معرفی بهترین سهام گروه فلزات در بورس ایران

بروزرسانی در29 اردیبهشت 1403
معرفی بهترین سهام گروه فلزات در بورس ایران
 در حال حاضر بازار بورس جزو بازارهای کم ریسک و ارزنده به حساب می‌آید که با بررسی تکنیکال و بنیادی سهام میتوان فرصت‌های سرمایه گذاری خوبی بدست آورد. صنعت فلزات اساسی به واسطه تولیدات شرکت ها، فلزات اساسی را از معدن استخراج کرده و در شکل‌های مختلف و به صورت خام در اختیار کارخانجات قرار داده و یا به صورت اشکال مصرفی وارد بازار میشوند تا مردم بتوانند برای استفاده‌ های خاصی از آنها بهره ببرند.
به دلیل وجود شرکت های بزرگ فعال در این زمینه به رشد و همچنین فعالیت های عظیم اقتصادی کمک میکنند که بنیادی نسبتا قوی تری دارند و سرمایه گذاران یکی از دلایل جذابیت آن را دلاری محور بودن سهم هایش میدانند. در ادامه به معرفی و تحلیل مختصر 5 سهم از گروه فلزات اساسی خواهیم پرداخت که همه آنها نسبت قیمت به درآمد کم، موقعیت مناسب تکنیکالی و نرخ سود سازی بالایی دارند.
  1. سهام فزر (پویا زرکان آق دره)
  2. سهام فتوسا (تولید و توسعه سرب روی ایرانیان)
  3. کاوه (فولاد کاوه جنوب کیش)
  4. ارفع (آهن و فولاد ارفع)
  5. فنوال (نورد آلومینیوم)

1- سهام فزر (پویا زرکان آق دره)

تحلیل بنیادی: شرکت پویا زرکان آق دره یکی از فعالین صنعت معدنی است که نقش مهمی را در این صنعت و بخصوص در استخراج سنگ طلا ایفا میکند. ارزش بازار سهام فزر در بورس، مبلغ 15 هزار و 405 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 25 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. شرکت در یکسال مالی 1402 به مبلغ 2 هزار و 688 میلیارد تومان درآمد ناخالص داشته است؛ در حالی که هزینه های اداری و دستمزد به مبلغ 13.7 میلیارد تومان، بهای تمام شده به مبلغ 317 میلیارد تومان و در نهایت، سود خالص به مبلغ 2 هزار و 406 میلیارد تومان به ثبت رسیده است.
تحلیل تکنیکال: در حال حاضر 4600 تومان یک حمایت معتبر بوده و بنظر میرسد آخرین ایستگاه نزولی قیمت باشد که در صورت رسیدن قیمت و یا حتی نزدیک شدن به آن ناحیه میتوان به خرید بیشتر فکر کرد. بر مبنای رفتار های فراکتالی قیمت از ابتدا تا کنون و همچنین مدل های ارزشگذاری بر اساس سطوح قوی PRZ اولین هدف که سقف قبلیست 6200 تومان و سپس 8000 تومان برای روند صعودی قیمت در دسترس خواهند بود که پیش بینی میشود با نسبت درصدی کف و سقف، 72 درصد رشد از ناحیه فعلی حداقل باشد که در صورت شدت روند اهداف بالاتری را متصور خواهیم بود.

خلاصه وضعیت سهام فزر

نسبت p/e سهم: مثبت 6.4
نرخ eps سهم: 800 تومان
رشد p/b سهم: 35 درصد
بازدهی مورد انتظار: 56 درصد
ریسک کاهش قیمت: 11 درصد

2- سهام فتوسا (تولید و توسعه سرب روی ایرانیان)

