تحلیل ارز دیجیتال لونا کلاسیک

بروزرسانی در19 اردیبهشت 1403
تحلیل ارز دیجیتال لونا کلاسیک
لونا توکن بومی شبکه ترا میباشد که در سال 2018 توسط بنیاد ترافورم تاسیس شد و طی یکسال دیگر روانه بازار شد.
شبکه ترا از الگوریتم اثبات سهام (pos) تبعیت و تامین امنیت میکند که بیش از 100 فول نودر در پروتکل های مختلف از این ارز جهت سپرده گذاری و قفل سرمایه بهره میبرند. در واقع، Terra همانند یک سیستم پرداخت عمل میکند که بر اساس یک بلاکچین ساخته شده است و مانند هر پروژه دارای شبکه ای یک وایت پیپر زیبا تحویل جامعه ارز دیجیتال داده و با استفاده از آن کلاهبرداری میلیارد دلاری کردند که تا به الان نیز با هزار مجازات و پرداخت غرامت نتوانستند زیان سنگین سرمایه گذاران را در اوج تخلیه نقدینگی جبران کنند.
با این حال پس از پشت سر گذاشتن فراز و نشیب ها و زیان وارده در اوج کاپیتولاسیون بازار نسخه جدیدی از این پروژه بدون پشتوانه و بی صاحب را به بازار وارد کرده و آن را لونا 2 نامیدند که در عین ناباوری، با بهانه جبران زیان و اشتباه به هزاران هولدر فروخته و جذب سرمایه کردند! در ادامه به تحلیل تکنیکال و اوضاع بنیادی لونا خواهیم پرداخت تا سرمایه گذاران با آگاهی بیشتری اقدام به خرید و فروش کنند.

تحلیل تکنیکال لونا 2

قیمت طی 7 ماه اخیر به میزان 290 درصد رشد کرد و از آخرین کف 2 ساله در محدوده 0.38 دلار به 1.46 دلار رسید و پس از اینکه به مقاومت استاتیک ماژور واکنش منفی نشان داد، با 60 درصد ریزش مواجه شد که در حال حاضر در محدوده 0.6 دلار معامله میشود. قیمت با حفظ حمایت معتبر 0.55 دلار در کوتاه مدت میتواند تا اولین هدف 1.46 دلار صعود کند و حتی با شکست این مقاومت میتواند در مقیاسی بزرگ تر به اهداف 2.5 و 7.3 دلار نیز برسد؛ در غیر اینصورت، اگر حمایت 0.55 دلار از دست برود، حمایت معتبر و در واقع آخرین کف 2 ساله در محدوده 0.38 دلار در دسترس خواهد بود. شاخص rsi که یک اوسیلاتور نشانگر اشباع و کاربردی در واکنش به سطوح است به ما نشان میدهد که در محدوده 44 قرار دارد و در صورت رسیدن به حمایت استاتیک ماژور یکساله (29)، قیمت را میتواند به سمت اهداف هدایت کند.

تحلیل تکنیکال لونا کلاسیک

قیمت لونا کلاسیک نیز همزمان با لونا 2 رشد کرد و با افزایش 400 درصدی از کف عمیق 0.00005 به محدوده 0.00028 دلار رسید و پس از یک واکنش منفی در شدوی بلند برخوردی با سقف قبلی، به میزان 60 درصد ریزش کرد و در حال حاضر در محدوده 0.0001 دلار قرار دارد. حمایت معتبر قیمت 0.00009 دلار میباشد که نباید از دست برود؛ در غیر اینصورت، امکان ریزش 30 الی 50 درصدی دیگر وجود دارد. در مقابل، با حفظ حمایت 0.00009 دلار میتوانیم شاهد رشد بیشتر قیمت لونا کلاسیک تا 0.00028 در میان مدت باشیم.

اهداف قیمتی لونا 2 و لونا کلاسیک

همانطور که گفته شد، لونا یک پروژه شکست خورده است و هیچ نسخه جدیدی نمیتواند زیان سنگین سرمایه گذاران، سقوط قیمت و تخلیه نقدینگی را لاپوشانی کند؛ اما از آنجایی که بازار های مالی بخصوص بازار ارز دیجیتال میزبان برخی از افراد و پروژه های کلاهبردار است، باید احتمال هر رشدی را برای لونا و امثالهم در نظر گرفت و اهداف قیمتی لونا 2 را در بلند مدت همان محدوده 7.3 دلار و در گام بعدی 14 دلار در بولران پیش روی بازار متصور هستیم. برای قیمت لونا کلاسیک هم اهداف 0.00046 و 0.00085 دلار را در گام اول پیش بینی میکنیم که یک بازدهی 680 درصدی را میتواند نصیب سرمایه گذاران خود کند.

