دارد که برای معامله مناسب نیستند. در این مقاله با بازه‌های زمانی فعالیت بازار فارکس آشنا می‌شویم و بهترین زمان برای معامله یا فاصله گرفتن از بازار را بررسی می‌کنیم.

 

ساعات فعالیت فارکس

ساعات فعالیت بازار فارکس، بازه زمانی را نشان می‌دهد که فعالان بازار در سراسر جهان می‌توانند به مبادله ارزهای مختلف اقدام کنند. فعالیت فارکس 24 ساعته و در 5 روز هفته ادامه دارد. این امر به علت مطابقت ساعات فعالیت با چندین مرکز مهم اقتصادی جهان ایجاد شده و به استثنا آخر هفته، دسترسی به بازار برای همگان فراهم است.

 

سشن‌ های معاملاتی فارکس

ساعات فعالیت فارکس با فعالیت لندن، نیویورک، توکیو و سیدنی، مهم ترین مراکز تجاری جهان، منطبق است. بازار غیرمتمرکز که به دور از کنترل نهاد مرکزی مشخص فعالیت می‌کند. طی فعالیت 24 ساعته فارکس، چندین سشن فعال وجود دارد که بسته به موقعیت جغرافیایی، در ساعات مشخصی فعال است.

نیویورک

نیویورک دومین بازار بزرگ جهانی است که به شدت مورد توجه سرمایه‌گذاران خارجی قرار دارد. طبق بررسی‌های انجام شده در سال 2006 توسط کتی لین، دلار آمریکا در بیش از 90 درصد معاملات بازار شرکت دارد. 

نوسانات بورس نیویورک (NYSE)، می‌تواند تاثیر قابل توجه و سریعی بر دلار داشته باشد. با تغییرات سیاست در شرکت‌ها مثل ادغام شرکت یا تایید نهایی خرید‌ها، دلار به سرعت تحت تاثیر قرار گرفته و به سرعت با افزایش یا کاهش ارزش روبرو می‌شود.

لندن

بریتانیا مرکز بزرگ جهانی است که بر بازارهای ارز در سراسر جهان تسلط دارد. بازار لندن یکی از مراکز مهم تاثیرگذار بر بازار جهانی است. لندن پایتخت تجاری جهانی شناخته می‌شود و بر اساس گزارش BIS، تقریباً 43 درصد از تجارت جهانی را به خود اختصاص داده است. به‌علاوه این شهر را می‌توان تاثیرگذارترین شهر بر نوسانات ارز بر شمرد زیرا بانک مرکزی بریتانیا که نرخ‌های بهره را تعیین می‌کند و سیاست‌های پولی پوند را کنترل می‌کند، در لندن مستقر است.

همچنین منشا بسیاری از روند‌های فارکس از بازار لندن آغاز می‌شود. از آنجا که تحلیل تکنیکال بر اساس تجزیه و تحلیل‌های حرکت قیمت برای شناسایی فرصت‌ها با استفاده از روند‌ها و حرکات قیمت انجام می‌شود، این موضوع می‌تواند نکته قابل توجهی برای معامله‌گران تکنیکال باشد.

توکیو

ژاپن اولین مرکز تجاری آسیایی است که فعالیت روزانه خود را قبل از بازار هنگ کنگ و سنگاپور آغاز می‌کند و بیشترین حجم معاملات آسیایی را به خود اختصاص می‌دهد. در بازه زمانی فعالیت این بازار جفت ارزهایی مانند USD/JPY (یا دلار آمریکا در برابر ین ژاپن)، GBP/USD (پوند انگلیس در برابر دلار آمریکا) و GBP/JPY (پوند انگلیس در برابر ین ژاپن) عملکرد خوبی از خود نشان می‌دهند. زمان شروع فعالیت بازار توکیو، معاملات جفت ارز USD/JPY می‌تواند بیشترین بازدهی را داشته باشد زیرا در این زمان بانک مرکزی ژاپن تاثیر زیادی بر بازار داشته و می‌تواند تحرکات شدیدی در بازار ایجاد کند. 

