تحلیل تکنیکال سولانا و پیش بینی قیمت solana در آینده

بروزرسانی در16 خرداد 1403
تحلیل تکنیکال سولانا و  پیش بینی قیمت solana در آینده
مجید عزیززاده تحلیلگر برجسته و مریم کوهشاری کارشناس بازارهای مالی، در این مقاله به بررسی تحلیل سولانا و چشم اندازه آینده آن برای سرمایه گذاری پرداخته‌اند.

تحلیل تکنیکال سولانا

با توجه به رشد کل مارکت، قیمت سولانا نیز رشد کرده است. درحال حاضر قیمت با سقف قیمتی سال 2021 حدود 50 درصد فاصله دارد که به نظر می‌رسد این اختلاف قیمت به زودی جبران شود. بنابراین انتظار داریم با توجه به رشد کل مارکت . قیمت سولانا نیز افزایش یابد.

میزان رشد این رمز ارز طی یک سال اخیر 681.67 درصد و از ابتدای سال میلادی (2024) 64.06 درصد بوده است. این صعود ناگهانی نمودار قیمت سولانا بسیاری از معامله‌گران را برای خرید ترغیب می‌کند. 

هشدار ریسک!

این مقاله صرفا با اهداف اطلاع رسانی نوشته شده و سیگنال خرید یا فروش نیست! با توجه به پرریسک بودن بازار ارزهای دیجیتال، حتما با یک مشاور مالی مشورت کرده و فقط روی پولی که توان از دست دادن آن را دارید ریسک کنید.

مزایا و معایب خرید سولانا

حالا که تریدرها در سودآور بودن توکن SOL اتفاق نظر دارند و تحلیل‌گران آن را یکی از بهترین پروژه‌های بلاکچین می‌دانند، بهتر است با مزیت‌ها و معایب آن نیز آشنا شوید. 
مزایای خرید سولانا
مزیت‌های خرید و فروش این رمز ارز عبارت است از:

بالا بودن حجم معاملات

اولین مزیتی که هر آلتکوینی باید داشته باشد، بالا بودن حجم معاملات آنست که بر روی سرعت خرید و فروش تاثیر می‌گذارد.  از سوی دیگر زمان فروش SOLANA مجبور نیستید دارایی خود را با قیمت پایین‌تری بفروشید. 
این توکن تراکنش بسیار بالایی در مقایسه با سایر رمز ارزها دارد. به طوری که فقط در ژانویه 2024، حجم تراکنش آن به 951.9 دلار رسیده بود. این ارز دیجیتال که با شروع پاییز 1402 حدود 23 دلار قیمت داشت، در حال حاضر قیمت آن به 143 دلار رسیده است. همین رشد، باعث امیدوار شدن تریدرها به آینده سولانا شده است. گفته می‌شود به دلیل پتانسیل بالای این رمز ارز در انجام تراکنش‌ها، می‌تواند حجم معاملات خود را به بیش از یک تریلیون دلار برساند.

مقیاس‌پذیری سولانا

مقیاس‌پذیری یک آلتکوین به این معناست که شبکه توانایی پاسخگویی به تعداد بالای تراکنش‌ها و میزان تقاضاها را داشته باشد. Solana یکی از رمز ارزهای مقیاس‌پذیر در دنیای کریپتو شناخته شده است که می‌تواند بیش از 65000 تراکنش را در ثانیه پشتیبانی کند. طبق گفته تحلیل‌گران میزان مقیاس‌پذیری سولان در مقایسه با سایر شبکه‌های بلاک چین بالاتر است و حتی از شبکه‌های پرداخت سنتی نیز گوی سبقت را ربوده است. 

سرعت بالا در پردازش تراکنش‌ها

یکی دیگر از مزایای خرید سولانا تایید درخواست‌ها در کمتر از 0.4 ثانیه است. زیرا این توکن با الگوریتم چندگانه عمل می‌کند و در نتیجه قادر است در زمان بسیار کوتاه همه اعتبارسنج‌های شبکه تراکنش را تایید کند. این در حالیست که در سایر شبکه‌ها تایید تراکنش‌ها تا چند دقیقه هم طول می‌کشد. 
حتی سولانا می‌تواند به طور همزمان چندین تراکنش را نیز تایید کند که همین عامل تاثیر زیادی در سرعت دادن به پردازش درخواست‌ها دارد. یکی دیگر از دلایل سرعت بالای پردازش تراکنش‌های در SOL اینست که برای انتشار تراکنش‌ها به ممپول متکی نیست.

