ژورنال نویسی ترید چیست؟ آموزش ژورنال نویسی روزانه

بروزرسانی در16 خرداد 1403
ژورنال نویسی ترید چیست؟ آموزش ژورنال نویسی روزانه
در این مقاله با آموزش ژورنال نویسی ترید به شما کمک می‌کنیم تصمیمات معاملاتی خود را تحلیل کرده، به اشتباهتتان پی ببرید و آن‌ها را اصلاح کنید.

ژورنال ترید را میتوان یک دفترچه یادداشت معاملات جهت مستندسازی و ثبت خرید و فروش ها با دلیل، تاریخ باز کردن معامله، تاریخ خروج از معامله، بازدهی کسب شده، درصد ریسک به ریوارد، حجم و بالانس سرمایه درگیر شده از کل بودجه، شاخص سازی روند معاملاتی و رفتار های سودساز یا زیان ده از ویژگی های ژورنال نویسی میباشد که از کاربرد های آن میتوان به شناسایی استراتژی سودآور و کشف اشتباهات و استفاده از تجربیات و همچنین بهبود روند تحلیل اشاره کرد.

هنگامی که در حال ترید کوتاه مدت و یا بستن پرتفوی سرمایه گذاری بلند مدت هستید باید به موارد مهمی توجه داشته باشید که یکی از آنها ژورنال نویسی و ثبت معاملات به همراه یادداشت های همراهیست. بنابراین؛ باید یاد بگیریم که چطور معاملات را در هر بازه زمانی و در هر شرایطی ثبت کرده و استراتژی مناسب را الگوبرداری کنیم تا بتوانیم بازدهی بیشتری در بازار داشته باشیم.

ژورنال نویسی ترید چیست؟

همانطور که گفته شد، ژورنال نویسی ترید یک دفترچه یادداشت برای ثبت رفتار های مالی است که میتواند نوسان گیری روزانه باشد یا سرمایه گذاری چند ساله که هر دو در نوع خود اهمیت دارد. ساخت ژورنال معاملاتی کار بسیار آسانی است و شما میتوانید به سادگی دفترچه ترید مناسب خود را تهیه و طراحی کنید؛ البته این کار باید با دقت، نظم و برنامه انجام شود تا نتیجه مثبت و موثری داشته باشد. این دفترچه میتواند دانش و بخصوص تجربه شما را افزایش داده و به دنبال آن به کشف اشتباهات و شناسایی استراتژی بهتر و سودآور کمک شایانی بکند. یکی از بهترین ویژگی های این کار در انجام معاملات، اینست که ما را از احساسات (ترس، طمع و تعصب) تا حد زیادی دور میکند و باعث میشود تا مثل ربات و به صورت برنامه ریزی شده طبق استاندارد های تنظیم شده در ژورنال جلو برویم و فقط به فکر افزایش بازدهی باشیم.

اقلام نوشته شده در ژورنال ترید

اقلام نوشته شده در ژورنال ترید

1- مدیریت سرمایه
2- مدیریت ریسک
3- دلایل معاملات و تحلیل
4- تجربیات و روانشناسی
5- روند کسب سود یا زیان
6- نتیجه گیری از روند کار

کاربرد های ژورنال نویسی ترید

از کاربرد های ژورنال نویسی ترید معاملات میتوانیم به شناخت عمیق تر استراتژی شخصی برای ادامه راه، رسیدن به روش های بهتر برای کسب بازدهی بیشتر و کاهش ضرر و زیان، تاثیر مدیریت سرمایه بهینه در حجم معاملات و در نهایت فرآیند منظم و سیستماتیک انجام معامله مثل یک ربات و با حساب و کتاب اشاره کنیم. از طرفی با نوشتن ژورنال معاملاتی میتوانیم نقاط ضعف و قوت مان را در انجام معاملات کشف کنیم و علاوه بر دقت بیشتر در تجزیه و تحلیل تکنیکال یا فاندامنتال، قدرت بیشتری هم در ثبت رویداد ها پیدا میکنیم. 

باید خاطر نشان کرد که هیچ تریدری (از وارن بافت هولدر تا اولیور کل نوسان گیر) بدون تمرین کردن بر روی کاغذ و حساب های دمو و از همه مهم تر ثبت معاملات و رفتار های مالی به موفقیت نرسیده است. پس واجب است تا رفتار های خود را به صورت کاملا منظم به همراه یادداشت های همراه کامل در جایی ثابت بنویسید و در زمان مشخص شده برآیند کلی بگیرید تا به عملکرد خود واقف شوید.

آموزش ساخت ژورنال ترید ؛؛ چگونه دفتر ژورنال نویسی طراحی کنیم؟

قالب های رایگان زیادی وجود دارد که کار با آن بسیار راحت و ساده است؛ اما یادگیری نوشتن و تنظیم دفترچه تری دارای اهمیت میباشد و باید به صورت اصولی موارد را یادداشت کنیم. شما میتوانید دفتر ژورنال ترید خود را هم به صورت کاغذی و هم دیجیتال بسازید که این بستگی به سلیقه و شرایط شما دارد. ساخت ژورنال در برنامه های اکسل، ورد، گوگل داکس و گوگل شیت از لحاظ دقیق بودن، ننوشتن و جاگیر نبودن بسیار راحت تر از کاغذ بازی است؛ اما افرادی که با نوشتن و قالب دستی راحت هستند میتوانند بر روی کاغذ اینکار را انجام دهند. ژورنال نویسی روزانه شامل چند قدم است که در ادامه یک به یک به آن‌ها می‌پردازیم.