به‌علاوه انتشار گزارش‌های اقتصادی مهم در ژاپن نیز در این ساعات انجام می‌شود و معامله‌گر باید به تاثیر انتشار اخبار و رویدادهای اقتصادی این ساعات نیز توجه کاملی داشته باشد. تمرکز بر این موارد می‌تواند به معامله‌گر کمک کند تا قبل از باز شدن بازار اروپا، از نوسانات و تغییرات قیمت بهره‌مند شود.

سیدنی

سیدنی، با آغاز فعالیت استرالیا، روز معاملاتی به طور رسمی آغاز می‌شود. با بازگشایی کوچکترین عضو بازار جهانی در روز یکشنبه، فعالیت فارکس آغاز شده و معامله‌گران و موسسات مالی پس از یک وقفه طولانی از بعد از ظهر جمعه، دوباره فعالیت خود را شروع می‌کنند و اقدامات و نوسانات در بازار ایجاد می‌شود.

 

بهترین زمان معامله در فارکس برای ایرانیان

طبیعتا بهترین زمان معامله در فارکس، ساعاتی است که بازار بیشترین فعالیت را داشته و بالاترین حجم معاملات را ثبت می‌کند. این امر زمانی اتفاق می‌افتد که بیش از یک سشن معاملاتی در بازار فعال باشد. در ساعاتی که چند مرکز تجاری همپوشانی دارند، پتانسیل نوسانات قیمت جفت ارزها بالاتر و به تبع آن فرصت‌های کسب سود بیشتری در بازار وجود خواهد دارد. افزایش احتمال خطر را نیز در این ساعات نباید از نظر دور داشت. 

زمانی که چند سشن معاملاتی در فارکس فعال هستند، نسبت به زمانی که تنها یک سشن معاملاتی فعال است، اسپردهای کمتری روی معاملات جفت ارزها اعمال می‌شود. 

به طور کلی بهترین زمان معامله در بازار فارکس را می‌توان همپوشانی سشن نیویورک و لندن دانست. این دو بازار بزرگترین مراکز اقتصادی جهان هستند و بیش از 75 درصد معاملات فارکس در بازه زمانی همپوشانی این دو بازار واقع می‌شود. در این ساعات دو ارز محبوب و پر معامله دلار آمریکا و یورو است.

 

تایم utc در فارکس

 

همپوشانی سشن‌های معاملاتی فارکس

اورلپ یا همپوشانی در فارکس به بازه زمانی اشاره دارد که دو سشن اصلی معاملاتی همزمان فعال هستند. اصلی ترین سشن‌های فارکس در بازه زمانی فعالیت بازار اسیا-اقیانوسیه، اروپا و امریکا، شکل می‌گیرد. این سشن‌ها در ساعات مشخصی از روز با هم همپوشانی داشته و دوره اوج معاملات را در فارکس ایجاد می‌کنند.

همپوشانی سشن‌های معاملاتی در فارکس از آن جهت اهمیت دارد که فرصتی را برای معامله گران فراهم می‌کند تا از افزایش فعالیت معاملاتی و نوسانات بازار، بیشترین بهره را ببرند. طی اورلپ تعداد خریداران و فروشندگان در بازار افزایش داشته و حرکات بزرگتری در قیمت ایجاد می‌شود. این تغییرات فرصت مناسبی برای معامله گر فراهم می‌کند تا موقعیت‌های معاملاتی را با قیمت مطلوب تری اتخاذ یا از آنها خارج شوند. 

ایالات متحده / لندن

بازارهای ایالات متحده و لندن، بزرگترین و تاثیرگذارترین مراکز تجارت جهانی هستند. در ساعات فعالیت این دو بازار بیشترین حجم کاربران در فارکس حضور دارند. به‌همین دلیل ساعات همپوشانی این دو بازار از فعال‌ترین ساعات بازار است. بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد بیش از 70 درصد از کل معاملات بازار در این ساعات انجام می‌شود. 

