طلا همواره در طول تاریخ به عنوان ابزار حفظ ارزش و انجام مبادلات مورد استفاده قرار گرفته و در دوره‌های آشفتگی بازار به عنوان دارایی امن شناخته شده است. به همین دلیل امروزه خرید و فروش طلا طرفداران زیادی دارد. در این متن قصد داریم تا به تحلیل قیمت اونس طلا xauusd بپردازیم. این مقاله بیش از همه مناسب اشخاصی است که دنبال تحلیل اونس طلا برای انجام معاملات هستند. در متن پیش رو تحلیل قیمت اونس طلا هر هفته به روزرسانی شده تا به عنوان فردی فعال در این حوزه اطلاعات تحلیلی درستی از وضعیت طلا در دست داشته باشید.

تحلیل اونس طلا ( تایم فریم یک ساعته) 

قیمت اونس جهانی طلا طی یک سال اخیر 35 درصد، سه ماه اخیر 7 درصد، یک ماه اخیر 3 درصد و طی یک هفته اخیر 2.5 درصد توانست بازدهی را به ثبت برساند که در نوع خود رقم خوبی محسوب میشود. قیمت اونس جهانی طلا بیش از یکسال است که متاثر از تحرکات جهانی و اقدامات بانک مرکزی کشور ها سقف های بالاتر ایجاد میکند و پس از لمس پرحجم محدوده 2425 دلار شروع به اصلاح کرد و حدودا سه ماه میشود که درون یک کانال تریدینگ رنج با ریز نوسانات حداکثر 6 درصدی دست و پنجه نرم میکند و در حال حاضر در محدوده 2359 دلار قرار دارد.

قیمت اونس جهانی طلا در حال حاضر بر روی حمایت کوتاه مدت 2275 دلار قرار دارد که با حفظ آن میتواند تا همان سقف تاریخی 2425 دلار حرکت کند؛ در غیر اینصورت اگر حمایت 2275 دلار از دست برود، احتمال شکست و از دست رفتن کف کانال صعودی بیشتر میشود و با این اتفاق، ریزش بیشتری را شاهد خواهیم بود و اولین کف قوی قیمت محدوده 2078 در دسترس خواهد بود.

تحلیل اونس طلا

تقویم اقتصادی چیست و چه تاثیری بر تحلیل اونس طلا دارد؟

هنگامی که شما قصد تحلیل اونس طلا برای معامله در بازار فارکس را دارید باید عوامل مختلفی را که بر روند معاملات آن تاثیر گذار هستند را شناخته و در نظر بگیرید.

تقویم اقتصادی یکی از منابع تاثیرگذار نه تنها بر بازار فارکس و طلا بلکه در روند اقتصادی جهان است. این تقویم به معامله‌گران اجازه می‌دهد تا در خصوص اطلاعات اقتصادی مهمی که در اقتصادهای بزرگ دنیا منتشر می‌شود، پیش بینی لازم را انجام دهند. چنین رویدادهایی ممکن است اطلاعات مربوط به شاخص‌های مهمی مانند تولید ناخالص داخلی، شاخص قیمت مصرف کننده و گزارش حقوق و دستمزد باشد. علاوه بر این به دلیل اهمیت بانک مرکزی آمریکا در تعیین ارزش پول، اقدامات بانک مرکزی یا اعلام خبر مهمی از جانب این نهاد، می‌تواند در تعیین روند بازارها تاثیر زیادی داشته باشد. مهمترین مزایای استفاده از تقویم اقتصادی آمریکا را می‌توان تاثیر در توانایی مدیریت ریسک به طور موثر و قرار گرفتن در موقعیت برنامه ریزی برای آینده برشمرد.

