تحلیل و مقایسه 3 ارز دیجیتال کاردانو، سولانا و آواکس

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تحلیل و مقایسه 3 ارز دیجیتال کاردانو، سولانا و آواکس

هادی بهرامی؛ کارشناس تحلیل نظارت دات کام: این روزها بازار ارز دیجیتال سر و صدای زیادی به پا کرده و در شبکه های اجتماعی، موضوعات کریپتویی بسیار پر بازدید شده است. پروژه های ارزشمندی وجود دارد که سرمایه گذاران از آنها غافل هستند؛ اما به صورت ناگهانی شروع به پامپ های انفجاری میکنند. علم تحلیل فاندامنتال و تکنیکال بازار های مالی به ما کمک میکند تا گزینه های مستعد رشد و مناسب سرمایه گذاری را پیدا کنیم. پیدا کردن و خرید این ارزها در زمان مناسب، نیاز به تجربه، قدرت تحلیل بازار و البته کمی هم شانس دارد. در این مطلب از بلاگ نظارت دات کام به تحلیل جامع هر سه پروژه کاردانو، سولانا و آواکس و همچنین مقایسه این سه ارز بلاک چین دار خواهیم پرداخت. اخیرا با پامپ ارز های دیجیتال، سرمایه گذاران در انتخاب یکی از سه پروژه برای خرید در بازه بلند مدت شک و تردید دارند که مطالب این مقاله میتواند کمک شایانی در تصمیم گیری کند.

 

ارز دیجیتال بلاکچین دار

بلاکچین صرفا به بازار ارز دیجیتال و کوین coin های شبکه ای محدوده نمیشود؛ بلکه در زمینه های مختلف بخصوص کسب و کار ها و اقتصاد کاربرد بسیار زیادی در زندگی دارد. همانطور که قبلا گفته شد، بلاکچین بستری برای ذخیره اطلاعات، پرداخت و انتقال سرمایه است. پروژه های ارز دیجیتالی که دارای بلاکچین هستند و در بستر شبکه خود فعالیت مکینند مزایای بسیار زیادی نسبت به سایر توکن های پرداختی مانند دسته توریسم و سیستم پرداخت درون سازمانی دارند. مقایسه عمیق سه پروژه محبوب کاردانو، سولانا و آواکس میتواند به کاربران کمک شایانی بکند.

 

1- ارز دیجیتال کاردانو

کاردانو یک بلاکچین نسل سوم است و رقیبی برای شبکه اتریوم۲ به حساب می‌آید. این پروژه از ابتدای ورود به بازار سر و صدای زیادی به پا کرد و طرفداران بسیاری هم دارد که این ارز را خرید و نگهداری میکنند. کاردانو یک پروژه بلاک چین منبع باز و غیرمتمرکز میباشد که برای تسهیل تراکنش‌ های همتا به همتا ایجاد شده است. کاردانو منبع قرارداد های هوشمند است که علاوه بر مقیاس پذیری و ایمنی، قابلیت همکاری نیز دارد. زیر ساخت های این شبکه بسیار قوی و دارای ثبات است که تا به امروز باگ امنیتی و یا توقف موقتی شبکه نداشته است.

تحلیل تکنیکال کاردانو

تحلیل تکنیکال کاردانو

قیمت کاردانو پس از شکست مقاومت 0.47 دلار توانست تا محدوده 0.8 دلار با 80 درصد رشد مواجه شود که در حال حاضر در تایم فریم هفتگی و دیلی، در حال اصلاح و تکمیل پولبک هستند که زیر 0.55 دلار برای سرمایه گذاری و یا میانگین گیری نقطه خرید کم ریسک محسوب میشود. در بلند مدت، با عبور از مقاومت استاتیک ماژور 1 دلار میتواند تا سقف 3 دلار رشد را تجربه کرده و با عبور قوی از این مقاومت نیز ایجاد سقف جدید ATH محتمل خواهد بود. در صورت سقوط مارکت و به دنبال آن قیمت کاردانو به زیر حمایت 0.47 دلار، کف معتبر 0.25 دلار در دسترس و بنظر رسیدن به آن بعید خواهد بود.

