معرفی 4 سهام دارویی برای خرید در 1403

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
معرفی 4 سهام دارویی برای خرید در 1403
صنعت دارو صنعتی تاثیرگذار در حوزه سلامت کشور است. علاوه بر این پتانسیل بالایی برای سرمایه‌گذاری در این صنعت مشاهده می‌شود. در این مقاله بهترین سهام دارویی برای خرید معرفی کرده‌ایم. قبل از خرید سهام حتما بررسی کنید.

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: صنعت دارویی مدت‌ زیادی است که در مرکز توجه اهالی بازار سرمایه قرار دارد. برخی از گروه‌ها تاثیرات مربوط به تورم و افزایش قیمت‌ ها را پیشخور کرده‌ اند. این در حالی است که دیگر گروه‌ ها منتظر عکس‌ العمل و ورود نقدینگی برای شروع جهش هستند. حتما از اخبار شنیده‌ اید که صنعت دارویی جزو صنایعی است که انتظار تاثیر حذف ارز دولتی را میکشد. صنعت دارویی در میان بهترین صنایع بورسی از نظر جریان نقدینگی به ارزش بازار است که توجه بالای فعالان بورسی به نماد های دارویی‌ را توجیه میکند. با این وجود، بیشتر نماد های شرکت های دارویی، رشد قیمتی خوبی را تجربه کرده‌ اند. محصولات دارویی، یک کالای ضروری و مستقل از درآمد به حساب می آیند که تقاضای آن در هر شرایطی از اقتصاد و قدرت خرید میتواند حفظ شود. همین مورد باعث محبوبیت صنعت دارویی در بورس شود و همیشه مورد توجه سرمایه گذاران باشد. در ادامه به تحلیل 4 سهم دارویی که موقعیت بهتری نسبت به سایر هم گروهی های خود دارند خواهیم پرداخت؛ تا تحلیلگران و سرمایه گذاران بتوانند به راحتی سهم های مناسب خرید را فیلتر کنند.

 

بهترین سهام دارویی برای خرید

در ادامه، نمادهای گروه دارویی را که مناسب برای خرید هستند، به شما معرفی می‌کنیم. توجه داشته باشید که قبل از خرید بررسی‌های لازم را شخصا انجام دهید.

بررسی سهام‌های پر پتانسیل در کانال تلگرام : https://t.me/asiasarmayeh

 

1- سهام ددام

تحلیل بنیادی: شرکت داروسازی زاگرس فارمد پارس یکی از بزرگ‌ ترین شرکت‌ های تولید کننده دارو های دامپزشکی در سطح کشور است که با هدف تولید داروهای دامی در شهرستان بروجرد تاسیس گردید. شرکت لابراتوارهای رازک با مالکیت 68.6 درصد بزرگترین سهامدار ددام است و پس از آن شرکت دارو پخش با مالکیت 34.5 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. ارزش بازار سهام ددام در بورس، مبلغ 1 هزار و 884 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 968 میلیون تومان ارزش معاملات دارد. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 82 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 33 درصد کاهشی بوده و در 9 ماهه 1402، سود خالص 182 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 178 درصد رشد را تجربه کرده است.

تحلیل سهام ددام

تحلیل تکنیکال: قیمت در دی ماه 1400، با افزایش 200 درصدی از محدوده حمایتی 660 تومان به سقف تاریخی 2000 تومان رسید و پس از لمس سقف تاریخی (ATH)، با 30 درصد اصلاح مواجه شد و در محدوده 1400 تومان کف سازی خوبی انجام داد. در حال حاضر قیمت در یک کانال تریدینگ رنج قرار دارد و بنظر می آیند در حال انباشت است که در صورت شکست مقاومت 2000 تومان میتواند تا اهداف 3300 و 4700 تومان صعود کند؛ در غیر اینصورت با واکنش منفی به این سقف تاریخی، حمایت معتبر 1400 تومان در دسترس خواهد بود. تحرکات اوسیلاتور حجم (volume) و ولیوم پروفایل (vrvp) با توجه به سالیان قبل به ما نشان میدهد که به احتمال زیاد قیمت تا نزدیکی کف 1400 تومان یک اصلاح کوچکی داشته و سپس رشد خوبی را تجربه کند. اهداف مشخص شده بر اساس نقاط prz و سطوح اصلی فیبوناچی در گام های بزرگ به صورت هم پوشان تعیین شده ست.

 

2- سهام دیران

تحلیل بنیادی: شرکت ایران دارو یکی از با سابقه ترین شرکت های دارویی ایران می باشد و تولیدات آن، محصولات دارویی انسانی و دامی، غذایی، شیمیایی، آرایشی، بهداشتی و کشاورزی میباشد. گروه دارویی سبحان با مالکیت 46.9 درصد بزرگترین سهامدار دیران است و پس از آن صندوق سرمایه گذاری بخشی کیان با مالکیت 2.4 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. ارزش بازار سهام دیران در بورس، مبلغ 1 هزار و 100 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 1.6 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 60 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 10 درصد کاهشی بوده و در 9 ماهه 1402، سود خالص 93 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 55 درصد رشد را تجربه کرده است.

