معرفی 4 سهام دارویی برای خرید در اسفند 1402

فهرست مطالب

صنعت دارویی مدت‌ زیادی است که در مرکز توجه اهالی بازار سرمایه قرار دارد. برخی از گروه‌ها تاثیرات مربوط به تورم و افزایش قیمت‌ها را پیشخور کرده‌اند. این در حالی است که دیگر گروه‌ها منتظر عکس‌العمل و ورود نقدینگی برای شروع جهش هستند. حتما از اخبار شنیده‌اید که صنعت دارویی جزو صنایعی است که انتظار تاثیر حذف ارز دولتی را می‌کشد. صنعت دارویی در میان بهترین صنایع بورسی از نظر جریان نقدینگی به ارزش بازار است که توجه بالای فعالان بورسی به نمادهای دارویی‌ را توجیه می‌کند. با این وجود، بیشتر نمادهای شرکت های دارویی ، رشد قیمتی خوبی را تجربه کرده‌اند. پس با ما همراه باشید تا بهترین سهام دارویی برای خرید در حال حاضر یا نمادهای دارویی مناسب برای خرید را بررسی کنیم.

 

بهترین سهام دارویی برای خرید

در ادامه، نمادهای گروه دارویی را که مناسب برای خرید هستند، به شما معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که قبل از خرید بررسی‌های لازم را شخصا انجام دهید.

بررسی سهام‌های پر پتانسیل در کانال تلگرام : https://t.me/asiasarmayeh

 

1.سهام دتولید ( داروسازی تولید دارو )

تحلیل بنیادی سهم : این شرکت در زمینه تولید آمپول، ضد عفونی کننده و قرص های مختلف فعالیت میکند وعلاوه بر تولید محصولات مواد اولیه آنها را خود تامین میکند به همین دلیل باعث میشود بهای تمام شده محصولاتش کمتر و سود آوری بیشتری داشته باشد.
این شرکت صادرات ندارد و بازار هدفش عموم مردم، بیمارستانهای دولتی و خصوصی، ارگانهای دولتی و نظامی می باشد.
با وجود رقبا و تحریم ها فروش شرکت تولید دارو 50 درصد و سود خالصش 500 درصد نسبت به سال گذشته جهش داشته است.

** تحلیل بروز آذر 1402 بروز شده است ** 

تحلیل سهام دتولید آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت با حفظ حمایت معتبر 765 تومان، میتواند خود را به اهداف 2000 و 4300 تومان برساند. عبور از محدوده 1070 تومان نشانه مثبتی است.

 

2.سهام دلقما ( دارو لقمان )

تحلیل بنیادی سهم : شرکت داروسازی لقمان 40 درصد مواد اولیه خود را از خارج تامین میکند و همین عامل میتواند باعث افزایش بهای تمام شده محصولاتش بشود.
این شرکت دارو های ضد دیابت، افسردگی، آلزایمر و انواع مسکن ها را تولید کرده و به عموم مردم، سازمان های دولتی و نظامی می فروشد.
همچنین در حال اقدام به دریافت مجوز صادرات محصولات به آفریقا است.
در نتیجه گزارش ها : شرکت سودآوری عالی ندارد و در مسیر کندرو است.

** تحلیل در آذر 1402 بروز شده است **

تحلیل دلقما آذر 1402


تحلیل تکنیکال سهم : درحال حاضر  قیمت بروروی 279 تومان حمایت شده، تا زمانی که قیمت بالای محدوده حمایتی باشد احتمال رشد بیشتر تا 399 تومان وجود دارد .

 

3. سهام دجابر ( دارو جابرابن حیان )

تحلیل بنیادی سهم : شرکت شفا دارو مالک 60 درصد سهام بزرگ ترین شرکت تولید کننده آنتی بیوتیک یعنی جابرابن حیان است.
با توجه به افزایش 30 درصدی حقوق و مزایا هزینه سربار این شرکت 170 میلیارد تومان و 872 میلیارد تومان نیز برای هزینه تامین مواد اولیه محصولات برآورد میشود.
پیش بینی میشود اگر درآمد عملیاتی دجابر در سال 1402 مبلغ 1800 میلیارد تومان باشد، سود خالص آن در سال جاری به مبلغ 662 میلیارد تومان برسد.

** تحلیل در آذر 1402 بروز شده است **

تحلیل دجابر آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت با حفظ حمایت معتبر 1350 تومان میتواند روند نزولی خود را به پایان رسانده و با عبور از محدوده 1640 تومان، به اهداف 2200 و 3200 تومان برسد.