تحلیل بنیادی: شرکت تولید و توسعه سرب و روی ایرانیان در زمینه تولید کنسانتره های سرب و روی و در شهر زرین آباد واقع در 46 کیلومتری جاده زنجان-بیجار فعالیت میکند. ارزش بازار سهام فتوسا در بورس، مبلغ 1 هزار و 28 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 1 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. شرکت در یکسال مالی 1401 به مبلغ 798 میلیارد تومان درآمد ناخالص داشته است؛ در حالی که هزینه های اداری و دستمزد به مبلغ 32 میلیارد تومان، بهای تمام شده به مبلغ 671 میلیارد تومان و در نهایت، سود خالص به مبلغ 212 میلیارد تومان به ثبت رسیده است.
تحلیل تکنیکال: قیمت در حال حاضر بین دو سطح قوی قرار دارد که در صورت عبور از هر سطح به آن سمت و سو خواهد رفت. حمایت 570 تومان اعتبار زیادی دارد که در صورت رسیدن قیمت به آن محدوده میتوان سهم را برای خرید بیشتر بررسی کرد و در صورت عبور از مقاومت 1000 تومان؛ اهداف 1400 و 2200 تومان در دسترس خواهند بود. نمودار قیمت فتوسا یکی از چارت های تمیز و منظم را بین موقعیت های مختلف دارد و برای ما دو سطح مهم جهت سرمایه گذاری ملاک است.

خلاصه وضعیت سهام فتوسا

نسبت p/e سهم: مثبت 4.8
نرخ eps سهم: 151 تومان
رشد p/b سهم: 123 درصد
بازدهی مورد انتظار: 210 درصد
ریسک کاهش قیمت: 25 درصد

3- سهام کاوه (فولاد کاوه جنوب کیش)

تحلیل بنیادی: شرکت فولاد کاوه جنوب کیش یکی از تولیدکنندگان عمده داخلی در زمینه تولید محصولات میانی فولادی به‌ حساب می‌آید. فولاد کاوه جنوب کیش علاوه بر بیلت و آهن اسفنجی، به تولید بازه وسیعی از مقاطع فلزی دیگر هم میپردازد. ارزش بازار سهام کاوه در بورس، مبلغ 39 هزار و 392 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 5 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. شرکت در یکسال مالی 1401 به مبلغ 22 هزار و 655 میلیارد تومان درآمد ناخالص داشته است؛ در حالی که هزینه های اداری و دستمزد به مبلغ 365 میلیارد تومان، بهای تمام شده به مبلغ 18 هزار میلیارد تومان و در نهایت، سود خالص به مبلغ 3 هزار و 378 میلیارد تومان به ثبت رسیده است.
تحلیل تکنیکال: قیمت سهم درگیر مقاومت 1300 تومان است که در صورت عبور از آن میتواند به اهداف 1650 و 2000 تومان البته در اولین گام برسد که در صورت تشدید روند میتوان به اهداف بالاتری فکر کرد. محدوده 1000 تومان یک حمایت معتبر و قابل اتکا برای خرید سهم میباشد.

خلاصه وضعیت سهام کاوه

نسبت p/e سهم: مثبت 5.2
نرخ eps سهم: 238 تومان
افت p/b سهم: 6 درصد
بازدهی مورد انتظار: 65 درصد
ریسک کاهش قیمت: 21 درصد

4- سهام ارفع (آهن و فولاد ارفع)

تحلیل بنیادی: موضوع فعالیت اصلی شرکت آهن و فولاد ارفع ایجاد کارخانجات آهن و فولاد سازی و واحدهای مرتبط، انجام عملیات فولادسازی با روش‌های مختلف ذوب و ریخته‌ گری و نورد فلزات آهنی میباشد. ارزش بازار سهام ارفع در بورس، مبلغ 34 هزار و 500 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 5.5 میلیارد تومان ارزش معاملات دارد. شرکت در یکسال مالی 1401 به مبلغ 13 هزار و 565 میلیارد تومان درآمد ناخالص داشته است؛ در حالی که هزینه های اداری و دستمزد به مبلغ 183 میلیارد تومان، بهای تمام شده به مبلغ 10 هزار و 252 میلیارد تومان و در نهایت، سود خالص به مبلغ 3 هزار و 740 میلیارد تومان به ثبت رسیده است.
تحلیل تکنیکال: بنظر می آید قیمت حمایت 2880 تومان را از دست داده و در حال نزول تا 2400 تومان میباشد که در صورت رسیدن قیمت به این حمایت میتوان جهت سرمایه گذاری، سهم مورد بررسی بیشتری قرار دارد؛ در غیر اینصورت، اگر حمایت 2400 تومان از دست برود، حمایت معتبر 1700 تومان در دسترس خواهد بود. در صورت افزایش تقاضا و شکست مقاومت 1880 تومان میتوان اهداف 3400 و 4300 تومان را برای قیمت در نظر گرفت.