 

2-

سولانا یک شبکه بلاکچینی فراگیر با هدف ارائه سرعت بالا، هزینه کم و امکانات گسترده برای اجرای اپلیکیشن‌ های دیجیتال و قراردادهای هوشمند است. بلاک چین‌های محبوب مانند بیت کوین و اتریوم از نظر مقیاس‌پذیری محدودیت‌های قابل توجهی دارند؛ اما کاربران و سرمایه گذاران سولانا را یک پروتکل شبکه ای سریع و جذاب نقدینگی تصور میکنند که در اجرای قرارداد هوشمند و اپلیکیشن dapp ها بسیار قدرتمند است.

تحلیل تکنیکال سولانا

تحلیل تکنیکال سولانا

قیمت پروژه سولانا از سقف تاریخی 260 دلار تا 9 دلار با 97 درصد سقوط مواجه شد که با حرکات غافلگیرانه و به سرعت بیشتر افت خود را پس گرفت و 2150 درصد صعود کرد. در حال حاضر وارد یه فاز اصلاحی شده است که برای خریداران بلند مدتی، محدوده حمایتی 140 دلار برای پله اول و 77 دلار برای پله دوم کم ریسک تر میباشد. سقف 260 دلار مقاومتی مهمی محسوب میشود که در صورت شکست آن میتوان انتظار صعود بزرگی را از قیمت این پروژه در بولران مارکت داشت.

 

3- ارز دیجیتال آواکس

ارز avax یک پلتفرم ارز دیجیتال و بلاکچین است که تا حدودی رقیب سولانا و متیک محسوب میشود و توکن بومی شبکه بلاکچین آوالانچ به شمار می‌آید که همانند اتریوم از قرارداد های هوشمند برای پشتیبانی از انواع پروژه‌ های بلاکچین استفاده میکند. شبکه بلاکچین توکن آواکس، آوالانچ میتواند خیلی فوری پایان هر تراکنش را اطلاع دهد و علاوه بر شبکه سریع، قدرت زیرساختی و امنیتی خوبی هم دارد.

تحلیل تکنیکال آواکس

تحلیل تکنیکال آواکس

قیمت آواکس از کف 10 دلاری با رشد 600 درصدی خود را تا محدوده 62 دلار رساند و در حال حاضر در نزدیکی حمایت میان مدت 50 دلار قرارا دارد که نباید از دست برود؛ در غیر اینصورت حمایت معتبر 30 دلار در دسترس خواهد بود. قیمت با حفظ حمایت 50 دلار میتواند تا سقف تاریخی 150 دلار 180 درصد رشد را تجربه کند. با عبور از سقف 150 دلاری، امکان تشکیل یک روند صعودی در مقیاسی بزرگتر وجود دارد که با آغاز بولران اصلی مارکت میتوان از آواکس انتظار داشت.

 

امنیت شبکه

بلاک چین کاردانو و آواکس امنیت بسیار بالایی دارند و تا به امروز مشکل هک، توقف و تخلیه نداشتند؛ اما سولانا باگ امنیتی حساسی دارد و تیم سازنده در ابتدای راه اندازی تصمیم گرفت که بر خلاف ساختار اتریوم بلاکچین بسازد و همین ساختار منحصر به فردش به لحاظ امنیتی مشکلاتی دارد که بیشتر در زمان نزول بازار و یا شلوغی شبکه خود را نشان میدهد. اگر دقت کنید متوجه میشوید که اتریوم و هیچ کدام یک از لایه دومی ها مشکل باگ امنیتی ندارند.

 

سرعت شبکه

tps به تعداد تراکنش بر حسب ثانیه است که هر چه بالاتر باشد بهتر برای شبکه بهتر است. بر اساس TPS واقعی، کاردانو به ازای هر ثانیه 6، سولانا 1155 و آواکس 15 تراکنش را پردازش میکند که نشانگر سرعت بالای شبکه سولانا میباشد.