 

4. سهام دیران ( ایران دارو )

تحلیل بنیادی سهم : تولیدات شرکت محصولات دارویی انسانی و دامی، غذایی، شیمیایی، آرایشی، بهداشتی و کشاورزی میباشد.
با توجه به افزایش 13 درصدی فروش شرکت و هزینه 46 میلیارد تومانی جهت تامین مواد اولیه برای سه ماهه منتهی به سال گذشته، پیش بینی میکنیم که در انتهای سال جاری فروش شرکت به مبلغ 522 میلیارد تومان و هزینه 9 ماه بعد مبلغ 193 میلیارد تومان باشد به علاوه 77 میلیارد تومان هزینه های اداری و حقوق کارکنان.
در نتیجه تحلیل ها سود خالص این شرکت 90 میلیارد تومان برای امسال برآورد میشود که به نسبت سال گذشته کاهش 9 درصدی را شاهد هستیم و رقم خوبی نیست.

** تحلیل در آذر 1402 بروز شده است **

تحلیل دیران آذر 1402

تحلیل تکنیکال سهم : قیمت سهم در موقعیت خوبی قرار دارد و میتواند به هدف 1650 تومان هم برسد. در هر شرایطی میتوان بر حمایت قوی 660 تومان حساب باز کرد.

 

بنیادی ترین سهام دارویی

نسبت P/E یکی از مهمترین عوامل بنیادی در انتخاب سهام برای خرید است. در ادامه با استفاده از این پارامتر تحلیل بنیادی، بنیادی ترین سهام گروه دارویی برای خرید را بررسی می کنیم. منبع داده‌های جدول زیر، سایت مدیریت فناوری بورس تهران است.

نماد

نسبت P/E

قیمت پایانی

درهآور

6.33

69,250  

دسینا

6.52

13,790  

دتماد

6.98

48,330  

درازک

7.21

13,630  

دارو

7.91

29,940  

تیپیکو

8.2

35,410  

دبالک

9.28

11,450  

دسبحا

9.36

9,290

دلقما

9.8

3,323  

برکت

12.94

12.94

 

کدام کارگزاری برای خرید سهام مناسب است؟

برای خرید سهام اولین آیتمی که نیاز دارید واسطی به نام کارگزاری است. شرکت کارگزاری امکان خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بورس با استفاده از سامانه‌های معاملاتی را به کاربران خود اعطا می‌کند. بنابراین با توجه به نقش کارگزار انتخاب بهترین کارگزاری برای خرید سهام شرکت دارویی اهمیت زیادی دارد. در ادامه برخی از بهترین کارگزاری بورس برای خرید سهام دارویی را معرفی خواهیم کرد:

کارگزاری هوشمند رابین

4.1
نظر کارشناسی
ویژگی ها:
ثبت نام با 5 کلیک ! پنل معاملاتی اختصاصی تسویه آنی
ثبت‌نام خرید سهام در سایت کارگزاری بورس هوشمند رابین
چرا کارگزاری هوشمند رابین را انتخاب کردیم؟

دریافت اعتبار از این کارگزاری تا سقف 1 میلیارد تومان امکان پذیر است. البته بستگی به گردش حساب شما دارد که چقدر درماه خرید و فروش انجام میدهید.

کارگزاری بورس هوشمند رابین سیستم معاملاتی اختصاصی دارد که هم سرعت بالا و هم گرافیک متفاوتی نسبت به سایر کاگزاری‌ها دارد.

یکی از امکانات جالب این کارگزاری تسویه آنی است، یعنی شما میتوانید هرساعتی از شبانه روز درخواست وجه بدید و تا چنددقیقه بعد به حساب بانکیتان واریز شود .


مزایا و معایب
اعطای اعتبار مذاکره‌ای
تسویه آنی
سیستم معاملات اختصاصی
پشتیبانی تلفنی و واتساپ

 

لیست شرکت‌های دارویی بورس

برای سرمایه‌گذاری در نمادهای گروه دارویی بازار بورس اوراق بهادار، ابتدا باید با نمادهای این گروه آشنا شوید. در بازار بورس سعی بر این است تا تمام نمادهای شرکت‌هایی که در یک صنعت خاص فعالیت دارند، با ترکیب یک حرف مشخص نمایش داده شوند. با اضافه شدن این حروف به نام نماد‌ شرکت، گروه هر سهم مشخص می‌شود. نمادهای گروه دارویی با حرف "د" نمایش داده می‌شوند؛ مانند دفارا، دسبحان، دعبید، دالبر، دزهراوی، دارو و ... . البته، در این میان استثناعاتی نیز وجود دارد که برای مثال می‌توان به نماد برکت اشاره کرد که شامل قانون دسته‌بندی نام در بورس نمی‌شود.