خلاصه وضعیت سهام ارفع

نسبت p/e سهم: مثبت 5.7
نرخ eps سهم: 503 تومان
رشد p/b سهم: 65 درصد
بازدهی مورد انتظار: 52 درصد
ریسک کاهش قیمت: 18 درصد

5- سهام فنوال (نورد آلومینیوم)

تحلیل بنیادی: شرکت نورد آلومینیوم از بزرگ ترین تولید کنندگان انواع محصولات آلومینیومی در منطقه ‏محسوب شده و تنها تولید کننده انواع پلیت، ورق و کویل آلومینیومی به روش ‏نورد گرم در تنوع آلیاژ و ضخامت در کشور میباشد. ارزش بازار سهام فنوال در بورس، مبلغ 3 هزار و 846 میلیارد تومان میباشد که در حال حاضر 900 میلیون تومان ارزش معاملات دارد. شرکت در یکسال مالی 1401 به مبلغ 1 هزار و 342 میلیارد تومان درآمد ناخالص داشته است؛ در حالی که هزینه های اداری و دستمزد به مبلغ 16 میلیارد تومان، بهای تمام شده به مبلغ 913 میلیارد تومان و در نهایت، سود خالص به مبلغ 358 میلیارد تومان به ثبت رسیده است.
تحلیل تکنیکال: قیمت در محدوده 750 تومان و بر روی حمایت داینامیکی بلند مدت قراردارد که با حفظ حمایت و شکست مقاومت 860 تومان میتواند تا اهداف 1150 و 1700 تومان رشد کند؛ در غیر اینصورت، اگر حمایت 750 تومان از دست برود، حمایت معتبر 630 تومان در دسترس خواهد بود. کف 630 تومان در واقع همان سقف تاریخی سال 1399، محدوده رنج فروردین ماه 1402 و نقطه حمایت آبان و بهمن ماه 1402 میباشد که این حمایت معتبر را تشکیل داده است.

خلاصه وضعیت سهام فنوال

نسبت p/e سهم: مثبت 7.1
نرخ eps سهم: 106 تومان
افت p/b سهم: 30 درصد
بازدهی مورد انتظار: 126 درصد
ریسک کاهش قیمت: 19 درصد

تحلیل تکنیکال شاخص فلزات

در حال حاضر شاخص درگیر مقاومت 1.9 میلیون واحد میباشد که در صورت عبور از آن میتواند تا اهداف 2.4 و 2.9 میلیون واحد رشد کند؛ در غیر اینصورت، حمایت 1.6 میلیون واحد در دسترس خواهد بود. بهترین کف شاخص جهت خرید های سنگین، محدوده 1.4 میلیون واحد میباشد که بعید است به آن ناحیه برسد.

سخن پایانی

در تحلیل های تکنیکال و بخصوص بنیادی متریک های زیادی وجود دارد ولی بررسی همه آنها در قالب یک مقاله از حوصله کاربران خارج است؛ پس سعی بر آن بود که 5 سهم بنیادی را با شرح موقعیت تکنیکال قیمت آنها به سرمایه گذاران معرفی کنیم تا با آگاهی بیشتری اقدام به سرمایه گذاری کنند. توجه داشته باشید که از بین سهم های معرفی شده، سهام فزر در صنعت فلزات اساسی فعالیت نمیکند و حوزه کار آن معدن و استخراج فلزات ارزشمند است که چون موقعیت خیلی خوبی دارد، لابه لای 4 سهم دیگر معرفی شد. البته باید خاطر نشان کرد که تصمیم گیرنده نهایی خود خریدار است؛ حتی اگر سهم طلا باشد!

ریسک سرمایه گذاری!

این مقاله صرفاً جهت ارائه اطلاعات و دیدگاه تحلیلی به مخاطبان تهیه شده است و به هیچ عنوان به منزله سیگنال خرید یا فروش سهم خاصی تلقی نمی‌شود. سرمایه‌گذاری در بورس اوراق بهادار با ریسک همراه است و هر سرمایه‌گذار باید قبل از اتخاذ هرگونه تصمیم، تحقیقات و بررسی‌های لازم را انجام دهد.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.