دلار آمریکا و یورو محبوب ترین ارزهای معاملاتی در بازار فارکس هستند، این موضوع می‌تواند یکی از دلایلی باشد که ساعات همپوشانی بازار امریکا و لندن، بازه زمانی بین ساعت 16:30 تا 19:30 به وقت تهران، از پرحجم ترین ساعات مبادلاتی در بازار فارکس شناخته شده است. در این ساعات که حجم نقدینگی بالایی در بازار جابجا می‌شود و نوسانات قیمت افزایش می‌یابد، زمان بسیار خوبی برای شناسایی و بهره‌مندی از فرصت‌های معاملاتی است. 

سیدنی/توکیو

ساعت 3:30 بامداد تا 9:30 صبح به وقت تهران، ساعات مشترک فعالیت بازارهای سیدنی و توکیو است.نوسانات قیمت در این ساعات به اندازه همپوشانی بازار امریکا و لندن نیست اما همچنان فرصت‌های معاملاتی زیادی برای معامله‌گران در این ساعات وجود دارد. در این ساعات فرصت‌های معاملاتی روی جفت ارز EUR/JPY می‌تواند سودآور باشد زیرا این دو ارز تحت تاثیر بازار در این ساعات قرار دارند. 

لندن/توکیو

همپوشانی بازارهای لندن و توکیو از ساعت 10:30 صبح الی 12:30 ظهر به وقت تهران، انجام می‌شود. بازه زمانی این همپوشانی کوتاه است و معامله‌گران سایر بازارها فعالیت نداشته و آغاز فعالیت بازار لندن است به‌همین دلیل در این بازه زمانی فعالیت معاملاتی زیادی مشاهده نمی‌شود.

 

بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس چه زمانی است؟

عوامل بسیاری می‌تواند روی تعیین بهترین زمان برای معاملات فارکس موثر باشد. حجم مبادلات، کاربران فعال در بازار، نوسانات قیمت، رویدادهای اقتصادی، همگی از جمله عوامل تاثیرگذار بر فرایند معاملاتی و زمانبندی معاملات در بازار فارکس هستند. در ادامه برخی زمان‌های مناسب برای فعالیت در بازار فارکس را بررسی می‌کنیم.

بعد از ظهر دوشنبه

طبیعتاً صبح دوشنبه زمان ایده‌الی برای فعالیت در فارکس نیست. اما در بعدازظهر‌های دوشنبه داستان کمی متفاوت می‌شود. روز دوشنبه بازار فعالیت رسمی خود را آغاز می‌کند و تا بعد از ظهر رفته رفته بر تعداد معامله‌گران و حجم معاملات افزوده می‌شود. علی‌رغم اینکه در این مدت بازار به اوج نقدینگی خود نرسیده اما می‌توان انتظار داشت فرصت‌های معاملاتی مناسبی در بعد از ظهر دوشنبه نمایان شوند. 

هنگامی که چندین سشن معاملاتی با هم همپوشانی دارند

لندن، شلوغ ترین سشن معاملاتی بازار محسوب می‌شود. به‌علاوه اینکه با آغاز به کار بازار نیویورک نیز فاصله چندانی ندارد. به‌همین دلیل می‌توان انتظار داشت که همپوشانی این دو بازار یکی از شلوغ ترین ساعات فارکس باشد و فرصت‌های معاملاتی بسیاری را در این ساعات نمایان می‌کند. 

بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای چند ساعت پایانی بازار لندن را بهترین زمان برای ورود به بازار می‌دانند، زیرا معامله‌گران بازار لندن در حال آماده شدن برای خروج از بازار و در مقابل معامله‌گران نیویورک در انتظار ورود به بازار هستند. به‌همین دلیل تلاطم و نوسانات بسیاری در این ساعات شکل می‌گیرد که بعضاً غیرقابل پیش‌بینی هستند و می‌توانند فرصت‌های معاملاتی بزرگ و سودآوری را ایجاد کنند. 

در زمان نقدینگی بالا (یعنی سه شنبه تا پنجشنبه)

حجم معاملات در بعد از ظهر‌های دوشنبه رفته رفته افزایش می‌یابد و تا روز سه شنبه به اوج خود می‌رسد. فارکس از صبح سه شنبه تا پنج شنبه حجم بالایی از معاملات را ثبت می‌کند و فعالیت بالایی دارد. پس اگر به دنبال نقدینگی هستید، می‌توانید از فرصت معاملات در اواسط هفته بهره‌مند شوید. 