بهترین منبع برای بازدید و بررسی تقویم اقتصادی جهان و آمریکا سایت www.dailyfx.com است ( با فی لتر شک ن وارد شوید ). رویدادها در تقویم اقتصادی DailyFX بر اساس کشور و منطقه زمانی گروه‌بندی می‌شوند و بسته به میزان احتمالی تأثیر آن‌ها در بازار در سه دسته کم اهمیت، متوسط ​​یا پراهمیت قرار می‌گیرند. تعداد مناطق تحت پوشش در این سایت به 41 افزایش پیدا کرده است تا به این ترتیب به شما دسترسی وسیع‌تر و دید گسترده‌تری به محرک‌های اساسی جهانی داده باشد.

در این سایت استفاده از تقویم اقتصادی برای معامله‌گران قابل تنظیم است. این به شما کمک می‌کند تا اطلاعات مورد نظر خود را با دقت بیشتری پیگیری کنید. مناطق زمانی مورد علاقه خود را انتخاب کرده و فیلترهایی را برای اصلاح نتایج و متناسب با استراتژی خود اعمال کنید. این سایت رویدادهای مرتبط با بازار انتخابی را به نمایش گذاشته تا با اطلاع از آخرین اخبار و مقالات تحلیلی به روندها و رویدادهای مالی جهانی عمیق‌تر نگاه کنید و برای تجارت موفق در این بازارها محکمتر گام بردارید.

DailyFX به روزرسانی اطلاعات را اولویت کار خود قرار داده تا معامله‌گران هیچ رویدادی را برای انجام تحلیل از دست ندهند. به یاد داشته باشید که برای استفاده از تقویم اقتصادی در این وب سایت از کشور ایران، حتما باید از vpn استفاده کنید.

تریدرهای بازار طلا که به دنبال تحلیل اونس طلا هستند، باید نسبت به انتشار داده‌ها و اخبار مهم بسیار محتاط باشند. زیرا با افزایش ناگهانی نوسانات، امکان فعال شدن حد ضرر و بیرون انداختن از معامله وجود دارد.

معمولا نوسانات شدید قیمتی با انتشار اخبار مربوط به داده‌های اشتغال آمریکا، داده‌های تورم آمریکا، خبر تصمیمات فدرال رزرو آمریکا و خبر گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا ایجاد می‌شود که در ادامه این اخبار را مختصرا بررسی خواهیم کرد.

 • خبر داده‌های اشتغال آمریکا

گزارش اشتغال آمریکا یکی از گزارشات مهم در ایالات متحده آمریکا است که روی بازار فارکس و تحلیل اونس طلا تاثیر می‌گذارد. این گزارش تعداد افراد شاغل به غیر از صنعت کشاورزی، کارکنان دولتی، صاحبان منازل خصوصی و کارکنان بخش غیرانتفاعی را ارزیابی کرده و توسط اداره آمار کار آمریکا منتشر می‌شود. NFP نشان دهنده تغییرات مهم در اقتصاد آمریکا بوده و گزارشی از وضعیت اشتغال ایالات متحده آمریکا است که به صورت ماهانه توسط اداره آمار ایالات متحده انتشار داده می‌شود. زمان انتشار این داده را می‌توانید از طریق تقویم‌های اقتصادی مشاهده کنید.

به عبارتی این گزارش، تعداد مشاغل اضافه شده در آمریکا را اعلام می‌کند و به همین دلیل نیز بسیار با اهمیت است. گزارش میزان اشتغال برای بانک فدرال رزرو از جنبه‌های گوناگون اهمیت دارد. اگر نرخ بیکاری در گزارش بالا اعلام شود، سیاست‌گذاران از سیاست‌های انبساطی، یا محرک اقتصادی با نرخ بهره پایین، استفاده خواهند کرد تا باعث افزایش تولید اقتصادی و به دنبال آن افزایش اشتغال شوند. اگر نرخ بیکاری بیش از حد معمول گزارش شود، به این معنی است که اقتصاد پایین‌تر از پتانسیل خود حرکت می‌کند. به این دلیل سیاست‌گذاران فدرال رزرو سعی در تحریک آن با نرخ بهره و تقاضای کمتر برای دلار دارند.

