معرفی بهترین سهام سیمانی با P/E پایین در شهریور 1402

فهرست مطالب

4 سهم برتر از گروه سیمانی را که عملکرد بهتری داشته اند به صورت جامع بررسی کرده ایم. تا آخر این مقاله با ما همراه باشید.

معرفی صنعت سیمان

محصول سیمان یکی از پر مصرف‌ترین فرآورده‌های صنعتی در دنیا بوده و بالاترین میزان تولید را در بین محصولات صنعتی در جهان دارا است. صنعت سیمان جزء صنایع انرژی بر محسوب می‌شود. این صنعت 14 درصد مصرف انرژی صنایع و 3 درصد مصرف انرژی کل کشور را به خود اختصاص داده‌است.

افزایش پروژه های عمرانی و بازسازی بافت های فرسوده شهری و روستایی بر رشد سود خالص شرکت های سیمانی تاثیر مثبت میگذارد. بدلیل پایین بودن نرخ فروش، ممکن است در چند سال آینده ایران بزرگترین صادر کننده سیمان به کشور عراق بشود.

معرفی بهترین سهام سیمانی با پایینترین P/E :

  • سهام سیتا = P/E 6.4
  • سفارس = P/E 6.4
  • سخوز = P/E 6.3
  • سهرمز = P/E 6.7

لیست بالا مربوط به نسبت تقسیم سود به قیمت سهام است که 4 سهم نام برده شده علاوه بر p/e خوب، موقعیت تکنیکال و سود سازی خوبی داشتند. در ادامه به تحلیل هرکدام از آنها می پردازیم.

 

نماد سیتا | تحلیل سرمایه گذاری سیمان تامین

تحلیل بنیادی سهم : شرکت سرمایه گذاری سیمان تامین یا هلدینگ سیمان تامین یک هلدینگ تخصصی سرمایه‌گذاری در صنعت سیمان (و صنایع وابسته)، عمران و حمل‌و‌نقل است که با تکیه بر منابع خود و استفاده بهینه از آن، نقش رهبری در صنایع یاد شده را ایفا خواهد کرد.

سرمایه گذاری سیمان تامین مالک 17 شرکت سیمانی و 29 خط تولید در کشور است.

سود خالص شرکت مبلغ 2 هزار و 840 میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 89 درصد افزایش یافته که به نسبت تورم نرخ رشد قابل قبولی است.

تحلیل نماد سیتا

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت زیر مقاومت میان مدت است و در صورت عبور از محدوده 1750 تومان میتواند صعود خوبی را تجربه کند. محدوده کم ریسک : 1300 تومان

 

نماد سفارس | تحلیل سیمان فارس و خوزستان

تحلیل بنیادی سهم : سیمان فارس و خوزستان نخستین شرکت مصالح ساختمانی ایرانی است که کاملاً به دست مهندسان ایرانی ساخته و راه اندازی شد و هم‌اکنون با در اختیار داشتن ۳۳ شرکت تابعه، زیرمجموعه و فرعی، بزرگترین تولیدکننده سیمان در ایران و خاورمیانه است.

سود خالص شرکت مبلغ 3 هزار میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 55 درصد افزایش یافته.

تحلیل نماد سفارس

تحلیل تکنیکال سهم : پس از کمی رشد، ممکن است قیمت با برخورد به مقاومت 1750 تومان تا نواحی 2800 الی 2600 تومان ریزش کند.

شروع حرکت صعودی سهم میتواند قیمت را به هدف 8000 تومان در بلند مدت برساند.

 

نماد سهرمز | تحلیل سیمان هرمزگان

تحلیل بنیادی سهم : در حال حاضر کارخانه سیمان هرمزگان یکی از بزرگترین کارخانجات سیمان کشور بوده و از جایگاه ویژه ای در صنعت کشور برخوردار است.

این شرکت جهت اطمینان از کیفیت محصولات تولیدی، اقدام به تجهیز آزمایشگاه های شیمی، فیزیک و X-ray با بهترین امکانات روز و کنترل مداوم تمامی خطوط تولید از معادن تا بارگیری سیمان نموده است.  کیفیت خدمات و نتایج ارائه شده در این آزمایشگاه ها باعث کسب گواهینامه تایید صلاحیت به عنوان آزمایشگاه همکار از سازمان ملی استاندارد از سال ۱۳۸۷ گردیده است.

سود خالص شرکت سیمان هرمزگان مبلغ 270 میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 50 درصد افزایش یافته.

