خرید بهترین بیمه شخص ثالث خودرو در 1402 | معرفی 10 بیمه معتبر

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
خرید بهترین بیمه شخص ثالث خودرو در 1402 | معرفی 10 بیمه معتبر
معرفی بهترین بیمه شخص ثالث برای خودرو در سال 1402 | بیمه شخص ثالث قراردادی است که به عنوان یک ابزار کنترل ریسک ناشی از حوادث شناخته می‌شود. بیمه شخص ثالث یکی از پرطرفدارترین انواع بیمه بوده که برای تمام وسایل نقلیه اجباری است.

بیمه قراردادی است که توسط آن ریسک خسارت در شرایط ایجاد حادثه کمتر می‌شود. در این قرارداد بیمه‌گر متعهد شده تا در شرایط مشخص شده زیان احتمالی بیمه‌گزار را جبران نموده یا خدماتی به او ارائه نماید. بیمه‌گر شخصیتی حقوقی است که جبران خسارت را در صورت بروز حادثه تعهد کرده و البته در مقابل از بیمه‌گزار حق بیمه دریافت می‌کند. بیمه‌گزار می‌تواند شخصیتی حقیقی یا حقوقی باشد. با پرداخت حق بیمه فرد می‌تواند مال یا حتی جان خود یا دیگران را تحت پوشش بیمه قرار دهد.

یکی از انواع بیمه‌های پرمخاطب بیمه شخص ثالث است که از جانب شرکت‌های مختلف ارائه می‌شود. البته در زمینه پرمخاطب بودن این طرح بیمه‌ای می‌توان اجباری بودن این بیمه را برای خودروها، یکی از اصلی‌ترین دلایل برشمرد. استفاده از این بیمه برای وسایل نقلیه اجباری است و عدم استفاده از آن می‌تواند منجر به جریمه خودرو توسط پلیس راهنمایی و رانندگی شود. این اجبار بی دلیل نیست؛ اگر وسیله نقلیه‌ای از این بیمه استفاده نکند، ممکن است در حادثه‌ای ناگهانی با عواقب جبران‌ناپذیری مواجه شود. با ما همراه باشید تا تمام جزئیات مربوط به بیمه شخص ثالث 1402 خودرو را بررسی کنیم.

چگونه بهترین قیمت را در بیمه خودرو پیدا کنیم؟

با وجود این که بیمه در زمان حادثه می‌تواند بیمه‌گزار را از پرداخت هزینه‌های سنگین نجات دهد، برخی از افراد به دلیل گرانی حق بیمه، بیمه کردن وسایل نقلیه خود را به تعویق می‌اندازند. این در حالی است که برخی از شرکت‌های بیمه حق بیمه کمتری از مشتریان خود دریافت می‌کنند. اما برای یافتن ارزان ترین بیمه خودرو باید چه کنیم؟

برای خرید بیمه خودرو با قیمتی ارزان باید چند فاکتور را در وهله اول در نظر بگیرد. در ابتدا باید بدانید که تعداد سال‌های تخفیف عدم خسارت در قیمت بیمه تاثیر خواهد داشت. سال بیشتر عدم خسارت، حق بیمه را کمتر می‌کند. نداشتن جریمه دیرکرد نیز همین تاثیر را در تعیین حق بیمه دارد. اگر همواره بیمه خودرو را به موقع تمدید کنید، به آن جریمه دیرکرد اضافه نخواهد شد و در صورتی که جریمه دیرکرد نداشته باشید، مبلغ حق بیمه شما شامل تخفیف خواهد شد.
برای این که بیمه ارزان پیدا کنید، باید سقف تعهدات بیمه را نیز مد نظر قرار دهید. سقف تعهدات یا پوشش مالی کمتر، حق بیمه را ارزانتر می‌کند. البته فراموش نکنید که حق بیمه بیشتر پوشش خسارت بیشتری خواهد داشت. بنابراین سعی کنید تا جای امکان سقف تعهدات بالاتری را انتخاب کنید تا در زمان بروز حادثه، بیمه هزینه بیشتری را جبران کند.

برای این که بیمه ارزان پیدا کنید، تخفیف شرکت بیمه را نیز در نظر داشته باشید. این تخفیف برای تشویق مشتریان بوده و هر شرکت بیمه درصد متفاوتی از آن را روی حق بیمه اعمال می‌کند. بیمه مرکزی حداکثر میزان تخفیف را مشخص می‌کند. به این ترتیب شرکت‌های بیمه می‌توانند تا 2.5 درصد تخفیف روی حق بیمه اعمال کنند. پس اگر به دنبال بیمه ارزان هستید، به دنبال شرکت‌هایی باشید که برای جلب رضایت مشتریان خود تخفیفات بیشتری ارائه می‌دهند. البته برخی از شرکت‌های بیمه مبلغ حق بیمه را به صورت اقساط از مشتریان خود دریافت می‌کنند. این مسئله مزیتی بزرگ برای صاحبان وسایل نقلیه محسوب می‌شود.