نوسانات حاصل از انتشار اخبار داده‌های اشتغال آمریکا بسیار شدید است؛ به همین دلیل توصیه می‌شود اگر در دسته اسکالپرها قرار نمی‌گیرید، زمان انتشار اخبار ترید نکنید.

 • خبر داده‌های تورم آمریکا

تورم در تعیین سلامت اقتصاد کشورها نقشی اساسی دارد. تورم با از دست دادن ارزش ارزها در طول زمان و افزایش قیمت کالاهای مصرفی خود را نشان می‌دهد. تورم با کاهش قدرت خرید در اقتصاد مطابقت دارد و با ادامه تورم، برای خرید مقدار معینی کالا به پول رایج بیشتری نیاز است. تورم بر هر محصول یا خدماتی تاثیر می‌گذارد و نتیجه آن در یک چرخه اقتصادی بر مصرف‌کنندگان بیشتر نشان داده می‌شود. این مفهوم پول را کم ارزش و قدرت خرید مصرف‌کنندگان را کاهش می‌دهد.

شاخص قیمت مصرف کننده یا CPI یکی دیگر از مهم‌ترین معیارهای سنجش تورم در آمریکا و مبنای تصمیم‌گیری برای بانک فدرال رزرو در اعلام نرخ بهره بانکی است. این شاخص مقیاسی است که به بررسی میانگین وزنی قیمت‌ها پرداخته و با در نظر گرفتن تغییرات قیمت برای کالاها یا خدمات و میانگین گرفتن از آن‌ها حاصل می‌شود. تغییرات CPI برای ارزیابی تغییرات قیمت و برای شناسایی دوره‌های تورم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • خبر تصمیمات فدرال رزرو آمریکا

معامله‌گران بازار فارکس به تصمیم کمیته بازار آزاد فدرال رزرو چشم می‌دوزند. بانک فدرال رزرو آمریکا به خودی خود نقشی کلیدی در اقتصاد آمریکا و جهان دارد. اما چگونه؟ پاسخ بسیار روشن است. با تعیین نرخ بهره این امکان برای این سازمان ایجاد می‌شود. تعیین نرخ بهره توسط این نشست می‌تواند تاثیراتی بر قیمت‌های موجود در بازارهای مالی داشته باشد. سرمایه‌گذاران با توجه به این موضوع که اقتصاد آمریکا بزرگترین اقتصاد جهان است، تصمیمات فدرال رزرو را در اعلام کاهش یا افزایش تورم در معاملات خود تاثیر می‌دهد. قابل انکار نیست که حتی با چند قطبی شدن اقتصاد جهانی، هنوز هم عمده معاملات جهان با دلار آمریکا انجام می‌شود. به همین دلیل تغییر ارزش دلار نقش برجسته‌ای در تجارت جهانی دارد. افزایش ارزش دلار برای کشورهایی که در حال توسعه‌ هستند، بیشترین آسیب را به دنبال خواهد داشت.

 • خبر گزارش تولید ناخالص داخلی آمریکا

یکی دیگر از داده‌های اقتصادی با اهمیت در بازارهای مالی، تولید ناخالص داخلی یا GDP آمریکا است. این شاخص در تجزیه و تحلیل اقتصاد کلان و سنجش رفاه در جامعه یا مقایسه رفاه اقتصادی یک کشور با دیگر کشورها اهمیت زیادی دارد. GDP در زمانی معین، ارزش پولی کلیه کالاها و خدمات تولیدی در داخل یک کشور را نشان داده و شامل تولیدات سرمایه‌ای در بخش خصوصی، خریدهای دولتی و تراز تجاری است . البته برای درستی نتایج این سنجش محاسبات دقیق و صحیح نیاز است تا با بررسی شرایط، شاخص بتواند در بهبود اوضاع اقتصادی کشور موثر باشد. در چنین شرایطی می‌توان این شاخص را برترین شاخص سلامت اقتصادی یک کشور دانست.