 

نقدینگی قفل شده TVL

ارزش نقدینگی قفل شده در شبکه کاردانو 440 میلیون دلار، آواکس 1 میلیارد و 150 میلیون دلار و سولانا 3 میلیارد و 803 میلیون دلار میباشد که سولانا بیشترین نقدینگی قفل شده را در اکوسیستم خود دارد. اگر بخواهیم به تحرکات نقدینگی سولانا و آواکس در سال های قبل نگاهی بیندازیم متوجه میشویم که سولانا قدرت زیادی در جذب سرمایه دارد و یکی از چرخ دنده های صنعت دیفای محسوب میشود. آواکس را میتوان بعد سولانا در نظر گرفت؛ اما آدا کاردانو در تحرکات نقدینگی همیشه عملکرد ضعیفی داشته است.

 

پارامتر فنی بلاکچین

آواکس به تعداد 1855 ولیدیتور دارد که در مقایسه با سایر رقبا از وضعیت خوبی برخوردار است. ولیدیتور های سولانا نیز 1710 عدد است که در مقایسه با آواکس کمتر است؛ اما در کل، وضعیت خوبی دارد. کاردانو هم تعداد 3094 ولیدیتور دارد که نسبت به سولانا و آواکس بسیار بیشتر است. شاید با خود بگویید اصلا ولیدیتور چیست و چرا باید تعداد آن برای شبکه بیشتر باشد. ولیدیتور ارز دیجیتال یک شرکت کننده در بلاک چین اثبات سهام (PoS) است که وظیفۀ اعتبارسنجی تراکنش های شبکه برای دریافت پاداش را دارد. این اعتبار دهنده ها تعیین میکنند که آیا تراکنش معتبر است یا خیر. وقتی معامله ای معتبر تلقی می شود آن را به دفتر کل اضافه میکنند. ولیدیتور ها امنیت شبکه را تامین میکنند و اگر تعدادشان کم باشد ممکن است شبکه با حملات 51 درصدی به خطر بیفتد.

 

ارزش بازار

ارزش بازار کاردانو 24 میلیارد دلار، سولانا 79 میلیارد دلار و آواکس 20 میلیارد دلار میباشد که سولانا نسبتا حجم بازار بزرگ تری دارد. ارزش بازار رقیق شده FDMC کاردانو 30 میلیارد دلار، سولانا 103 میلیارد دلار و آواکس 38 میلیارد دلار است که کاردانو در وضعیت خوبی قرار دارد؛ اما سولانا و آواکس وضعیت ارزش بازاری جالبی ندارند. حجم بازار کاملا رقیق شده که به آن FDMC هم میگویند، به معنی ارزش کل بازار یک ارز دیجیتال در زمانی است که تمام سکه های آن عرضه شده باشند. این یک معیار بسیار مهم برای سرمایه گذاران بلند مدت است؛ به طوری که در نظر نگرفتن ارزش بازار کاملا رقیق شده در کنار دیگر موارد تحلیل فاندامنتال، میتواند باعث زیان ناشی از آزادسازی توکن و افت قیمتی شود.

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی بر آن بود که برخی از متریک های مهم و کلی را بررسی کنیم و با مقایسه سه کوین کاردانو، سولانا و آواکس به نتیجه ای برسیم که مشخص شود کدام ارز دیجیتال چه ویژگی منفی و چه ویژگی مثبتی دارد. درست است که تحلیل بنیادی و ارزش گذاری ارز دیجیتال، معیار و نرخ ثابتی ندارد اما با استفاده از پارامتر های مختلف فنی و مالی و از طریق مقایسه و رفتار های گذشته میتوان به صورت تقریبی توکن بومی یک پروژه ارز دیجیتالی را ارزش گذاری کرد.

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
Enamadlogo-samandehi
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.