پشتیبانی از قراردادهای هوشمند برای NFT

حتما می‌دانید که خرید و فروش و یا انتقال NFT‌ها یا توکن‌های غیرقابل‌ تعویض باید به شکل اتوماتیک انجام شود و به همین دلیل است که به قراردادهای هوشمند نیاز دارند. از آنجا که سولانا قادر به ایجاد قرارداد هوشمند نیز هست، می‌تواند از توکن‌های غیرقابل تعویض نیز پشتیبانی کند. قراردادهای هوشمند در این شبکه به زبان‌های کدنویسی محبوب مانندRust ،C و ++C نوشته شده‌اند که باعث می‌شود این شبکه بیشتر در دسترس کاربران باشد.
از سوی دیگر در این توکن بازارهای معروف NFT مثل OpenSea بر بستر شبکه Solana فعالیت دارد و بازارهای دیگری مثل مجیک ادن (Magic Eden) و ریبل (Rarible) نیز تحت تاثیر این رمز ارز هستند. شما می‌توانید از سولانا برای ایجاد و مبادله NFT در بلاکچین استفاده کنید. 

اثرات زیست‌محیطی Solana

برخلاف سایر رمز ارزها که تراکنش آن‌ها انرژی زیادی مصرف می‌کند، هر تراکنش این توکن تنها 0.00051 کیلووات ساعت برابر با 1836 ژول انرژی مصرف می‌کند. 
برای درک بهتر کم مصرف بودن سولانا باید به میزان مصرف انرژی در سایر شبکه‌ها اشاره کنیم. به طوری که مصرف انرژی در شبکه‌های رقیب تا 269.19 کیلووات ساعت برآورد شده است. یک مثال ساده‌تر برای درک این موضوع، میزان جستجوی گوگل است که هر جستجوی آن 3.888.000 کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند. در حالی که کل شبکه SOL در یک سال 3186000 کیلووات ساعت انرژی مصرف می‌کند. 

بالا بودن پاداش در مقابل استیکینگ

اگر دارایی خود در شبکه سولانا را قفل (استیک) می‌کنید، برابر با 7.21 درصد آن را به عنوان پاداش دریافت می‌کنید. البته این نرخ فعلی پاداش است و شاید در آینده این توکن بخواهد میزان آن را افزایش دهد. میزان پاداش استیکینگ در سولانا نسبت به سایر شبکه‌های بلاک‌چین بالاتر است و به همین دلیل باعث ایجاد درآمد غیرفعال بیشتری برای کاربران می‌شود.

پایین بودن هزینه تراکنش‌ها

پایین بودن نرخ گس یا همان تراکنش‌ها در سولانا بسیار پایین است و با کارمزد 0.00025 دلاری محاسبه می‌شود. این در مقایسه با میزان کارمزد تراکنش در سایر رمز ارزها بسیار ارزان است و حتی کمتر از یک سنت هزینه دارد.

معایب ارز دیجیتال سولانا

با وجود همه مزیت‌هایی که در مورد این رمز ارز گفته شد، اما بدون ایراد و نقص نیست و مشکلاتی نیز دارد. به همین دلیل برای معامله‌گرانی که قصد خرید و فروش این رمز ارز را دارند، دانستن مشکلات و معایب آن نیز ضرورت دارد. مهم‌ترین معایب این ارز دیجیتال عبارت است از:

پرریسک بودن سرمایه گذاری در سولانا

اگرچه این رمز ارز از بهمن ماه 1402 به یکباره رشد کرد و یک بار دیگر در دی ماه 1399 تا اواخر سال 1400 رشد را تجربه می‌کرد، اما افت شدید قیمت را هم تجربه کرده است. به همین دلیل طبق نمودار آن نمی‌توان گفت همیشه در حال رشد بوده است و با خرید آن می‌توانید به طور یقین به سود کلانی دست پیدا کنید. این افت و خیز شدید قیمت در همه ارزهای دیجیتال دیده می‌شود و کاملا طبیعی است. اما در مورد سولانا باید با احتیاط بیشتری قدم بردارید.

دشوار بودن درک نحوه عملکرد SOL

این آلتکوین با الگوریتم اجماع ترکیبی عمل می‌کند و فناوری‌های متعددی در درون خود دارد. همین موضوع درک نحوه عملکرد آن را دشوار می‌کند.

مشکلات اعتمادسازی

پروژه سولانا در سال 2020 ایجاد شد و در مقایسه با سایر رمز ارزهای مبتنی بر قرارداد هوشمند، سابقه زیادی ندارد. از آنجا که قابل اطمینان بودن و داشتن سابقه یکی از عوامل مهم برای سرمایه‌گذاری در رمز ارزهاست، سولانا هنوز در این مورد در ابتدای راه است.  
از سوی دیگر عملکرد این توکن تا حد زیادی به عملکرد رایانه اعتبارسنجی و سخت‌افزارها بستگی دارد که از دسترس بسیاری از کاربران خارج است. از سوی دیگر سولانا الگوریتم‌های ترکیبی دارد که باعث می‌شود برخی آن را پروژه متمرکز بدانند. 
یکی دیگر از مشکلات این ارز دیجیتال، هک شدن آن در سال‌ 2022 و 2023 بوده است که باعث آسیب شدید به اعتبار آن شد. 