با استفاده از منوی جست و جو در سایت tsetmc می‌توانید لیست کامل نماد گروه دارویی را مشاهده کنید.

 

بررسی کشش گروه دارویی و تاثیر آن بر سود شرکت ها

در علم اقتصاد عرضه با قیمت رابطه مستقیم و تقاضا با قیمت رابطه عکس دارد. پس، برای فروش بیشتر کالایی خاص باید قیمت آن را کاهش دهیم تا مقدار تقاضا برای آن کالا افزایش یابد. اما گاهی ممکن است حتی با کاهش قیمت کالای مورد نظر، مصرف کننده تقاضای خود را برای آن کالا تغییر ندهد یا کمتر از انتظار معمول تقاضای خود را افزایش دهد. در این زمینه، مقیاسی تحت عنوان کشش ایجاد شد تا میزان عکس‌العمل عرضه کننده و مصرف کننده را اندازه‌گیری کند.

کالای دارویی را کم کشش در نظر می‌گیریم که با افزایش قیمت، تقاضا برای آن تغییر پیدا نمی‌کند. از طرفی، معمولا شرکت‌ها مقداری از موجودی کالای خود را نگهداری می‌کنند. در شرایط تغییر نرخ ارز هر شرکتی که کالای بیشتری در اختیار داشته باشد، با آزادسازی نرخ و حذف ارز ترجیحی، سود زیادی به دست خواهد آورد.

 

استفاده از تحلیل تکنیکال برای یافتن بهترین سهام

تحلیل تکنیکال ابزار ارزشمندی است که توسط سرمایه‌گذاران برای تجزیه و تحلیل بازارهای مالی به ویژه بازار سهام استفاده می‌شود. استفاده از تحلیل تکنیکال مزایای متعددی را برای سرمایه‌گذاران داشته و امکان پیش بینی در مورد روند بازار و حرکات قیمت بازار را فراهم می‌کند.

تحلیل تکنیکال با تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی، شناخت روندها، الگوهای نموداری، شناسایی سطوح حمایت و مقاومت، ارزیابی حرکت و روند و ... برای یافتن بهترین سهام به معامله‌گران بازار سرمایه کمک می‌کند.

 

استفاده از تحلیل بنیادی در ارزش گذاری نمادهای دارویی

تحلیل بنیادی یکی از ابزارهای مهم بررسی ارزش سهام یک شرکت است. تحلیل بنیادی یک رویکرد قدرتمند است که توسط سرمایه‌گذاران برای ارزیابی ارزش ذاتی سهام یک شرکت با بررسی صورت‌های مالی، روندهای صنعت، مدیریت و ... استفاده می‌شود. با تجزیه و تحلیل سلامت مالی یک شرکت، سرمایه گذاران می‌توانند ارزش واقعی سهام را بسنجند.

در نتیجه، تحلیل بنیادی مزایای متعددی را برای سرمایه‎گذاران در بازار سهام فراهم می‎کند. بنابراین با استفاده از ابزارهای و مفاهیم این تحلیل می‌توانید بهترین سهام دارویی بورس را برای خرید پیدا کنید.

 

سخن پایانی

صنعت دارویی همواره یکی از صنایع جذاب برای معامله‌گران بورس بوده است. برای این صنعت در بازار سرمایه ایران علاوه بر چالش‌ها و ریسک‌های مربوط به نوسانات نرخ ارز، تورم و یا دیگر عوامل محدود‌کننده‌، باز هم می‌توان انتظار آینده روشنی داشت. به همین دلیل در این مقاله بهترین نماد دارویی با قابلیت رشد در سال 1402 را به شما معرفی کردیم.

سوالات متداول

  • کدام نمادهای دارویی برای خرید در سال 1402 خوب است؟

    انتخاب سهام مناسب برای خرید نیاز به بررسی عوامل مختلفی دارد. در متن مقاله می توانید این عوامل را بررسی کرده و نسبت به انتخاب بهترین سهام دارویی تصمیم گیری کنید.

  • بهترین سهم دارویی برای خرید چیست؟

    برای انتخاب بهترین سهام دارویی در حال حاضر باید پارامترهای بنیادی و تکنیکالی را برای نماد موردنظر بررسی کنید. به متن مقاله مراجعه کنید تا بهترین نماد گروه دارویی بورس را مشاهده کنید.

  • تعریف سهام دارویی بورس چیست؟

    سهام شرکت های دارویی در بورس ایران در گروه یا صنعتی به نام صنعت دارویی قرار می گیرند. معمولا نمادهای شرکت های مربوط به این صنعت با حرف "د" آغاز می شوند.

نویسنده: هادی بهرامی
02 اسفند 1402
آخرین بروزرسانی: مجید عزیززاده
1 هفته پیش