تحلیل سهام دیران

تحلیل تکنیکال: قیمت در آبان ماه 1401، با افزایش 106 درصدی از محدوده حمایتی 660 تومان به سقف تاریخی 1400 تومان رسید و پس از واکنش منفی به مقاومت با 48 درصد ریزش مواجه شد و سپس کمی رشد کرد. در حال حاضر قیمت در محدوده نسبتا کم ریسکی معامله میشود و تنها 20 درصد با بهترین حمایت خود فاصله دارد که در صورت نزدیک شدن به حمایت کوتاه مدت 740 تومان و حمایت بلند مدت 660 تومان میتوان به فکر خرید بود. در صورت شکست مقاومت میان مدت 1000 تومان، اهداف 1400، 2200 و 3800 تومان در دسترس خواهند بود.

 

3- سهام دسبحان

تحلیل بنیادی: شرکت سبحان دارو در سال 1355 با نام شركت آرایشی بهداشتی سويران و با مشارکت و دانش فنی Ciba Geigy (نوارتیس فعلی) طراحی و ساخته شد. سبحان دارو رتبه اول کشوری از لحاظ حجم تولید و پیشرو در تولید داروهای اعصاب و روان میباشد. گروه دارویی سبحان با مالکیت 69.5 درصد بزرگترین سهامدار دسبحان است و پس از آن شرکت سرمایه گذاری البرز با مالکیت 9 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. ارزش بازار سهام دسبحان در بورس، مبلغ 3 هزار و 560 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 1.1 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 383 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 113 درصد افزایشی بوده و در 9 ماهه 1402، سود خالص 465 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 80 درصد رشد را تجربه کرده است.

تحلیل سهام دسبحان

تحلیل تکنیکال: قیمت در آبان ماه 1401، با افزایش 215 درصدی از محدوده حمایتی 280 تومان به سقف تاریخی 890 تومان رسید و پس از واکنش منفی به این ناحیه، با 28 درصد ریزش مواجه شد و در حال حاضر بر روی حمایت معتبر 640 تومان قرار دارد که یک ناحیه استاتیک ماژور حساب میشود. اوسیلاتور rsi نیز تقریبا بر روی حمایت عدد 38 قرار دارد و همراه با ولیوم پروفایل (vrvp) به حمایت 640 تومانی اشاره دارد و به احتمال زیاد قیمت از همین محدوده شروع به رشد کند و با عبور از مقاومت 890 تومان، اهداف بالاتری را در مقیاسی بزرگ متصور خواهیم بود.

 

4- سهام دکپسول

تحلیل بنیادی: شرکت تولید ژلاتین کپسول ایران در سال 1376 فعالیت خود را با 6 خط کامـل اتوماتیک و نیز تجهیزات تولید و کنترل، با بهره مندی از نیروهای متخصص شایسته، آغاز نمود و هم اکنون این شرکت دارای ظرفیت تولید 6.3 میلیارد پوکه کپسول در سایزهای مختلف در سال است. شرکت داروسازی فارابی با مالکیت 66.7 درصد بزرگترین سهامدار دکپسول است و پس از آن شرکت بیمه ملت با مالکیت 2 درصد در جایگاه دوم قرار دارد. ارزش بازار سهام دکپسول در بورس، مبلغ 3 هزار و 195 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 1.3 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. سود خالص شرکت در پایان سال 1401، به مبلغ 276 میلیارد تومان میباشد که نسبت به سال گذشته 96 درصد افزایشی بوده و در 9 ماهه 1402، سود خالص 283 میلیارد تومانی را به ثبت رسانده که نسبت به دوره مشابه سال قبل 35 درصد رشد را تجربه کرده است.

سهام دکپسول

تحلیل تکنیکال: قیمت در آبان ماه 1401، با افزایش 136 درصدی از محدوده حمایتی 3700 تومان به محدوده 9200 تومان رسید و با 20 درصد ریزش، مدتی را صرف رنج زدن کرد و سپس با شکست مقاومت توانست 15 درصد دیگر رشد کند و در حال حاضر حمایت کم ریسک قیمت همان محدوده 9200 تومان میباشد که نباید از دست برود؛ در غیر اینصورت ریزش و یا حداقل روند فرسایشی بیشتری خواهد داشت. اولین هدف قیمت در بلند مدت 15000 تومان و دومین هدف بزرگ آن 30000 تومان پیش بینی میشود.

 

نکته قابل توجه

در تحلیل تکنیکال و بخصوص بنیادی، متریک و معیار های بسیاری مانند نسبت های مالی، نقدینگی، قیمت به درآمد ttm و forward، خالص ارزش دارایی ها NAV و… جهت تحلیل و ارزشگذاری وجود دارد؛ اما نوشتن تمامی آنها از صبر و حوصله کاربران خارج است. پس سعی بر آن بود که به صورت خلاصه وار اما دقیق، چند مورد از بهترین سهام از گروه غذایی بورس را به سرمایه گذاران معرفی کنیم که البته باید در خرید و فروش سهم های معرفی شده خود فرد هم تحقیقات و بررسی لازم را داشته باشد.