تمایل به تورمی بودن

یکی دیگر از ایرداتی که به این ارز دیجیتال می‌شود، مشکل تورم عمومی است که بیشتر در فیات ارزها دیده می‌شود. برخی از ارزهای دیجیتال در شرایط تورم، تعداد کل عرضه توکن را کاهش می‌دهند. اما سولانا چنین قابلیتی ندارد. زیرا عرضه سکه‌ها در آن محدود نیست و همین عامل باعث می‌شود تا شبکه SOL تورم‌زا معرفی شود. فراموش نکنید تورمی بودن به عنوان یک ایراد بزرگ برای ارزهای دیجیتال شناخته می‌شود.

آیا خرید سولانا برای سرمایه گذاری در آینده مناسب است؟

اگر نمودار رشد این رمز ارز از ابتدا تا به حال را بررسی کنید، شاید برای خرید آن دچار تردید و سردرگم شوید. از یکسو رشد 10 برابری آن در این اواخر شما را برای خرید وسوسه می‌کند. از سوی دیگر وقتی به افت شدید قیمت ارز در بین سال‌های 2022 و 2023 نگاه می‌کنید، از خرید کردن منصرف می‌شوید.
پس به دلایل قانع‌کننده‌ای برای تصمیم‌گیری در مورد این آلتکوین نیاز دارید. بدون شک افزایش قیمت، اصلی‌ترین موتور محرکه تریدرها برای خرید سولاناست. از سوی دیگر عملکرد قابل قبول و روند رو به رشد قیمت این ارز دیجیتال باعث شده است تا نگاه معامله‌گران به سمت این توکن متمرکز شود. به هر حال از اکتبر تا دسامبر 2023 توانسته است 400 درصد رشد کند و دوباره قیمت آن در ماه آوریل به 180 دلار برسد. همین افزایش چند برابر قیمت، سولانا را به یک ارز دیجیتال محبوب تبدیل می‌کند. حالا رتبه آن در بین توکن‌های کریپتو به 5 رسیده است.
با همه این تفاسیر می‌توان گفت این رمز ارز پتانسیل بالایی نیز برای رشد دارد و این دقیقاً همان چیزی است که سرمایه‌گذاران به دنبال آن هستند. 
کاربرد این شبکه نیز دلیل دیگری برای رشد آن بوده است. به طوری که بستری مناسب را برای توسعه‌دهندگان دنیای کریپتوکارنسی فراهم کرده است. از سوی دیگر به توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده نیز کمک زیادی کرده و به همین دلیل توجه متخصصان زیادی به سمت آن جلب شده است.

نکاتی برای خرید سولانا برای تریدرها

با وجود بررسی مزایا و معایب این ارز دیجیتال، برای خرید آن باید به نکات زیادی توجه داشته باشید:
-    تاریخچه و سیر صعودی و نزولی نمودار این ارز را با دقت مطالعه کنید. 
-    درباره بنیانگذاران و تیم توسعه‌دهنده آن تحقیق کنید. 
-    نقشه راه و اهداف شبکه سولانا برای آینده را بررسی کنید. 
-    فناوری‌های مورد استفاده در این ارز دیجیتال را بررسی کنید. 
-    به نظرات تحلیل‌گران و کارشناسان حرفه‌ای در حوزه ارزهای دیجیتال توجه کنید. 
-    پیش بینی‌های قیمت سولانا در آینده را در وب سایت‌های معتبر دنبال کنید. 
-    برای بررسی آینده این ارز به تحلیل‌های فاندامنتال و تکنیکال توجه داشته باشید.
-    پروژه‌های فعال در بستر شبکه سولانا را به دقت بررسی کنید.
-    به کیف‌پول‌ها صرافی‌هایی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند، دقت کنید. 

جمع بندی

سولانا به عنوان یکی از محبوب‌ترین ارزهای دیجیتال است که در رتبه 5 قرار می‌گیرد. افت و خیزهای مداوم قیمت، این ارز دیجیتال را از یک سو محبوب و از سوی دیگر پرریسک می‌کند. در اینجا در مورد مزایا، معایب و آینده سولانا صحبت کردیم. برای خرید سولانا باید با مطالعه گذشته و نمودار قیمت آن عمل کنید و بررسی تحلیل‌های تکنیکال و فاندامنتال این توکن را نیز در نظر داشته باشید. امیدواریم این مطلب برایتان مفید بوده باشد.

سوالات متداول

برای خرید این ارز دیجیتال باید به عوامل زیادی دقت داشته باشید که از جمله بررسی تاریخچه، قیمت آن در طی زمان، فناوری‌های مورد استفاده در آن و ... توجه کنید.
بررسی آینده ارزهای دیجیتال دشوار است و نمی‌توان عدد مشخصی را برای رشد یا افت قیمت آن تعیین کرد. اما این رمز ارز پتانسیل بالایی برای رشد در آینده را دارد.
نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.