آخرین تحولات ارز دیجیتال ترا لونا 2025

به یاد داریم که ارز لونا در سال 2022 به قیمت 120 دلار و میزان نقدینگی قفل شده (tvl) این ارز به بیش از 20 میلیارد دلار رسیده بود که در اوج طمع سرمایه گذاران و حتی خرید های سنگین این ارز توسط ایرانی ها، همه چیز ناگهانی به هم ریخت و باعث تشدید سقوط بازار شد.
به قیمت کوین یک صفر اضافه میشد اما با توجه به خرید های برخی نهنگ ها امیدوار بودیم که ممکن است تله باشد و مجدد قیمت بازگردد. چند صفر اضافه و میلیارد ها دلار سرمایه از پروتکل های وام دهی (فروش بیت کوین و تتر های خزانه و همچنین جفت ارز های لونا به UST در دکس ها) تخلیه شد و در سال 2023 تیم سازنده این پروژه تصمیم گرفتند تا نسخه جدیدی از لونا را با عنوان لونا کلاسیک با چند تریلیون سکه روانه بازار کنند تا با جلب توجه و بازگشت اعتماد دوباره به کار خود ادامه دهند.
در حال حاضر اعتماد ها بازگشته و سرمایه ها تا حدودی جذب شده که نشان میدهد سرمایه گذاران زیان دیده از دایره خارج و سرمایه گذاران جدیدی وارد بازار این پروژه شده اند. البته بهتر است چند حادثه تلخ را نیز یادآوری کنیم تا به میزان وحشت و عمق احساسات سرمایه گذاران در آن زمان پی ببرید. میزان خسارتی که بنیاد لونا با استفاده از دی پگ شدن استیبل کوین لونا با نام UST، تخلیه نقدینگی استخرها و سقوط قیمت به سرمایه گذاران و کل بازار وارد کرد، صرافی FTX متعلق به سم بنکمن فرید وارد نکرد! روحیه سرمایه گذاران بسیاری از سراسر جهان پس از ماجرای کلاهبرداری لونا نابود شد و حتی برخی از آن ها خودکشی کردند که در نوع خود بی سابقه و دردناک است.

وضعیت نقدینگی در پروژه Terra Luna

نقدینگی قفل شده شبکه لونا از 20 میلیارد دلار قبل از کلاهبرداری به 6 میلیون دلار امروز رسیده است که نشان میدهد 20 میلیارد دلار سرمایه بین افراد پشت پرده توزیع و مابقی توسط تیم تخلیه شد. یک نکته مهم در رابطه با پروژه های دارایی محور و دارای نقدینگی قفل شده در خزانه هستند وجود دارد که بسیاری از سرمایه گذاران و تحلیلگران به آن توجه نمیکنند. انتخاب بیت کوین و برخی آلت کوین ها به عنوان پشتوانه استیبل کوین الگوریتمی یا همان دلار پروژه اشتباه محض است؛ در حالی که تیم لونا هر دارایی ریسک پذیر را به عنوان پشتوانه UST در نظر گرفتند جز تتر، اوراق و نهایتا طلا! همین عامل هم ابزاری شد برای فروش بیت کوین ها توسط تیم و تخلیه نقدینگی در پروتکل های درون اکوسیستم.

هشدار ها و خطرات خرید لونا

خرید یک پروژه ای که بعدا کلاهبرداری میکند ریسک دارد؛ پس باید در خرید ها احتیاط و از علوم تحلیل بنیادی استفاده نمود ولی خرید یک پروژه ای که قبلا کلاهبرداری کرده و طبیعتا مانند بسیاری از شت کوین های دیگر، ادعای جبران اشتباهات در آینده را میکند، ریسک بسیار بیشتری دارد که ما همواره به سرمایه گذاران توصیه میکنیم از خرید لونا صرف نظر کنند و یا حداقل مبلغ بسیار کمی را درگیر این ارز کنند. شاید این توصیه ها دلنشین و همسو با روند احساسات جامعه نباشد، اما انتشار هشدار های امنیتی و فنی پروژه های بازار ارزش زیادی دارد و ممکن است جلوی ضرر های بیشتر را بگیرد.

سوالات متداول

نظارت دات کام
پلتفرم مقایسه و بررسی نهادهای مالی
کلیه حقوق این سایت متعلق به آسیا سرمایه هوشیار (nezarat) می‌باشد.