تعدادی از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه، برای کم شدن هزینه بیمه، طرح پرداخت به ازای کیلومتر را ارائه داده‌اند. این طرح به خصوص برای افرادی که کمتر از وسیله نقلیه خود استفاده می‌کنند، گزینه عالی محسوب می‌شود. برای مثال اگر شما خودرو شخصی دارید اما ترجیح می‌دهید تا به جای استفاده از آن هر روز با استفاده از وسایل نقلیه عمومی به محل کار خود بروید، در خصوص این نوع بیمه از شرکت بیمه مورد نظر خود بپرسید. معمولا برای این طرح شرکت بیمه یک نرخ پایه ماهانه تعیین کرده و در کنار آن به ازای هر کیلومتر رانندگی با اتومبیل نرخ مشخصی دریافت می‌کند. بنابراین اگر زمان زیادی را پشت فرمان سپری نمی‌کنید، حتما برای مقرون به صرفه شدن حق بیمه خود از این طرح  استفاده کنید.

 

چرا باید بیمه خودرو ( بیمه شخص ثالث ) بخریم؟

همانطور که اشاره کردیم، بیمه می‌تواند راه نجاتی برای جبران خسارات حوادث باشد. در شرایطی که حادثه ناگواری رخ می‌دهد، خسارات مالی می‌توانند شرایط را دشوارتر کنند. در میان انواع طرح‌های بیمه‌ای، بیمه شخص ثالث یکی از پرمخاطب‌ترین نوع بیمه‌ها است. در کشور ایران این نوع بیمه برای وسایل نقلیه اجباری بوده و در ‌صورتی ‌که وسیله نقلیه‌ای تحت پوشش آن نباشد، تردد آن غیرقانونی خواهد بود.

در بیمه شخص ثالث، در شرایط رخداد حادثه، شخص ثالث همان فرد زیان‌دیده غیر از راننده مقصر در حادثه است که تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد. برای روشن شدن موضوع یک حادثه رانندگی را در نظر بگیرید. در این حادثه هزینه درمان، خسارت وارد شده به اموال افراد زیان‌دیده و دیه فوت، تحت پوشش بیمه شخص ثالث است.
این بیمه تقریبا توسط تمامی شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. با این وجود نرخ بیمه شخص ثالث در شرکت‌های مختلف می‌تواند متفاوت باشد. دقت داشته باشید که زمان انتخاب بیمه، دقت به ارزانی حق بیمه نباید شما را از بررسی کیفیت ارائه خدمات غافل سازد. کیفیت خدمات در زمان بروز حادثه تاثیر بسیار زیادی در مدیریت ریسک خواهد داشت. در ادامه برای درک اهمیت این نوع بیمه، موارد تحت پوشش آن را بررسی خواهیم کرد.

موارد تحت پوشش بیمه شخص ثالث کدامند؟

بیمه شخص ثالث یکی از بیمه‌های مربوط به وسایل نقلیه است که خسارت‌های مشخصی را تحت پوشش قرار می‌دهد. خسارت‌های تحت پوشش بیمه شخص ثالث شامل دو نوع خسارات مالی و خسارات جانی می‌شوند.

پوشش جانی بیمه شخص ثالث موظف است تا هزینه‌های فوت، نقص عضو و درمان افراد آسیب دیده در حوادث رانندگی را جبران ‌کند. غرامت یا دیه برای شخص آسیب‌دیده در تصادفات رانندگی با توجه به نوع صدمه بدنی محاسبه می‌شود. به این ترتیب شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی یا فوت، هر کدام غرامت متفاوتی دارند که توسط بیمه مرکزی محاسبه می‌شود.

پوشش مالی بیمه ثالث نیز خسارت‌ مالی وارد شده به خودرو بیمه شده که به ‌دلیل تصادف به آن وارد می‌شود را جبران می‌کند. خسارت به خودرو ممکن است به دلیل برخورد به خودروی دیگر یا اجسامی مانند درخت، دیوار، جدول و ... ایجاد شود.

در خصوص پوشش حوادث راننده نیز توجه داشته باشید که در بیمه شخص ثالث اگر راننده مقصر در تصادف، گواهینامه معتبری که مرتبط با کاربری وسیله نقلیه است را در دست داشته باشد، امکان دریافت هزینه خسار‌ت‌های جانی از بیمه را خواهد داشت.