قدم نخست؛؛ بخش‌ بندی داده‌ ها

در این مرحله باید داده ها و به اصطلاح سرتیتر های مورد استفاده را در ژورنال ترید خود، بخش بندی کرده و بنویسید که چه مواردی را باید در بخش مربوطه نوشت. تاریخ ورود به معامله، نام ارز، سهم یا کالای مورد معامله، جهت پوزیشن (لانگ یا شورت)، علت معامله همان روش تحلیل و دلیل باز و بسته کردن معامله است، قیمت ورود به معامله، حجم سرمایه درگیر شده در معامله از کل بالانس حساب، اهداف و تصورات ( حد سود TP، حد ضرر SL، ریسک به ریوارد مد نظر R/R، در نهایت قیمت و تاریخ خروج از معامله به همراه یادداشت های همراهی (نکات تجربی، درصد سود و زیان، کارمزد و مسائل فنی پلتفرم) در ژورنال نوشته میشود که ما در اینجا همه آن ها را به ترتیب برای شما نام برده و توضیح دادیم.

قدم دوم؛؛ بخش یادداشت‌ ها

ما در قسمت قبل به یادداشت های همراهی اشاره کردیم ولی در این قسمت بهتر است نوشته شود تا با بخش های دیگر قاطی نشود. شما پس از ثبت همه رویدادهای گفته شده باید تفکرات، ایده ها و اشتباهات خود را از تحلیل، هنگام معامله، پلتفرم معاملاتی و روند کاری خود را در این بخش یادداشت کنید تا پیشرفت زود هنگام حاصل شود. در واقع سازماندهی و اجرای منظم برنامه ها، اهداف و ایده های خوب ما را چند قدم به سودسازی در انجام معاملات نزدیک تر میکند؛ این یک کار طبیعی است که هر فرد موفقی از آن صحبت میکند و معتقد است بدون برنامه و اهداف حساب و کتاب شده نمیشود در مسیر درست قدم برداشت.

ساخت یک ژورنال ترید به همین سادگی است با این وجود نحوه بهره ‌برداری از آن، چیزی است که به مرور زمان باید در آن خوب شوید. فراموش نکنید که تک تک معاملات خود را در آن یادداشت کنید و افکار و ایده های خود را به همراه تجربیات به صورت روزانه و البته در صورت نیاز نه از روی اجبار و تعداد مشخص، بنویسد تا دفتر معاملاتی شما به یک ابزار کارآمد تبدیل شود.

ژورنال نویسی در فارکس

ژورنال نویسی در فارکس یک عادت ساده است که می‌تواند تأثیر بسزایی بر موفقیت شما به عنوان یک معامله‌گر داشته باشد. با صرف زمان لازم برای ثبت دقیق معاملات خود، می‌توانید از اشتباهات خود درس بگیرید، عملکرد خود را رصد کنید، احساسات خود را کنترل کنید و در نهایت به یک تریدر موفق تبدیل شوید.
موارد ثبت شده در ژورنال فارکس
 
موارد متعددی وجود دارد که باید در ژورنال فارکس خود ثبت کنید. برخی از مهم‌ترین این موارد عبارتند از:
تاریخ و زمان معامله:
سمت معامله (خرید یا فروش):
جفت ارز:
قیمت ورود:
حجم معامله:
حد ضرر:
هدف سود:
دلیل ورود به معامله:
تحلیل انجام شده:
احساسات شما در حین معامله:
نتیجه معامله:
نکات و درس‌هایی که از این معامله آموخته‌اید:

یک نمونه ژورنال نویسی ترید روزانه

تاریخ: 1403/03/16
سمت: خرید AAPL
قیمت ورود: 150 دلار
حجم: 10 سهم
دلیل ورود:
طبق تحلیل تکنیکال، نمودار قیمت AAPL در حال شکستن یک مقاومت مهم است.
شاخص های تکنیکال نشان دهنده روند صعودی هستند.
خبرهای مثبتی در مورد عملکرد مالی AAPL منتشر شده است.
حد ضرر: 145 دلار
هدف سود: 160 دلار

نتیجه:
این معامله با سود 5 دلاری به ازای هر سهم بسته شد.

حرف آخر

ما در این مقاله به ژورنال نویسی ترید و ثبت معاملات اشاره کردیم و در رابطه با آن توضیحات را ارائه دادیم؛ اما باید در نظر داشت که در زندگی و بخصوص امورات مالی چه محیط کار و چه فعالیت های اقتصادی روزمرگی باید از یک دفترچه یادداشت استفاده کرد و هر آنچه که رخ میدهد را به همراه کلیه شرایط و دلایل ثبت کرد؛ همچنین برآیند کلی و وضعیت عملکرد را از درون آن دفتر استخراج کرد تا بتوان با برنامه بهتری به مسیر ادامه داد.

سوالات متداول

بله، نرم افزارهای متعددی برای ژورنال نویسی ترید وجود دارد. این نرم افزارها می توانند به شما کمک کنند تا به طور آسان معاملات خود را ثبت کنید و ژورنال خود را تحلیل کنید.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.