تولید ناخالص داخلی آمریکا به صورت سالانه یا سه ماهه ارائه می‌شود. داده‌های تولید ناخالص داخلی آمریکا در بازار فارکس نیز بسیار با اهمیت است. این داده‌ها به عنوان شاخص سنجش سطح کلی سلامت و رشد یک کشور برای تحلیلگران اقتصادی استفاده می‌شود. در نتیجه شاهد نوسانات شدید بازار فارکس در طول انتشار این اخبار خواهیم بود.

آیا معامله طلا در فارکس سود ده است؟

بازار فارکس بازار مالی جهانی است. وسعت این بازار مالی بسیار زیاد است و افراد زیادی از سراسر دنیا در آن به معامله می‌پردازند. با وجود سودهای سرشاری که فعالیت در این بازار می‌تواند با خود به همراه داشته باشد، به همان میزان معاملات این بازار مالی می‌تواند خطرناک باشد.

در واقع تنها دسته اندکی از تریدرها ( که حدضرر ، مدیریت سرمایه و ریسک ) انجام میدهند می‌توانند از این بازار سود خوبی کسب کنند. فعالیت موفق در این بازار نیازمند تمرکز زیاد است. علاوه بر این بدون دانش تخصصی و فنون معامله‌گری، عملا فعالیت در این بازار صحنه نابودی سرمایه شما خواهد بود. بنابراین لازم است تا قبل از ورود به این بازار مالی جهانی ابتدا آموزش ببینید و با حساب آزمایشی کار کنید. مانند دیگر بازارهای مالی نباید تمام سرمایه‌ خود را به یکباره وارد صحنه معاملات کنید. سعی کنید در ابتدا با سرمایه‌های کوچک شروع کرده و پس از کسب تخصص و تجربه در هر مرحله سرمایه بیشتری را وارد حساب معاملاتی خود کنید.

روش محاسبه قیمت طلا در ایران با قیمت اونس طلا جهانی

قیمت طلا بر اساس سه عامل اصلی عیار طلای در دست، قیمت روز دلار در بازار کشور و قیمت اونس جهانی طلا تعیین می‌شود. در ادامه قصد داریم تا قیمت یک گرم طلای 18 عیار یا 750 را با توجه به قیمت جهانی اونس محاسبه کرده و به دنبال آن روش محاسبه قیمت سکه طلا از روی قیمت جهانی اونس طلا را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

محاسبه یک گرم طلای 18 عیار با قیمت اونس طلا

یک اونس طلا معادل 31.103431 گرم طلا است. قیمت اونس جهانی قیمت شمش خالص طلای 24 عیار است که برای محاسبه قیمت یک گرم طلای 750 از آن استفاده می‌شود. با تقسیم قیمت اونس بر عدد حاصل از تبدیل اونس به گرم که در ابتدا عنوان کردیم، بهای هر گرم طلا 24 عیار حاصل خواهد شد. عدد بدست آمده را در عدد 999.9 که عیار طلای 24 است ضرب کرده و عدد حاصل را بر عیار مورد نظر، که این جا 750 است، تقسیم می‌کنیم. در نهایت حاصل عددی را در قیمت روز دلار ضرب کرده تا قیمت یک گرم طلای 750 به دست آید.

به نظر با ذکر مثالی فرآیند محاسبه قیمت طلای 750 آسانتر خواهد شد. قیمت امروز اونس جهانی طلا 1770 دلار و قیمت هر دلار29500 تومان است. دقت داشته باشید که برای محاسبه قیمت جدید اونس جهانی طلا باید از قیمت دلار و قیمت اونسِ به روز استفاده کنید تا نتیجه به دست آمده دقیقترین قیمت باشد. برای محاسبه قیمت یک گرم طلا در عیار ذکر شده باید به روش زیر عمل کنیم:

 • 1770 را بر 31.103431 تقسیم کرده تا قیمت هرگرم طلا 24 عیار یا 999.9 به دلار به دست آید. عدد حاصل از تقسیم ما برابر است با 91 دلار
 • قیمت هر گرم طلای 24 عیار91 دلار است که باید در عدد عیار خود ضرب شده و سپس تقسیم بر عیار مورد نظر شود. به عبارتی 56.91 در 999.9 ضرب و بر 750 تقسیم شده تا قیمت 75.9 دلار برای هر گرم طلا 750 به دست آید

 • حال کافیست تا قیمت دلاری هر گرم طلا 750 را در قیمت روز دلار ضرب کنیم تا حاصل قیمت به تومان به دست آید. با ضرب 75.9 در قیمت 29500 حاصل نهایی 2,239,050 به تومان به دست خواهد آمد.