سشن لندن

هر سشن معاملاتی پتانسیل تجربه بیشترین حجم کاربر و فعالیت را دارد، اما در بین تمام سشن‌های معاملاتی، سشن لندن از شلوغ ترین ساعات فارکس است. سشن لندن که گاهی با نام سشن اروپا نیز معرفی می‌شود، تقریبا 30 درصد از کل معاملات را به خود اختصاص می‌دهد و به‌همین دلیل به‌عنوان یکی از ساعات اوج معاملات شناخته می‌شود.

 

بدترین زمان برای فعالیت در فارکس چه زمانی است؟

در ساعاتی که فعالیت کاربران رو به کاهش می‌گذارد و حجم معاملات کم می‌شود و نقدینگی کمی در بازار گردش دارد، می‌توان گفت زمان‌های نامناسب برای فعالیت در فارکس است. 

اواخر یکشنبه / اوایل دوشنبه

اواخر یکشنبه تا اوایل دوشنبه یکی از بدترین زمان برای فعالیت در فارکس است. در این مدت همه چیز به کندی حرکت می‌کند. این بازه زمانی بیشتر به‌عنوان یک دوره ارزیابی مجدد عمل می‌کند و بسیاری از معامله‌گران به جای معامله، این بازه زمانی را برای برنامه ریزی هفته آینده در نظر می‌گیرند. بسیاری از سرمایه‌گذاران ساعات آغازین هفته جدید را از انجام معاملات اجتناب می‌کنند. 

تعطیلات رسمی

تعطیلات رسمی، سکون و آرامش را در بازار ایجاد می‌کند. بانک‌ها که از بزرگترین عاملان تاثیرگذار در بازار فارکس هستند، در تعطیلات فعالیت ندارند. تعطیلی بانک‌ها، تعداد تراکنش‌های فعال در بازار را کاهش می‌دهد و به این ترتیب تاثیر قابل توجهی بر بازار خواهند داشت. زیرا می‌تواند بازار ثابت یا رفتار نامنظم قیمت را در پی داشته باشد. به‌همین دلیل اجتناب از فعالیت در روزهای تعطیل می‌تواند به سود معامله‌گر باشد. 

در زمان انتشار اخبار مهم

گزارش‌های مالی، رویدادهای اقتصادی و به روز رسانی‌های سیاسی بازار فارکس را به شدت تحت تاثیر قرار می‌دهند. بدون شک نوسانات شدید ایجاد شده در زمان انتشار اخبار وسوسه انگیز خواهد بود، اما بهتر است از آن اجتناب کنید مگر اینکه درک درست و دقیقی از ترید در زمان خبر داشته باشید. این موضوع اهمیت دارد که رویدادهای خبری مهم را دنبال کنید و از زمان انتشار آنها از قبل مطلع باشید تا برنامه صحیحی برای فعالیت در زمان انتشار اخبار تنظیم کنید.

 

نکات مهم و قابل توجه قبل از معامله در ساعات فعالیت فارکس

  • بسته به زمانی که در بازار فارکس فعالیت می‌کنید و وقوع همپوشانی سشن‌های معاملاتی، میزان نقدینگی در بازار کم یا زیاد خواهد بود.
  • مناطق جغرافیایی سشن‌های متقاطع نیز بر میزان نقدینگی تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال در بازه زمانی همپوشانی لندن نیویورک نسبت به لندن-توکیو، نقدینگی عمیق تری وجود دارد. این امر می‌تواند سطوح نوسان را نیز در بازار تحت تاثیر قرار دهد، به طوری که در اورلپ لندن- نیویورک، نوسانات بیشتری در بازار مشاهده می‌شود.
  • برخی معامله گران به ویژه اسکالپر‌ها، به نوسانات شدید و زیاد بازار علاقه مند هستند. اما برخی دیگر از این نوسانات دوری می‌کنند. بر این اساس یک برنامه مدیریت ریسک در هنگام معامله در ساعات مختلف روز از ابزار‌های مهم در جهت کاهش خطر‌های احتمالی خواهد بود.