سقف پرداخت هزینه‌ها در بیمه شخص ثالث


در زمان بروز حادثه مزیت سقف بیشتر پرداخت هزینه در بیمه بیش از پیش به چشم خواهد آمد. بیمه‌گزار می‌تواند زمان انتخاب بیمه حداقل پوشش‌های مالی را انتخاب کند. اما دقت داشته باشید که با توجه به قیمت بالای خودروها و تعدد تصادفات، بهتر است تا پوشش بیشتری برای بیمه خودرو انتخاب کنید. در زمان بروز حوادث رانندگی مابه التفاوت خسارت بیش از پوشش مالی تعیین شده، به عهده فرد مقصر در حادثه است و پوشش‌های مالی بیشتر برای بیمه‌نامه شخص ثالث می‌تواند فرد را از پرداخت هزینه‌های گزاف نجات دهد.

همانطور که در ابتدای متن اشاره کردیم، انتخاب پوشش مالی بیشتر برای بیمه با افزایش حق بیمه همراه خواهد بود. با این وجود با توجه به دلایل ذکر شده، به نظر پرداخت مبلغ کمی هزینه بیشتر برای بیمه، در زمان بروز حوادث تاثیر بزرگی داشته و نوعی سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود.

بیمه مرکزی برای هر سال حداکثر پوشش مالی بیمه شخص ثالث را اعلام می‌کند. برخی از شرکت‌های بیمه‌گر حداکثر پوشش را ارائه می‌کنند. شرکت‌های بیمه می‌توانند بین کف و سقف تعهدات مالی که توسط بیمه مرکزی اعلام می‌شود، سقف پوشش‌ خود را تعیین کنند. بنابراین علی الرغم مبلغ تعیین شده توسط بیمه مرکزی، برخی از شرکت‌های بیمه سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خود را کمتر از مبلغ اعلامی ارائه می‌کنند.

جدول نرخ بیمه شخص ثالث 1402

محاسبه حق بیمه شخص ثالث و سقف پوشش مالی و جانی آن، با توجه به دیه کامل یک انسان در ماه حرام انجام می‌شود. میزان دیه شخص فوت شده در حادثه رانندگی بر حسب پارامترهای موجود، توسط بیمه مرکزی محاسبه شده و حداقل و حداکثر حق بیمه شخص ثالث بر اساس نرخ دیه انسان و نوع وسیله نقلیه به شرکت‌های بیمه اعلام می‌شود. دیه کامل یک انسان در سال 1402 توسط قوه قضاییه معادل با 800 میلیون تومان در ماه حرام در نظر گرفته شده است. این غرامت در ماه غیرحرام 600 میلیون تومان تعیین شده است.
همانطور که اشاره کردیم کاربری خودرو، سقف تعهدات انتخابی و تخفیف بیمه در قیمت بیمه شخص ثالث تاثیر دارند. کاربری خودرو می‌تواند ریسک حادثه را برای خودروها تغییر دهد. برای مثال خودروهایی که کاربری تاکسی، اتوبوس مسافربری، آموزش رانندگی و … دارند، ریسک حادثه بیشتری داشته و باید حق بیمه بیشتری نیز پرداخت کنند.

در محاسبه نرخ جدید بیمه شخص ثالث 1402 ، هزینه پایه حق بیمه متغیر بوده و با توجه به نوع و تعداد سیلندر وسیله نقلیه تعیین می‌شود. در ادامه جدول قیمت پایه بیمه شخص ثالث 1402 را مشاهده می‌کنید:

نوع وسیله نقلیه

مبلغ پایه بیمه شخص ثالث

وسیله نقلیه کمتر از 4 سیلندر

2 میلیون و 344 هزار تومان

پراید، سمند و پیکان

2 میلیون و 776 هزار تومان

وسیله نقلیه با 4 سیلندر

3 میلیون و 263 هزار تومان

وسیله نقلیه بیشتر از 4 سیلندر

3 میلیون و 652 هزار تومان

 

تخفیف بیمه شخص ثالث برای عدم خسارت

خوشبختانه گاهی در طول چند سال تصادفی را تجربه نخواهید کرد. به همین دلیل هم از بیمه خودرو خود هیچ استفاده‌ای نمی‌کنید. اگر در مدت بیمه خود تصادفی نداشته‌اید، زمان تمدید بیمه می‌توانید از تخفیف‌های عدم خسارت استفاده کنید. نرخ این تخفیف‌ها به ازای سال استفاده نکردن از بیمه تعیین می‌شود. در ادامه جدول تخفیف بیمه شخص ثالث را مشاهده می‌کنید:

زمان استفاده نکردن از پوشش بیمه

میزان تخفیف

سال اول

5 درصد

سال دوم

10 درصد

سال سوم

15 درصد

سال چهارم

20 درصد

سال پنجم

25 درصد

سال ششم

30 درصد

سال هفتم

35 درصد

سال هشتم

40 درصد

سال نهم

45 درصد

سال دهم

50 درصد

سال یازدهم

55 درصد

سال دوازدهم

60 درصد

سال سیزدهم

65 درصد

سال چهاردهم

70 درصد

 

سخن پایانی

بیمه شخص ثالث برای تمام وسایل نقلیه اجباری است. این بیمه در صورت بروز حادثه، خسارات جانی و مالی وارد شده به اشخاص ثالث را پوشش می‌دهد. با این طرح تمام اشخاص صدمه دیده در یک حادثه، تحت پوشش بيمه قرار می‌گیرند. به اين ترتیب بيمه درصدی مشخص از هزينه‌های مربوط به درمان، فوت یا خسارات اموال را جبران خواهد کرد. درصد جبران خسارت، ویژگی‌های خاص پوشش حوادث، سطح شکایات مردمی، دستیابی آسان برای خرید بیمه و ... از جمله مواردی هستند که برای انتخاب شرکت بیمه باید در نظر بگیرید.

سوالات متداول

در بیمه شخص ثالث، شخص اول مالک وسيله نقليه است كه در بيمه‌نامه به عنوان بيمه‌گزار شناخته می‌شود. شركت بيمه كه متعهد به پرداخت غرامت مطابق با قرارداد است را به عنوان بيمه‌گر یا شخص ثانی و فرد زيان ديده در حوادث رانندگی را تحت عنوان شخص ثالث می‌شناسیم.
مبنای محاسبه حق بیمه شخص ثالث و میزان پوشش آن، دیه کامل یک انسان در ماه حرام است. چهار ماه‌ قمری ذی القعده، ذی الحجه، محرم و رجب تحت عنوان ماه‌های حرام شناخته می‌شوند. دیه یک انسان در این 4 ماه مبلغی بیشتر از ماه‌های عادی سال است. میزان دیه شخص فوت شده در حادثه رانندگی و تعداد سیلندر وسیله نقلیه، بیشترین تاثیر را در تعیین حق بیمه دارند. هر ساله بیمه مرکزی حداقل و حداکثر حق بیمه را بر اساس موارد ذکر شده به شرکت‌های بیمه اعلام می‌کند. پس از اعمال تخفیفات و انتخاب میزان پوشش مورد نظر، در نهایت حق بیمه تعیین می‌شود.
این روزها مراجعه حضوری برای دریافت خدمات محبوبیت خود را از دست داده است. برای خرید بیمه شخص ثالث می‌توانید به دو صورت حضوری یا آنلاین اقدام کنید. این مزیت توسط برخی از شرکت‌های بیمه ارائه می‌شود. با خرید آنلاین بیمه علاوه بر این که دردسرهای مراجعه حضوری را کاهش می‌دهید، امکان مقایسه قیمت و خدمات شرکت‌های بیمه مختلف را نیز خواهید داشت. در خریدهای حضوری برای مقایسه زمان زیادی نیاز دارید. علاوه بر این در خرید آنلاین محدودیت زمانی برای تهیه کردن بیمه نداشته و در 24 ساعت شبانه روز و از هر مکانی می‌توانید بیمه خریداری کنید.
در صورت گم شدن بیمه شخص ثالث ابتدا به نمایندگی بیمه خود اطلاع دهید. برای بیمه شخص ثالث می‌توان تقاضای صدور گواهی کرد. به عبارتی امکان صدور المثنی برای آن وجود ندارد. برای این کار باید با مدارک مورد نیاز که شامل کارت شناسایی معتبر و سند خودرو است، به ساختمان اصلی بیمه مراجعه کنید. با مراجعه به سایت بیمه مرکزی نیز می‌توان با استفاده از شماره پلاک، شماره شاسی و یا شماره بیمه نامه، مشخصات بیمه نامه را استعلام کرد. گواهی دریافت شده با بیمه نامه هیچ تفاوتی ندارد و دریافت آن رایگان است.
در گذشته پس از فروش خودرو و انتقال بیمه به خریدار، تخفیفات بیمه نامه نیز همراه با خودرو به خریدار خودرو منتقل می‌شد. البته انتقال تخفیف خودرو به خودرویی با کاربری مشابه امکان پذیر بود. از ابتدای سال 1400 این موضوع تغییر پیدا کرده و اگر خودرو را به فرد دیگری بفروشید، تخفیفات قبلی خودرو به فرد جدید منتقل نمی‌شود. به عبارتی تخفیف بیمه در اختیار مالک قبلی باقی می‌ماند. با این وجود هر شخص می‌تواند تخفیفات خودروی خود را به بستگان درجه اول مانند همسر، فرزندان و پدر و مادر منتقل کند.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.