بنیادی ترین سهام دارویی

نسبت P/E یکی از مهمترین عوامل بنیادی در انتخاب سهام برای خرید است. در ادامه با استفاده از این پارامتر تحلیل بنیادی، بنیادی ترین سهام گروه دارویی برای خرید را بررسی می کنیم. منبع داده‌های جدول زیر، سایت مدیریت فناوری بورس تهران است.

نماد

نسبت P/E

قیمت پایانی

درهآور

6.33

69,250  

دسینا

6.52

13,790  

دتماد

6.98

48,330  

درازک

7.21

13,630  

دارو

7.91

29,940  

تیپیکو

8.2

35,410  

دبالک

9.28

11,450  

دسبحا

9.36

9,290

دلقما

9.8

3,323  

برکت

12.94

12.94

 

کدام کارگزاری برای خرید سهام مناسب است؟

برای خرید سهام اولین آیتمی که نیاز دارید واسطی به نام کارگزاری است. شرکت کارگزاری امکان خرید و فروش سهام شرکت‌ها در بورس با استفاده از سامانه‌های معاملاتی را به کاربران خود اعطا می‌کند. بنابراین با توجه به نقش کارگزار انتخاب بهترین کارگزاری برای خرید سهام شرکت دارویی اهمیت زیادی دارد. در ادامه برخی از بهترین کارگزاری بورس برای خرید سهام دارویی را معرفی خواهیم کرد:

 

بررسی کشش گروه دارویی و تاثیر آن بر سود شرکت ها

در علم اقتصاد عرضه با قیمت رابطه مستقیم و تقاضا با قیمت رابطه عکس دارد. پس، برای فروش بیشتر کالایی خاص باید قیمت آن را کاهش دهیم تا مقدار تقاضا برای آن کالا افزایش یابد. اما گاهی ممکن است حتی با کاهش قیمت کالای مورد نظر، مصرف کننده تقاضای خود را برای آن کالا تغییر ندهد یا کمتر از انتظار معمول تقاضای خود را افزایش دهد. در این زمینه، مقیاسی تحت عنوان کشش ایجاد شد تا میزان عکس‌العمل عرضه کننده و مصرف کننده را اندازه‌گیری کند.

کالای دارویی را کم کشش در نظر می‌گیریم که با افزایش قیمت، تقاضا برای آن تغییر پیدا نمی‌کند. از طرفی، معمولا شرکت‌ها مقداری از موجودی کالای خود را نگهداری می‌کنند. در شرایط تغییر نرخ ارز هر شرکتی که کالای بیشتری در اختیار داشته باشد، با آزادسازی نرخ و حذف ارز ترجیحی، سود زیادی به دست خواهد آورد.

 

استفاده از تحلیل بنیادی در ارزش گذاری نمادهای دارویی

تحلیل بنیادی یکی از ابزارهای مهم بررسی ارزش سهام یک شرکت است. تحلیل بنیادی یک رویکرد قدرتمند است که توسط سرمایه‌گذاران برای ارزیابی ارزش ذاتی سهام یک شرکت با بررسی صورت‌های مالی، روندهای صنعت، مدیریت و ... استفاده می‌شود. با تجزیه و تحلیل سلامت مالی یک شرکت، سرمایه گذاران می‌توانند ارزش واقعی سهام را بسنجند.

در نتیجه، تحلیل بنیادی مزایای متعددی را برای سرمایه‎گذاران در بازار سهام فراهم می‎کند. بنابراین با استفاده از ابزارهای و مفاهیم این تحلیل می‌توانید بهترین سهام دارویی بورس را برای خرید پیدا کنید.

 

سخن پایانی

صنعت دارویی همواره یکی از صنایع جذاب برای معامله‌گران بورس بوده است. برای این صنعت در بازار سرمایه ایران علاوه بر چالش‌ها و ریسک‌های مربوط به نوسانات نرخ ارز، تورم و یا دیگر عوامل محدود‌کننده‌، باز هم می‌توان انتظار آینده روشنی داشت. به همین دلیل در این مقاله بهترین نماد های دارویی با پتانسیل رشد بیشتر در سال 1403 را به شما معرفی کردیم.

سوالات متداول

انتخاب سهام مناسب برای خرید نیاز به بررسی عوامل مختلفی دارد. در متن مقاله می توانید این عوامل را بررسی کرده و نسبت به انتخاب بهترین سهام دارویی تصمیم گیری کنید.
برای انتخاب بهترین سهام دارویی در حال حاضر باید پارامترهای بنیادی و تکنیکالی را برای نماد موردنظر بررسی کنید. به متن مقاله مراجعه کنید تا بهترین نماد گروه دارویی بورس را مشاهده کنید.
سهام شرکت های دارویی در بورس ایران در گروه یا صنعتی به نام صنعت دارویی قرار می گیرند. معمولا نمادهای شرکت های مربوط به این صنعت با حرف "د" آغاز می شوند.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.