 

سخن پایانی

فارکس یک بازار بین المللی است منطبق با ساعات کاری مراکز مهم تجاری جهان فعالیت می‌کند. در این بازار که ارزهای مختلف در معرض معامله قرار می‌گیرند، 24 ساعت شبانه در 5 روز هفته فعالیت می‌کند. اشتباه رایج در بین اکثر مبتدیان بازار فارکس، فعالیت مداوم در تمام ساعات فعالیت بازار است. این امر نه تنها مفید نبوده بلکه می‌تواند به از بین رفتن سرمایه و نابودی فعالیت معامله‌گر منتهی شود. به‌همین دلیل شناسایی سسشن‌های معاملاتی مختلف در فارکس می‌تواند به معامله‌گر برای فعالیت معاملاتی موفق یاری رساند. 

معامله‌گر بر اساس معیارها و شخصیت معاملاتی خود باید زمان مناسب خود را شناسایی و استراتژی‌های معاملاتی خود را برای این زمان تنظیم کند. عوامل مختلفی می‌تواند بر تعیین بهترین زمان معامله در فارکس تاثیر گذار باشد. حجم معاملات، گردش نقدینگی، میزان فعالیت کاربران، همگی از عوامل تاثیرگذار در تعیین بهترین زمان معامله در فارکس هستند.

زمان همپوشانی بازارهای جهانی، به‌علت افزایش حجم معاملات و نقدینگی و فعالیت کاربران، از زمان‌های مطلوب برای فعالیت معاملاتی محسوب می‌شود. معامله‌گر می‌تواند استراتژی معاملاتی خود را مطابق با این زمان‌ها طراحی کرده و با در نظر گرفتن عوامل دیگری مانند اخبار و گزارش‌های اقتصادی، نسبت به انجام معامله اقدام کند. در این مقاله با بازه‌های زمانی مختلف فعالیت بازار فارکس آشنا شدیم و عوامل تاثیر گذار بر حرکات بازار را برشمردیم. این اطلاعات از آن جهت سودمند است که به معامله‌گر کمک می‌کند استراتژی بهینه ای را برای انجام معاملات تنظیم کند.

 

سوالات متداول

  1. سشن معاملاتی چیست؟

به ساعات معاملاتی فعال یک منطقه معین اشاره دارد. به طور ساده یک روز معاملاتی در بازار همان جلسه معاملاتی است که سرمایه‌گذاران در بازار حضور داشته و فعالیت می‌کنند.

  1. مهمترین سشن‌های معاملاتی فارکس کدامند؟

سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک اصلی ترین سشن‌های معاملاتی در فارکس هستند.

  1. بهترین ساعت معامله در فارکس چه زمانی است؟

بهترین ساعات معامله زمانی است که حجم معاملات و نقدینگی به بیشترین مقدار خود می‌رسد. این امر در زمان همپوشانی دو سشن معاملاتی رخ می‌دهد.

 

منابع :

سوالات متداول

بازار آنلاین بین المللی که بستری برای خرید و فروش ارز کشورهای مختلف فراهم کرده است.
فارکس در 24 ساعت شبانه روز و در 5 روز هفته فعال است
ساعات فعالیت در بازار فارکس منطبق بر ساعات کاری مناطق مهم تجاری جهانی است. سیدنی، توکیو، لندن و نیویورک، 4 سشن مهم معاملاتی در بازار فارکس هستند.
بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس زمانی است که فعالیت در بازار به بیشترین مقدار خود رسیده و حجم معاملات افزایش یافته و نقدینگی بالایی در بازار در جریان است. براین اساس ساعات همپوشانی سشن‌های معاملاتی که این شرایط برقرار است بهترین زمان برای فعالیت در بازار فارکس محسوب می‌شود.
زمانی که حجم معاملات رو به کاهش است و معامله‌گران رفته رفته از بازار خارج می‌شوند یا شرایطی که در اثر انتشار اخبار و رویدادهای مهم نوسان و هیجان بالایی در بازار حاکم است از بدترین زمان‌ها برای فعالیت در فارکس است.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.