روش محاسبه قیمت سکه با قیمت جهانی اونس طلا

تمامی سکه‌های بهارآزادی و سکه امامی با عیار 900 ضرب می‌شوند. وزن سکه تمام بهار آزادی و سکه تمام امامی 8.133 گرم است. به این ترتیب وزن سکه نیم در تمام سکه‌های بهار آزادی و امامی 4.066 گرم و وزن سکه ربع 2.033 گرم است. هر اونس طلا برابر با 31.103431 گرم است.

برای محاسبه قیمت یک گرم طلای 900 قیمت اونس را تقسیم بر گرم طلا یعنی 31.103431 کرده و بهای هر گرم طلا 24 عیار را به دست می‌آوریم. عدد بدست آمده را در عیار 999.9 ضرب کرده و حاصل را بر عیار 900 تقسیم کرده  و در قیمت روز دلار ضرب می‌کنیم. این عدد قیمت یک گرم طلای 900 است که با ضرب در وزن سکه مورد نظر بهای سکه را بر اساس قیمت جهانی اونس حاصل می‌کند.

نوبت به ذکر مثالی برای درک فرآیند محاسبه قیمت سکه می‌رسد. اگر قیمت اونس 1770 دلار و قیمت هر دلار در بازار 29500 تومان باشد، قیمت یک گرم طلا 900 به روش زیر محاسبه می‌شود:

 • 1770 را بر 31.103431 تقسیم کرده تا قیمت یک گرم طلا 999.9 به عدد 56.91 دلار به دست آید
 • 91 در 999.9 ضرب شده و بر عیار درخواستی یعنی 900 تقسیم می‌شود تا عدد 63.23 به دلار به دست آید
 • 23 را در قیمت 29500 ضرب کرده تا حاصل عددی 1,865,285 نشان دهنده قیمت یک گرم طلای 900 به تومان باشد
 • با ضرب قیمت یک گرم طلای 900 به تومان در وزن سکه مورد نظر، قیمت سکه تمام، نیم یا ربع بهار آزادی یا امامی بر اساس قیمت اونس به دست می‌آید.

قیمت روز سکه تمام بهار آزادی و سکه امامی بر اساس اونس طلا : 1865285 * 8.033 14,983,834 = تومان
قیمت روز سکه نیم بهار آزادی و سکه امامی بر اساس اونس طلا :  1865285 * 4.066  7,491,917 = تومان
قیمت روز سکه ربع بهار آزادی و سکه امامی بر اساس اونس طلا :  1865285 * 2.033  3,745,958 = تومان

سخن پایانی

طلا یکی از فلزات گران‌بهاست که در طول تاریخ همواره مورد توجه قرار گرفته است. عدم زنگ زدگی، انعطاف پذیری و کمیابی نسبی این فلز آن را به وسیله‌ای برای انجام تبادلات مالی تبدیل کرده است. قیمت این کالای با ارزش همواره در حال تغییر است. عوامل مختلفی روی قیمت اونس طلا تاثیر می‌گذارند. به عنوان یک تریدر بازار طلای جهانی باید از به روزترین اخبار و تحلیل‌های اونس طلا مطلع باشید. ما در این متن تحلیل قیمت اونس طلا را برای معامله گران طلا در فارکس قرار داده‌ایم. در متن موجود، تحلیل قیمت اونس طلا xauusd به صورت هفتگی آپدیت خواهد شد.