تحلیل سهرمز

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت زیر مقاومت 2800 تومان قرار دارد و با عبور از این محدوده میتواند تا اهداف 3600 و 5000 تومان صعود کند. حوالی 2200 تومان یک محدوده کم ریسک است.

 

نماد سخوز | تحلیل سیمان خوزستان

تحلیل بنیادی سهم : کارخانه سیمان خوزستان در زمینی به مساحت 100 هکتار در منطقه دشت دنا در 120 کیلومتری شرق شهرستان اهواز احداث شده و تحت پوشش هلدینگ شرکت فارس خوزستان و سیمان تامین شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی (شستا) می باشد.

شرکت سیمان خوزستان در حال حاضر با تولید سالانه 2/5 میلیون تن کلینکر و سیمان شامل، تیپ های 1، 2، 5 و سیمان چاه نفت (کلاس G) و سیمانهای پوزولانی و سرباره ای با کیفیت بسیار بالا یکی از بزرگترین کارخانه های سیمان کشور محسوب می شود. سود خالص شرکت مبلغ 1 هزار میلیارد تومان است که به نسبت سال گذشته 95 درصد افزایش یافته.

تحلیل سخوز

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت بر روی حمایت خوبی قرار دارد و در صورت تقاضا اهداف 6 و 10 هزار تومان در دسترس خواهد بود. در صورت از دست رفتن حمایت 4100 تومان، محدوده کم ریسک و معتبر 3000 تومان در دسترس خواهد بود. با توجه به شکست روند نزولی اوسیلاتور rsi احتمال از دست رفتن حمایت 4100 تومان کم است.

 

تحلیل شاخص گروه سیمانی

تحلیل بنیادی شاخص : با توجه به افزایش تقاضا، صادرات و نرخ فروش به نظر میرسد روند بلند مدت صنعت صعودی و رو به رشد باشد.

تحلیل شاخص سیمانی

تحلیل تکنیکال شاخص : در حال حاضر شاخص 23.1 هزار است که پیش بینی میشود در میان مدت تا هدف 27.5 هزار صعود کند. در بلند مدت انتظار میرود شاخص پس از رسیدن به محدوده 27.5 تا حمایت معتبر و کم ریسک 19.5 ریزش کرده و حرکت صعودی بزرگی را آغاز کند.

 

روش شناسایی بهترین سهام سیمانی برای خرید

از راه‌های مختلفی می‌توان به ارزشمندی سهام شرکت‌ها پی برد. قطعا سهامی که تمام آیتم‌های ارزشمندی را با خود به دوش می‌کشد، برای سرمایه‌گذاری طرفداران بیشتری خواهد داشت. برای شناخت سهام مستعد رشد باید از تلفیق روش‌های تحلیل بنیادی و تحلیل تکنیکال با روانشناسی بازار و البته تجربه معاملاتی استفاده کرد. بنابراین تنها راه مطمئن برای موفقیت در انتخاب افزایش دانش و آگاهی در کنار استفاده از مهارت‌های تجربی در این زمینه است.

قیمت سهام تابع شرایط اقتصادی و سیاسی بوده و می‌تواند به سادگی دستخوش تغییرات شود. بنابراین هیچ تضمینی در این راه وجود ندارد. تقاضای قوی به سادگی می‌تواند منجر به تشکیل صف خرید شده و قیمت سهم را به سمت قله‌ قیمتی حرکت دهد. اما باید جهت عکس این عملکرد را نیز در نظر گرفت. سنگینی قدرت فروشندگان و عرضه بیشتر از تقاضا می‌تواند روند قیمت سهم را به سمت عقب حرکت دهد.

 

نکات مهم معامله گری در بورس

تحلیل تکنیکال در معاملات کوتاه مدت و تحلیل بنیادی در معاملات بلند مدت اولویت دارد. قبل از خرید سهام حتما آموزش های لازم را دیده و یا از منابع تحلیلی معتبر استفاده کنید. بازار مالی پرریسک است و باید با سرمایه اضافه اقدام به معامله کرد. اگر میخواهید در بازار های مالی سود کسب کنید انتظارتان را از تحلیل ها، افراد و بازار پایین بیاورید.

 

سخن پایانی

رونق در ساخت و ساز مسکن و افزایش پروژه های ساختمانی تاثیر مستقیم در روند سودآوری شرکت های سیمانی دارد. به دنبال تورم، با افزایش نرخ محصولات سیمانی میتوان شاهد رشد سودآوری و در نتیجه رشد قیمت سهام شرکت های سیمانی بود.

نویسنده: هادی بهرامی
28 شهریور 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
2 روز پیش